Jump to content

Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και το alcate 918d και το duos είναι και τα δυο dual standby.. Το ίδιο ειναι και τα δύο. Εξηγήσαμε πολλές φορες τι θα πεί αυτό. Οταν μιλάει η μια και για οσο μιλάει η άλλη δείχνει εκτός δικτύου. Οταν περιμένουμε κλήση λειτουργούν και οι δύο ΣΙΜ ταυτόχρονα.

Κάτσε να έρθει και το βλέπουμε...γιατί στα διάφορα forum διαβάζουμε διαφορετικά...

Για το dual standby έχεις δίκιο ως προς την ορολογία, απλά οι περισσότεροι (μαζί κι εγώ) λέγοντας dual standby εννούμε dual talk και γίνεται σύγχηση.

Μάλλον πρέπει να φτιάξουμε έναν οδηγό για να μην μπερδευόμαστε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 819
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο gsmarena λέει και τα 2, dual standby!! (για το Υ duo και duo pro) χωρίς να χρειάζεται κάποια επιβεβαιώσει.

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να έρθει και το βλέπουμε...γιατί στα διάφορα forum διαβάζουμε διαφορετικά...

Για το dual standby έχεις δίκιο ως προς την ορολογία, απλά οι περισσότεροι (μαζί κι εγώ) λέγοντας dual standby εννούμε dual talk και γίνεται σύγχηση.

Μάλλον πρέπει να φτιάξουμε έναν οδηγό για να μην μπερδευόμαστε...

Και για το samsung "ελεγαν" ολοι οι ασχετοι οτι θα ειναι dual talk (dual active), αμα δεις το gsmarena, εγώ τους εγραψα τι τελικά γινεται, ενώ πριν απο μενα 3-4 ισχυρίζονται πως ήξεραν οτι ειναι dual talk..

 

ποτε η alcatel στα πανπολλα κινητά με 2 ΣΙΜ που εχει βγαλει δεν εχει ουτε ενα dual talk (dual active κατα αλλη ορολογια). Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ειναι το 918δ, και μαλιστα οταν η ιδια στο site της το λεει dual standby.

 

Αντίθετα η samsung που εχει βγαλει καποια dual talk/dual active (κυριως παλαιότερα) εσχάτως ολα τα μοντελα της ειναι dual standby.. Σχεδον ολες οι εταιρίες πλέων (samsung, lg, alcatel, nokia. huaway, zte) βγαζουν dual standby (ειναι πολυ πιο οικονομικά διαβαζω καθως θελουν εναν επεξεργαστή για να λειτουργήσουν και να γίνει η διαχειρησή τους). Μια αλλη εταιρία η LG στο παρελθόν εχει βγαλει dual talk αλλα δεν νομίζω πλέον.

 

Υ/Γ το gsmarena ολα dual standby τα ονομάζει ακόμα και αν ειναι dual active.. δεν είναι η πρώτη του ανακρίβεια.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στο site της wind το δίνει μόνο σε συνδυασμό με κάποιο συμβόλαιο. Μπορεί να το προμηθευτεί κάποιος ως συσκευή απο κατάστημα χωρίς πάγια?

 

Ευχαριστώ,

 

Άρης

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πληροφορίες για την ημερομηνία άφιξης του Galaxy Y Duos και την τιμή του ???

 

Δεν το έχει φέρει ακόμα η wind αλλά δεν μπορεί να έχει μεγάλη διαφορά τιμής. Για να δούμε..

Edited by rodi
Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Στο site της wind το δίνει μόνο σε συνδυασμό με κάποιο συμβόλαιο. Μπορεί να το προμηθευτεί κάποιος ως συσκευή απο κατάστημα χωρίς πάγια?

ς

ετσι το πείρα εγώ από κατάστημα και τοις μετρητοίς σαν ελεύθερη συσκευή (χωρίς να μπω σε συμβόλαιο). Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

από μπαταρία πως τα πάει το PRO που πήρες?

 

Το κινητό ειναι Dual Standby και ΔΕΝ ειναι Dual Active (ή Dual Talk).. :(

Αυτό θα πει πως λειτουργούν και οι δύο κάρτες ταυτόχρονα οταν ειναι σε αναμονή, δλδ μπορούν να σε καλέσουν στην μια η στην άλλη. Αν ομως μιλάς με την μία (και για οσο μιλάς) η άλλη ειναι ΜΗ ΠΡΟΣΒΆΣΙΜΗ (δείχνει εκτός δικτύου). Ειναι δηλαδή ενα τυπικό dual standby.

το B7722 της samsung τι από τα δύο είναι?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

ναι τελικά είναι dual active το b7722. έκανα δοκιμή στο δικό μου. τόσο καιρό το έχω και ούτε ήξερα τη διαφορά!

αν και να πω την αλήθεια το να είναι dual standby κι όχι active εγω δεν το θεωρώ μειονέκτημα γιατί ακόμα και με μια sim παλια οταν ημουν πάντα εκλεινα την αναμονή κλήσης. δεν θέλω όταν μιλάω να ακούγονται μπιπ μπιπ για 2η γραμμή. βέβαια το να βγάζει σήμα εκτός δικτύου η άλλη γραμμή όταν μιλάς είναι άσχημο. καλύτερα να έβγαζε σήμα κατειλλημενου.

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

ναι τελικά είναι dual active το b7722. έκανα δοκιμή στο δικό μου. τόσο καιρό το έχω και ούτε ήξερα τη διαφορά!

αν και να πω την αλήθεια το να είναι dual standby κι όχι active εγω δεν το θεωρώ μειονέκτημα γιατί ακόμα και με μια sim παλια οταν ημουν πάντα εκλεινα την αναμονή κλήσης. δεν θέλω όταν μιλάω να ακούγονται μπιπ μπιπ για 2η γραμμή. βέβαια το να βγάζει σήμα εκτός δικτύου η άλλη γραμμή όταν μιλάς είναι άσχημο. καλύτερα να έβγαζε σήμα κατειλλημενου.

 

Αλλά από την άλλη είναι σημαντικό να μιλάς με την προσωπική σου γραμμή και να βλέπεις εισερχόμενη στην επαγγελματική...

"Κλείσε κλείσε λέω τη γυναίκα μου και απαντώ στο αφεντικό!"

Και την ώρα που μιλάς στο επαγγελματικό με το αφεντικό, βλέπεις την δεύτερη εισερχόμενη στην επαγγελματική κάρτα και άμα λάχει την κάνεις τριμερή...

Γούστα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα dual standby υπάρχει "έμμεσος" τρόπος να συμπεριφέρονται σαν Dual Active. :!:

 

Αυτό είναι να "προωθείται" (call forowarding) η μια γραμμή στην άλλη οταν δεν ειναι προσβάσιμη (επιλεκτική προώθηση). Τοτε βλέπεις την κλήση και μάλιστα μπορείς να την κλείσεις (busy). Αν την απαντήσεις βέβαια θα χρεωθείς αφού θα χρεώσεις την κάρτα που προωθεί την κλήση!! :cool:

 

Δεν ειναι τέλειο αλλά είναι μία καλούτσικη λύση!!! Τον τρόπο αυτόν τον διάβασα από έναν χρήστη στο gsmarena και είναι αν το σκεφτείτε είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για τους πιο πολλούς!!

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Σε ολα τα dual standby υπάρχει "έμμεσος" τρόπος να συμπεριφέρονται σαν Dual Active. :!:

 

Αυτό είναι να "προωθείται" (call forowarding) η μια γραμμή στην άλλη οταν δεν ειναι προσβάσιμη (επιλεκτική προώθηση). Τοτε βλέπεις την κλήση και μάλιστα μπορείς να την κλείσεις (busy). Αν την απαντήσεις βέβαια θα χρεωθείς αφού θα χρεώσεις την κάρτα που προωθεί την κλήση!! :cool:

 

Δεν ειναι τέλειο αλλά είναι μία καλούτσικη λύση!!! Τον τρόπο αυτόν τον διάβασα από έναν χρήστη στο gsmarena και είναι αν το σκεφτείτε είναι SUPER!!

Στην ουσία roaming είναι...πληρώνεις για τις εισερχόμενες...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν πληρώνεις πάντα.. Δεν πληρώνεις πχ αν απλά δεν το απαντήσεις ή αν το κλείσεις.. Θα μου πείς μετά θα πρέπει μάλλον να τον καλέσεις εσύ.. σωστό. Επίσης αν πχ προωθεί το συμβόλαιο (ή/και κάρτα με πακέτο) και εισαι εντός των δωρεάν λεπτών σου δεν πληρώνεις επίσης.
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Στην προώθηση που λες, βλέπεις τον δικό σου αριθμό ή τον αριθμό που σε κάλεσε;

Αν δεν κάνω λάθος (από σταθερό ξέρω) βλέπεις τον αριθμό αυτού που σε καλεί, όχι τον αριθμό σου. Το θέμα είναι πως ΕΣΥ δεν ξερεις αν καποιος σε καλεί με προώθηση ή κατ'ευθίαν στον δεύτερο αριθμό σου (αν ξερει και τα δυο σου νουμερα). Δεν υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσεις αν η κλήση που δέχεσαι είναι από προώθηση ή άμεση. Αλλά μαλλον δεν εχει σημασία καθώς αμα δεχθείς κλήση καθώς μιλάς πχ στη 2η γραμμή ξέρεις ότι 99% είναι από προώθηση.( Είναι μάλλον πιο λογικό την προώθηση να την κάνεις μονο από την πρωτεύουσα γραμμή στην δευτερεύουσα και όχι το ανάποδο (ή/και τα δύο).. )

Μια άλλη τακτική είναι να ΜΗΝ εχεις call watting (αναμονή) σε καμία γραμμή οπότε ο άλλος που προωθείται από την μία στην άλλη θα σε βλέπει busy και έτσι ίσως θα ξαναδοκιμάζει αργότερα. Η διαφορά όμως τότε είναι πως α) δεν ειδοποιείσαι με κανέναν τρόπο για το ποιος σε κάλεσε καθώς μιλούσες β) κερδίζεις ελάχιστα αφού ο αλλος απλά αντί να λάβει το "αντιαισθητικό" μυνημα (ο συνδρομητής ειναι εκτός δικτύου), λαμβάνει το μηνυμα οτι "ειναι κατειλημμένος”. Βεβαια έτσι μπορεί να ξαναδοκιμάσει να σε πάρει τηλ, ενώ αν σε βρεί «εκτός δικτύου» μπορεί να υποθέσει ότι έχεις το τηλέφωνο κλειστό (ίσως γιατί κοιμάσαι) και να μην ξανακαλέσει για να μην ενοχλήσει.. Έχει πολλές προεκτάσεις και συνδυασμούς το θέμα.

Πολύπλοκα νοήματα, ελπίζω να μην σας μπέρδεψα..

EDIT: Το έκανα έτσι!! Εβαλα την 1η (πρωτεύουσα) SIM να προοθεί στην 2η οταν ειναι "Μη προσβάσυμη". Έβαλα επίσης την 2η να μην έχει «call wating» (αναμονή). Ετσι όταν μιλάω με την 2η και με καλούν στη 1η SIM λαμβάνουν το μήνυμα ότι ο συνδρομητής είναι καταλυμένος (busy)!! SUPER (τέρμα το δεν είναι διαθέσιμος). Τωρα είναι πιο λογικό, και δεν χρεώνομαι κιόλας (ετσι και αλλιώς μιλάω)

 

Σημαντικό. Μπορείς να δώσεις ονόματα και ικονίδια σε καθε κάρτα για να ΜΗΝ μπερδεύεσαι με πια καλείς. Εγώ όνομασα την 2η SIM, F2G και της εβαλα εικονίδιο μια Κόκκινη καρδούλα (χεχε). SUPER!!

 

Να και το

Edited by keysmith
από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Το έκανα έτσι!! Εβαλα την 1η (πρωτεύουσα) SIM να προοθεί στην 2η οταν ειναι "Μη προσβάσυμη". Έβαλα επίσης την 2η να μην έχει «call wating» (αναμονή). Ετσι όταν μιλάω με την 2η και με καλούν στη 1η SIM λαμβάνουν το μήνυμα ότι ο συνδρομητής είναι καταλυμένος (busy)!! SUPER (τέρμα το δεν είναι διαθέσιμος). Τωρα είναι πιο λογικό, και δεν χρεώνομαι κιόλας (ετσι και αλλιώς μιλάω).

πατέντα αλλά καλό! :)

από μπαταρία πως τα πάει το κινητό?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο "Atrias" πιο πάνω από μπαταριά τι λέει?

Επίσης έχει δοκιμάσει κανένας το Sygic Navigator (ή άλλο πλοηγό) εάν παίζει καλά στο Samsung Galaxy Y Pro Duos (QWERTY) ?

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

καποιο νεο για το galaxy y duos,oxi to pro,εχουμε?

κυκλοφορισε πουθενα η ακομα τιποτα?

και κατι τελευτεο..root μπορει να γινει σ αυτες τις συσκευες?εχουμε καποιον οδηγο?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που το θεωρώ σημαντικό για την αγορά του τηλεφώνου είτε του pro είτε του απλού.

Όταν το κινητό έχει τα ακουστικά περασμένα ακούγεται ο ήχος της κλήσης από τη συσκευή ή μόνο από τα ακουστικά;

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι που το θεωρώ σημαντικό για την αγορά του τηλεφώνου είτε του pro είτε του απλού.

Όταν το κινητό έχει τα ακουστικά περασμένα ακούγεται ο ήχος της κλήσης από τη συσκευή ή μόνο από τα ακουστικά;

Ευχαριστώ πολύ!

Στο Y pro Duos, ο ήχος κλήσης (κουδούνισμα) ακούγεται και από τα δύο.. Δηλαδή και από το τηλέφωνο κανονικά (εξωτερικό ηχείο), και μεσα από τα ακουστικά (ώστε να το ακούς ΚΑΙ στα αυτιά σου αν εισαι σε θορυβώδες περιβάλλον).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Στο Y pro Duos, ο ήχος κλήσης (κουδούνισμα) ακούγεται και από τα δύο.. Δηλαδή και από το τηλέφωνο κανονικά (εξωτερικό ηχείο), και μεσα από τα ακουστικά (ώστε να το ακούς ΚΑΙ στα αυτιά σου αν εισαι σε θορυβώδες περιβάλλον).

 

Ευχαριστώ πολύ!

Samsung Galaxy S8+

Galaxy Watch 46mm

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Y Pro Duos (B5512)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...