Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά αφού δεν έχεις πρόβλημα μην το σκαλίζεις και περίμενε την επίσημη ελληνική. Πάντως είμαι 99% σίγουρος ότι με την 4.1.2 θα είχες ακόμα καλύτερη μπαταρία.

Eυχαριστώ. Θα την περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειχε η γυναικα μου την 4.0.4 lpx nee. Και της εκανε update στην 4.0.4 lpy και μετα στο καπακι στην 4.1.2 nee. Το κινητο αλλαξε τελειως. Μεταμορφωθηκε.
TCe
Link to comment
Share on other sites

Ειχε η γυναικα μου την 4.0.4 lpx nee. Και της εκανε update στην 4.0.4 lpy και μετα στο καπακι στην 4.1.2 nee. Το κινητο αλλαξε τελειως. Μεταμορφωθηκε.

Δεν χάνονται ρυθμίσεις ήχων, φωτός, wallpapers κλπ, ε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο οδηγός για να περάσεις στην 4.1 που βρίσκεται σε αυτό το θέμα;

Nομίζω στην 1η σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω στην 1η σελίδα.

 

Ευχαριστώ. Εάν είναι κάποιος να αναβαθμίσει τώρα από 4.0.3 από ποια χώρα είναι καλύτερο να το κάνει;

Θέλει Nandroid backup πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Εάν είναι κάποιος να αναβαθμίσει τώρα από 4.0.3 από ποια χώρα είναι καλύτερο να το κάνει;

Θέλει Nandroid backup πρώτα;

Ωχ, από αυτά δεν ξέρω...Έχω την 4.0.3 και θα περιμένω την επίσημη 4.1.2! Περίμενε να ξημερώσει, σίγουρα θα σε βοηθήσουν άλλα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Εάν είναι κάποιος να αναβαθμίσει τώρα από 4.0.3 από ποια χώρα είναι καλύτερο να το κάνει;

Θέλει Nandroid backup πρώτα;

 

Αν εννοείς ποιας χώρας την 4.1.2 να χρησιμοποιήσεις , την σκανδιναβική καλύτερα που είναι νεότερη. Nandroid backup είναι καλό να κανεις πριν (δεν ειναι απαραιτητο).

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ποιας χώρας την 4.1.2 να χρησιμοποιήσεις , την σκανδιναβική καλύτερα που είναι νεότερη. Nandroid backup είναι καλό να κανεις πριν (δεν ειναι απαραιτητο).

 

OK thx. Θα το αναβαθμίσω και εγώ σήμερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω κι εγώ την σκαδιναβική τώρα. Να κάνω ή να μη κάνω αλλαγή sales code ?

 

Το reset-wipe πως γίνεται ?

 

Update : Έχω πατήσει start στο odin, αλλά έχει σκαλώσει εδώ και κάνα μισάωρο , στο κινητό είναι η οθόνη "Downloading, Do not turn off target" και στο odin :

<ID:0/005> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> I9100XWLSD_I9100OXXLS6_I9100XXLS8_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/005> File analysis..

<ID:0/005> SetupConnection..

 

Σαν πολύ ώρα δεν παίρνει ??? :(

Edited by sercreep
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε το τροποποιημένο kernel που έχει root και clockwork mode πριν την αναβάθμιση για να κάνουμε backup πρώτα; Θα φύγει αυτό το kernel μετά την αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω κι εγώ την σκαδιναβική τώρα. Να κάνω ή να μη κάνω αλλαγή sales code ?

 

Το reset-wipe πως γίνεται ?

 

Update : Έχω πατήσει start στο odin, αλλά έχει σκαλώσει εδώ και κάνα μισάωρο , στο κινητό είναι η οθόνη "Downloading, Do not turn off target" και στο odin :

Added!!

Enter CS for MD5..

Check MD5.. Do not unplug the cable..

Please wait..

I9100XWLSD_I9100OXXLS6_I9100XXLS8_HOME.tar.md5 is valid.

Checking MD5 finished Sucessfully..

Leave CS..

Odin v.3 engine (ID:5)..

File analysis..

SetupConnection..

 

Σαν πολύ ώρα δεν παίρνει ??? :(

 

 

Δεν κερδίζεις και τίποτε εάν αλλάξεις csc, γύρισε το σε EUR αν θες μήπως μελλοντικά δοθεί και Ελλάδα (αλλάζοντας csc γίνεται αυτόματα factory reset του κινητού).

 

Σχετικά με το Odin, δεν βλέπει το τηλέφωνο σου οπότε τζάμπα περιμένεις αν πέρασαν 3,4 λεπτά. Κατέβασε την έκδοση odin 1.85, κλείσε το kies, άνοιξε το Odin ως διαχειριστής και κάνε τα ίδια βήματα.

 

Μπορούμε να βάλουμε το τροποποιημένο kernel που έχει root και clockwork mode πριν την αναβάθμιση για να κάνουμε backup πρώτα; Θα φύγει αυτό το kernel μετά την αναβάθμιση;

 

Ναι και Ναι.

Εάν αναβαθμίσεις μέσω Odin stock firmware φεύγει το root και ο τροποποιημένος kernel.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προς το παρον το κινητο στα χερια μου ωστε να δω την συμπεριφορα του (στο θεμα της μπαταριας) με την jb, αλλα με την ics 4.0.3 το φορτιζα 2 φορες την ημερα... Οταν εβαλα την 4.0.4 "ειδα το φως μου", συγκριτικα τουλαχιστον, μια και εχω ακουσει και καλυτερους... χρονους φορτισματος!!!

 

Οσον αφορα αυτο που λες, το αν θα το "πειραζα" αν το εβλεπα να πηγαινει καλα, θα σου πω τα ιδια με πριν... Εξαρταται απο το τι θελεις να κανεις!!! Αν σε καλυπτει ετσι οπως ειναι με την χρηση που κανεις εσυ και με τις δικες σου εγκατεστημενες εφαρμογες, τοτε ασ'το οπως ειναι...!

 

Δεν είναι πάντα για λόγους κάλυψης. . Εγώ πιστεύω πως είναι στην τρέλα που κουβαλάει ο καθένας. Εγώ είχα θέμα με θερμοκρασία αλλά δεν με ένοιαζε και τόσο. Έβαλα την 4.1.2 μόνο και μόνο γιατί ήθελα να πειραματιστώ και να δω να αλλάζουν κάποια πράγματα και τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω και κάποιες άλλες, είναι λίγο και η τρέλα που έχει ο καθένας. Η αλήθεια είναι πως αν είχα εγγύηση δεν ξέρω αν σκεφτόμουν έτσι. Τώρα καθεωρώ κάποιος που είναι σε εγγύηση ας κάνει λίγο υπομονή για την official 4.1.2. Απλά προς το παρόν ας κάνει root για να μπορεί να δουλεύει κάποιες απαραίτητες εφαρμογές κατά την γνώμη μου πάντα. :)

Galaxy SII
Link to comment
Share on other sites

Δεν κερδίζεις και τίποτε εάν αλλάξεις csc, γύρισε το σε EUR αν θες μήπως μελλοντικά δοθεί και Ελλάδα (αλλάζοντας csc γίνεται αυτόματα factory reset του κινητού).

 

Σχετικά με το Odin, δεν βλέπει το τηλέφωνο σου οπότε τζάμπα περιμένεις αν πέρασαν 3,4 λεπτά. Κατέβασε την έκδοση odin 1.85, κλείσε το kies, άνοιξε το Odin ως διαχειριστής και κάνε τα ίδια βήματα.

 

Με το Odin 1.85, κλειστό Kies, και ως διαχειριστής το Odin, το έκανα αλλά τίποτα. Το έκανα 4-5 φορές, δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν συνέβαινε τίποτα. Το Odin, τις μισές φορές σταματούσε στο cache.img... Τι να πω... Θα το δοκιμάσω και στο σπίτι μήπως και ο εδώ υπολογιστής είναι χρέπι (να βράσω τα 8gb ram του)

 

 

UPDATE : Άλλαξα USB port και τώρα κάνει την διαδικασία... Ότι να ναι... Για να δούμε τι θα δούμε...

Edited by sercreep
The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Εάν βγεί η ελληνική 4.1 και θες να τη φλασάρεις πώς το κάνεις, εάν είσαι στη σκανδιναβική 4.1; Μέσω odin, ή γυρνάς στην 4.03 με odin και ύστερα το αναβαθμίζει μόνο του; Επίσης το ROM της ελληνικής 4.03 υπάρχει; Τέλος πώς rootareis την 4.1? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνονται ρυθμίσεις ήχων, φωτός, wallpapers κλπ, ε?

 

1) δεν χαθηκε τιποτα απο το κινητο (εικονες, προγραμματα, παιχνιδια, επαφες, μηνυματα κ.α)

2) οι ρυθμισεις εμειναν ολες οπως ηταν

3) το μονο που αλλαξε ηταν οτι τους φακελους μεσα στο μενου τους εχασε και ειχε ολα τα πραγραμματα, παιχνιδια χυμα και ξαναφτιαξαμε φακελους. Αυτο μονο. Ακομα και τους κωδικους του wifi τους ειχε ακομα.

TCe
Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα και εγώ την σκανδιναβική. Ωραία είναι. Έχει περισσότερες επιλογές για στις ρυθμίσεις. Τώρα μπορείς να βάλεις και στην οθόνη την επιλογή Natural για το χρώμα. Εμένα μου φαίνεται όμως πως το καλύτερο χρώμα το έχει στο Movie. Επίσης στο Home έχει κάτω μόνιμα 5 applications από 4 και έχει και επιλογή για μέγεθος γραματοσειράς του κινητου, πράγμα που το βρίσκω πολύ καλό γιατί έχει τεράστια γράμματα αν και με την επιλογή tiny μεγέθους σε σχέση με την αρχική δεν βέπεις και μεγάλη διαφορά, αλλά κάτι είναι και αυτό. Το μόνο που χάθηκε είναι τα ελληνικά από το Swype, αλλά σιγά. Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι πως στο Swype πριν άλλαζες γλώσσα με ένα μόνο πάτημα, ενώ τώρα θέλει long press στο space bar. Edited by fitifititis
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που χάθηκε είναι τα ελληνικά από το Swype, αλλά σιγά. Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι πως στο Swype πριν άλλαζες γλώσσα με ένα μόνο πάτημα, ενώ τώρα θέλει long press στο space bar.

 

Δεν χαθηκε τιποτα. Μπες στις ρυθμισεις του swype και κατεβασε την ελληνικη γλωσσα

Το θεμα με την εναλλαγη γλωσσας εχει να κανει δυστυχως με ολες τις νεοτερες πια εκδοσεις του swype, που φοραει φυσικα και η φρεσκια jelly bean

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι η JB είναι καλύτερη και με περισσότερες ρυθμίσεις απο την ICS . Στο Swype μου λείπει η αλλαγή γλώσσας απο το Spacebar και η απουσία της προσθήκης νέων λέξεων. Βέβαια έχει λιγότρερα κουμπιά στην κάτω σειρά και πληκρολογείς πιο εύκολα απο πρίν.

Επίσης με χαλάει το brightness setting στην notification bar .... Υπάρχει τρόπος να το ξεφορτωθούμε; Η΄θα χρειαστεί custom rom;....

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, σήμερα ήταν η μέρα αναβάθμισης του Ιράκ (MID) και των Αραβικών Ηνωμένων Εμιράτων (XSG)...

Πολύ ανατολικά μας πέφτουν... οπότε θα περιμένουμε ακόμη λίγο...

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαθηκε τιποτα. Μπες στις ρυθμισεις του swype και κατεβασε την ελληνικη γλωσσα

Το θεμα με την εναλλαγη γλωσσας εχει να κανει δυστυχως με ολες τις νεοτερες πια εκδοσεις του swype, που φοραει φυσικα και η φρεσκια jelly bean

 

Το ξέρω ότι κατεβαίνει η γλώσσα, απλά χάθηκαν τα ελληνικά μετά την αναβάθμιση. Είναι το μόνο που χάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,παιδια μια ερωτηση θελω να κανω,η σκανδιναβικη που την κατεβασα δεν εχει μεσα αρχειο pit ειναι προβλημα αυτο η ετσι ειναι το ζιπακι??......και κατι ακομα εγω θελω να την περασω στην μνημη τηλεφωνου η διαδικασια ειναι η ιδια οπως λεει στις οδηγιες στο πρωτο ποστ???και θα ηθελα ενα λινκ για ρουταρισμα στην μνημη τηλεφωνου....ευχαριστω πολυ...
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πως πάτε ρε παιδιά; Το έχω κανα τριάρι μέρες 4.1.2 και τη γονατίζει στην κυριολεξία. Δεν έκανα factory reset μετά την εγκατάσταση, λέτε να φταίει αυτό;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...