Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Ericsson GΗ388


Johny-B
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θυμάμαι ήταν φθινόπωρο του 1996 κι εγώ ένας αμέριμνος φοιτητής. Τα κινητά τότε δεν ήταν ακόμη ιδιαίτερα δημοφιλή. Ελάχιστοι είχαν κινητό και κυρίως επαγγελματίες.

Θα έλεγα ότι όταν άκουγες κάπου στον δρόμο ή ακόμη χειρότερα σε κλειστούς χώρους, να χτυπάει κινητό και να μιλάει κάποιος τον κοιτούσες τουλάχιστον παράξενα ενώ πολλές φορές δεν έλλειπαν και αρνητικά σχόλια! Άλλες εποχές και μάλλον αδιανόητες για τους περισσότερους σήμερα!

 

Την εποχή εκείνη είχαν αρχίσει να κυκλοφορούν τα πρώτα κινητά «νορμάλ» διαστάσεων σαφώς πιο βολικά από πλευράς φορητότητας σε σχέση με τα αμέσως προηγούμενης γενιάς «τούβλα με κεραία»!

 

Δύο φίλοι μου λοιπόν, πήραν με διαφορά λίγων μηνών το GH388 της πάλαι ποτέ Ericsson.

Το επεξεργάστηκα για λίγο στα χέρια μου χαζεύοντας την φωτεινή του οθόνη και το βάρος των 170 γραμμαρίων του μου φάνηκε αμελητέο. Αν και εξακολουθούσα να είμαι καχύποπτος έως και αρνητικός απέναντι στην «νέα μόδα», όπως συχνά πυκνά έλεγα για την κινητή τηλεφωνία, ένιωσα το πρώτο σκίρτημα προς την νέα αυτή τεχνολογία και άρχισα σταδιακά να ψήνομαι κι εγώ για την αγορά κινητού.

 

Το 388 μου είχε ήδη «κλείσει το μάτι». Εν τούτοις έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς αλλά καθότι εκείνη την εποχή ήταν από πολλές απόψεις η καλύτερη πρόταση, δεν δυσκολεύτηκα να καταλήξω σε αυτό και να το κάνω δικό μου, κάνοντας παράλληλα και το πρώτο μου συμβόλαιο στην τότε Panafon.

 

Μαζί όμως με την συσκευή απέκτησα και μία χρήσιμη "προίκα" για την εποχή εκείνη, καθότι απαραίτητο αξεσουάρ ήταν ένας φορτιστής-αποφορτιστής με 2 θέσεις, μία για το κινητό και μία για σκέτη μπαταρία, καθώς και μία δεύτερη μπαταρία, καθώς η 915 mAh NiMH μπαταρία του, δεν άντεχε να βγάλει μία ολόκληρη μέρα χωρίς να ζητήσει να την φορτίσεις ξανά κοκινίζοντας -σαν από ντροπή- το χαρακτηριστικό πράσινο ledάκι!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=bmK7tqRMuQ8]COMMERCIAL Ericsson GH 388 Mobiltelefon (1996) - YouTube[/ame]

 

Αφού άνοιξα με λαχτάρα το κουτί και βεβαιώθηκα ότι όλα είναι στην θέση τους, άρχισα την εξερεύνηση της πρωτόγνωρης για μένα συσκευής! Ήχοι, ρυθμίσεις έντασης-ώρας-οθόνης, τα βασικά δηλαδή μακριά από τις τωρινές πολυτέλειες έγιναν σύντομα κτήμα μου. Πλέον το χαρακτηριστικό τρίτονο κουδούνισμα “Mix”– που θα ήταν επί χρόνια ο πιο χαρακτηριστικός ήχος για τα κινητά Ericsson-, θα γινόταν επί έναν χρόνο ο ήχος που θα με ειδοποιούσε όταν τα φιλικά και οικογενειακά μου πρόσωπα θα με ψάχναν εναγωνίως.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=D08hwKOBt60&feature=related]Ericsson GH 388 (1995) - YouTube[/ame]

 

Συμπτωματικά την εποχή εκείνη ξεκίνησε, δοκιμαστικά και …μάλιστα δωρεάν αρχικά, μία ακόμη υπηρεσία που αφορούσε την κινητή τηλεφωνία και που έμελλε μέχρι και στις μέρες μας να έχει τρομερή απήχηση και δεν ήταν άλλη από την αποστολή και λήψη των sms! Ένας πραγματικά νέος κόσμος ανοιγόταν μπροστά μου! Οπότε πλέον η τριών γραμμών οθόνη του θα με πληροφορούσε για σημεία συνάντησης της παρέας αλλά και για άλλα πιο…προσωπικά πράγματα!

 

Από τότε έχουν μπει στην κατοχή μου πάνω από 30 κινητά, τα περισσότερα από τα οποία τα έχω ακόμη στο…προσωπικό μου «μουσείο». Αλλά πάντα το Ericsson GH388 θα είναι η αξέχαστη πρώτη αγάπη της κινητής τηλεφωνίας! Αξίζει να αναφερθεί τέλος ότι είχε κυκλοφορήσει και με πορτάκι ως GF388!

 

Οι παλαιότεροι από εμάς σίγουρα θα το θυμάστε και πιθανόν να υπήρξατε κάτοχοί του, ενώ και αρκετοί νεώτεροι θα έχετε προλάβει να το ζήσετε ως το πρώτο πιθανόν κινητό κάποιου δικού σας προσώπου!

 

Ας μην μείνουμε λοιπόν μόνο στις δικές μου αναμνήσεις! Ο …λόγος ή μάλλον το πληκτρολόγιο σε εσάς!

Edited by doganos
Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ..ΜΕ ΠΗΓΕΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ!

ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΕΓΩ ΑΚΟΜΗ, ''ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ (ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ).. ΤΕΛΗ 1996 Η ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ 1997 ΕΚΑΝΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑΦΟΝ (ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΗ) ΕΙΔΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΘΑΥΜΑ..

Link to comment
Share on other sites

Το GH388 από όσο θυμάμαι ήταν το πρώτο κινητό που έπιασα και είδα τις λειτουργίες του με τα χέρια μου.Το είχε συγγενικό μου πρόσωπο που κάναμε παρέα.

Μου έκανε θυμάμαι εντύπωση που μου είπε ότι στέλνει μυνήματα.

Από τότε άρχισα να σκέφτομαι πότε θα έπαιρνα και εγώ το πρώτο μου κινητό.

Αυτό κράτησε μέχρι που αγόρασα το GH688 της Ericsson.

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε ήμουνα στο...άλλο στρατόπεδο, σε αυτό της Νokia! Θεωρώ ότι παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της ericsson δεν μπορούσε στα ίσια να χτυπήσει στο design και στην (παροιμιώδη) ευκολία χρήσης τις συσκευές της φιλανδικής μεγάλης αντιπάλου.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αγγλία 1998: Φοιτητης και αγορασα το πρωτο μου (ολοδικο μου) κινητο... Γυρω στις 150 λιρες, με αριθμο καρτοκινητου απο την εταιρια 'One 2 One' (οπως αποδειχτηκε, η χειροτερη εταιρια σε θεμα καλυψης τοτε!). Θυμαμαι οτι δε μπορουσε να στειλει sms, αρα μαλλον ειχα το GH 337. Μοιαζει παρα πολυ με το 388.
Link to comment
Share on other sites

ακόμα το κλαίω.. μου το κλέψανε στο στρατό το 1998... :( το ειχα πάρει ακριβώς για να μπορώ να στέλνω sms, γιατι το προηγούμενο κινητό μου μόνο λάμβανε...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι... Τότε που τα κινητά ήταν για άντρες και ήθελες μούσκουλα να τα σηκώνεις.

Τότε που ήταν τόσο βαριά που αν σου την πέφτανε να σε κλέψουν, τα χρησιμοποιούσες για φονικά όπλα.

Τότε που η κεραία σου ήταν αντίστοιχη του φαλλού σου.

:p

 

Νομίζω ήταν το πρώτο κινητό που είχαμε πάρει (για ένα εξωφρενικό ποσό) από την... τελεστετ.

Μην κοροϊδεύετε μωρέ. Τότε επρόκειτο για τεχνολογικό θαύμα.

:D

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε,τι μου θύμισες τώρα?!!!Ήταν το πρώτο κινητό που είχα,συγκινήθηκα τώρα!!!! :cry:

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Απαίσιο .. Ο ορισμός της ασχήμιας και του εμετού :X:X

 

Φοβερή άποψη,με επιχειρήματα...........φίλε μου μιλάμε για 14 χρόνια πίσω! :O

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωωω!Το πρώτο μου κινητό και μένα...Το είχα πάρει 120.000 δραχμές με συνδεση στην πάναφον με πάγιο 25000 τότε.Πολλά λεφτά για την εποχή.'Ηταν εποχή που το κινητό ήταν δείγμα ευμάρειας...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι... Τότε που τα κινητά ήταν για άντρες και ήθελες μούσκουλα να τα σηκώνεις.

Τότε που ήταν τόσο βαριά που αν σου την πέφτανε να σε κλέψουν, τα χρησιμοποιούσες για φονικά όπλα.

Τότε που η κεραία σου ήταν αντίστοιχη του φαλλού σου.

:p

 

Νομίζω ήταν το πρώτο κινητό που είχαμε πάρει (για ένα εξωφρενικό ποσό) από την... τελεστετ.

Μην κοροϊδεύετε μωρέ. Τότε επρόκειτο για τεχνολογικό θαύμα.

:D

 

έτσι!!!

ήμουν φοιτητής ένα χρόνο τότε και η κινητή τηλεφωνία είχε αρχίσει να μου χτυπάει το καμπανάκι. μου άρεσε και το προηγούμενο 337 που ήταν σχεδόν το ίδιο εμφανισιακά αλλά τελικά το 388 ήταν το πρώτο μου κινητό. έπεισα τον πατέρα μου να δώσει νομίζω 130.000 δραχμές με συμβόλαιο telestet για να μου το πάρει. πήγε και στρατό στην κύπρο το κινητάκι με σύνδεση cyta και κάπου το 2000 πρέπει να μου έπεσε από το μπουφάν στο μηχανάκι. δεν θα ξεχαστεί!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή άποψη,με επιχειρήματα...........φίλε μου μιλάμε για 14 χρόνια πίσω! :O

 

Δεν διαφωνω.. Απλα λεω ποσο ασχημα ηταν εκινη την εποχη... Σαν γερανός είναι...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη συσκευή και του υπογράφοντα... Panafon σύνδεση και χρυσοπληρωμένο. Πόσες φορές θυμάμαι που είχα βγάλει την κεραία και έλεγα στο τότε έτερο ήμισυ "...αγάπη μου, δεν είχα σήμα... ξέρεις τώρα πως είναι τα κινητά..."

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

ηταν το πρωτο κινητο που επιασα στα χερια μου. δεν μαρεζε καθολου θυμαμαι αλλα τοτε δεν ειχε και πολλες επιλογες.
iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα την τιμή και την τύχη να έχω το αδερφάκι του, το GH688. Δεν είχαν και μεγάλες διαφορές, οπότε πιστεύω οτι κι αυτό θα ήταν εξίσου αξιόλογο κινητό για την εποχή του... Πολύ καλή η παρουσίαση! Μπράβο!
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό!!! Μου το έδωσε ο πατέρας μου το '98 μόλις άλλαξε συσκευή και το είχα σαν παιχνίδι αφού δεν είχε κανείς άλλος να συνομιλούμε! Ώσπου το χάλασα από το πολύ πείραγμα :P
Link to comment
Share on other sites

πρώτο κινητό μου (από πατέρα) όταν τελείωσα το δημοτικό (1996). πραγματικά δεν μπορούσε να στείλει sms και ήταν κανονικά τούβλο με την μεγάλη μπαταρία. :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Χάλια κινητο. Χάλια σημα, χάλια μπαταρία...

 

Εκείνη την εποχή εγω ειχα το θηρίο cm-dx1000 που μπορεί να μην περπάτησε πολύ, αλλά ακόμη λειτουργεί άψογα!

 

...και με την μαμά μπαταρία παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Απαίσιο .. Ο ορισμός της ασχήμιας και του εμετού :X:X

 

Ζητώ και εγώ συγνώμη από τους fan της συσκευής αλλά θα συμφωνήσω από τότε το θεωρούσα αντιπαθητικό ...Την ίδια περίοδο υπήρχαν πολύ πιο όμορφες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μου κινητο, ειχα παρει κιολας και μικρη κεραια και πουλαγα μουρη... βεβαια δεν ειχε κανεις αλλος τοτε κινητο να παιξουμε... :lol::lol::lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε για λίγο από τα χέρια μου στα πρώτα μου βήματα με κινητές συσκευές...Yπερβολικά βαρύ και σπαστικό θα έλεγα,κυρίως λόγω μικρής οθόνης...

 

Πρίν κανένα χρόνο ξαναέπεσε ένα στα χέρια μου,αλλά λόγω έλλειψης φορτιστή,δεν θυμάμαι τι απέγινε.....

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή άποψη,με επιχειρήματα...........φίλε μου μιλάμε για 14 χρόνια πίσω! :O

 

Άσε μη τον παρεξηγείς! Μάλλον τότε θα ήταν λιγότερο από 10 χρόνων.:lol:

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

ήταν το δεύτερο κινητό του πατέρα μου, και μάλιστα το είχε με κάρτα στην τότε Panafon. Σε σχέση με το πρώτο του ήταν πολύ μπροστά πάντος!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...