Jump to content

Polls @ myphone.gr: Κινητά τηλέφωνα και παιδιά - υπέρ ή κατά;


TN97
 Κοινοποίηση

Είσαστε υπέρ ή κατά της χρήσης κινητών τηλεφώνων από μικρά παιδιά;  

249 members have voted

  1. 1. Είσαστε υπέρ ή κατά της χρήσης κινητών τηλεφώνων από μικρά παιδιά;

    • Υπέρ
      37
    • Κατά
      199
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      13


Recommended Posts

τι ειπατε κινητο;για κανεναν λογο,και ακομα για εμενα επρεπε να απαγορευεται μεχρι την ηλικια των 18.ειναι σκετη καταστροφη,και μην μου πειτε οτι κανω λαθος,γενικα απογορευση σε σχολεια.και οποιο παιδι εχει κινητο αποβολη για μια εβδομαδα,και ενα προστιμο στον γονεα.μιλαμε τα παιδια στα σχολεια δεν κανουν τιποτα στα σχολεια,εκτος απο το να στελνουν sms το ενα στο αλλο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν σας κρύβω ότι με έχει προβληματίσει πολλές φορές το θέμα με τα κινητά στα παιδιά και το έχω συζητήσει μάλιστα με αρκετά άτομα στον περίγυρο μου! Όλοι είμαστε κατά για διάφορους λόγους που προαναφέρθηκαν... όμως από την άλλη εμείς μεγαλώσαμε σε διαφορετική εποχή που και να θέλαμε κινητά, δεν υπήρχαν! Είμαι 28 χρονών (τα κλείνω σε 2 μέρες:p) και προσωπικά, απέκτησα την 1η μου συσκευή μετά το λύκειο!! Οπότε, προσπαθώντας να μπω στην ψυχολογία της "νέας" γενιάς, είναι αυτονόητο πλέον για πολλούς να έχουν κινητό και τα μικρά παιδιά. Προσοχή, δεν είναι ανάγκη και δεν πρέπει να γίνει... αλλά καταλαβαίνω και τους γονείς που λένε ότι θέλουν να βρίσκουν τα παιδιά τους ανα πάσα στιγμή! Βέβαια, θα μου πείτε "εμάς πως μας έβρισκαν";;; Είπαμε, άλλη εποχή τότε, λιγότεροι κίνδυνοι κλπ. Όμως αυτό το μαραφέτι μπορεί και να γίνει αποβλάκωση για τα πιτσιρίκια και να μην ασχολούνται με τίποτε άλλο! Θέλει προσοχή το θέμα. Καλό είναι να υπάρχει μια μέση λύση... ούτε απαγορεύσεις, ούτε συνεχή χρήση! Γνώμη μου είναι να δίνουν οι γονείς στο παιδί το κινητό μόνο όταν βρίσκεται εκτός σπιτιού και παίζει με φίλους π.χ. Αναφέρομαι σε παιδιά δημοτικού... μετά θα κυκλοφορούν όλα με κινητό ούτως η άλλως!
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κατα, αλιμοινο αν σε τετοια ηλικια δεν ξερεις που ειναι το παιδι... Γυμνασιο, θελει κινητο? Αν και κατα παλι, μαλλον δεν το γλυτωνεις... Του παιρνεις ενα μη σμαρτφον, μη πω χωρις καμερα κιολας, ισα να μιλαει με τους φιλους του... και αν του αρεσει... Παντως ειδικα στα δημοτικα πρεπει να απαγορευτου τα κινητα δια ροπαλου... Ενω στα γυμνασια -λυκεια, να πεφτουν αποβολες...

 

Αν και κατα την γνωμη μου το κινητο, ερχεται σε αμεση συναφεια με την χρηση του ιντερνετ, facebook, κτλ Να υπαρχει αλλα πολυ προσεκτικα και παντα με ελεγχο, ειναι περιεργοι καιροι...

Edited by TIM-RANGER
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα παιδιά μπορούν να πάρουν μόνα τους κινητό... και χωρίς να το καταλάβουν οι γονείς. Είναι τόσο φτηνά πια τα βασικά μοντέλα. 20 ευρώ κάνουν.

Το μόνο πρόβλημα είναι η ακτινοβολία σε τόσο μικρή ηλικία, που το ανθρώπινο κεφάλι δεν έχει ακόμα αναπτυχθεί.

Αλλά όσο και να φωνάζει ο γονιός, αν θέλει το παιδί να το πάρει θα το πάρει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να το διαπαιδαγωγήσει ώστε να μην μιλάει και γράφει όλη μέρα στο κινητό. Και αυτό γίνεται μόνο με έναν τρόπο. Αν ο ίδιος ο γονιός δεν είναι κολλημένος με ένα κινητό όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

αφηστε τα παιδια να ζησουν την παιδικη τους ηλικια, εμεις τι παθαμε χωρις κινητο;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κατά, 100% τουλάχιστον στο δημοτικό, που θα έπρεπε να απαγορεύεται από τον νόμο να εισέρχεται στον χώρο του δημοτικού σχολείου κινητό τηλέφωνο από μαθητές του δημοτικού. Φτάνουν τόσα gadget και ηλεκτρονικά που έχουμε στα σπίτια μας. Edited by dedalos
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατά ψήφισα αλλά το θέμα νομίζω είναι αρκετά διφορούμενο. Και πες οτι απαγορεύεται το κινητό. Τί γίνεται με τον υπλογιστή και τα social networks ? Η μικρή μου αδερφή πρώτα έφτιαξε msn για να μιλάει με τις φίλες τις και μετά πήρε κινητό. Για να επιστρέψω στο θέμα θεωρώ ότι το κινητό μέχρι και το γυμνάσιο είναι παντελώς άχρηστο στα παιδιά και απλά το παίρνουν γιατί έχουν και τα υπόλοιπα.

iPhone 4S 16 GB

iPad 3 Wi-Fi & Cellular 64 GB

New Entry: iPhone 5 16 GB

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ για ένα λόγο μόνο... Πρόσφατα παρακολούθησα μια ομιλία ενός επιφανούς καθηγητή πανεπιστημίου του εξωτερικού. Το θέμα της ομιλίας ήταν η κοινωνία της πληροφορίας και οι προεκτάσεις αυτής! Ο καθηγητής ανέφερε το εξής που θα το βλέπετε κι εσείς μάλλον. Οι μεγαλύτερες γενιές είναι μετανάστες στην εποχή της τεχνολογίας. Ακόμα κι εγώ που είμαι 27 σήμερα, κινητό πήρα στο γυμνάσιο και υπολογιστή στο λύκειο. Η επόμενη γενιά όμως έχει γεννηθεί μέσα σε όλα αυτά τα προϊόντα τεχνολογίας, είναι δηλαδή ιθαγενείς της τεχνολογίας, συμπεριλαμβανόμενου και του κινητού. Εμείς περάσαμε μια κρίση χρήσης με τα κινητά γιατί ήταν κάτι νέο σε μας. Τα παιδιά που έρχονται το έχουν κάνει κτήμα τους και θα τα επηρεάσει στην ζωή τους. Πάντα βέβαια με την γονική επιμέλεια και την σωστή ενημέρωση. Καλύτερα να μάθεις κάτι στο παιδί σου, παρά να του το απαγορεύεις. Θυμηθήτε τι κάναμε εμείς όταν ήμασταν παιδιά...
Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σήμερα είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο το οποίο το χρησιμοποιείς είτε με καλό είτε με κακό τρόπο ... Για αυτό και ψήφησα κατά με τα μπούνια ....

 

Ένα παιδί δεν είναι ικανό να διαχειριστεί σωστά την τεχνολογία, σε οποιαδήποτε μορφή της, εκτός βέβαια μέχρι να μου αποδείξει το ίδιο το παιδί το αντίθετο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια θα πρέπει να δώσουν μάχη με τη μάνα τους :lol: για να πάρουν τότε κινητό. Εγώ θα κοιτάω από μια γωνία και θα σφυρίζω αδιάφορα!

 

Δυστυχώς εμείς φαίνεται να το χάσαμε από νωρίς το παιχνίδι. Ο γιος μας (~27 μηνών), εδώ και μήνες κάνει μόνος του... slide to unlock στο iPhone της γυναίκας μου, βρίσκει το folder που περιέχει τα Talking Tom και Talking Ben και τα ξεκινάει μόνος του!

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα παιδιά μπορούν να πάρουν μόνα τους κινητό... και χωρίς να το καταλάβουν οι γονείς. Είναι τόσο φτηνά πια τα βασικά μοντέλα. 20 ευρώ κάνουν.

Το μόνο πρόβλημα είναι η ακτινοβολία σε τόσο μικρή ηλικία, που το ανθρώπινο κεφάλι δεν έχει ακόμα αναπτυχθεί.

Αλλά όσο και να φωνάζει ο γονιός, αν θέλει το παιδί να το πάρει θα το πάρει. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να το διαπαιδαγωγήσει ώστε να μην μιλάει και γράφει όλη μέρα στο κινητό. Και αυτό γίνεται μόνο με έναν τρόπο. Αν ο ίδιος ο γονιός δεν είναι κολλημένος με ένα κινητό όλη μέρα.

 

Και με ποιανού ταυτότητα θα πάρει τη sim? Εκτός κι αν έχει βγάλει κανένας φίλος και την πάρει αυτός.

Evolution is the solution... :D
Link to comment
Share on other sites

.....Η επόμενη γενιά όμως έχει γεννηθεί μέσα σε όλα αυτά τα προϊόντα τεχνολογίας, είναι δηλαδή ιθαγενείς της τεχνολογίας, συμπεριλαμβανόμενου και του κινητού. Εμείς περάσαμε μια κρίση χρήσης με τα κινητά γιατί ήταν κάτι νέο σε μας. Τα παιδιά που έρχονται το έχουν κάνει κτήμα τους και θα τα επηρεάσει στην ζωή τους. Πάντα βέβαια με την γονική επιμέλεια και την σωστή ενημέρωση. Καλύτερα να μάθεις κάτι στο παιδί σου, παρά να του το απαγορεύεις. Θυμηθήτε τι κάναμε εμείς όταν ήμασταν παιδιά...

 

+1 και μου ηρθε στο μυαλο αυτη η διαφημιση:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τα κινητά πρέπει να απαγορευτούν σε όλα τα σχολεία ακόμα και στο λύκειο δεν υπάρχει λόγος να έχουν οι μαθητές κινητό στο σχολείο. Το θέμα είναι εκτός σχολείου γιατί οι καιροί είναι επικίνδυνοι γενικότερα. Δύσκολο ερώτημα και αν δεν είσαι γονιός δεν νομίζω να μπορείς να απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τα κινητά πρέπει να απαγορευτούν σε όλα τα σχολεία ακόμα και στο λύκειο δεν υπάρχει λόγος να έχουν οι μαθητές κινητό στο σχολείο. Το θέμα είναι εκτός σχολείου γιατί οι καιροί είναι επικίνδυνοι γενικότερα. Δύσκολο ερώτημα και αν δεν είσαι γονιός δεν νομίζω να μπορείς να απαντήσεις.

 

Απαγόρευση χρήσης κινητού στα σχολεία υπάρχει επισήμως, εδώ και 2-3 χρόνια περίπου. Το θέμα είναι ότι αυτή εφαρμόστηκε όσο εφαρμόστηκε στους λοιπούς κλειστούς χώρους και ο... αντικαπνιστικός νόμος. Δυστυχώς, "εδώ είναι Μπαλκάνια, δεν είναι παίξε-γέλασε"...

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Και με ποιανού ταυτότητα θα πάρει τη sim? Εκτός κι αν έχει βγάλει κανένας φίλος και την πάρει αυτός.

 

Σε περίπτερα έχω δει ταμπέλες "πωλούνται ενεργοποιημένες sim...":confused:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αντίθετος στο να έχουν τα ΠAIΔIA κινητό.

Σε 4 μήνες θα βγει εκτός σπιτιού ακόμη και το δικό μου.

Τη γυναίκα μου ήδη την εχω φάει στη μουρμούρα να MHN μιλάει στο κινητό, ευτυχώς δε το κουβαλάει μαζί της, περισότερο ξεχασμένο σε κάποιο τραπέζι είναι παρά στην τσάντα της.

Υ.γ. Εμμέσως πλην σαφώς σας είπα πως κάνω προπόνηση για πατέρας

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Στο δημοτικο οχι...να βγει να παιξει μπαλα και οχι να βγαλει τα ματια του σε μια οθονιτσα..ειναι ακομη μικρο.
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Δεν ξέρω/Δεν απαντώ γιατί, 1. δεν είμαι γονιός, 2. για ένα πολύ σοβαρό λόγο, πήρα κινητό από πολύ μικρός, 11 ή 12. Το κινητό, πιστεύω, είναι όπως τα ηλεκτρονικά. Βρίσκεται εκεί, σε " εύλογη " χρήση δεν βλάπτει, όμως μπορεί να εθιστούν τα παιδιά σε αυτά και συνήθως, μαθαίνουν αυτά που θα τους μάθουν οι γονείς τους.

 

P.S.: Γονείς, μη με δείρετε... :O

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

εχω 2 παιδια εναν 2.5 χρονών και μια κοπελια 8 ,ψηφισα δεν ξερω γιατι ειμαι σε συχγιση ...σε γενικες γραμμες και τα 2 θέλουν να παίζουν με τις μέγαλες touch οθόνες οχι οτι τρελαίνονται κι ολας..(η λύση ειναι ενα φτηνο adroid χωρις sim).

Σε ηλικίες δημοτικου τα παιδια ειναι σπανια μονα τους (σχολειο- φροντιστήριο- δραστηριότητες) δεν νομίζω οτι το χρειάζονται.

Οσο αφορα την ακτινοβολια καλο θα ήταν όσοι εχουν παιδια και ειναι στην αθηνα να τους φωράνε μασκες γιατι αναπνέουμε 1000 χημικά , να τους δίνουμε αποστειρωμένο νερο γιατι η ευδαπ έχει σκουριασμένες σωληνες και τέλος να κλείσουμε ολα τα ασυρματα δικτυα ,ολους τους φούρνους μικροκυμάτων και όλα τα ασυρματα τηλ :)

Link to comment
Share on other sites

'Οχι.

Και αν θέλεις ντε και καλά, τότε υπάρχουν κάτι συσκευές με 3-4 κουμπια που προγραματίζεις συγκεκριμένα νούμερα για κάποια επείγουσα ανάγκη. Ουτε οθονες ουτε ιντερνετ ουτε μηνύματα.

Και πάνω απο όλα πρεπει να μάθει το παιδί απο μικρό να μην 'ενθουσιαζετε' με αυτό. Και αν ανησυχει ο γονιος για το που είναι το παιδι, μάλλον δεν κάνει καλα την δουλεία του.

 

Στην τελική είναι περισότερο θέμα παιδείας (των γονιων).

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι υπερ απο την στιγμη που θα αρχισει το παιδι να κυκλοφορει μονο του, να πηγαινει σχολειο ,φροντιστηριο κτλ....
Link to comment
Share on other sites

Πηρα κινητο στην εκτη δημοτικου...τοτε πρεπει καποιος να παρει κινητο...1η γυμνασιου πιστευω δεν γινεται να μην εχει...αλλα για μικρα παιδια...εννοειται πως οχι..εχω δει 5αχρονο να παιζει με iphone angry birds

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλώσαμε δίχως κινητά, ίντερνετ και λοιπή τεχνολογία ΔEN είμαι πολέμιος της αλλά να έχουμε και κάποια όρια!

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το 1ο μου κινητό όταν πήγαινα 6η δημοτικού.

 

Δεδομένου λοιπόν ότι αυτό το γεγονός δεν με επηρέασε αρνητικά και δεν με έβλαψε σε κάτι, αλλά αντιθέτως με εξοικείωσε με την τότε και μετέπειτα/εκάστοτε τεχνολογία (με την αλλαγή κινητών ανά τα χρόνια), κρίνω ότι δεν είναι κακό να έχει κινητό ένα μικρό παιδί.

 

Μιλώντας όμως για κινητό, δεν εννοώ -ΦΥΣΙΚΑ- iPhone, Blackberry κλπ. Μιλώ για τα -όπως ονομάζονται πλέον- dumb phones.

 

Αυτό που δεν πρέπει να συνεχιστεί, είναι να έχουν ίντερνετ τα νέα.. παιδάκια -γκουχου. Με το ίντερνετ είναι πραγματικά ανεξέλεγκτα.

βλ. πχ φωτό αμέτρητων, μικρών ηλικιακά, "κουλ" κοριτσιών στο fb. Αρκεί.

 

*Εμένα το πρώτο μου κινητό ήταν τo Ericsson t68, θυμάμαι ότι είχα ξετρελαθεί όταν μου το έκανε δώρο ο μπαμπούλης μου :kitty:

Έχω αλλάξει από τότε πολλάα κινητά, αλλά και τι δεν θα 'δινα για να είχα τώρα το αξέχαστο t68 μου -άσχετο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...