Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκέφτομαι και εγώ να το πάρω...αλλά θέλω να μου πείτε...η μικρή οθόνη παλεύεται;

 

Μια χαρά παλεύεται, εντάξει μην περιμένεις να κάνεις και serfing αλλά για τα δεδομένα της είναι super.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παλεύεται, εντάξει μην περιμένεις να κάνεις και serfing αλλά για τα δεδομένα της είναι super.

 

Δηλαδή SMS και επαφές βλέπεις άνετα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή SMS και επαφές βλέπεις άνετα έτσι;

ναι, ειναι σαν να εχεις του galaxy S αλλα το πάνω 1/3 της :p (1/2.5 σωστότερα και με λιγοτερα dpi)

Χαρει στο track ball ο χειρισμός είναι ευκολος (δεν χρειάζεται πάντα να κάνεις κλικ). Το ιντερνετ ειναι λιγο δύσκολο και θέλει συχνά την βοήθεια του trackball. To οτι δεν ειναι "καθαρή multitouch" επίσης δεν βοηθάει.. (λέω καθαρή γιατί προς μια κατευθυσνη σαν να δουλευει).

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρά είναι έλυσα και το θέμα με την μπαταρία όταν δεν χρησιμοποιώ data γυρνάω την κάρτα στο 2G και κάνω απενεργοποίηση data και είναι οκ.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία στο 41% μετά από 10 ώρες. Στο μάρκετ, πάνω στο ψάξιμο κάθε λίγο βγάζει ένα τριγωνάκι με κόκκινο θαυμαστικό αριστερά κάτω και δίπλα λέει "το χρονικο όριο της σύνδεσης έληξε" και παρα δίπλα "επανάληψη" και σταματάει. Πρέπει να πατήσω το "επανάληψη" να ξαναρχίσει και μετά από λίγο το ίδιο. Το αντιμετώπισε κανείς;
Link to comment
Share on other sites

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Είμαι άσχετος με android (και την χρήση φόρουμ) και με κάποιο τρόπο απενεργοποίησα το internet του παρόχου μου. (εχω 350 ΜΒ με vodafon). Σύνδεσα το samsung galaxy pro duos με το ρούτερ στο σπίτι το WiFi αλλά όταν απομακρύνομαι δεν έχω internet και email. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει την διαδρομή για να ενεργοποιήσω το internet του τηλεφώνου;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

Είμαι άσχετος με android (και την χρήση φόρουμ) και με κάποιο τρόπο απενεργοποίησα το internet του παρόχου μου. (εχω 350 ΜΒ με vodafon). Σύνδεσα το samsung galaxy pro duos με το ρούτερ στο σπίτι το WiFi αλλά όταν απομακρύνομαι δεν έχω internet και email. Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει την διαδρομή για να ενεργοποιήσω το internet του τηλεφώνου;

Ευχαριστώ

 

το εχω στα αγγλικά εσύ μετέβφαζε και θα το βρεις

προγράμματα (το μπλέ κουτάκι πανω δεξιά στο sidebar)->settings->wireless and network settings->mobile networks-> click στο use packet data (activate packet network).

Πιο κατω εχει και το use 2g only (για να μην φευγουν τα μβ γρηγορα), το ΞΕτικαρεις αν θελεις 3g (γρηγορο ιντερνετ)

Το δοκίμασε κανείς αν δουλεύει;
αναφερεται στο Pro οχι στο Pro DUOS. Παρόμοια ειναι οχι ιδια.. Μπορει να ειναι και επικύνδινο να το δοκιμασει κάποιος. Αμφιβαλω αν θα λειτουργεί.. Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

το εχω στα αγγλικά εσύ μετέβφαζε και θα το βρεις

προγράμματα (το μπλέ κουτάκι πανω δεξιά στο sidebar)->settings->wireless and network settings->mobile networks-> click στο use packet data (activate packet network).

Πιο κατω εχει και το use 2g only (για να μην φευγουν τα μβ γρηγορα), το ΞΕτικαρεις αν θελεις 3g (γρηγορο ιντερνετ)

αναφερεται στο Pro οχι στο Pro DUOS. Παρόμοια ειναι οχι ιδια.. Μπορει να ειναι και επικύνδινο να το δοκιμασει κάποιος. Αμφιβαλω αν θα λειτουργεί..

 

Σωστός και εγώ αυτό πρόσεξα για αυτό ρωτάω...Keysmith το Go SMS σου δουλεύει; Γιατί σε εμένα δεν μπορεί να κάνει εναλλαγή στις SIM...

Link to comment
Share on other sites

Από το χελπ της samsung μου ειπαν ότι πρεπει οι δυο πρώτες φορτίσεις να είναι οχτάωρες! ήξερα για την πρώτη. Μηπως υπερβάλλουν; Μού ερχεται λίγο άβολα να το στερηθώ για άλλο ένα οχτάωρο :O
Link to comment
Share on other sites

το εχω στα αγγλικά εσύ μετέβφαζε και θα το βρεις

προγράμματα (το μπλέ κουτάκι πανω δεξιά στο sidebar)->settings->wireless and network settings->mobile networks-> click στο use packet data (activate packet network).

Πιο κατω εχει και το use 2g only (για να μην φευγουν τα μβ γρηγορα), το ΞΕτικαρεις αν θελεις 3g (γρηγορο ιντερνετ)

αναφερεται στο Pro οχι στο Pro DUOS. Παρόμοια ειναι οχι ιδια.. Μπορει να ειναι και επικύνδινο να το δοκιμασει κάποιος. Αμφιβαλω αν θα λειτουργεί..

 

το κανα εγο φιλε κ δουλευει τελεια...10 δευτερολεπτα δουλεια ειναι.....αντε...μην φοβαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

το κανα εγο φιλε κ δουλευει τελεια...10 δευτερολεπτα δουλεια ειναι.....αντε...μην φοβαστε ;)

 

Εμένα μου βγάζει κάτι για ZIP-Status 7 και δεν το κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Από το χελπ της samsung μου ειπαν ότι πρεπει οι δυο πρώτες φορτίσεις να είναι οχτάωρες! ήξερα για την πρώτη. Μηπως υπερβάλλουν; Μού ερχεται λίγο άβολα να το στερηθώ για άλλο ένα οχτάωρο :O

 

Οι άνθρωποι τις samsung είναι άσχετοι. Ας φορτίσουν τις τηλεοράσεις και τα πλυντήρια τους για κανά οκτάωρο...

 

Το κινητό θα το έχεις στο ρεύμα μέχρι να σε ενημερώσει ότι ολοκληρώθηκε η φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οι άνθρωποι τις samsung είναι άσχετοι. Ας φορτίσουν τις τηλεοράσεις και τα πλυντήρια τους για κανά οκτάωρο...

 

Το κινητό θα το έχεις στο ρεύμα μέχρι να σε ενημερώσει ότι ολοκληρώθηκε η φόρτιση.

 

Έτσι ΠΕΣΤΑ χρυσόστομε γιατί οι ασχετοσύνη πολλών από τα τηλεφωνικά service των εταιριών είναι το κάτι άλλο!! (άσχετο αλλά θα το πω, 17 λεπτά αναμονή στη wind για να μου απαντήσει αν ισχύει ή όχι το πακέτο της εορταστικής προσφοράς των 500mb!!!! )

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

 

και τωρα τα ασχημα νεα...το ροοτ το εκανα με μοναδικο σκοπο να μπορεσω να δουλεψω το link2sd me extension partition sthn sdcard....

με αυτον τον τροπο(για οσους δε το γνωριζουν) αυξανεται κατα πολυ η διαθεσιμη μνημη του τηλ,για εφαρμογες...καμια σχεση με το app2sd!!

το κακο ειναι οτι μετα απο καθε εκκινηση της συσκευης,το συστημα δεν μπορει να κανει mount to extension partition με αποτελεσμα να μην μπορεις να φορτοσεις πια τις εφαρμογες....και η συσκευη μας δεν διαθετει και πολυ μνημη :mad:

 

βεβαιος εχεις ολα τα αλλα πλεονεκτηματα του ροοτ....αλλα για εμενα αυτο ηταν το βασικοτερο απο ολα!

αν καποιος βρει καποια ακρη....ας μας ενημεροσει γιατι απ το πρωι εχω φαει ολο το XDA αλλα λυση δεν μπορω να βρω!

i ll be back :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει το κινητο να λειτουργησει σαν Wifi modem και να μοιρασει την συνδεση 3G?(tethering)

Μπορω επίσης να του δηλωσω να συνδεετε με 3G data μονο απο τη μια καρτα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ρε μανια να μην βαζουν ενα λεντ φλας... παντως η καμερα ειναι πενταετιας... Ελεος... Δεν ειναι τοσο τα 3.2 οσο το QVGA!!!! στην βιντεοσκοπηση!!

 

Κριμα διοτι με λεντακι, 5(ακομα και τα 3.2)ΜP φωτογραφια και 720p (ακομα και VGA) βιντεοσκοπηση ανετα θα ηταν το επομενο τηλεφωνο μου...

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μεγαλη απογοητευση το τηλεφωνο. Εχοντας ηδη το Galaxy mini, το οποιο βρισκω πολυ ικανοποιητικο για τα λεφτα του, δοκιμασα το Duos Pro. Το τηλεφωνο (μιλαω για τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ συσκευη) εχει δυο σοβαροτατα προβληματα:

1. "Χανει" συνεχως τη μια SIM. Ενω δηλ. ξεκινας κανονικα, μιλας και δεχεσαι κλησεις και στις 2 καρτες, ξαφνικα χωρις κανενα λογο η μια καρτα "εξαφανιζεται" και οταν πας στις ρυθμισεις γραφει οτι δεν υπαρχει καρτα :blink: Αυτο μου το εκανε σε 2 ημερες γυρω στις 5 φορες και φτιαχνει μονο με restart (και αυτο οχι παντα...).

2. Ενω μιλαω κλεινει η γραμμη, σε μερος με καλο σημα και χωρις να μετακινουμαι. Δεν κλεινει η συσκευη, απλα κοβεται η συνδεση. :worry: Αυτο σε 2 μερες μου το κανε πανω απο 10 φορες...

 

Η συσκευη επιστραφηκε αμεσα με αιτημα να αντικατασταθει ως DOA και αναμενω απαντηση.

 

Κατα τα αλλα:

Τα υπερ

Βολικο το qwerty πληκτρολογιο αλλα καλη και η δυνατοτητα για πληκτρολογιο στην οθονη (αν και δεν μενει σχεδον καθολου ελευθερη επιφανεια.

Φοβερο το trackball, σε ξελασπωνει πολλες φορες και ειναι απαραιτητο σε κινητα με μικρη οθονη, ενω ρυθμιζεται και η ευαισθησια της αποκρισης του.

Η μπαταρια καλη φαινεται, αλλα δεν προλαβα να σχηματισω πληρη αποψη. Για 2 ημερες πιστευω θα ειναι ΟΚ.

 

Τα κατα

Η αποκριση της οθονης μου φανηκε πολυ κακη, αργει να εκτελεσει τη λειτουργια που θελεις, ειδικα το scroll στις επαφες κλπ.

Πολλες εφαρμογες εμφανιζονται καθετα στην οθονη, προβλημα βεβαια που οφειλεται στην "περιεργη" αναλυση.

Η ποιοτητα του ακουστικου κατα τις τηλεφωνικες συνομιλιες μου φανηκε κατω του μετριου.

 

Γενικα ελκυστικη η ιδεα του android με δυο καρτες και καλη η τιμη, αλλα η υλοποιηση δεν ειναι ιδιαιτερα επιτυχημενη.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μεγαλη απογοητευση το τηλεφωνο. Εχοντας ηδη το Galaxy mini, το οποιο βρισκω πολυ ικανοποιητικο για τα λεφτα του, δοκιμασα το Duos Pro. Το τηλεφωνο (μιλαω για τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ συσκευη) εχει δυο σοβαροτατα προβληματα:

1. "Χανει" συνεχως τη μια SIM. Ενω δηλ. ξεκινας κανονικα, μιλας και δεχεσαι κλησεις και στις 2 καρτες, ξαφνικα χωρις κανενα λογο η μια καρτα "εξαφανιζεται" και οταν πας στις ρυθμισεις γραφει οτι δεν υπαρχει καρτα :blink: Αυτο μου το εκανε σε 2 ημερες γυρω στις 5 φορες και φτιαχνει μονο με restart (και αυτο οχι παντα...).

2. Ενω μιλαω κλεινει η γραμμη, σε μερος με καλο σημα και χωρις να μετακινουμαι. Δεν κλεινει η συσκευη, απλα κοβεται η συνδεση. :worry: Αυτο σε 2 μερες μου το κανε πανω απο 10 φορες...

 

Η συσκευη επιστραφηκε αμεσα με αιτημα να αντικατασταθει ως DOA και αναμενω απαντηση..

Ποτέ δεν μου έχει κανει αυτά που λές και το εχω συνέχεια με δύο κάρτες και μιλάω και πολύ.. Παίζει να είναι θέμα με τις κάρτες σου.. (ειδικά αν η μια ειναι λιγο παλαιότερες της Cosmote που τις εχω δει πολλές φορές να κάνουν περίεργα όπως να εξαφανίζονται ολοκληρα μενού από κινητά εξαιτίας τους.. )

Δοκίμασε το κόλπο με τις αμοιβαίες προωθήσεις που περιγράφω σε παλαιότερο ποστ. Ετσι ποτέ δεν θα δείξει κάποια κάρτα εκτός δικτύου. Θα μοιαζει λίγο με dual active.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει manual σε ελληνικα η αγγλικα εστω? αν εχει βρει κανεις ας ανεβασει το λινκ. ευχαριστω
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...