Jump to content

Polls @ myphone.gr: Αφήνετε ανεξόφλητους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας;


Nagata
 Κοινοποίηση

Αφήνετε ανεξόφλητους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας;  

444 members have voted

  1. 1. Αφήνετε ανεξόφλητους λογαριασμούς κινητής τηλεφωνίας;

    • Φροντίζω να πληρώνω εγκαίρως κάθε λογαριασμό μου
      282
    • Ορισμένες φορές καθυστερώ την εξόφληση λογαριασμού, πληρώνω με καθυστέρηση
      127
    • Μου συμβαίνει συχνά να παραμελώ τις υποχρεώσεις μου, οφείλω αρκετά χρήματα
      14
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      21


Recommended Posts

Συνήθως το πληρώνω μετά την λήξη του απλά γιατί έτσι με βολεύει βάση μισθοδοσίας. Αλλά ποτέ δεν μου έχουν κάνει φραγή! Υπάρχει όντως μεγάλο πρόβλημα στις εταιρίες τυγχάνει να το ξέρω πάρα πολύ καλά αυτό γιατί δουλεύω σε μία από αυτές ως τηλεφωνητής εξυπηρέτησης πελατών. Η πλάκα είναι πως κάποιοι κάνουν κάποιους λογαριασμούς που αδυνατούν να τους πληρώσουν και μετά θεωρούν αυτονόητο πως η εταιρία είναι αναγκασμένη να τους κάνει διακανονισμό και μάλιστα με τους δικούς τους όρους, ε αυτό δεν γίνετε και είναι και απολύτως λογικό(κατά την γνώμη μου τουλάχιστον).
...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δυστυχώς έχουμε κρίση ιδεών και αντίληψης και όχι οικονομική κρίση. Τι πάει να πει οικονομική κρίση; Η οικονομία αν την θέσει κάποιος σαν μια δήθεν επιστήμη (επιστήμη της απάτης είναι) είναι μια συνησταμένη άλλων κρίσεων όπως η οικολογική, η έλειψη φυσικών πόρων και τροφής κτλ κτλ κτλ. Φτάσαμε σε ένα σημείο όπου (για παράδειγμα) ένας υπάλληλος που βάραγε περιτές σφραγίδες να έχει την δυνατότητα να αγοράζει ένα σορό βιομηχανικά προϊόντα όπου δεν έχει καν την ικανότητα να αντιληφθεί στο 1% πως αυτά δημιουργήθηκαν, παρά να είναι μόνο ένας απαθής χρήστης.

Και για να το προσγειώσω κάπως άγαρμπα, θα πάρει το αμαξάκι του, θα κάψει και βενζινούλα, θα διπλοπαρκάρει για να δημιουργήσει κυκλοφοριακό αδιαχώριτο, θα στηθεί στην ουρά στα ΕΛΤΑ, θα πληρώσει και προμήθεια για πληρώσει τον πολυπόθητο λογαριασμό της τηλεφωνίας του.....αααααα και να μην ξεχαστώ όσο περιμένει στην ουρά, θα βαρυγκομαχά και θα προσπαθεί να παραπονεθεί για την οικονομική κρίση στον επίσης αγωνιστή συμπατριώτη του που και αυτός έχει κλείσει τον απέναντι όμως δρόμο. Θα χτυπήσει και το 700+ ευρώ κινητό του, θα το παίξει και γκατζετάκιας, αλλά για το web-banking φυσικά ούτε που το ξέρει, ούτε που θέλει να το μάθει, και αν του πεις οτι θα γλυτώσει κόπο, χρόνο, χρήμα και ΕΝΕΡΓΕΙΑ, θα σου πει οτι θέλει να "ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΕΙ" την κατάσταση! Ένα άλλο "control" είναι κάποιος να γυρίσει ένα φτηνό σπάνιο συμβόλαιο σε κάρτα χωρίς να αλλάξει συνήθεια και απλά να ταϊζει με κάρτες κάθε λίγο και λιγάκι και στο τέλος να το πληρώνει διπλάσια!

Με λίγα λόγια όλα είναι στον εγκέφαλο. Και στις δύσκολες ή εύκολες καταστάσεις όταν ο εγκέφαλος στροφάρει καλά, θα κάνει την σωστή κίνηση. Όλα τ'άλλα είναι γκρίνιες.

Greco: Τόσα λεφτά βγάζουν οι κερατάδες οι εταιρείες. Σιγά μην τους πληρώσω. Ας κάνω οτι πάω σε άλλη εταιρεία, θα έρθουν να με παρακαλέσουν και θα μου προσφέρουν το Iphone σε καλύτερη τιμή.

ΑΠ: Δεν μιλάμε για φόρους δημοσίου που αν δεν γίνει σοβαρή συνειδητοποιημένη επανάσταση δεν μπορείς να κάνει κάτι. Μιλάμε για υπηρεσίες από ιδιωτική εταιρεία που είναι προεραιτικές, όπως ένα γυμναστήριο, ένα συνεργείο καθαρισμού, ένα ξενοδοχείο για διακοπές. Δεν σε υποχρεώνει ΚΑΝΕΙΣ να απολαύσεις τις υπηρεσίες αυτές! Αν όμως το κάνεις, τότε πρέπει να είσαι συνεπείς.

Greco: Μα είναι πανάκριβες οι υπηρεσίες τους!

ΑΠ: Το ήξερες! Αλλά υπάρχει μια μεγάλη γκάμα να διαλέξεις. Αξιολογείς τις απαιτήσεις σου, κοιτάς την τσέπη σου, πέρνεις πράσσινο φως και προχωράς. Κάνεις μια συμφωνία όπως όλες τις άλλες στην ζωή σου.

Greco: Ναι ρε φιλαράκι, αλλά μου είπαν οτι αν πληρώνω λίγο παραπάνω πάγιο, θα μπορέσω και εγώ να μπω στο club του μακαρίτη του Steve. Άσε που θα κάνω περισσότερους φίλους γιατί τώρα έχω τόσο χρόνο ομιλίας που δεν χρειάζομαι οπότε θα αρχίζω να πέρνω και τηλέφωνα που δεν θα έπερνα πριν.

ΑΠ: Μάλλον στα οικονομικά δεν είσαι τόσο καλός οπότε είναι λογικό να τραβάς τώρα το λούκι. Όταν σου μίλησαν για το πάγιο, το ανήγαγες καθόλου σε ετήσια βάση; Δηλαδή αυτό που σου είπαν Χ12 να δεις πόσο βγαίνει; Μάλλον όχι ε; Και πόσο φθηνότερα πήρες σάντουιτς από γυαλί; 200 ευρώ; Δηλαδή άξιζε να πληρώσεις πχ. 40 ευρώ παραπάνω πάγιο (Χ12=480 το χρόνο) για να γλιτώσεις 200 ευρώ;

Greco: Ναι ε; Σίγουρα δεν κάνεις λάθος; Τότε γιατί το κάνει όλος ο κόσμος, δηλαδή τόσο ηλίθιοι είναι όλοι;

ΑΠ: Όσοι σκέφτονται σαν και εσένα....μάλλον ναι.

Greco: Και τώρα με την οικονομική κρίση τι να κάνω;

ΑΠ: Η "οικονομική" κρίση δεν ξεκίνησε σήμερα, υπάρχει τουλάχιστον εδώ και δύο χρόνια. Ότι συμβόλαιο και να είχες κάνει, τώρα έπρεπε να είχε λήξει. ΕΚΤΟΣ και αν το έχεις κάνει πρόσφατα, όπου και ήξερες οτι τα πράγματα δεν πάνε καλά. Άρα....

Greco: Ναι πρόσφατα το έκανα αφού είχα την δουλίτσα μου. Αν έχεις ξοδεύεις! Τώρα που την έχασα τι να κάνω;

ΑΠ: Πρέπει να βγεις από αυτήν την νοοτροπία. Και να έχεις, πάντα με μέτρο γιατί ποτέ δεν ξέρεις όπως και έγινε. Ακόμα και τώρα υπάρχει λύση. Διακόπτεις το συμβόλαιο σου και επιστρέφεις το ποσοστό των 200 ευρώ που πήρε επιδότηση. Ναι με θα σου κακοφανεί, αλλά θα γλυτώσεις πολύ παραπάνω από τα άσκοπα πάγια που θα πληρώσεις. Έτσι θα γλυτώσεις χρήματα. Μην ανησυχείς όμως η συσκευή που έχεις είναι πολύ καλή, και δεν θα έχει πρόβλημα να την κρατήσεις για πολλά χρονάκια ακόμα. Όταν θα μπορείς θα αγοράσεις μια άλλη, μέχρι τότε όμως δεν χάλασε ο κόσμος.

Greco: Εγώ λέω να μην πληρώσω καν. Πολυεθνικές είναι έχουν λεφτά, από εμένα θα ζήσουν;

ΑΠ: Όταν όμως την δικιά σου νοοτροπία την έχουν και άλλοι χιλιάδες από το είδος σου, τότε οι εταιρίες αναγκάζονται να κάνουν αυξήσεις στα πάγια τους με παράλληλη μείωση των παροχών τους, που έτσι όλοι βγαίνουν ζημιογόνοι!

Greco: Δεν πειράζει θα τα δώσω σε 2-3 μήνες μαζεμένα!

ΑΠ: Μάλλον δεν χαμπαριάζεις τίποτα! Αφού πάλι θα τα πληρώσεις! Γιατί συνεχίζεις να έχεις το πάγιο που έχεις;

Greco2: Άσε τον άνθρωπο να κάνει οτι θέλει! Ελευθερία δεν έχουμε. Σας ακούω τόση ώρα. Να σου πω εγώ, δεν τους πληρώνω του άχρηστους στην ώρα τους. Ο βασικός λόγος είναι οτι δεν έχω χρόνο να πάω στα ΕΛΤΑ. Όταν μου έρθει μήνυμα για φραγή τότε πάω.

ΑΠ: Τα είπα και ποιο πριν, μάλλον ούτε εσύ ξέρεις για το web-banking. Καμια φορά χρόνος δεν υπάρχει γιατι τον σπαταλάμε άσκοπα.

Greco3: Μάλλον εσένα φίλε δεν σε έχει πειράξει η οικονομική κρίση και δεν έχεις καμία επαφή με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ πραγματικότητα που ζούμε. Ο άλλος δεν έχει να φάει, το κινητό του θα πληρώσει;

ΑΠ: Άργησες....άντε γεια!

 

Δυστυχώς φίλε μου δεν έχει like.:p

Μπράβο σου πες τα να τα διαβάσει κανένας βλακ..κος γιατί όλοι το παίζουν έξυπνοι σε αυτήν την χώρα....!!!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα πια με αυτή την καραμέλα. Φταίνε και αυτοί αλλά οι τράπεζες γιατί έδιναν δάνεια σε κάποιον με χαμηλό εισόδημα; Δεν ήξεραν ότι δεν θα το πλήρωνε ποτέ; Το ήξεραν αλλά ήθελαν να φαίνεται ότι έδιναν δάνεια. Έτσι ήταν κάποτε οι τράπεζες σε έπαιρναν τηλέφωνο και σε ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΝ να πάρεις δάνειο και πιστωτική κάρτα. Έπρεπε να δείχνουν στα αφεντικά ότι έπιασαν το όριο του μήνα για δάνεια...

 

Σε πληροφορώ φίλε μου πώς με ότι εισόδημα και να έχεις εάν έχεις μέτρο μπορείς να τα κουμαντάρεις όλα! Οι τράπεζες πιστεύω πως δεν φταίνε γιατί εάν έχεις λίγο μυαλό μέσα στο κεφάλι σου ξέρεις τι μπορείς και τι όχι να κάνεις!

...:::Joe:::...
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το forum εν γένει γράφουν άτομα "υψηλού" μορφωτικού επιπέδου καθώς ξέρουν να χειρίζονται άνετα το internet, να δημοσιεύουν σε forum (αρα εχουν και email) και γράφουν και ελληνικά (και όχι greeklish). Είναι δηλαδή λιγο πιο προχωρημένοι από τους χρήστες που έχουν μονο internet μονο για το facebook και youtube. Στατιστικά λοιπόν είναι λίγο "καλύτερα" παιδιά από αυτά που μπορείς να βρεις στην πιάτσα.. Εκεί έξω είναι ΣΧΕΔΟΝ ΒΕΒΑΙΟ πως τα ποσοστά των κακοπληρωτών (να τους πούμε έτσι) και "φεσανζίδων" είναι ΠΟΛΥ μεγαλύτερα. Μια καλή ερευνα θα ήταν να μας δώσουν αυτά τα στατιστικά οι εταιρίες τηλεφωνίας και τα τμήματα εισπράξεων. Εκεί να δεις ποσοστά καθυστερήσεων και κανονιών..

Η παρούσα έρευνα έχει σημασία μόνο για εμάς εντός και όχι για κάτι που αφορά την ευρύτερη κοινωνία..

Εντελώς άκυρο το ποστ σου φίλε μου.

Τι σημαίνει το "γράφω σε φόρουμ με ελληνικά και όχι με greeklish άρα είμαι μορφωμένος";

Και στην τελική, ακόμα και έτσι να είναι, ο μορφωμένος, με τη δική σου λογική είναι καλοπληρωτής και ο αμόρφωτος κακοπληρωτής;

Τι λογική είναι αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ενδιαφέρονται, μπορούν να διαβάσουν γιατί κάποιοι εκνευρίζονται από φαινομενικά σωστές ιδέες, με λάθος συνειρμούς και συνεπαγωγές...Εδώ και καιρό προσπαθώ και εγώ να αποκοπώ από αυτό το "ανθρώπινο σφάλμα"...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Fundamental_attribution_error

 

http://216.22.10.76/wiki/The_Fundamental_Attribution_Error

Link to comment
Share on other sites

Παντα πληρωνω εγκαιρως ολους τους λογαριασμους μου, οπως την δοση της συσκευης μου, τον οτε, την δεη τα παντα. Αμα δεν εχω λεφτα δανειζομαι, καθως προτιμω να τα χρωσταω αλλου παρα σε τραπεζες και εταιριες που με τους τοκους σου παιρνουν στο τελος περισσοτερα. Απο περυσι κιολας που παιζοταν η εκπομπη "Για λογαριασμο σας" ελπιζω ποτε μα ποτε να μην χρειαστει να καθυστερησω δοση. Οι γονεις μου φυσικα πληρωνουν ολους τους λογαριασμους, και ποτε δεν εχουν καθυστερισει ευτηχως! Και ετσι εχω μαθει.

Τωρα με την κριση για πολλους ειναι δυσκολα τα πραγματα, αλλα ως καταναλωτες οφειλουμε να μην υπερβαλουμε και να μην αγοραζουμε προιοντα η υπηρεσιες που δεν χρειαζομαστε πραγματικα. Και ας πεσουν ως επακολουθο οι αγορες και τα σπρεντς, μη μας νοιαζει. Να προσπαθουμε μονο για τις βασικες αναγκες μας και να ξυφυγουμε απο την καταναλωτικη μανια μας οταν δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε στις πρωτες.

Ασχετο, αλλα βλεπω πολλους-ες στα λεωφορια πχ που εχουν καλα κινητα (ειμαι μελος στο myphone οποτε ξερω ποια ειναι τα καλα κινητα) και να φορανε κατι ρουχα.... για κλαματα! Να αγοραζουμε κινητα μεχρι εκει που μας παιρνει. Δεν φαινεται και καλο στο ματι, οταν εχει 500αρη κινητο και φορας 20 ευρω τζιν και παππουτσια μαρκας που δεν ξερει ουτε ο παππους της..:lol::lol:

 

Παιδια συμφορουμίτες... σας βρηκα και μια καλη ιστοσελιδα σχετικη κατα καποιο τροπο με το θεμα μας..........:google:

Υπολογισμός δόσης δανείου κατά Maslow

http://www.asxetos.gr/ypologismos/bank-trapeza/dosi-daneio-pyramida-Maslow-calculator.html

Link to comment
Share on other sites

Οι λογαριασμοί από παροχές που εγώ επέλεξα στο κάτω κάτω, πληρώνονται πάντα στην ώρα τους. Μόλις δω ότι αδυνατώ να πληρώσω θα κόψω την υπηρεσία εξοφλώντας το υπόλοιπο. Έτσι πάει!
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει και αυτοι που καθηστερουνε δεν το παιζουνε ολοι φυσικα μαγκες με τζαμπα χρηματα,εχω συναδερφους που πριν μερικους μηνες ειχανε δανειο σπιτιου και οικογενεια,ζοριζοντουσαν αλλα με 1350ευρω βγαινανε,προχθες πηραμε μισθο 820ευρω(υποτιθεται θα ανεβαιναμε στις παλιες αποδοχες-100€)διοτι τελεισαμε κατι εκτακτες κτλ.με 820και παιδια,δανειο τι θα κοιταξεις να πληρωσεις πρωτα;;;δανεια,δεη,κινητο η να φαει η οικογενεια;;

Εκτος απο αυτο το poll μηπως επρεπε να γινει και ενα αλλο για της τιμες των νταβαντζιδων κινητης;;;δωσανε καποια χρηματα πριν χρονια στησανε το δυκτιο και μαζευουν χρηματα απο τοτε,αντε καμια συντηρηση γιατι δεν νοητε για εμενα πριν δυο χρονια να ειχα σπιτι μου φουλ 3g και σχεδον σε ολο τον δρομο προς θεσσαλονικη και τωρα να εχεις gprs μεχρι των λαγκαδα;;μονο η cosmote εχει 3g στο σπιτι μου και σε καποια σημεια,οι αλλες δυο τι κανανε;;πιθανον ανεβασανε συνδεσεις και ο βροχος ζοριζοτανε οποτε το γυρισανε στο 2g και πληρωνω data και δεν το δουλευω..οικονομικα οικονομικα σε προγραμμα του ΓΕΣ πληρωνω με υην γυναικα ενα 60€για πλακα και εχω φτασει και τα 180καποιες φορες που περασα το data γιατι η εταιρια δεν με ενημερωνει και για 50mb επιπλεον μου χρεωνει 100€.σιγα μην στεναχωρηθω κιολας αν δεν τους πληρωσω στην ωρα τους.

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς άκυρο το ποστ σου φίλε μου.

Τι σημαίνει το "γράφω σε φόρουμ με ελληνικά και όχι με greeklish άρα είμαι μορφωμένος";

Και στην τελική, ακόμα και έτσι να είναι, ο μορφωμένος, με τη δική σου λογική είναι καλοπληρωτής και ο αμόρφωτος κακοπληρωτής;

Τι λογική είναι αυτή;

Μάλλον το δικό σου είναι άκυρο. Αν δεις την λέξη κλειδί "Εν γένει" (που θα πεί "γενικά" ή/και "περισσότερο") και την λέξη "Στατιστικά" (που χρησιμοποιείται και ως "περισσότερο" ή "πιθανότερο") θα καταλάβεις τι θέλω να πω.

 

ΑΣΦΑΛΩΣ και "το γράφω ελληνικά και οχι Greeklish" δεν είναι αμεσα συνδεδεμένο με την μορφωση, αλλά συγνώμη που δεν έκαναν καλύτερη κοινονικο-οικονομική αναλυση για το ποιοι γράφουν σε αυτό το φόρουμ για να σου αποδείξω ότι ΔΕΝ είναι ένα μέσο δείγμα της κοινωνίας μας και οτι ναι, δυστυχώς στατιστικά "εμείς" εδώ (πάλι εγραψα τη λέξη στατιστικά!) είμαστε λιγο καλύτεροι στις πληρωμές μας από άλλες κοινωνικές ομάδες εκεί εξω (αυτήν την εντύπωση τουλάχιστον εχω, αμα εχεις αλλη πες και εσύ τη γνωμη σου, πες δηλαδή "εκεί εξω ειναι μαλλον πιο καλοπληρωτές").

 

Αμα και εσύ ξέρεις στοιχειώδη Στατιστική (ξανά η λέξη) θα έχεις αίσθηση τι θα πεί ΔΕΙΓΜΑ (sample) και τι θα πεί ομάδα πληθυσμού δείγματος (pool) και πως την επιλέγουμε όταν θέλουμε να είναι "για ολο τον ελληνικό πληθυσμό". Αυτή η δημοσκόπηση εδώ λοιπόν ΔΕΝ ειναι "χαρακτηριστικό" δείγμα του "μέσου" Ελληνα, λυπάμαι που σε στεναχωρώ. Και ναι, δεν το λέω εγώ το λένε άλλες στατιστικές οτι οι καλύτερα μορφωμένοι έχουν σιχνά καλύτερες δουλειές και άρα "στατιστικά" (αφού κερδίζουν πιο ευκολα χρήματα) ανταποκρίνονται καλύτερα σε πληρωμές. Και αφού είναι "στατιστικά" (δλδ κατα μεσο όρο/ κατανομή λεμε) θα πεί οτι γίνεται και το ανάποδο (οτι κάποιοι δεν πληρώνουν). Αν δεν γινόταν και το αναποδο θα λέγαμε "πάντα" (.."ανταποκρίνονται πάντα..) και όχι "στατιστικά" και "εν γένει".

Και στην τελική, ακόμα και έτσι να είναι, ο μορφωμένος, με τη δική σου λογική είναι καλοπληρωτής και ο αμόρφωτος κακοπληρωτής;

Τι λογική είναι αυτή;

Τι κωλύματα τρώτε κάποιοι ευκολόθικτοι? Ψάχνεται να βρείτε λάθος λέξη σε ενα post να παρεξηγηθείτε. Οχι δεν πιστεύω αυτό που λες οτι πιστεύω (ησύχασες?) αλλα ας μην το αναλύσω παραπάνω.. Βασικά πάντα ήμουν με το Ξανθόπουλο που ήταν φτωχός ίσως λιγο αγράμματος (σαν εμένα που κάνω πολλα ορθογραφικά) πλην όμως τίμιος.. Ξεκόλλα φιλε "σοσιαλιστής" είμαι και εγώ ;)

το μονο που ήθελαν να πώ (και συμφωνούν οι πιο πολλοί πιστευω) είναι οτι αυτό δεν ειναι "ολων των κοινωνικών ομάδων δείγμα"

 

Υ.Γ. δεν το συνεχίζω βγαίνω εκτός θέματος..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτο το poll μηπως επρεπε να γινει και ενα αλλο για της τιμες των νταβαντζιδων κινητης;;;δωσανε καποια χρηματα πριν χρονια στησανε το δυκτιο και μαζευουν χρηματα απο τοτε,αντε καμια συντηρηση γιατι δεν νοητε για εμενα πριν δυο χρονια να ειχα σπιτι μου φουλ 3g και σχεδον σε ολο τον δρομο προς θεσσαλονικη και τωρα να εχεις gprs μεχρι των λαγκαδα;;μονο η cosmote εχει 3g στο σπιτι μου και σε καποια σημεια,οι αλλες δυο τι κανανε;;πιθανον ανεβασανε συνδεσεις και ο βροχος ζοριζοτανε οποτε το γυρισανε στο 2g και πληρωνω data και δεν το δουλευω..οικονομικα οικονομικα σε προγραμμα του ΓΕΣ πληρωνω με υην γυναικα ενα 60€για πλακα και εχω φτασει και τα 180καποιες φορες που περασα το data γιατι η εταιρια δεν με ενημερωνει και για 50mb επιπλεον μου χρεωνει 100€.σιγα μην στεναχωρηθω κιολας αν δεν τους πληρωσω στην ωρα τους.

 

Τι λες τώρα; Να κράξουμε τις εταιρίες;; Μα είναι πράγματα αυτά...; Θα πέσει βαβά μετα.:lol:

 

οοοοχι δεν έχουμε δικαίωμα φίλε μου.

 

Ο πελάτης έχει δικαίωμα μόνο να πληρώνει στην ώρα του τον λογαριασμό του.

 

Τωρα αν η εταιρία υπόσχεται ταχύτητες Internet Χmbps αλλά εσύ δεν της βλέπεις εδώ και 10 χρόνια είναι δικό σου θέμα! Πρέπει να αλλάξεις σπίτι και να αλλάξεις μέρη που συχνάζεις και δουλεύεις ωστε να βρεις κάποια σημεία που να πιάνει.

 

Το αν η κλήση σου "πέφτει" έτσι στα ξαφνικά δεν έχει σημασία... απλά τυχαίνει.

 

πέρα από την πλάκα νομίζω οτι θα έπρεπε να υπάρχει ένα post με ονοματεπώνυμα (ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα στο myphone) όπου να λέμε τι περιπτώσεις έχουμε τραβήξει από αυτούς τους άγιους ανθρώπους.

 

Ας φτιάξουμε και εμείς έναν δικό μας τειρεσία.

 

Σε αυτό που δεν συμφωνώ είναι σε αυτό που λες με την πληρωμή. Κανονικά ΠΡΕΠΕΙ να πληρώνει ο καθένας στην ώρα του. Ο λογαριασμός κινητής είναι συνήθως ένα πάγιο έξοδο που ξέρεις εξαρχής πόσο είναι για ΌΛΗ τη χρονιά. Νομίζω οτι κουμαντάρεται. Εκτός αν κάποιο μήνα συμβεί κάτι και ξεφύγεις (για χίλιους δυο λόγους. Οικογενειακούς, εργασιακούς κλπ) ε τότε θα ζοριστείς αλλά και πάλι νομίζω οτι κουτσά στραβα κουμαντάρεται.

Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα πια με αυτή την καραμέλα. Φταίνε και αυτοί αλλά οι τράπεζες γιατί έδιναν δάνεια σε κάποιον με χαμηλό εισόδημα; ...

 

Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα αντιστρέφω αυτό που έγραψες και ερωτώ.

Αυτός που με μικρό εισόδημα υπερέβαλε σε δάνεια κ.λ.π. γιατί θεωρείς ότι δε το έκανε εκ του πονηρού;

Μη μου πεις ότι τέτοιους δε τους συναντάς καθημερινά σχεδόν τριγύρω σου; Θες στην εργασία σου, θες στην βόλτα σου, θες οπουδήποτε.

...Ο πελάτης έχει δικαίωμα μόνο να πληρώνει στην ώρα του τον λογαριασμό του. ...

 

Αυτή είναι η υποχρέωσή του τα δικαιώματά του προκύπτουν από αυτήν.

Για τα υπόλοιπα που γράφεις, ναι σαφώς και δεν είναι πάντα οι εταιρείες εντάξει στις υποχρεώσεις τους αλλά πόσοι από εμάς τους έχουμε κυνηγήσει γι΄αυτές τις ελλιπείς υποχρεώσεις τους.

Αν δε γνωρίζουμε τα δικαιώματά μας δε μας φταίει κανείς και κατά συνέπεια δε σημαίνει ότι μπορούμε μετά να κάνουμε ότι θέλουμε απέναντί τους και όταν αυτές μας κυνηγούν να κλαιγόμαστε για τις κακούργες τις εταιρείες (κατά το, κακούργα καινωνία).

Ας μου επιτραπεί ένα μικρό παράδειγμα.

Πριν χρόνια σκάβοντας έξω από το σπίτι μου για να περάσουν το φυσικό αέριο έκοψαν τα καλώδια του Ο.Τ.Ε. με αποτέλεσμα να μείνει μια αρκετά μεγάλη περιοχή χωρίς συνδέσεις για περίπου 15 ημέρες. Οι περισσότεροι φώναζαν έβριζαν και έμειναν σε αυτά. Κάποιοι άλλοι (ελάχιστοι) μεταξύ αυτών και η αφεντομουτσουνάρα μου επικοινωνήσαμε με τον Ο.Τ.Ε. και χωρίς πολλές, εννοώ δικαστικές κ.λ.π., διαδικασίες πιστωθήκαμε τα πάγια των 15 αυτών ημερών.

Το ίδιο έχει γίνει και με πελάτες της Δ.Ε.Η. κ.λ.π.. Το ότι αυτά, εσκεμμένα κατά τη γνώμη μου, δε γίνονται ευρέως γνωστά, δε σημαίνει ότι δε γίνονται.

 

 

Τέλος πάντων επειδή αρκετά θέματα, αυτού του τύπου, στο my phone θυμίσουν τη ταινία "η μέρα της μαρμότας" οι ίδιοι λέμε τα ίδια αναλόγως την άποψη (απόψεις υπάρχουν πολλές λογική μία μη το ξεχνάμε αυτό) που έχουμε, προσωπικά προσυπογράφω το

Οι λογαριασμοί από παροχές που εγώ επέλεξα στο κάτω κάτω, πληρώνονται πάντα στην ώρα τους. Μόλις δω ότι αδυνατώ να πληρώσω θα κόψω την υπηρεσία εξοφλώντας το υπόλοιπο. Έτσι πάει!

με ιδιαίτερη έμφαση στα bold και θα το αντιγράφω σε οποιοδήποτε αντίστοιχο θέμα πλέον, μια και με λίγα λόγια περιγράφει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

@keysmith

Δεν είχα κανένα λόγο να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Απλά αυτό που προσπαθώ να πω είναι το ότι αν είναι κάποιος μορφωμένος (μορφωμένος είναι αυτός που έχει πτυχία;;;) δεν σημαίνει και ότι είναι καλοπληρωτής. Ούτε σημαίνει επίσης ότι για να μπαίνει κάποιος σε φόρουμ έχει υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από κάποιον άλλον. Αυτό προσπαθώ να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Θα το πληρωσω σε κανα μηνα, οταν παρω το νεο μηνιατικο. Βγηκα εκτος παγιου βλεπετε (λογω ιντερνετ) και με χρεωσε 33 ευρώ επιπλεον. Φταινε και αυτοι (cosmote), που δεν σε ειδοποιουν οταν φτανεις στο οριο.

 

ΥΓ: Βρε παιδια, να σας ρωτησω μια απορια που ειχα παντα απο μικρο παιδι (απο τοτε που καλοβλεπα την τοτε ναυαρχιδα ονοματι 7650): Αν παρω καλα-καλα το τηλεφωνακι μου με επιδοτηση, αλλα δεν πληρωνω τα παγια, τι θα γινει; Δεν μπορω βαλω μια καρτα και να χρησιμοποιω το τηλεφωνακι μου κανονικα; Ναι δεν θα μπορώ να ξανακανω συνδεση στην εν λογω εταιρια (ή και με ολες τις αλλες πιθανον), αλλα αν δεν με ενοχλει αυτο, ουτε γατα ουτε ζημια;

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Θα το πληρωσω σε κανα μηνα, οταν παρω το νεο μηνιατικο. Βγηκα εκτος παγιου βλεπετε (λογω ιντερνετ) και με χρεωσε 33 ευρώ επιπλεον. Φταινε και αυτοι (cosmote), που δεν σε ειδοποιουν οταν φτανεις στο οριο.

 

ΥΓ: Βρε παιδια, να σας ρωτησω μια απορια που ειχα παντα απο μικρο παιδι (απο τοτε που καλοβλεπα την τοτε ναυαρχιδα ονοματι 7650): Αν παρω καλα-καλα το τηλεφωνακι μου με επιδοτηση, αλλα δεν πληρωνω τα παγια, τι θα γινει; Δεν μπορω βαλω μια καρτα και να χρησιμοποιω το τηλεφωνακι μου κανονικα; Ναι δεν θα μπορώ να ξανακανω συνδεση στην εν λογω εταιρια (ή και με ολες τις αλλες πιθανον), αλλα αν δεν με ενοχλει αυτο, ουτε γατα ουτε ζημια;

 

Νομίζω το Υ.Γ. τα λέει όλα!! Αθάνατη Ελλάδα!!

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνω έγκαιρα πάντα! (Τα τραβάει από την πιστωτική..) :lol:

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Θα το πληρωσω σε κανα μηνα, οταν παρω το νεο μηνιατικο. Βγηκα εκτος παγιου βλεπετε (λογω ιντερνετ) και με χρεωσε 33 ευρώ επιπλεον. Φταινε και αυτοι (cosmote), που δεν σε ειδοποιουν οταν φτανεις στο οριο.

 

ΥΓ: Βρε παιδια, να σας ρωτησω μια απορια που ειχα παντα απο μικρο παιδι (απο τοτε που καλοβλεπα την τοτε ναυαρχιδα ονοματι 7650): Αν παρω καλα-καλα το τηλεφωνακι μου με επιδοτηση, αλλα δεν πληρωνω τα παγια, τι θα γινει; Δεν μπορω βαλω μια καρτα και να χρησιμοποιω το τηλεφωνακι μου κανονικα; Ναι δεν θα μπορώ να ξανακανω συνδεση στην εν λογω εταιρια (ή και με ολες τις αλλες πιθανον), αλλα αν δεν με ενοχλει αυτο, ουτε γατα ουτε ζημια;

 

Αυτά που έχεις συμφωνήσει στο συμβόλαιο που υπογράφεις...

 

Για κάθε μέρα καθυστέρησης λογαριασμού θα ανεβαίνει ο τόκος.

 

Η εταιρία έχει το δικαίωμα ακόμη και 1 μέρα μετά την λήξη του λογαριασμού να προβεί σε διακοπή.

 

Αν περάσουν κάποιοι λογαριασμοί και ακόμη δεν το έχεις πληρώσει (η εταιρία να ξέρεις έχει δικαίωμα ακόμη και μια μέρα μετά τη λήξη να κινηθεί δικαστικώς) θα κινηθεί λοιπόν δικαστικώς αφου σου στείλει πρώτα εξώδικο. θα οριστεί δικάσιμος και αφού περάσει αρκετός καιρός γιατί τα ελληνικά δικαστήρια αργούν θα γίνει η δίκη, θα χάσεις όπως είναι φυσικό γιατί φταίς και θα πληρώσεις:

 

α) Τα δικαστικά έξοδα

β) Τους λογαριασμούς σου με τόκο (ο οποίος θα είναι Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Ο-Σ γιατί όπως είναι φυσικό θα έχει περάσει αρκετός καιρός.)

 

και ηρεμα ήρεμα θα λήξει το θέμα.

 

Εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα.

 

1. Με ποια λογική σκέφτεσαι οτι θα ξεγελάσεις κάποιον και θα τη βγάλεις καθαρή; :lol:

2. Γιατί δεν κάνεις το ίδιο με μια τράπεζα; Πάρε ένα δάνειο αγόρασε ένα σπίτι και μην το πληρώνεις να δεις τι θα γίνει.

3. Γιατί ντε και καλά πρέπει να πάρεις ένα κινητό που δεν το σηκώνει η τσέπη σου;

4. Έχεις καταλάβει οτι τα κινητά είναι ΥΠΕΡκοστολογημένα σε τέτοιο βαθμό που δεν αξίζει να πληρώσεις κάτι τόσο ακριβά χωρίς πραγματικό λόγο; (Και δεν είναι μόνο οτι είναι υπερκοστολογημένα... σε αυτή την υπερκοστολόγηση οι εταιρίες WIND, Vodafone, Cosmote, τα πουλάνε σε ακόμη μεγαλύτερη τιμή από την ήδη ανεβασμένη χωρις λόγο έτσι από νταβατζιλίκι)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να πληρώνω εγκαιρα τους λοαγαριασμούς μου.Εις γνώσις μου έχω συμβόλαιο, ξέρω τι θα πληρώνω κάθε μήνα. Οπως διάβασα και σε προηγούμενα ποστ το κινητό πλεον είναι θέμα ανάγκης για τους περισσότερους. Ξεκίνησα πριν 2 χρόνια το συμβόλαιο στην vodafone απο το πιο μικρό πρόγραμμα και σταδιακά το ανέβαζα αφού έβλεπα οτι δεν μου έφτανε ο χρόνος ομιλίας και οι υπηρεσίες. Ακομα και τώρα πριν μια βδομάδα έκανα αλλαγή πακέτου προς το unlimited60. Και πάλι εις γνώσειν μου. Ξέροντας οτι στον επόμενο λογαριασμό θα πληρώσω ένα επιπλέον πάγιο, θα πληρώνω κάθε μήνα άλλα 10€ παραπάνω. Και απο οτι γνωρίζω έχεις το δικαίωμα κάθε μήνα να αλλάζεις πακέτο είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Και τα τελευαια χρόνια το σύστημα δεν ειναι οπως παλιά (είχα συμβόλαιο το 1998 - 2003). Εχεις τον πλήρη έλεγχο του λογαριασμού σου. Τι έχεις ξοδεψει τι σου απομένει. Στο χέρι μας ειναι να κρατάμε τον λογαριασμό μας στο επίπεδο που αντέχει η τσέπη μας.
iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σύντομα όλες οι εταιρίες μαζί θα αλλάξουν πολιτική... Θα κόβουν το τηλέφωνο αμέσως πχ ώστε να μην το ξανακάνεις, ή θα πάμε σε παλιές εποχές που ήθελαν ΑΦΜ και φορολογική ενημερότητα για να δουν ότι έχεις εισόδημα.

:X

Link to comment
Share on other sites

Για κατι τετοιους καλοπληρωτες εχουμε γινει μπ@@@λο οι ιδιοι ειναι που δε πληρωνουν γιατι ετσι γουσταρουν τα διοδια τη δεη τη δοση του σπιτιου τους φορους και στο τελος πρεπει να πληρωνουμε ολοι οι αλλοι και τα δικα μας και τα δικα τους τζαμπα μαγκες ειστε ρε καλομαθημενοι τζαμπατζηδες παρασιτα
Link to comment
Share on other sites

Τζάμπα μάγκες δεν είναι μόνο οι τζαμπατζήδες, οι κακοπληρωτές, οι Ελληναράδες και τα λοιπά αποβράσματα που δεν ταιριάζουν με την ιδεολογική κατεύθυνση του καθενός. Τζάμπα μάγκες είναι κυρίως εκείνοι που παριστάνουν τους σοφούς, τους εγκρατείς, τους συνειδητοποιημένους και γενικά κάτι που δεν είναι (εξ ου και το "παριστάνουν").

Πώς γίνεται σε ένα θέμα όπου ζητείται η συμμετοχή με την προσωπική σας εμπειρία να απαντάτε κρίνοντας τους άλλους; Πόσο δύσκολο είναι να περιγράψετε απλώς την τακτική που ακολουθείτε, αντί να προχωρήσετε αντιδραστικά στον καυτηριασμό της στάσης των υπολοίπων; Πόσους πόντους σας προσδίδει η προπαγανδιστική ιδεοληψία εις βάρος κάποιων (καλών ή κακών) συμπολιτών σας; Σας κατηγόρησε κανείς επειδή πληρώνετε τους λογαριασμούς σας και προσπαθείτε να υπερασπιστείτε τη θέση σας;

Με γνωρίζετε προσωπικά για να με ελέγξετε για τις απόψεις μου; Ξέρετε αν και πόσα χρωστάω στη vodafone, στη ΔΕΗ, στο ΤΕΒΕ, στην εφορία, στο μπακάλη και το χασάπη; Δεν είδα κανέναν από εκείνους που αρέσκονται στις υποδείξεις να προσκομίζουν ενημερότητα για να μας αποδείξουν ότι είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους.

 

Σε μερικά θέματα η συζήτηση απλά δεν έχει νόημα όταν γίνεται ανώνυμα. Θα ήθελα να δω ποιοι είναι αυτοί που έχουν τη μία ή την άλλη άποψη. Με όνομα, ηλικία, τόπο διαμονής και επάγγελμα. Δε λέω ότι σίγουρα θα προκύψουν συμπεράσματα. Τουλάχιστον, δε θα γεμίζουμε απλά σελίδες επαλαμβάνοντας.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα το εξοφλω οταν μου ερθει το μηνυμα οτι βγηκε ο μηνιαιος λογ/σμος στη

ηλεκτρονικη μορφη ,κοιτω ποσο ειναι την επομενη μερα παω και δινω παραπανω

απ'οτι διεχνει να μην παιρνω ρεστα ενω στο επομενο θα μου ερθει λιγο χαμηλοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

@VaradeRo: Το δικαίωμα να κρίνω τους άλλους μου το δίνει το γεγονός ότι οι πράξεις τους επηρεάζουν εμένα και όλους τους υπόλοιπους μέσα στην κοινωνία.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν εγω αργησω να πλγρωσω την voda θα τα παρει απο εσενα η θα σε βαλει εσενα στον τειρεσια.αν ειναι να μην πληρωνω καθολου οχι μονο να αργω....Καλα κανει ο καθενας και κανει οτι κανει..και εγω δεν ηθελα απο 1300μισθο να παω στα 800 αλλα πηγα,ας μαθουνε και αυτοι να χρεωνουνε αναλογα με το εξωτερικο.

Για σοβαρευτητε λιγο

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

@dimgeo: Ναι, η δική σου λαμογιά θα επηρεάσει κι εμένα γιατί διαμορφώνει μια νοοτροπία που γίνεται "ταμπέλα" για το σύνολο. Είναι όπως ακριβώς με το φορολογικό μας σύστημα, που μας θεωρεί όλους φοροφυγάδες επειδή υπάρχουν πολλά λαμόγια που φοροδιαφεύγουν.

 

Το χειρότερο είναι ότι αυτές οι "ταμπέλες" διαμορφώνουν τελικά τις αυστηρές πολιτικές των εταιριών, του κράτους κτλ., που δυστυχώς μας επηρεάζουν όλους.

 

Θυμάμαι το 1998-1999, που ήμουν στην Αγγλία, έμεινα για ένα διάστημα σε μια υποβαθμισμένη συνοικία στο Liverpool. Όταν λοιπόν πήγα να αγοράσω κινητό με συμβόλαιο, ο υπάλληλος πληκτρολόγησε τη διεύθυνσή μου στον υπολογιστή του και μετά από λίγο μου είπε ευγενικά ότι δυστυχώς δεν μπορεί να εγκρίνει το συμβόλαιο διότι δεν πέρασε το credit-check. Ο λόγος; "Λυπάμαι, αλλά στην περιοχή που μένετε οι κάτοικοι καθυστερούν τις πληρωμές ή δεν πληρώνουν καθόλου..." Κι έτσι αναγκάστηκα να πάρω pre-paid κινητό γιατί κάποια λαμόγια στην περιοχή μου δεν ήταν συνεπείς στις υποχρεώσεις τους...

 

Ελπίζω τώρα να καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο Νοσφεράτου λέει αλήθειες που κάποιοι, είτε λόγω ηλικίας, είτε επειδή δεν θέλουν να διαβάσουν ακριβώς τι γράφει- τις προσπερνούν ως ηλίθιες (πλην των περιπτώσεων των ανθρώπων που άλλαξαν ΠΛΗΡΩΣ ΟΙ ΖΩΕΣ ΤΟΥΣ αλλά προφανώς δεν αναφέρεται σε αυτές το παληκάρι).

 

Όσοι με ξέρουν εδώ μέσα, ξέρουν και τι δουλειά κάνω ξέρουν επίσης και πόσο καιρό ήμουν άνεργος.

Και όσο ήμουν άνεργος πούλησα 3-4 κινητάκια και έκοψα την σύνδεση γυρνώντας το σε κάρτα έτσι απλά.

 

Σίγουρα αυτό το πηγάδι που έχουμε μπει όλοι μας δεν έχει τελειωμό, αλλά η άποψη του αντί να είμαστε μπαταχτζήδες, απλά να μην χρησιμοποιούσαμε τις υπηρεσίες τους για να πέσουν οι τιμές (που θα πέσουν να είστε σίγουροι) με βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ. Δεν συμφωνώ πλήρως με τον χαρακτηρισμό μπαμπουίνο, αλλά τον κατανοώ γιατί του την πέσατε όλοι για την άποψη του.

Ο ανταγωνισμός υπάρχει ας τον χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας.

 

 

Πάντως φίλε νοσφε- να πούμε και το άλλο? το 30% πια του λογαριασμού είναι φόροι (τελη κινητής+φπα+τα-κέρατά-μου-τα-τράγια) και για αυτό παιδιά ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ αλλά το ********* Ο ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ στο οποίο ζούμε και κάποια στιγμή πρέπει να το ανατρέψουμε και αυτό και την νοοτροπία του. Τι σημαίνει ρε ΤΕΛΟΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΌΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ Η ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΕΛΟΣ? ΑΕΙ ΣΤΑ ΔΙΑΛΑ....

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...