Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 3210


eirhnh_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To πρώτο μου κινητό ever κάπου στο δημοτικό

Βέβαια είχε ένα πρόβλημα με τη μπαταρία και έκλεινε κάθε 3 και λίγο, αυτός ήταν και ο λόγος που μου το έδωσαν:p

Θυμάμαι το είχα ανταλλάξει σε κάποια φάση με το 3210 του κολλητού μου που δεν έπιανε σήμα!!:lol:

Μόνο για μόστρα το είχα στην ουσία

 

Οι αλλαγές προσόψεων ήταν ένα από τα ατού της NOKIA τότε:cool:

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το είχα αυτό το κινητό. Μάλλον ήμουν πολύ μικρός να για να έχω τέτοιο κινητό. Θυμάμαι το πρώτο κινητό δικό μου ήταν η παντόφλα το PH388 και το ΝΟΚΙΑ 3310!

Το πρώτο best-seller που θυμάμαι ήταν το 3210. Ήταν σήμα κατατεθέν της Cosmote καθώς το είχε προωθήσει πολύ!

Πολύ καλό τηλέφωνο. Κόλλημα το φιδάκι καθώς και το εύκολο μενού της ΝΟΚΙΑ. Δεν είχε εξωτερική κεραία αλλά σήμα - και SAR - καμπάνα! :)

Ωραίες εποχές... ευχαριστούμε Ειρήνη για το άρθρο σου!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ηταν το δευτερο best seller (ξεχνατε το 5110)

 

δεν ειχα ουτε το ενα ουτε το αλλο.

ωραιο κινητο αλλα τοτε ειχα τρελα με το navi roller key (για οσους θυμουνται)

 

ps: Ειρήνη , ευγε για το κειμενο!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα αυτό το κινητό. Μάλλον ήμουν πολύ μικρός να για να έχω τέτοιο κινητό. Θυμάμαι το πρώτο κινητό δικό μου ήταν η παντόφλα το PH388 και το ΝΟΚΙΑ 3310!

Το πρώτο best-seller που θυμάμαι ήταν το 3210. Ήταν σήμα κατατεθέν της Cosmote καθώς το είχε προωθήσει πολύ!

Πολύ καλό τηλέφωνο. Κόλλημα το φιδάκι καθώς και το εύκολο μενού της ΝΟΚΙΑ. Δεν είχε εξωτερική κεραία αλλά σήμα - και SAR - καμπάνα! :)

Ωραίες εποχές... ευχαριστούμε Ειρήνη για το άρθρο σου!

 

Ποτε εισαι γεννημενος mixtri?

Εγω το '88 και ενιωσα γρια με την απαντηση σου! :lol:

 

Το 3310 ηταν αυτο που το διαδεχτηκε σε εμενα, αν και παντα ζηλευα το 3330 της φιλης μου λογω χρωματος! :O

 

@thePRODIGY: φιλε Βασιλη ευχαριστω! Εσυ ειδικα ο ΝΟΚΙΑΚΙΑΣ, ημουν σιγουρη οτι θα το εκτιμουσες! ;) ;)

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποτε εισαι γεννημενος mixtri?

Εγω το '88 και ενιωσα γρια με την απαντηση σου! :lol:

 

'87 είμαι εγώ. Αλλά δεν το είπα λόγω ηλικίας αλλά λόγω οικονομικών. Θυμάμαι τις οικονομίες που έκανα προκειμένου να πάρω το 3310 και τελικά μου το πήραν δώρο οι παππούδες μου :lol:

Το 3210 μου τράβηξε το ενδιαφέρον, το 3310 με κέρδισε!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

'87 είμαι εγώ. Αλλά δεν το είπα λόγω ηλικίας αλλά λόγω οικονομικών. Θυμάμαι τις οικονομίες που έκανα προκειμένου να πάρω το 3310 και τελικά μου το πήραν δώρο οι παππούδες μου :lol:

Το 3210 μου τράβηξε το ενδιαφέρον, το 3310 με κέρδισε!

 

Συγγνωμη δεν ηθελα να θιξω κατι τοσο "ευαισθητο" οπως το οικονομικο... Και για την ηλικια αστειζομενη το ειπα.. :O

 

Συγγνωμη... :O

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη δεν ηθελα να θιξω κατι τοσο "ευαισθητο" οπως το οικονομικο... Και για την ηλικια αστειζομενη το ειπα.. :O

 

Συγγνωμη... :O

 

δεν εννοώ ότι είμαι στενά οικονομικά. Το αντίθετο :lol: Απλά εκείνη την εποχή ούτε καν για αστείο δεν έλεγα στους γονείς μου για κινητό... :lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

'87 είμαι εγώ. Αλλά δεν το είπα λόγω ηλικίας αλλά λόγω οικονομικών. Θυμάμαι τις οικονομίες που έκανα προκειμένου να πάρω το 3310 και τελικά μου το πήραν δώρο οι παππούδες μου :lol:

Το 3210 μου τράβηξε το ενδιαφέρον, το 3310 με κέρδισε!

 

Offtopic: E, όχι και μεγάλοι!!!!! :X Του '87 είμαι κι εγώ!! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν εσείς είστε μεγάλοι τι να πω εγώ ο "παππούς" που είμαι του '71...;

 

Εμείς στα σχολικά μας χρόνια δεν είχαμε κινητά όχι επειδή δεν θέλαμε ή δεν μας άφηναν, αλλά επειδή δεν υπήρχαν, τουλάχιστον όχι στη μορφή και το κόστος του 3210. Το πρώτο μου κινητό (Ericsson PF 768) το πήρα το 1999 σε ηλικία 28 ετών...

 

Θυμάμαι το 1994 που ήμουν στην Αγγλία για σπουδές ένας μόνο συμφοιτητής στο τμήμα μας είχε κινητό. Ήταν μια κοπέλα απ' τη Συρία ονόματι Λία, που ο μπαμπάς της ήταν πάμπλουτος και της αγόραζε ό,τι ήθελε. Μίλαγε με τις ώρες υπεραστικό Αγγλία-Συρία... Δεν θυμάμαι τι κινητό είχε. Ένα μαύρο ήταν, αρκετά μικρό για την εποχή του.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που με εκανε να γραφτω στο my phone ....................εψαχνα να βρω σαν:X(στην κουτρα)τα θυμωμενα ματια σαν <<wallpaper>>και ειπα μπας και τα βρω εδω μεσα

και ηταν ο αντικαταστατης του panasonic g500 το κινητο με το δυνατοτερο ηχο κλησης.

Edited by milena03
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ο λογος που με εκανε να γραφτω στο my phone ....................εψαχνα να βρω σαν:X(στην κουτρα)τα θυμωμενα ματια σαν <<wallpaper>>και ειπα μπας και τα βρω εδω μεσα

και ηταν ο αντικαταστατης του panasonic g500 το κινητο με το δυνατοτερο ηχο κλησης.

 

Χαχαχαχα Τα σπάει η υπογραφή σου!! :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ηταν ο διαδοχος του GF788 για εμενα, πραγματικη πρωτοπορια χωρις κεραια και με φιδακι!! Το ειχα παρει με πακετο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ απο PANAFON !! ε??
Κινητό Τηλέφωνο το Τερματικό του Μέλλοντος
Link to comment
Share on other sites

πρεπει καποιος να κανει και review του ericsson t29!

ηταν απιστευτο κινητο!! της ιδιασ εποχης.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

αθανατο ειναι...το ειχα και ηταν απο τα πιο ωραια παλια κινητα που εχω πιασει...κουκλι...

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

τριτο μου κινητο μετα το pf768 και gf768...επικο...του ειχα βαλει και δονηση αρκετο καιρο μετα..δεν χρειζομουνα τιποτα αλλο....79.000 δραχμες με πακετο καρτα panafone...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, εβρισκα περιττη την επιλογη της δονησης στα κινητα.. (η ασχετοσυνη σε ολο της το μεγαλειο στα 12 μου)

Ετσι χαιρομουν ιδιαιτερα που ΔΕΝ ειχε δονηση..

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

To δευτερο μου κινητό μετα το motorola star tac και πριν το νοκια 8210 και 8310. Ωραίες εποχές τοτε. Θυμάμαι που είχα μαθει να συνθέτω το "blue" απο eifel 65 και το είχα περάσει στα κινητά των φίλων μου στο σχολέιο. Το φιδάκι το είχα λιώσει φυσικά!!!

Το ξέθαψα πριν απο καμια βδομάδα απο ένα συρτάρι και δούλευε ακόμα. Αλλα δυστυχως μου ζητάει κωδικο ξεκλειδωματος και δε τον ξερω :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα ποτέ αλλά όπου και να κοίταζα αυτό έβλεπα. Είχε κάνει θράυση. Πάντως ήταν βαρύ και ασήκωτο :lol:

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

To δευτερο μου κινητό μετα το motorola star tac και πριν το νοκια 8210 και 8310. Ωραίες εποχές τοτε. Θυμάμαι που είχα μαθει να συνθέτω το "blue" απο eifel 65 και το είχα περάσει στα κινητά των φίλων μου στο σχολέιο. Το φιδάκι το είχα λιώσει φυσικά!!!

Το ξέθαψα πριν απο καμια βδομάδα απο ένα συρτάρι και δούλευε ακόμα. Αλλα δυστυχως μου ζητάει κωδικο ξεκλειδωματος και δε τον ξερω :(

 

Δοκίμασες τον "12345";

Αν έχεις καλώδιο σύνδεσής του με τον υπολογιστή σου, μπορείς να βρεις τον κωδικό κλειδώματός του.

 

 

Μπράβο στην Ειρήνη που παρουσίασε το πρώτο μου κινητό που το αγόρασα κάπου το...1999-2000.

Φοιτητής τότε, το πήρα με Τελεστέτ μόνο και μόνο διότι... είχε τζάμπα μηνύματα όταν ήμασταν εκτός Ελλάδος. :X

Μέσα στον μήνα που το είχα, αγόρασα καλώδιο για να το ξεκλειδώσω, του έβαλα δόνηση, και...ανακάλυψα το Νετ Μόνιτορ που ήταν ένα έξτρα μενού του κινητού με "ειδικές" λειτουργίες του. Ώρες ολόκληρες έπαιζα με το ΒΤΣ τεστ του. Επειδή συνδεόταν στην παράλληλη θύρα του υπολογιστή μου τότε, το άλλαζα εναλλάξ με το μόντεμ. Και τι δεν τράβηξε το καημένο το κινητό στα χέρια μου. Τελικώς, χάλασε η μπαταρία του, έλιωσε ένα στοιχείο του (πυκνωτής ή αντίσταση), αλλά αν το βάλω στην πρίζα, ακόμα λειτουργεί.

Πρέπει να αγοράσω καμμία μπαταρία από το ίντερνετ για να ξαναπαίξω το φιδάκι.

Εμένα μου έχει μείνει ως το κινητό με το βολικότερο πληκτρολόγιο που έχω χρησιμοποιήσει.

Το μόνο που μου λείπει από τα σύγχρονα Νόκια είναι η έλλειψη του Νετ Μόνιτορ (μιλάω για Σ30, Σ40).

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ειρήνη, περιεγραψες ότι ακριβώς με εντυπωσίασε σε αυτο το κινητο στο πρώτο σου ποστ. Ήταν το πρώτο μου κινητο κάπου εκει στο 2000 (παιδι του 83). Πως να ξεχάσω το φιδακι και τις προσόψεις. Κλασσικά η αγαπημένη μου μια γνήσια ΝΟΚΙΑ λαχανί. Τα εικονομηνηματα και οι ήχοι κλήσεις έδιναν και έπαιρναν εκείνη την εποχή. Περιττό να πω ότι μηνύματα έγραφα με τυφλό σύστημα, σε χρόνο dt.

Να είσαι καλα για τις μνήμες που ζωντανεψες στο μυαλό μου.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

από τα πολύ καλά οικονομικά κινητά της NOKIA που μπορούσες να αλλάξεις και πρόσοψη.. το είχε η κοπέλα μου τότε και της άρεσε πάρα πολύ..!!!

Οικονομικό; Ξέρεις τι είναι 50-70.000 δρχ για ένα παιδί 17 ετών;

 

Το κορυφαιο ειναι οτι προσφατα μιλουσαμε με εναν φιλο μου για παλια κινητα και του ειχα αναφερει το 3210 που μου ειχανε κλεψει απο το μπουφαν σε ενα club στην Θεσσαλονικη.

Και εμένα μου το κλέψανε στο γήπεδο...και μια-δυο βδομάδες μετά μου κλέψανε το 3310...Από τότε δεν ξαναπήρα Nokia...:lol:

 

Πως τα διαθέτουν αυτά του είδους τα τηλέφωνα;; Έχουν μεταχειρισμένα, αλλάζουν προσόψεις και τα δίνουν;

Θέλω να πω.. αν είναι καινούργια, που τα βρίσκουν;

Μπορεί να μυρίστηκαν κρέας και να κράτησαν κάποια κομμάτια.

 

Πως να γυρίσει βρε Ειρήνη. Αυτη η συσκευη έκανε 80000 δρχ δηλαδη το 1/3 ενός καλού μισθού εκείνης της εποχής και λίγο παραπάνω απο τον βασικό που ήταν γύρω στις 65000 δρχ. Όσο δηλαδη ένα iPhone σήμερα.

Δεν ήταν μόνο η τεχνολογια πιο ακριβή τότε. Οι κινέζοι κλπ δεν είχαν μπει σε παραγωγη ολοκληρωμένων συσκευών. Έφτιαχναν επιμέρους εξαρτήματα.

Τελικά δεν ξέρω αν κερδίσαμε κάτι εχοντας πλέον φθηνά προϊόντα αφου χάσαμε την βιομηχανία στην Ευρώπη και παράλληλα τα τρόφιμα έχουν ανεβεί σε κόστος 20 φορές απο τότε.

Γι αυτο φθάσαμε ως εδω σε Ευρώπη και Αμερική.

Μεγάλη κουβέντα είπες φίλε...Γι' αυτό και προσπαθούν τώρα να ρίξουν τους μισθούς, να μας κάνουν να είμαστε με μισθούς Κίνας, για να μπορούν να χτυπήσουν την κινέζικη οικονομία.

 

ηθελα να το δωσω αλλα ειτε το πιστευετε ειτε οχι δεν το εδωσα γιατι ηθελα να βρεθει στα χερια καποιου που εχει ολη την σειρα της νοκια ή που ειναι πραγματικος συλλεκτης. αυτες οι συσκευες πρεπει να αντιμετωπιζονται με σεβασμο πιστευω...να ειστε καλα εξαιρετικη ιδεα για τις ρετρο συσκευες...περιμενω τα μοτορολα startac 130 k v3690 oi αγαπημενες μου συσκευες...

Εχω ένα φίλο που δεν έχει πουλήσει καμία συσκευή. Τις έχει ΟΛΕΣ σε ένα συρτάρι, και είναι ΟΛΕΣ Nokia...Οταν μου έλεγε ότι κάνει συλλογή τον κορόιδευα...:lol:

 

Το συγκεκριμένο κινητό ήταν για μένα λίγο πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό τότε. Στα ίδια λεφτά έβρισκες πιο μικρά και ελαφριά κινητά.... Βέβαια τα NOKIA τότε έστελναν αυτά τα SMS που ήταν σαν φωτογραφίες... Ξέρετε αυτά τα αρκουδάκια...καρδούλες, κλπ :-p και που στα άλλα τηλέφωνα δεν έφταναν σωστά...

Αυτός ήταν και ο λόγος που αντιπάθησα τη Nokia. Ηταν ακριβή στο λόγο ποιότητα/τιμή.

 

Τα εικομηνυματα ηταν τα αγαπημενα μου και θεωρουσα αναξια λογου τα κινητα που δεν τα εμφανιζαν (πιτσιρικι γαρ)...

 

Μαλιστα, στην τηλεοραση τα "μικρα" καναλια διαφημιζαν υπηρεσιες κατα τις οποιες χρεωνοσουν ενα μηνυμα (με σημαντικη χρεωση ομως) και σου εστελναν στο κινητο σου το εικονομηνυμα της επιλογης σου!

Το εβαζες κι ως "φοντο" στην αρχικη οθονη αν ηθελες!!!

 

Προσωπικα το 3210 το χρησιμοποιουσα με Κοσμοκαρτα και τον αριθμο 0973860922.. Το θυμαμαι διευγεστατα το 1ο μου νουμερο και με αυτο, ειχα ξοδεψει απειρες καρτες ανανεωσης χρονου, αγοραζοντας συνεχως εικονομηνυματα! :happy:

Φυσικά και δεν θυμάμαι τον 1ο μου αριθμό...

Δεν ξέρω ποιος το θυμάται, αλλά υπήρχε κόλπο για να βγάζουμε τον operator, υπήρχε και ένα προγραμματάκι Logo Manager που έκανες ό,τι ήθελες. Πρέπει να ήταν με πληρωμή το πρόγραμμα αν θυμάμαι καλά. Εγώ πχ αντί να λέει τον operator έγραφα την ομάδα μου.

Link to comment
Share on other sites

89.000 δραχμες Φιλε μου!!! καλοκαιρι 1999 σαντορινη!!! τοτε το πηρα!~! αξεχαστα του εδωσα 9 δεκαχιλιαρα και μου γυρισε πισω ενα χιλιαρικο!!!

 

ps: ειχε και αντιστιχηση ηχου, σουπερ ουαυου για την εποχη του!!!

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο κινητο που ειχα! (πρωτο ηταν το 5110) Διαρκης αναζητηση της τελειας προσοψης, ψαξιμο στο νετ για να βρουμε οδηγιες για τη συνθεση ringtone και επισης ειχαμε βρει ενα site το οποιο σου επετρεπε να αλλαζεις το logo του παροχου με περιορισμο οτι σου επετρεπε να το αλλαξεις μεχρι 2 φορες τη μερα. Πολυ ομορφο κινητο!
Link to comment
Share on other sites

ειχαμε βρει ενα site το οποιο σου επετρεπε να αλλαζεις το logo του παροχου με περιορισμο οτι σου επετρεπε να το αλλαξεις μεχρι 2 φορες τη μερα

Μάλλον δεν διάβασες το post μου. :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...