Jump to content

Εκπομπή κυψέλης


Sunrained
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδία, μπορεί να μου λύσει κανείς αυτή την απορία; Πως μπορώ να ενεργοποιήσω τα μηνύματα που στέλνονται μέσω εκπομπής κυψέλης; Δεν πάνε δυο μέρες που αγόρασα ένα Samsung v200, και έχει στο μενού των sms αυτή την επιλογή. Στην υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών της cosmokartas που ρώτησα μου είπαν ότι η cosmokarta δεν έχει καμία σχέση με αυτή την υπηρεσία…. Any help please??? :wacko: :blink:
Δημήτρης..-
Link to comment
Share on other sites

Έρχονται μηνύματα μέσω κυψέλης? Το έχω ενεργοποιήσει και δεν έχω λάβει ποτέ τίποτα.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια γιατί; Αν και έτσι που χρησιμοποιείται στην ελλάδα από την στετ δεν φαίνεται και πολύ χρήσιμο αλλά θα μπορούσε να γίνει τουλάχιστον στις πολεις... Η cote θα βάλει; έχω ακούσει για ένα καλύτερο σύστημα που σε εντοπίζει ακριβώς που είσαι και δεν μεταδίδει την ένδειξη ανάλογα με ποιο κανάλι είσαι συνδεδεμένος αλλά ανάλογα με την απόσταση από το bts... Αυτό θα ήταν κορυφαίο,πραγματικά...(πχ το athens 210 δεν μου λέει και πολλά + ότι μου τρώει και μπαταρία...)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον mixtri

 

αλήθεια γιατί; Αν και έτσι που χρησιμοποιείται στην ελλάδα από την στετ δεν φαίνεται και πολύ χρήσιμο αλλά θα μπορούσε να γίνει τουλάχιστον στις πολεις... Η cote θα βάλει; έχω ακούσει για ένα καλύτερο σύστημα που σε εντοπίζει ακριβώς που είσαι και δεν μεταδίδει την ένδειξη ανάλογα με ποιο κανάλι είσαι συνδεδεμένος αλλά ανάλογα με την απόσταση από το bts... Αυτό θα ήταν κορυφαίο,πραγματικά...(πχ το athens 210 δεν μου λέει και πολλά + ότι μου τρώει και μπαταρία...)

 

 

Το σύστημα της Stet βασίζεται στα cell broadcast για να ενημερώνει τον χρήστη αν βρίσκεται εντός ορίων πόλης όπου έχει επιλέξει να κάνει κλήσεις φθηνότερα (city call νομίζω την ονομάζει την υπηρεσία?). Ο εντοπισμός όμως γίνεται από τα LAC αν δεν κάνω λάθος.

 

Κανονικά (περαν από την χρήση της Stet) αυτή η δυνατότητα θα έπρεπε ΓΕΝΙΚΩΣ να χρησιμοποιείται από όλα τα δίκτυα, είτε για διαφημιστικούς λόγους όπως π.χ. να σου λέει ότι "μπαίνεις σε περιοχή με τάδε μουσεία ή αξιοθέατα", ή για κοινοφελείς σκοπούς όπως π.χ. "μπαίνεις σε περιοχή όπου τώρα έχει κίνηση τάδε" και άλλα πολλά.

 

Σιγά μη το κάνουν... :D

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

αφού είναι τζάμπα υπηρεσία σιγά μην την βάλουν(ελλάδα=ψωροκώσταινα)

Πάντως εγώ στην στετ έχω δει ότι το κανάλι 49 πχ έχει cb LARISSA 241 ενώ το κανάλι 5 έχει EKTOS CITY,άφού σου λέω έχω δει στο χωριό μου στην Καρδίτσα βέβαια πολύ κοντά στα όρια του νομού Λάρισσας-Καρδίτσας LARISSA 241 και πέθανα στα γέλια :D (βέβαια το χωριό ειναι και πολύ κοντά στο bts και τα 2 κανάλια είναι ισχυρά σχετικά) Μάλλον κάτι παίζει με τα κανάλια :happy:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ουσιαστικά θα μας έρχοντε sms αυτόματα όταν είμαστε κοντά σε περιοχή που έχει ας πούμε κάποιο ενδιαφέρων (π.χ. μουσεία, κλπ)

 

Με άλλα λόγια αυτοί απλώς βλέπουν σε ποια κυψέλη είσαι και σου στέλνουν αυτόματα sms όταν συνδεθείς σε αυτήν με ότι μήνυμα πιστεύουν ότι σε ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον CyberCr33p

 

Δηλαδή ουσιαστικά θα μας έρχοντε sms αυτόματα όταν είμαστε κοντά σε περιοχή που έχει ας πούμε κάποιο ενδιαφέρων (π.χ. μουσεία, κλπ)

 

Με άλλα λόγια αυτοί απλώς βλέπουν σε ποια κυψέλη είσαι και σου στέλνουν αυτόματα sms όταν συνδεθείς σε αυτήν με ότι μήνυμα πιστεύουν ότι σε ενδιαφέρει;

 

 

Είναι ψιλοαυτόματο το σύστημα. Οι κυψέλες εκπέμπουν μόνιμα το μήνυμα που τους έχει προκαθοριστεί, κι έχουν διάφορες κατηγορίες πληροφορίας. Δηλαδή εσύ μπορεί να ρυθμίσεις το κινητό σου να δέχεται μόνο μηνύματα που αφορούν "νέα" ή "όλα" κλπ. Αν μετακινηθείς σε άλλη κυψέλη, το κινητό σου θα σου δείξει τα μηνύματα που εκπέμπει εκείνη η κυψέλη. Φαντάσου το κάπως σαν το RDS που χρησιμοοποιούν οι ραδιοοφωνικοί σταθμοί.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

kai oi 4 etaireies kinhths thlefwneias sti "mikri" tourkia exoun energopoihmenh tin yphresia plhroforiwn kypselhs giati edw den tin bazoun?einai poly xrhsimh gia tis megales poleis kyriws p.x mesa sti 8essaloniki 8a leei xarilaou i toumpa analoga me to bts pou ekpempeis gia osous den kseroun ti polh eykairia na ma8oun tis perioxes ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SeCtoR

 

kai oi 4 etaireies kinhths thlefwneias sti "mikri" tourkia exoun energopoihmenh tin yphresia plhroforiwn kypselhs giati edw den tin bazoun?einai poly xrhsimh gia tis megales poleis kyriws p.x mesa sti 8essaloniki 8a leei xarilaou i toumpa analoga me to bts pou ekpempeis gia osous den kseroun ti polh eykairia na ma8oun tis perioxes ;)

 

 

Πολή καλή σκέψη, αλλά δεν θα φέρει χρήμα, οπότε...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν θελήσουν να διαφημιστούν κάποιοι στο κινητό μας (ελάτε στο κατάστημά μας, βρίσκεται δίπλα σας), τότε θα αρχίσει να διαδίδεται η υπηρεσία.

Ως τότε, αφού δεν υπάρχει δίκτυο που να παρέχει κάτι τέτοιο, δεν υπάρχει περίπτωση να το δώσει κάποιος για λόγους ανταγωνισμού. Κοντολογίς, θα αργήσει η μέρα που θα παίρνουμε στο κινητό μας μύνημα για την κίνηση στην περιοχή μας ή τον καιρό στην πόλη μας. Εξ άλλου σήμερα, υπάρχει η δυνατότητα λήψης αρκετών πληροφοριών με το αζημείωτο, με τα γνωστά ακριβά SMS στα 4/ψήφια.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που λειτουργει απο την Τελεστετ ειναι αυτο που δειχνει το ονομα και τον κωδικο καθε πολης! Τιποτα αλλο :(
Link to comment
Share on other sites

Όταν η πρώτη εταιρία προσφέρει αξιόλογες υπηρεσίες μέσω CB, θα ακολουθήσουν και οι άλλες. Αλλά δεν φαίνεται να γίνεται σύντομα λόγω περιορισμένης εφαρμογής και μικρού κέρδους.. ;)

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote έχει ενεργοποιημένο το CB εδω και δυό χρόνια εντός μαιευτηρίου Ιασώ,στα micro που εχει εγκατεστημένα εντός ;)

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόνο επιλεκτικά γίνονται! Π.χ αν πας στο μαιευτήριο "ΜΗΤΕΡΑ" στην Αθήνα στο κινητό σου θα γράψει : "ΜΗΤΕΡΑ" :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ppkmoby

 

Μόνο επιλεκτικά γίνονται! Π.χ αν πας στο μαιευτήριο "ΜΗΤΕΡΑ" στην Αθήνα στο κινητό σου θα γράψει : "ΜΗΤΕΡΑ" :)

 

 

Τώρα που χρησιμέυει αυτό.... ?? :blink: Υπάρχει περίπτωση ας πούμε να μπείς καταλάθος στο μαιευτήριο ???

:)

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Τώρα που χρησιμέυει αυτό.... ?? :blink: Υπάρχει περίπτωση ας πούμε να μπείς καταλάθος στο μαιευτήριο ???

:)

 

Οχι αλλά φαντάσου να μπείς στο γήπεδο Καραϊσκάκη και να σου γράψει το κινητό σου: "ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΓΑΥΡΕ "!! :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos

 

Τώρα που χρησιμέυει αυτό.... ?? :blink: Υπάρχει περίπτωση ας πούμε να μπείς καταλάθος στο μαιευτήριο ???

:)

 

 

Πιθανώς... έχει σχέση με τη διαφορετική χρέωση εταιρικών πελατών (σαν το CITY της STET αλλά σε συγκεκριμένους χώρους). ;)

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...