Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να ξεκλειδώσω τον bootloader και αν κατάλαβα σωστά, πρέπει να πάρω κάποιον κωδικό από τη Sony. Ωστόσο στη σελίδα που παραπέμπουν όλοι οι οδηγοί, δεν υπάρχει το sola ως επιλογή για ξεκλείδωμα. Εκτός πια κι αν στραβώθηκα τόσο και δεν το βλέπω. Τι ακριβώς παίζει; Εδώ είναι το link:

http://developer.sonymobile.com/unlockbootloader/unlock-yourboot-loader/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δοκίμασε μια απο αυτή:

http://forum.xda-developers.com/xperia-u/sola-development/rom-unofficial-carbon-kk-t2638206

 

δεν εχω το κινητο εδω και περιπου δυο μηνες, ειχα μείνει με την carbon και ειχε σχετικα καλες επιδοσεις για καθημερινή χρηση, σιγουρα καλυτερα απο την στοκ ics. ειχε μερικα μικρα bugs (δεν θυμαμαι κατι συγκεκριμενο, αλλα ειχε), αλλα οχι κατι ενοχλητικό

 

Θελω να περασω την carbon αλλα σε αυτο το λινκ μπηκα και στο sources-Carbon ROM παω αλλα βγαζει αρκετα για download.

Ποιο απο ολα αυτα πρεπει να κατεβασω;

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]28611[/ATTACH]

 

Οδηγίες για εγκατάσταση ROM και CWM (recovery)

Πιο αναλυτικά πεθαίνεις.. :p

Καλη επιτυχία!

 

http://img537.imageshack.us/img537/9969/mqrEJT.jpg

Προσπαθω να βαλω το recovery να περασω νεα rom αλλα μου βγαζει το παραπανω,σημαινει οτι εγινε η εγκατασταση?

Παντος οταν κανω επανεκκινηση και παταω volume down αρκετες φορες με βγαζει σε ασφαλει λειτουργια και οχι στο recovery..

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σημαίνει ότι το έχει περάσει. Το ότι μπαίνει σε safe mode σημαίνει ότι πατάς τον συνδυασμό για safe mode δεν είναι κάτι κακό. Απλά δεν πατάς τη σωστή στιγμή το volume down.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ειχε γινει σωστα το ροοτ,το ξαναεκανα και ειναι κομπλε.

Στο αλλο που κολησα ειναι οτι οταν παταω back up απο το recovery δεν ολοκληρωνεται,πιθανον λογο ελευθερης μνημης.

Αν δεν το κανω και παω κατευθειαν σε εγκατασταση της ρομ γινεται;

 

Και το αλλο που ειδα τωρα ειναι οτι ο εσωτερικος χωρος αποθηκευσεις ειναι γεματος οταν βαζω το κινητο στο pc,ενω στο κινητο φενεται οτι εχει αρκετο διαθεσημο.

Τι γινεται??

 

Αλλο κολημα :lol:

Επιτελους το προχωρησα και ειμαι στο βημα να εγκαταστησω την ρομ αλλα βγαζει σφαλμα status 7...

Δοκιμασα 2 διαφορετικες ρομ αλλα το ιδιο βγαζει και δεν ολοκληρωνει την εγκατασταση.

Εχει συμβει σε κανεναν αυτο?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει πιο παλια σε αλλο τηλεφωνο που προσπαθουσα να βαλω rom μεσω cwm recovery. Σε εμενα σε καποιες rom και τηλεφωνα εβγαζε error status 7 αλλα το τηλεφωνο ανοιγε κανονικα με τη rom που φλασαρα και σε αλλα επρεπε να αλλαξω το αρχειο.

 

Ψαξε στο --> xda fix error status 7 zip rom

 

Στα γραφω ''μπακαλιστικα'' --> Θα πρεπει να ''ανοιξεις'' τη rom.zip και να κανεις καποια διορθωση στο αρχειο που ''διαβαζει'' κατα την εγκατασταση. Κανε αντιγραφη-επικολληση σε αλλο φακελο τη Rom που θες για να μην την ξανακατεβαζεις σε περιπτωση ''στραβης'' και οσο θα κανεις δοκιμες ;)

Περιμενουμε νεα σου

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο λεω. :(

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ποια είναι η τελευταία έκδοση

android σε επίσημη και σε rom;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά τη χρησιμοποιείτε τη συσκευή ακόμα; δεν βλέπω κίνηση στο thread.

εγώ είμαι root με την .54 και greenify, (ποτέ δεν έβαλα άλλη έκδοση λόγω μη λειτουργίας ραδιοφώνου) άλλαξα μπαταρία και usb θύρα και το κινητό πάει σφαίρα αρκεί να μην το παρακάνεις βέβαια και τα έχεις όλα ανοιχτά.

 

Δεν σκέφτομαι αλλαγή προς το παρόν, με καλύπτει ακόμα.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

άρχισε τις αποσυνδέσεις σε wifi. Δείχνει πως είναι συνδεδεμένο, στην πραγματικότητα όμως δεν είναι και δεν κλείνει το wifi.

Πρέπει να κάνω reboot δηλαδή. Μετά το reboot, όλα καλά, ξαναμπαίνω, συνδέομαι κανονικά και στη συνέχεια (μετά από λίγο) πάλι τα ίδια. Κολλάει το wifi μόνο, τίποτα άλλο.

Τι λέτε να φταίει;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

μηπως αλλαξες το channel του WiFi; θυμαμαι οτι κατι επαιζε με το sola και το channel. δοκιμασε να το βαλεις σε μεγαλυτερο του 12
Link to comment
Share on other sites

δεν άλλαξα τίποτα, όπως ήταν είναι.

Απλά κάνει αποσυνδέσεις χωρίς λόγο.

το channel έκανα μια δοκιμή τώρα, το άλλαξα σε 13 και δεν το βλέπει καν το δίκτυο το τηλέφωνο, ενώ άλλες συσκευές δεν έχουν θέμα.

Το γύρισα πάλι στο 11 και το βλέπει με τις γνωστές αποσυνδέσεις πάλι...

 

Τι άλλο να κάνω; format απ' την αρχή;

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

για να ειναι λειτουργικο το τηλεφωνο (χωρις κολληματα κλπ) ποια ρομ πρεπει να φορεσει;

τωρα ειναι καραστοκ και ο κατοχος μαλλον θα το πεταξει σε κανα κεφαλι

Link to comment
Share on other sites

δεν άλλαξα τίποτα, όπως ήταν είναι.

Απλά κάνει αποσυνδέσεις χωρίς λόγο.

το channel έκανα μια δοκιμή τώρα, το άλλαξα σε 13 και δεν το βλέπει καν το δίκτυο το τηλέφωνο, ενώ άλλες συσκευές δεν έχουν θέμα.

Το γύρισα πάλι στο 11 και το βλέπει με τις γνωστές αποσυνδέσεις πάλι...

 

Τι άλλο να κάνω; format απ' την αρχή;

 

δοκιμασε το, αν δεν φτιάξει μαλλον θα είναι hardware πρόβλημα, που 99,9% δεν θα αξίζει να το φτιάξεις αν δεν εχεις εγγύηση.

 

για να ειναι λειτουργικο το τηλεφωνο (χωρις κολληματα κλπ) ποια ρομ πρεπει να φορεσει;

τωρα ειναι καραστοκ και ο κατοχος μαλλον θα το πεταξει σε κανα κεφαλι

 

διάβασε τις τελευταίες σελίδες, σε αυτές έχω γράψει για καποιες rom που ηταν καλύτερες απο την στοκ.

Link to comment
Share on other sites

μια και έχεις KK Carbon, τα bugs που γράφει ισχύουν;

δηλαδή:

- FM Radio

- NFC (Tags)

- Media A2DP

 

επίσης τι άλλα έχεις παρατηρήσει αν υπάρχουν.

το bluetooth δουλεύει κανονικά; διότι το χρησιμοποιώ και στο αμάξι για handsfree.

 

δοκιμασε το, αν δεν φτιάξει μαλλον θα είναι hardware πρόβλημα, που 99,9% δεν θα αξίζει να το φτιάξεις αν δεν εχεις εγγύηση.

 

τελικά έστρωσε με format και root απ' την αρχή. Τώρα όλα οκ. Πάει σφαίρα πάλι.

Θα ψηνόμουνα και για άλλη rom, αλλά χρησιμοποιώ το ράδιο και στις περισσότερες αν όχι σε όλες δεν παίζει.

Edited by zxr
Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα θα μοιραστώ το config μου για το συγκεκριμένο κινητό εν έτει 2016 σχεδόν.

CM 11 από Xperia STE χωρίς google play framework για να μη σέρνεται και να μη θέλει φόρτιση κάθε 5 ώρες.

Xposed+Greenify για ευνόητους λόγους. Επίσης, nova launcher prime για να μην παίζουν redraws καθε λίγο και λιγάκι.

Γενικά η συσκευή είναι παλιά μαύρη και άραχνη αλλά κάπως έτσι λειτουργεί και με 5-6 εφαρμογές (viber, whatsapp, office suite, poweramp..)

χωρίς πολλά lags και hangs. Έχω δοκιμάσει πολλές ρομς και μέχρι τώρα αυτό είναι το πιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Όπου λείπει η google, το κινητό πετάει. :X:X

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το συγκεκριμένο κινητό έχει περάσει στα χέρια της φουκαριάρας της μάνας μου και όλο γκρινιάζει. Κολλάει μέχρι και όταν θέλει να απαντήσει σε κλήση. Σώζεται κάπως ή είναι για πέταμα?
:luck:
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κινητό έχει περάσει στα χέρια της φουκαριάρας της μάνας μου και όλο γκρινιάζει. Κολλάει μέχρι και όταν θέλει να απαντήσει σε κλήση. Σώζεται κάπως ή είναι για πέταμα?

Να του κάνει ένα clean install μέσω PC Companion.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να του κάνει ένα clean install μέσω PC Companion.

 

Μήπως μπορείς να μου πεις και τον τρόπο? Γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ

:luck:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις και τον τρόπο? Γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ

 

 

 

Καντου μια επαναφορα,ροοτ και ξηλωμα του bloatware.Θα γινει πυραυλος

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...