Jump to content

Polls @ myphone.gr: Προτιμάτε Open Source ή Closed Source λειτουργικό;


XL_31
 Κοινοποίηση

Προτιμάτε Open Source ή Closed Source λειτουργικό;  

565 members have voted

  1. 1. Προτιμάτε Open Source ή Closed Source λειτουργικό;

    • Προτιμώ open source λειτουργικό, θέλω ελευθερία στις επιλογές μου
      398
    • Προτιμώ closed source λειτουργικό, θέλω σταθερότητα και ομοιομορφία
      143
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      24


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 144
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Open source ftw καθαρά λόγω δυνατοτήτων παραμετροποίησης και ελευθερίας επεμβάσεων στα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησέ το μου, ότι δεν είναι δωρεάν. Έχω άγνοια περί αυτού, γι'αυτό. Το δεύτερο σκέλος το υποψιαζόμουν αλλά δεν ήμουν σίγουρος, γι'αυτό δεν το έγραψα.

Το open source δεν είναι κατά ανάγκη δωρεάν. Υπάρχουν εταιρείες που πωλούν προϊόντα ανοιχτού λογισμικού, π.χ. η Red Hat.

Κάποια άλλα προϊόντα ανοιχτού λογισμικού, όπως το android, διατίθενται δωρεάν ώστε να προσελκύσουν πελάτες (διαφημίσεις, android market κτλ).

 

Είναι αδιανόητο για τον καταναλωτή να είναι υπέρ του κλειστού λογισμικού. Τι θα ενοχλούσε τους λάτρεις του ios και των windows αν η apple και η microsoft αποφάσιζαν να διαθέσουν το κώδικα; Σε μια τέτοια περίπτωση οι ίδιοι θα ωφελούντο αφού ο κώδικας θα γινόταν ποιοτικότερος.

Υποθέτω ότι όσοι εκφέρονται υπέρ του κλειστού λογισμικού έχουν άγνοια σχετικά με τις έννοιες open και closed source και απλώς θέλουν να υποστηρίξουν την επιλογή τους, ή τρολάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Το open source δεν είναι κατά ανάγκη δωρεάν. Υπάρχουν εταιρείες που πωλούν προϊόντα ανοιχτού λογισμικού, π.χ. η Red Hat.

 

ναι γιατι παρεχουν και υποστηριξη στις εταιρειες που το παιρνουν. ειναι πακετο το πραγμα.

 

το ιδιο ισχυει και για τα κλειστα λογισμικα. εαν αγορασεις windows εχεις υποστηριξη. εαν βαλεις linux τσαμπα δεν εχεις υποστηριξη. εαν τωρα ως ιδιωτης σε νοιαζει η υποστηριξη πρεπει να πληρωσεις και στις 2 περιπτωσεις. αλλιως το τσαμπα linux εχει ως αποτελεσμα να γινεις hacker (υπο την εννοια των γνωσεων και της μεθοδου αποκτησης αυτων)

 

 

εγω ειμαι υπερ του κλειστου λογισμικου παντως

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο προς ολους οσους διαβασουν την απαντηση μου:

 

Οσοι ασχολουνται 'ενεργα" με υπολογιστες, γενικα γουσταρουν να "ψαχνονται", να "σκαλιζουν" και να ανανεωνουν τα συστηματα τους, οχι γιατι το χρειαζονται αλλα γιατι το εχουν σαν χομπυ (και τους περισσευουν, βεβαιως-βεβαιως!!!:p), θα προτιμησουν open source. Οχι γιατι θα... προγραμματισουν δικες τους εφαρμογες, αλλα γιατι θα βρισκονται πιο κοντα σε αυτο που εχουν "μαθει" να κανουν... Δεν θα αισθανονται ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ...

 

Οσοι δεν γνωριζουν και πολλα-πολλα απο υπολογιστες & θελουν ενα μηχανημα να δουλευει απλα & να μην ασχολουνται ιδιαιτερα μαζι του (οπως π.χ. μια τηλεοραση, ενα dvd, ενα ψυγειο) & μαλλον θα εχουν Mac, θα προτιμησουν closed... Για τον ιδιο λογο, για να ειναι πιο κοντα σε αυτο που εχουν "μαθει"!!! ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ... ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ!!!

 

Γνωριζω πολυ καλα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις, μην πεσετε να με "φατε", αλλα τα τελευταια 2 χρονια που ασχολουμαι με smartphones, αυτα εχω διαπιστωσει... Και προσωπικα, δεν μου αρεσει να εχω στα χερια μου μια "κονσερβα", οσο "νοστιμο φαγητο" και να περιεχει...!!!

 

Σταυρος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλα μα όλα τα λειτουργικά οταν φθάνουν στον καταναλωτή είναι σε κατασταση closed source.Απο εκεί και πέρα ο χρήστης μπορεί να παερεμβει και να ξεκλειδώσει οποιοδήποτε λειτουργικό,με τα android και ios να προηγούνται σε ευκολία ξεκλειδωματος.Open source είναι κάποια λειτουργικά στην ουσία μόνο για τις εταιρείες παραγωγής συσκευών και για κάποιους που έχουν γνώσεις για developing.Ακομη , εμείς που χρησιμοποιουμαι κάποια custom rom δεν την αναπτυσουμε μόνοι μας αλλά βασιζόμαστε στις δημιουργίες κάποιον ανεξάρτητων developers οι οποιοι με την σειρά τους παρεμβαίνοντας στον κώδικα που υπαρχει στις εκάστοτε stock roms ,θεωρητικα τις βελτιώνουν.Μιλαμε λοιπον για closed (open) source στην ουσία ,εκτός αν είμαστε developers και δεν το ξέρω.Ποσοι εδω μέσα γραφουν κώδικα;Market με πληρωμή έχουν όλα τα λειτουργικά,free apps επίσης άρα καμία διαφορα.Το μόνο που αλλάζει είναι το πως προσπαθουν οι εταιρείες software να προσελκύσουν πελάτες και σιγουρα όλες ψάχνουν για κέρδος,μην γελιέστε όλα closed είναι ,εκτός αν κάποιος ξέρει να γραφει κώδικα.Μην μιλήσω δε για την απάτη του jailbreak που στην ουσία το επιτρέπει η apple και έτσι όλες οι εφαρμογές προσφερονται πειρατικά τζαμπα αγνοοντας την δουλεια των παραγωγών τους. Edited by toulker
Link to comment
Share on other sites

Open... Για τον λόγο ότι μπορώ να ξέρω (σχεδόν) ό,τι τρέχει στο μηχάνημα την εκάστοτε στιγμή και ότι σε καθημερινές εργασίες πλην κάποιων ειδικών εξαιρέσεων να λειτουργεί καλύτερα και πιο γρήγορα.

 

Σημειωτέον: Android και Maemo/Meego στην πράξη δεν αποτελούν πλήρως open source λειτουργικά από την στιγμή που θα περιέχουν και προγράμματα κλειστού κώδικα (όπως το skype). Ναι, αυτό συνεπάγεται πως ακόμα και ο κλειστός flash στο android/maemo/linux είναι "παράβαση" αν θες να έχεις πλήρως open source λειτουργικό. Αναγκαίες θυσίες για την λειτουργικότητα...

Link to comment
Share on other sites

ναι γιατι παρεχουν και υποστηριξη στις εταιρειες που το παιρνουν. ειναι πακετο το πραγμα.

 

το ιδιο ισχυει και για τα κλειστα λογισμικα. εαν αγορασεις windows εχεις υποστηριξη. εαν βαλεις linux τσαμπα δεν εχεις υποστηριξη. εαν τωρα ως ιδιωτης σε νοιαζει η υποστηριξη πρεπει να πληρωσεις και στις 2 περιπτωσεις. αλλιως το τσαμπα linux εχει ως αποτελεσμα να γινεις hacker (υπο την εννοια των γνωσεων και της μεθοδου αποκτησης αυτων)

 

Την υποστήριξη ασφαλώς και θα την πληρώσεις. Η διαφορά στον ανοιχτό κώδικα είναι ότι μπορείς να ζητήσεις από αυτόν που υποστηρίζει το λογισμικό να το προσαρμόσει στις ανάγκες σου. Και φυσικά η υποστήριξη δεν χρειάζεται να είναι μονοπώλιο από την εταιρεία που το διέθεσε.

Link to comment
Share on other sites

Closed φυσικα. Αν και μου αρεσουν τα κινητα, δεν εχω καμια πλεον ορεξη να κανω 3502021 καγκουριες για να καταφερω να κανω το κινητο μου να μην κολλαει, την στιγμη που τα κλειστα λειτουργικα π.χ. ios/msp τα προσφερουν out of the box. Το ιδιο συμβαινει και με το υπολοιπο 90% των χρηστων smartphone παγκοσμιως...

 

Ετσι και αλλιως, η "μονομαχια" windows/linux μας εδειξε ακριβως το ιδιο. Καλο το τσαμπα, αλλα μενει στασιμο, την ιδια στιγμη που το κλειστο, πληρωνοντας το, εν τελει κανει αλματα προοδου και προσφερει ενα τελειο προιον..

 

Υ.Γ. η καραμελα του "κλειστο λειτουργικο-το πληρωνεις, ανοιχτο ειναι δωρεαν" στα κινητα δεν ισχυει, για αυτο μην το αναμεταδιδεται παρακαλω... Αν ισχυε, θα πουλουσαν τα κινητα χωρις λειτουργικο και θα εβαζες εσυ οποιο "δωρεαν" ανοιχτο ηθελες..

Link to comment
Share on other sites

Closed φυσικα. Αν και μου αρεσουν τα κινητα, δεν εχω καμια πλεον ορεξη να κανω 3502021 καγκουριες για να καταφερω να κανω το κινητο μου να μην κολλαει, την στιγμη που τα κλειστα λειτουργικα π.χ. ios/msp τα προσφερουν out of the box. Το ιδιο συμβαινει και με το υπολοιπο 90% των χρηστων smartphone παγκοσμιως...

 

Ετσι και αλλιως, η "μονομαχια" windows/linux μας εδειξε ακριβως το ιδιο. Καλο το τσαμπα, αλλα μενει στασιμο, την ιδια στιγμη που το κλειστο, πληρωνοντας το, εν τελει κανει αλματα προοδου και προσφερει ενα τελειο προιον..

 

Υ.Γ. η καραμελα του "κλειστο λειτουργικο-το πληρωνεις, ανοιχτο ειναι δωρεαν" στα κινητα δεν ισχυει, για αυτο μην το αναμεταδιδεται παρακαλω... Αν ισχυε, θα πουλουσαν τα κινητα χωρις λειτουργικο και θα εβαζες εσυ οποιο "δωρεαν" ανοιχτο ηθελες..

 

Συμφωνω και επ' αυξανω!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως, η "μονομαχια" windows/linux μας εδειξε ακριβως το ιδιο. Καλο το τσαμπα, αλλα μενει στασιμο, την ιδια στιγμη που το κλειστο, πληρωνοντας το, εν τελει κανει αλματα προοδου και προσφερει ενα τελειο προιον..

 

έχει καμία σχέση αυτό με την πραγματικότητα; (android vs ios+wp7):confused:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Closed φυσικα. Αν και μου αρεσουν τα κινητα, δεν εχω καμια πλεον ορεξη να κανω 3502021 καγκουριες για να καταφερω να κανω το κινητο μου να μην κολλαει, την στιγμη που τα κλειστα λειτουργικα π.χ. ios/msp τα προσφερουν out of the box. Το ιδιο συμβαινει και με το υπολοιπο 90% των χρηστων smartphone παγκοσμιως...

 

Ετσι και αλλιως, η "μονομαχια" windows/linux μας εδειξε ακριβως το ιδιο. Καλο το τσαμπα, αλλα μενει στασιμο, την ιδια στιγμη που το κλειστο, πληρωνοντας το, εν τελει κανει αλματα προοδου και προσφερει ενα τελειο προιον..

 

Υ.Γ. η καραμελα του "κλειστο λειτουργικο-το πληρωνεις, ανοιχτο ειναι δωρεαν" στα κινητα δεν ισχυει, για αυτο μην το αναμεταδιδεται παρακαλω... Αν ισχυε, θα πουλουσαν τα κινητα χωρις λειτουργικο και θα εβαζες εσυ οποιο "δωρεαν" ανοιχτο ηθελες..

 

 

Τα άδεια όπλα σκοτώνουν , όπως και η ημιμάθεια φίλε μου. Κάτσε δές τι συμβαίνει αυτή την στιγμή στον κόσμο του λίνουξ και δη που έχει φτάσει στο θέμα desktop το kde και μετά έλα να μου πεις για το ποιο λειτουργικό είναι στάσιμο και " μπλέ " ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

enlight me my friend γιατι εγω σε επιπεδο desktop εχω μεινει εδω

 

http://www.numberof.net/number-of-linux-users/

http://linuxcounter.net/

 

Σε πμ καλυτερα μην απομακρυνωμαστε απο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι υπέρ των open source.

 

Αλλά ένας μέσος τελικός χρήστης, λίγο ενδιαφέρεται για αυτό το θέμα. Αυτό που τον νοιάζει είναι να δουλεύει η συσκευή του απροβλημάτιστα.

 

Το ίδιο σκεφτόμουν να γράψω κι εγώ.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Με ολο το σεβασμο προς ολους οσους διαβασουν την απαντηση μου:

 

Οσοι ασχολουνται 'ενεργα" με υπολογιστες, γενικα γουσταρουν να "ψαχνονται", να "σκαλιζουν" και να ανανεωνουν τα συστηματα τους, οχι γιατι το χρειαζονται αλλα γιατι το εχουν σαν χομπυ (και τους περισσευουν, βεβαιως-βεβαιως!!!:p), θα προτιμησουν open source. Οχι γιατι θα... προγραμματισουν δικες τους εφαρμογες, αλλα γιατι θα βρισκονται πιο κοντα σε αυτο που εχουν "μαθει" να κανουν... Δεν θα αισθανονται ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΙ...

 

Οσοι δεν γνωριζουν και πολλα-πολλα απο υπολογιστες & θελουν ενα μηχανημα να δουλευει απλα & να μην ασχολουνται ιδιαιτερα μαζι του (οπως π.χ. μια τηλεοραση, ενα dvd, ενα ψυγειο) & μαλλον θα εχουν Mac, θα προτιμησουν closed... Για τον ιδιο λογο, για να ειναι πιο κοντα σε αυτο που εχουν "μαθει"!!! ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ... ΚΑΚΟΤΟΠΙΕΣ!!!

 

Γνωριζω πολυ καλα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις, μην πεσετε να με "φατε", αλλα τα τελευταια 2 χρονια που ασχολουμαι με smartphones, αυτα εχω διαπιστωσει... Και προσωπικα, δεν μου αρεσει να εχω στα χερια μου μια "κονσερβα", οσο "νοστιμο φαγητο" και να περιεχει...!!!

 

Σταυρος

 

ΟΛΟΙ μου οι γνωστοί που χρησιμοποιούν mac/iphone/κλπ υπάγονται στην παραπάνω κατηγορία, οι μισοί από αυτούς δεν το δέχονται, οι άλλοι μισοί δεν το έχουν καν καταλάβει

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

απο closed source μονο Symbian

απο open source Maemo/Meego

 

: )

 

Με 1000 όμως!!! :D

 

η καραμελα του "κλειστο λειτουργικο-το πληρωνεις, ανοιχτο ειναι δωρεαν" στα κινητα δεν ισχυει, για αυτο μην το αναμεταδιδεται παρακαλω... Αν ισχυε, θα πουλουσαν τα κινητα χωρις λειτουργικο και θα εβαζες εσυ οποιο "δωρεαν" ανοιχτο ηθελες..

 

Ακριβώς αυτό!! ;)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε μπερδέψει την βούρτσα με την ...

 

Θα προτιμούσατε το οποιοδήποτε λειτουργικό, πές το ios πες το android πες το windows πες το όπως θες, με ανοιχτό κώδικα ώστε να μπορεί να τον διαβάζει και να τον ελέγχει, χωρίς απαραίτητα να τον παραμετροποιεί - πειράζει, ο κάθε έμπειρος προγραμματιστής του πλανήτη, έτσι ώστε να αποτρέπει πιθανή εκμετάλευση των χρηστών και των δεδομένων τους, ή κλειστό κώδικα, έτσι ώστε κανείς πέρα από την εταιρία που τον έγραψε να μην ξέρει τι πραγματικά κάνει το κουμπί που πάτησες?

 

Θα μπορούσε το ios να ήταν open source και να βλέπαν όλοι τι κάνει και πώς το κάνει, όπως και το android closed source, και να μην έβλεπε κανείς τίποτα.

 

Το αν είναι κάτι closed/ open δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με την σταθετότητα, τους ιους τα μενού και τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε μπερδέψει την βούρτσα με την ...

 

Θα προτιμούσατε το οποιοδήποτε λειτουργικό, πές το ios πες το android πες το windows πες το όπως θες, με ανοιχτό κώδικα ώστε να μπορεί να τον διαβάζει και να τον ελέγχει, χωρίς απαραίτητα να τον παραμετροποιεί - πειράζει, ο κάθε έμπειρος προγραμματιστής του πλανήτη, έτσι ώστε να αποτρέπει πιθανή εκμετάλευση των χρηστών και των δεδομένων τους, ή κλειστό κώδικα, έτσι ώστε κανείς πέρα από την εταιρία που τον έγραψε να μην ξέρει τι πραγματικά κάνει το κουμπί που πάτησες?

 

Θα μπορούσε το ios να ήταν open source και να βλέπαν όλοι τι κάνει και πώς το κάνει, όπως και το android closed source, και να μην έβλεπε κανείς τίποτα.

 

Το αν είναι κάτι closed/ open δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με την σταθετότητα, τους ιους τα μενού και τις ρυθμίσεις.

 

...ελα ομως που αυτα που αναφερεις στο τελος του post σου ειναι ουσιαστικα εκει που στηριζεται ολοκληρη η καμπανια της Apple για (ολες) τις συσκευες της... Γι'αυτο και νωριτερα ανεφερα οτι τα κλειστα λειτουργικα απευθυνονται σε χρηστες που δεν εχουν (ή δεν θελουν να εχουν) ιδιαιτερες γνωσεις, απλα θελουν ενα μηχανημα το οποιο να το αναβουν οταν το χρειαζονται κα να το σβηνουν (που λεει ο λογος) οταν τελειωσουν την δουλεια τους...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω όχι, το κάνει για να προωθήσει τα προϊόντα της και καλά κάνει. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την φιλοσοφία του λειτουργικού, ούτε εμπορδίζει κάποιον που θα το επιλέξει να υποστηρίζει μια διαφορετική φιλοσοφία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω όχι, το κάνει για να προωθήσει τα προϊόντα της και καλά κάνει. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την φιλοσοφία του λειτουργικού, ούτε εμπορδίζει κάποιον που θα το επιλέξει να υποστηρίζει μια διαφορετική φιλοσοφία.

 

Εννοειται, συμφωνω απολυτα μαζι σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν τα λειτουργικά χρησιμοποιούν ΑΝΟΙΧΤΑ πρωτόκολλα και standards, τότε δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά για τον τελικό χρήστη. Για τον χρήστη φαίνονται τα ίδια.
Link to comment
Share on other sites

iOS με κλειστά ματια, closed source για να έχω τετοια σταθεροτητα. Ναι γιατι πρεπει να πληρωσω τον κοπο του αλλου και του καθενα που ασχολειτε για να κανει My life better. Για απολυτη συνεργασια των λειτουργικων μου και αμεση επικοινωνια μαζι τους.

 

Για κατι οικονομικο και απλο, ναι open source,

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

enlight me my friend γιατι εγω σε επιπεδο desktop εχω μεινει εδω

 

http://www.numberof.net/number-of-linux-users/

http://linuxcounter.net/

 

Σε πμ καλυτερα μην απομακρυνωμαστε απο το θεμα

 

Τί σχέση έχουν οι αριθμοί το χρηστών με το θέμα της εξέλιξης; Όποιο έχει τους περισσότερους είναι το πιο εξελιγμένο; :X

Πάνω στο πιο είναι πιο εξελιγμένο υπάρχει μεγάλη συζήτηση, που απ'όσο ξέρω δεν είναι υπέρ των Παραθυρόφιλων. Καθόλου δεν απομακρύνεστε το θέμα. Αυτό ακριβώς που συζητάτε είναι το θέμα...

 

Η ιστορία open/closed source έχει να κάνει με πνευματικά δικαιώματα, όχι με τη τελική εμπειρία χρήσης. Επομένως το κακό hardware κάποιων συσκευών με Android και τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργήσει δεν έχουν σχέση με αυτό...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...