Jump to content

Sony Xperia Sole / Sola


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άρα μάλλον δεν ειμαι θέμα αφής ή της οθόνης,αλλά software.αν είναι έτσι ρισαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου! Κάνε μια εκκαθάριση δεδομένων της εφαρμογής πληκτρολογιου που χρησιμοποιείς ή δοκίμασε και κάποιο άλλο πληκτρολόγιο.. Επίσης αυτό γίνεται πάντα ή στην φόρτιση;μερικές συσκευές έχουν θέμα, τρελαίνεται η αφή οταν φορτίζει το κινητό
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Sony Sole

Sony Ericsson Neo v

Galaxy 3

Qteck S-200

Link to comment
Share on other sites

γενικότερα δεν πατιέται , μόνο στον κωδικό όταν ανοίγω το κινητό

και οταν είναι σε οριζόντια θέση πάλι κάποια γράμματα και το "@" δεν πατιούνται...

δεν έχω ιδέα τι παίζει....:(

 

Ή κανε αυτο σου ειπε ο charlie ή στη χειροτερη κανε μια επιδιορθωση με sus (sony update service)! Δεν ειναι θεμα hardware εφοσον στο pin δουλευει..

Link to comment
Share on other sites

ok, thanks θα το κοιτάξω όποτε μπορέσω και έχω χρόνο ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας...να 'στε καλά :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι τελείως noobas σε ότι αφορά τα κινητά, τα rooted, τις αναβαθμίσεις, κλπ.

Απλώς μπήκα για να κάνω την εξής απλή ερώτηση: είναι δυνατόν το συγκεκριμένο κινητό να εχει μόνιμα διαθέσιμη ελεύθερη μνήμη ram 30-50 mb??? Οι μοναδικές εφαρμογές που χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση είναι το facebook και το viber και μου κάνει τεράστια εντύπωση το πόσο πολύ κολλάει το κινητό, προφανώς λόγω της ελάχιστης διαθέσιμης ram.

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιωθεί η κατάσταση του κινητού μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Έκανα σήμερα root το κινητό μου μετά από πολύ προσπάθεια μια και είμαι noob.

Έκανα root για να μπορέσω να ελευθερώσω λίγη ram....

μπορεί κάποιος να με help πως θα το κάνω?????

Link to comment
Share on other sites

Σε τι έκδοση Android είσαι; αν έχεις κάνει αναβάθμιση δες το πρώτο ποστ και οδηγίες για καθαρή εγκατάσταση.

Ή μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή πρόσφατα και μετά είδες ότι κολλάει; (δεν έχει σημασία αν την ανοίγεις)

Link to comment
Share on other sites

Σε τι έκδοση Android είσαι; αν έχεις κάνει αναβάθμιση δες το πρώτο ποστ και οδηγίες για καθαρή εγκατάσταση.

Ή μήπως έβαλες κάποια εφαρμογή πρόσφατα και μετά είδες ότι κολλάει; (δεν έχει σημασία αν την ανοίγεις)

 

Έχω την 4.0.4, αλλά δεν είχα κάνει σωστά την αναβάθμιση (μεσω pc companion, αλλά χωρις να κάνω εκκαθάριση μνήμης και επαναφορά εργ. ρυθμίσεων) και απο τότε νομίζω αρχισε να μου κολλάει γενικώς.

 

Στη συνεχεια έκανα και επαναφορά εργ. ρυθμίσεων, αλλά ελάχιστη διαφορά έχω δει.

Μάλιστα εχω φροντίσει να απεγκαταστησω και να απενεργοποιησω πολλες εφαρμογες που δεν χρησιμοποιω μπας και δω βελτίωση, αλλά δεν..

Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν κόπο και ακόλουθα οδηγίες στο πρώτο ποστ για καθαρή εγκατάσταση, λογικά θα δεις διαφορά.. Πότε σου κολλάει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. για να βαλω την Gingerbread εκδοση στο sole μου υπαρχει καποιος οδηγος? Θα μπορω να την κανω root και πως? Μετα μεσω CWM αν κρατησω backup θα μπορω να γυρισω στην JB Ultimate v11 που εχω τωρα χωρις προβληματα?

 

Την GB θελω να την βαλω για να δω αποκριση του κινητου και μνημης σε σχεση με τωρα που φοραει την JB Ultimate v11

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι για την εγκατάσταση ξανά της ultimate, θα πρέπει πρώτα να την βαλεις με τις οδηγίες της και μετά να κάνεις το restore.

επίσης θα πρότεινα και ενα backup με το titanium για τις εφαρμογές καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι για να έχουμε παραπάνω από μια rom στο κινητό μας?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2418240

 

επίσης ίσως αξίζει σε λίγο καιρό και αυτή η rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2414412

Link to comment
Share on other sites

Ο καλυτερος τροπος ειναι ο εξης:

 

ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ BACKUP (αρχεια-εικονες-ηχους και οτι αλλο θελουμε)

 

1. Κανετε το Update με το PC Companion.

2. Αφου τελειωσει το Update και ανοιξει το κινητο, ανοιγετε το WIFI ωστε να κανει εναν τελευταιο συχρονισμο.

3. Κανουμε καθαρισμο εσωτερικης μνημης ωστε να σβηστουν ΟΛΑ τα αρχεια.

4. Κανουμε επαναναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (ολα μα ολα χανονται).

5. Αφου ανοιξει το κινητο, ΔΕΝ περναμε ΤΙΠΟΤΑ. Ανοιγουμε το SEUS και ακολουθουμε τις οδηγιες. Θα μας πει οτι εχουμε την τελευταια ενημερωση. Εμεις ομως θα επιλεξουμε να ξαναγινει εγκατασταση απο την αρχη. Θα κατεβασει ενα αρχειο ~350ΜΒ και ειμαστε ετοιμοι.

 

Αν εχω ξεχασει τιποτα, ας συμπληρωσει καποιος.:)

 

Άμα έχουμε κάνει ήδη την αναβάθμιση και κολλάει,πως γίνεται να γυρίσουμε πίσω στην παλιά έκδοση και να ακολουθήσουμε μετά αυτόν τον τρόπο που προτεινετε;Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ρωτατε ολοι. Μπειτε στο xda στο section του sole εχει ενα post με ολα τα αρχεια. Μπαινετε εκει, κατεβαζετε τη ρομ της 2.3.7 και τη φλασαρετε μεσω flashtool. Οποιος ειναι απο desktop ας δωσει το λινκ που λεω απο xda.
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=41285334&postcount=3

 

στο 3ο ποστ ολα τα στοκ firmwares. στα υπολοιπα θα βρειτε λινκς για αλλες ρομ, μοντς κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνουμε για να αφαιρέσουμε το root και να είναι το κινητό όπως το πήραμε καινούριο ?

Nokia:3330,2100,5210,5140i,5200,6233,6120c,6220c / Panasonic:VS2 / Sony Ericsson:K750,K618,S500,K850i,W595,Xperia X8 / Sony: Xperia Sole /Samsung:Galaxy y /ZTE: Blade V, Blade V220

Current device: Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να κάνουμε για να αφαιρέσουμε το root και να είναι το κινητό όπως το πήραμε καινούριο ?

 

Απλά ένα flashαρισμα με το sus ή pc companion κ φυσικά clean install.

Υ.γ τα χάνεις όλα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα.

Ξέρει κανείς να μου πει αν τα προγράμματα για root, flashtool κλπ. δουλεύουν σε pc με windows 8; Σκέφτομαι να τα εγκαταστήσω αλλά αν δεν μπορώ να πειράξω το κινητό μάλλον δεν λέει......

Link to comment
Share on other sites

Όλα δουλεύουν κανονικά. Στην αρχή θα έχεις ένα θέμα με τους drivers γιατί είναι unsigned αλλά αν ψάξεις για Windows 8 enable unsigned drivers θα το λύσεις.

Στα 8 έχω κάνει root, flashαρισματα και ξεκλείδωμα bootloader

Link to comment
Share on other sites

παιδια χτες περασα την ultimate 11 θα ηθελα μια μικρη βοηθεια με το πως να περασω το fix του walkman και τον experimenntal 8.7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Sole / Sola

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...