Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπαρχει manual σε ελληνικα η αγγλικα εστω? αν εχει βρει κανεις ας ανεβασει το λινκ. ευχαριστω

 

http://www.samsung.com/gr/support/model/GT-B5512UWAEUR-downloads

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

υπαρχει manual σε ελληνικα η αγγλικα εστω? αν εχει βρει κανεις ας ανεβασει το λινκ. ευχαριστω

 

μονο το quick start που περιέχεται και στο κουτί. Κατά τα άλλα ειναι ενα android (ιδιος χειρισμός και καθε android). Οποιοςδήποτε οδηγός για android 2.3 σου κάνει (από την google) συν τις ιδιαιτερότητές του (samsung stuff).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

μονο το quick start που περιέχεται και στο κουτί. Κατά τα άλλα ειναι ενα android (ιδιος χειρισμός και καθε android). Οποιοςδήποτε οδηγός για android 2.3 σου κάνει (από την google) συν τις ιδιαιτερότητές του (samsung stuff).

 

και ομως υπαρχει οπως ειχε ο φιλος παραπανω την καλοσυνη να μου στειλει το λινκ

ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

και τωρα τα ασχημα νεα...το ροοτ το εκανα με μοναδικο σκοπο να μπορεσω να δουλεψω το link2sd me extension partition sthn sdcard....

με αυτον τον τροπο(για οσους δε το γνωριζουν) αυξανεται κατα πολυ η διαθεσιμη μνημη του τηλ,για εφαρμογες...καμια σχεση με το app2sd!!

το κακο ειναι οτι μετα απο καθε εκκινηση της συσκευης,το συστημα δεν μπορει να κανει mount to extension partition με αποτελεσμα να μην μπορεις να φορτοσεις πια τις εφαρμογες....και η συσκευη μας δεν διαθετει και πολυ μνημη :mad:

 

βεβαιος εχεις ολα τα αλλα πλεονεκτηματα του ροοτ....αλλα για εμενα αυτο ηταν το βασικοτερο απο ολα!

αν καποιος βρει καποια ακρη....ας μας ενημεροσει γιατι απ το πρωι εχω φαει ολο το XDA αλλα λυση δεν μπορω να βρω!

i ll be back :rolleyes:

 

Υπάρχουν ένα σορό aplication τα οποία δεν θέλουν extension partition στην sdcard. Δοκίμασε κάτι άλλο. Το link2sd πάντως δεν δουλεύει στην 2.3

 

Μόλις έκανα το rood δουλεύει μια χαρά το μπλιμπλίκι :)

Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα για οποιον θελει για πλοηγηση σωστα δουλευει το sygic και συγκεκριμενα η εκδοση

Sygic MM 2010 v8.22

χωρις καμια ρυθμιση για την αναλυση της οθονης.Ολα γινονται αυτοματα.

Το igo που δοκιμασα δεν υποστηριζε την αναλυση του.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου έχει κανει αυτά που λές και το εχω συνέχεια με δύο κάρτες και μιλάω και πολύ.. Παίζει να είναι θέμα με τις κάρτες σου.. (ειδικά αν η μια ειναι λιγο παλαιότερες της Cosmote που τις εχω δει πολλές φορές να κάνουν περίεργα όπως να εξαφανίζονται ολοκληρα μενού από κινητά εξαιτίας τους.. )

Δοκίμασε το κόλπο με τις αμοιβαίες προωθήσεις που περιγράφω σε παλαιότερο ποστ. Ετσι ποτέ δεν θα δείξει κάποια κάρτα εκτός δικτύου. Θα μοιαζει λίγο με dual active.

Με για αυτό το τόνισα ότι μιλάω για τη συγκεκριμένη συσκευη και μονο Οι κάρτες είναι καινούριες και σύμφωνα με το σέρβις δεν είναι η αιτία του προβλήματος Τη συσκευη δεν την έχω πλέον στα χέρια μου, όποτε δεν μπορώ να δοκιμάσω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικα για οποιον θελει για πλοηγηση σωστα δουλευει το sygic και συγκεκριμενα η εκδοση

Sygic MM 2010 v8.22

χωρις καμια ρυθμιση για την αναλυση της οθονης.Ολα γινονται αυτοματα.

Το igo που δοκιμασα δεν υποστηριζε την αναλυση του.

Εγκατεστησα το sygic. Δεν ξερω ποια εκδοση ειναι αλλα με χάρτες Ελλάδας που κατεβασα και δοκιμασα, φαινεται να δουλευει. Δεν ξερω πολλά πράγματα από navigation και τωρα το ψαχνω. Θελω να σε ρωτησω αν σου έχει βγαλει επάνω αριστερα στην οθονη μόνιμα ένα εικονιδιο σαν βελάκι, και οταν δεν δουλευι το gps. Ευχαριστω.

 

Για οσους εχουν συνδεση με καρτοκινητη Q παραθετω τις οδηγίες ρύθμισης όπως μου τις έστειλαν με e-mail.

Android OS Terminals (All versions)

 

Ρυθμίσεις Internet:

 

Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείου πρόσβασης -> Μενού (ή επιλογές) Νέο APN:

Όνομα: Q Internet

APN: myq

MCC: 202

MNC: 9

Τύπος APN:

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Ρυθμίσεις Q MMS:

 

Ρυθμίσεις -> Ασύρματα δίκτυα -> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας -> Ονόματα σημείου πρόσβασης -> Μενού (ή επιλογές) Νέο APN:

Όνομα: Q MMS

APN: q-mms.myq.gr

MMSC: http://mms.myq.gr

Διακομιστής μεσολάβησης ΜΜS: 192.168.080.134

Θύρα ΜΜS: 9401

MCC: 202

MNC: 10

Τύπος APN:

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά!

 

Internet Settings:

 

Settings -> Wireless & Networks -> Mobile Networks -> Access Point Names -> Options New APN

 

Name: Q Internet

APN: myq

MCC: 202

MNC: 9

APN Type:

 

MMS Settings:

 

Settings -> Wireless & Networks -> Mobile Networks -> Access Point Names ->Options New APN

 

APN: q-mms.myq.gr

MMSC: http://mms.myq.gr

ΜΜS proxy: 192.168.080.134

ΜΜS port: 9401

MCC: 202

MNC: 10

APN type:

 

 

Όμως στα Q MMS Settings, εκει που λέει MMS port: 9401, μου δουλευει με 8080. Επίσης εκει που λέει MNC 10, δουλεύει με 09. Γενικα, αν δεν δουλεύει κάτι με 9401 και 10 το αλλαζετε με 8080 και 09.

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα το sygic. Δεν ξερω ποια εκδοση ειναι αλλα με χάρτες Ελλάδας που κατεβασα και δοκιμασα, φαινεται να δουλευει. Δεν ξερω πολλά πράγματα από navigation και τωρα το ψαχνω. Θελω να σε ρωτησω αν σου έχει βγαλει επάνω αριστερα στην οθονη μόνιμα ένα εικονιδιο σαν βελάκι, και οταν δεν δουλευι το gps. Ευχαριστω.

 

φιλε μου δυστυχως το απεγκατεστησα το sygic για να δοκιμασω και αλλα προγραμματα.

οταν το ξαναβαλω θα σου πω για αυτο που ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μπορω να διαλέξω διαφορους ήχους κλήσης για επαφές, απ' αυτούς που εχω περάσει στην κάρτα, δεν μπορώ να κανω το ίδο για ήχο κλήσης τηλεφωνου. Όταν πάω να το κανω μου δινει μόνο προεγκατεστημενες επιλογες ηχων τοης συσκευης. Πρόβλημα. Κάτι δεν κανω καλα σιγουρα. Αν ξέρει κάποιος, καλοδεχούμενος. Edited by alieus
Link to comment
Share on other sites

εμπρος ρε παιδια πειτε κανα κολπακι..κανα χρησιμο προγραμματακι που βαλατε,καμια συμβουλη...δε μπορει,ολο και κατι θα εχετε σκαρωσει...

εγω ακομα δεν εχω καταφερει να το κανω να γραφει αγγλικα,εκτος και αν παταω το πληκτρο sym,αλλα θα το θελα μονιμα σε αγγλικα.:rolleyes:

 

περιμενω νεα σας

 

καλημερα σ ολους

 

εγω ακομα δεν εχω καταφερει να το κανω να γραφει αγγλικα, αλλα θα το θελα μονιμα σε αγγλικα.

 

Πραγματι αν και εχω αλλαξει τη γλώσσα πρώτη γλώσσα γραφης ειναιτα ελληνικά και δεν βλέπω καπου να ρυθμίζετε! Οσο για εφαρμογές εχει ένα καλό οδηγό το myphone

 

Εγω εχω να προτείνω 2

battery Circle για ενδειξη μπαταρίας, δεν εχει καμια διαφήμιση/απαιτίσεις και το βαζει το εικονίδιο ψηλά (στην γραμμή του μαμίσιου αλλαα ριστερά) να το βλέπεις παντα

flashlight AZAZE ΑΠΛΟ! ασπρίζει την οθόνη αντί φακού, καμία απαίτηση (διαφημίσεις κ αλλες βλακίες)

εγω ακομα δεν εχω καταφερει να το κανω να γραφει αγγλικα, αλλα θα το θελα μονιμα σε αγγλικα.

 

περιμενω νεα σας

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by Sol_Ballads
Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα δεν εχω καταφερει να το κανω να γραφει αγγλικα, αλλα θα το θελα μονιμα σε αγγλικα.

περιμενω νεα σας

Τι εννοείς δεν εχεις γράψεις αγγλικά? Με απλό/μονο πάτημα του κουμπιού δίπλα στα Alt που γράφει Sys-Gr γυρνάει στα αγγλικά.. Δεν καταλαβαίνω :confused: Το μόνιμα αγγλικά ούτε εγώ βλέπω να γινεται.. Πάντα θα γράφει από ότι καταλαβαίνω και ελληνικά εκτός προφανώς αν του φορέσεις αλλη rom.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...ελπιζω να το καταφερατε το ροοτ και να μην επαθε καποιος καμια ζημια.

μπορειτε να μου πειτε τι εκδοση firmware εχετε?

μπορειτε να το δειτε με το *#1234#

καλο σας βραδακι :)

 

 

κανενας??ελατε....δεν ειναι δυσκολο!!!

Edited by jimmyk
Link to comment
Share on other sites

Ενώ μπορω να διαλέξω διαφορους ήχους κλήσης για επαφές, απ' αυτούς που εχω περάσει στην κάρτα, δεν μπορώ να κανω το ίδο για ήχο κλήσης τηλεφωνου. Όταν πάω να το κανω μου δινει μόνο προεγκατεστημενες επιλογες ηχων τοης συσκευης. Πρόβλημα. Κάτι δεν κανω καλα σιγουρα. Αν ξέρει κάποιος, καλοδεχούμενος.

θεωρητικά γίνεται ως εξής (έτσι γινόταν σε άλλο android που δοκίμασα):

ανοίγεις τον ήχο που θέλεις στο music player της συσκευής και εκεί που παίζει πατάς settings και έχει κάπου μια επιλογή για να τον κάνεις ήχο κλήσης. μετά αν πας στο μενού που δείχνει τους ήχους κλήσεις θα περιλαμβάνεται κι αυτός.

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά γίνεται ως εξής (έτσι γινόταν σε άλλο android που δοκίμασα):

ανοίγεις τον ήχο που θέλεις στο music player της συσκευής και εκεί που παίζει πατάς settings και έχει κάπου μια επιλογή για να τον κάνεις ήχο κλήσης. μετά αν πας στο μενού που δείχνει τους ήχους κλήσεις θα περιλαμβάνεται κι αυτός.

 

σε ολα τα ndroid μπορεις να περάσεις ΟΠΟΙΟΝ ηχο θες αρκεί να τον γράψεις σε ειδικούς φακέλους που πρέπει να δημηιουργίσεις στην SD καρτα.

Οτι γράψεις στου παρακάτω φακέλους εμφανίζεται στανα αντιστοιχα ringtones

 

/sdcard/media/alarms OR /sdcard/Alarms

/sdcard/media/notifications OR /sdcard/notifications

/sdcard/media/ringtones OR /sdcard/ringtones

/sdcard/media/ui OR /sdcard/ui

 

alarms ξυπνητήρια, notifications τα sms, ringtones οι ηχοι κλησεις. Οτι βαλεις εκέι μεσα (mp3, wav) εμφανίζεται μετά στους αντίστοιχους ήχους.

 

Αν και το εκαναν νομίζω τελικά δεν μου επιλέγει ακριβώς αυτό που θελω το ψαχνω λιγο. Αλλιώς μπορείς με κάποιο από τα πολλά APPs. δειτε ενα άρθο

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...ελπιζω να το καταφερατε το ροοτ και να μην επαθε καποιος καμια ζημια.

μπορειτε να μου πειτε τι εκδοση firmware εχετε?

μπορειτε να το δειτε με το *#1234#

καλο σας βραδακι :)

 

 

κανενας??ελατε....δεν ειναι δυσκολο!!!

περιμενω νεα σας
Link to comment
Share on other sites

Όλα δουλεύουν καλά με το root Β5512XXKL8

 

το μαμισιο ειναι αυτο.. αυτο τουλαχιστον φοραει το δικο μου οπως το αγορασα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση για αυτους που το rootαραν με τον οδηγο του galaxy y pro(οχι του duos).

Δεν εχει καποια επιπλοκη οσο αφορα την λειτουργια των δυο sim; Γιατι στην ουσια αυτη ειναι η μονη τουσ διαφορα.

Και αν γνωριζει κανεις για αυτα τα ακουστικα του.Το κουμπι που εχουν στο καλωδιο τους δεν χρεισημοποιητε σε καμια εφαρμογη

ουτε εχει χρηση στην απαντηση η αποριψη κλισης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοιγω το κινητο, αρκετα συχνά βγάζει τριγωνακι με θαυμαστικο επανω αριστερα και λειπουν πολλά εικονίδια εφαρμογών. Πρέπει να κάνω επανεκκίνηση για να διορθωθεί. Έχει σχεση με κακη ανάγνωση της καρτας SD; Δουλεύω αυτήν που περιλάμβανε η συσκευασία. Παρήγγειλα μια 32αρα κι τρέμω από τωρα τι μπορει να παθω μ' αυτη αν ισχυει η κακη αναγνωση. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχει να κανει με την καρτα. ποτέ δεν το εχω δει στο δικό μου, αλλα δεν βγαζωβαζω σιχνά την καρτα. Δοκίμασε να την βαλεις να ακουμπάει καλύτερα (ισως ελαφρύς καθαρισμός επαφών).

32gb SD!! για πολλά τραγούδια θελεις τοσο μεγάλη καρτα?

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εχει να κανει με την καρτα. ποτέ δεν το εχω δει στο δικό μου, αλλα δεν βγαζωβαζω σιχνά την καρτα. Δοκίμασε να την βαλεις να ακουμπάει καλύτερα (ισως ελαφρύς καθαρισμός επαφών).

32gb SD!! για πολλά τραγούδια θελεις τοσο μεγάλη καρτα?

 

Αυτό που παρατηρησα με την υποδοχη κάρτας SD είναι ότι δεν κάνει "κλικ" δεν ασφαλιζει, ούτε χρειαζεται να την πιεσεις πρώτα πριν την βγάλεις, όπως λέει και στο manual αλλά και είμαστε συνηθισμένοι γενικά από παρόμοια προϊόντα. Απλά την σπρώχνεις και κάθεται και την τραβάς και βγαίνει. Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να ειναι σ' αυτό το τηλέφωνο ή πρόκειται για κάποιο ελλάτωμα του συγκεκριμμένου κομματιού. Όσο για τα τραγούδια...χεχεχε... που κέφια για τετοια. Απλά την βρήκα φτηνα και σκοπεύω να βάλω πολλά λεξικά και μεγάλα έγγραφα κλπ. Αλλά να δούμε πως θα συμπεριφερθεί...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...