Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το SuperCharger V6 κάνει δουλειά, να το βάλω; Έχω περάσει την ROM Puzzle 2.2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με μόνο πρόβλημα την εσωτερική μνήμη. Αν και έχω το link2sd υπάρχει όριο στο πόσες εφαρμογές μπορώ να βάλω και μερικές φορές μετά από restart τρώει κόλλημα και δεν λειτουργεί καλά το link2sd με αποτέλεσμα να μου βγάζει full space και να κολλάει! Δηλαδή έχει γύρω στα 250ΜΒ στην εξωτερική και 20ΜΒ internal free που μπορεί να πέσει και στα 2 MB.

Έχει βάλει κάποιος το int2ext και να κάνει δουλειά χωρίς κολλήματα; Είχα προσπαθήσει να το βάλω σαν patch αλλά δεν δούλεψε (δεν έβλεπε κάρτα ίσως). Γενικά αν υπάρχει κάποια σταθερή ROM καλύτερη από την puzzle 2.2 θα την έβαζα ευχαρίστως. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσάς αλλά μερικές φορές για να πάρω τηλέφωνο περιμένω αρκετό διάστημα για να γίνει η κλήση (πατάω στο όνομα και μετά από 10sec αρχίζει η κλήση)!

Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει σε αυτό το κινητό είναι ότι το GPS είναι αλλού γι' αλλού! Είσαι σε έναν δρόμο και σου δείχνει ότι είσαι μέσα στα σπίτια και περνάς από τοίχους :lol:! Επίσης δεν τα πάει καλά με τον προσανατολισμό!

Φίλε vnet καλησπέρα,είχα βάλει κι΄εγώ την puzzle 2.2 και την έβγαλα για τους λόγους που αναφέρεις,προσωπικά νομίζω οτι η puzzle 1.1 ειναι η καλύτερη αλλα δε μπορώ να τη βρω πουθενά...την εσβησα καταλάθος απο το pc.Tώρα εχω περασει τη tv2.0 του φίλου pelopidas.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε vnet καλησπέρα,είχα βάλει κι΄εγώ την puzzle 2.2 και την έβγαλα για τους λόγους που αναφέρεις,προσωπικά νομίζω οτι η puzzle 1.1 ειναι η καλύτερη αλλα δε μπορώ να τη βρω πουθενά...την εσβησα καταλάθος απο το pc.Tώρα εχω περασει τη tv2.0 του φίλου pelopidas.

 

Θα κοιτάξω μήπως την έχω την 1.1 και θα σου πώ. Έχεις screenshots από την ROM του pelopidas, είναι καλή;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ pelopidass, το έβαλα χθες. Ως τώρα καλώς!

Μπορείς όμως να δώσει μερικά περισσότερα στοιχεία για τη ROM? Τί έχεις αφαιρέσει/προσθέσει? Τί patches έχεις βάλει (πχ 8MP patch? reversed teethering?)? Ποιο Kernel έχεις (αυτό: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=42693393&postcount=239 )?

 

Δοκίμασα να βάλω και INT2EXT (όλα, και το απλό και το + και το V2) , δυστυχώς κολλούσε για πάντα στην αρχική λευκή οθόνη με το logo της Alcatel one touch. Η SD φορμαρισμένη 1ο FAT32, 2o EXT2 256MB 3o SWAP 128MB (παρεπιπτόντως πώς καταλαβαίνω αν όντως χρησιμοποιείται το swap partition?)

Ξαναπέρασα τη ROM και όλα καλά. Τώρα έχω Link2SD αλλά δεν το πολυγουστάρω γιατί παρόλο που κάνω link σχεδόν όλα τα apps, μετά από λίγο η εσωτερική μνήμη γεμίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ που βάλατε την Ρομ μου!

 

Πρώτα από όλα για το Supercharger ναι κάνει δουλειά, τουλάχιστον εγώ είδα μια μικρή διαφορά.

Δεύτερον χρησιμοποιώ το official firmware v23AAE0. Έχουν αφαιρεθεί τα πάντα είναι μια καθαρή ρομ και βάζετε ότι θέλετε. Από patch δεν έχει αυτό με την κάμερα γιατί απλά ανεβάζει το μέγεθος χωρίς να κάνει διαφορά. Έχει όλα τα tweaks από όλες τις άλλες ρομ.

 

Για να χρησιμοποιήσεις το Int2ext+ πρέπει να έχεις κάρτα μνήμης class 10.

 

Ελπίζω να σας κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις το Int2ext+ πρέπει να έχεις κάρτα μνήμης class 10.

 

Καλημέρα. Έχω μια κάρτα class 10, έχω κάνει διαμέρισμα ext2 και άλλο ένα μικρότερο swap. Τι πρέπει να κάνω μετά; Να βρω και να περάσω zip με το int2ext+ ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω μια κάρτα class 10, έχω κάνει διαμέρισμα ext2 και άλλο ένα μικρότερο swap. Τι πρέπει να κάνω μετά; Να βρω και να περάσω zip με το int2ext+ ;

 

Ακριβως. Εγω περασα αυτο http://d-h.st/Otj απο το xda που εχει και δουλευει μια χαρα σε εμενα.

 

Αρχικο θεμα εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1716124 .

 

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ. Το ίδιο αρχείο δοκίμαζα να περάσω, και κόλλαγε μετά στην επανεκκίνηση και αναγκαζόμουν να περάσω τη rom από την αρχή. Ας δοκιμάσω να περάσω και το δικό σου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Α, έχω βάλει τη 2.1. Παίζει ρόλο;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας παιδιά,

μετά από το πολύ καλό zte blade (rip) έχω στα χέρια μου το 918d με puzzle 1.1 (:))

ξέρει κανείς να μου πει αναλυτικά :

1. πως πρέπει να διαμορφώσω την κάρτα sd και τι πρόγραμμα να διαλέξω για να αποθηκεύονται όλες οι εφαρμογές εκεί

2. που θα βρω το πρόγραμμα υπερχρονισμού

3. κάτι άλλο που θα πρέπει να ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ. Το ίδιο αρχείο δοκίμαζα να περάσω, και κόλλαγε μετά στην επανεκκίνηση και αναγκαζόμουν να περάσω τη rom από την αρχή. Ας δοκιμάσω να περάσω και το δικό σου, γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Α, έχω βάλει τη 2.1. Παίζει ρόλο;

 

Συγνωμη για την καθυστερηση, δεν νομιζω να παιζει ρολο γιατι και οι 2 και οι 2.1 υποστηριζουν το Int2Ext+. Μετα που το δοκιμασες τι εγινε περασε ή κολησε;

 

Ευχαριστώ pelopidass, το έβαλα χθες. Ως τώρα καλώς!

Μπορείς όμως να δώσει μερικά περισσότερα στοιχεία για τη ROM? Τί έχεις αφαιρέσει/προσθέσει? Τί patches έχεις βάλει (πχ 8MP patch? reversed teethering?)? Ποιο Kernel έχεις (αυτό: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=42693393&postcount=239 )?

 

Δοκίμασα να βάλω και INT2EXT (όλα, και το απλό και το + και το V2) , δυστυχώς κολλούσε για πάντα στην αρχική λευκή οθόνη με το logo της Alcatel one touch. Η SD φορμαρισμένη 1ο FAT32, 2o EXT2 256MB 3o SWAP 128MB (παρεπιπτόντως πώς καταλαβαίνω αν όντως χρησιμοποιείται το swap partition?)

Ξαναπέρασα τη ROM και όλα καλά. Τώρα έχω Link2SD αλλά δεν το πολυγουστάρω γιατί παρόλο που κάνω link σχεδόν όλα τα apps, μετά από λίγο η εσωτερική μνήμη γεμίζει.

 

Σε εμενα παιρνουσε κανονικα το script. Τελικα τι εγινε το δοκιμασες και περασε;

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνετε συνεχόμενα posts. Χρησιμοποιήστε την τροποποίηση αν θέλετε να διορθώσετε κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλετε να απαντήσετε σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί πέρασε λίγος καιρός, αλλά νομίζω δεν δούλευε. Ο λόγος που δεν μπορώ να δοκιμασω και να σου πω, είναι επειδή το 918D μου απεβίωσε... Αρχισε να κολλάει πρώτα μέχρι και στη φόρτιση, και μετά παρατήρησα διάφορα περίεργα artifacts στην οθόνη πριν το κόλλημα. Μέχρι που τελικά σταμάτησε να ανοίγει. :(
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί πέρασε λίγος καιρός, αλλά νομίζω δεν δούλευε. Ο λόγος που δεν μπορώ να δοκιμασω και να σου πω, είναι επειδή το 918D μου απεβίωσε... Αρχισε να κολλάει πρώτα μέχρι και στη φόρτιση, και μετά παρατήρησα διάφορα περίεργα artifacts στην οθόνη πριν το κόλλημα. Μέχρι που τελικά σταμάτησε να ανοίγει. :(

 

Και εγω δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα γιατι 1) πουλησα το κινητο, τωρα εχω ενα htc desire hd και 2) μου κλεψαν το πισι οποτε δεν μπορω να κανω τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα !!

θελω βοηθεια για να μην διαβασω ολο το θεμα

εχει καποιος φιλος το εν λογο κινητο και ειναι κολημενο στο

σηματακι με το που ανοιγει το android.

παρακαλω τα φωτα σας!!

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απολυτως τιποτα!

τωρα κατι εκανα κ δεν βγαζει ουτε το android σηματακι

εκανα φορματ απο το flashtool auto format nand flash γιατι

πηγαινα να φλασαρω και ελεγε κατι οτι εχουν καταστραφει τα διαμερισματα

τωρα τι πατατα εχω κανει ...και ειναι κ φιλου .....:wacko:

το ONE TOUCH Upgrade S 2.8.0 μου λεει οτι εχω την πιο προσφατη εκδοση

λογισμικου.Παρακαλω τα φωτα σας

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Ωχ. Κακώς το πείραξες αν έχει εγγύηση. Και το δικό μου που τα έφτυσε και δεν ανοίγει καν, αν το συνδέσω στον υπολογιστή μου λέει πως έχει περασμένο το τελευταίο λογισμικό. :(
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα σας βοηθησει αλλα στο post #550 εχω αναλυτικο οδηγο πως επαναφερουμε το 918D στις εργοστασιακες ρυθμισεις....Αν θελετε δοκιμαστε το
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω αύριο, αν και δεν πιστεύω πως έχει πρόβλημα λογισμικού το δικό μου. Τις τελευταίες στιγμές που δούλευε κόλλαγε ακόμη και στη φόρτιση(πάγωνε η οθόνη), και του έτρεχα recovery και ξαναπερνούσα τη rom μπας και είχε κάποιο θέμα. Ξεκινούσε κανονικά, και μετά από λίγη ώρα πάλι κόλλαγε, μέχρι που στα τελευταία του έδειχνε κάτι περίεργα η οθόνη(σαν να είναι χαλασμένη), και σταδιακά σταμάτησε να ανοίγει. Ανάβει μπλε λαμπάκι κανονικά όταν φορτίζει, και στον υπολογιστή το βλέπει το πρόγραμμα. Αλλά τώρα τι βλάβη να έχει άντε να βρεις...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τελικα το επανεφερα ξαναβγαζει το σηματακι ποερνοντας απο καπου βρηκα αυτη την ονομασια(OT-918_010.01_RootPermission_orange_branded) δεν θυμαμε που ομως ,και παλι δεν μπουταρει ομως δηχνει το σηματακι φενεται η οθονη να ειναι ανοιχτει αλα τιποτα δεν προχοραει του εχω περασει κ custom recovery ομως τωρα ,ποιo Rom θα μπορουσα να περασω και ναειναι stable?πω πω τη ηθελα και ανακατευομουν εμεινα αυπνος για να το επαναφερω οπως ηταν.

τα φωτα σας παρακαλω για καποιο rom.

η υπαρχει καποιο backup ελληνικο rom απο εσας εδω ?

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει στο post #550. Στο flashtool μόλις τελειώνει βγάζει το συγκεκριμένο μήνυμα. Πιστεύω πως μάλλον έχει μηχανική βλάβη το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...