Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
παιδια εκανα την διαδικασια που ειπε ο φιλος για το root, μου εβγαλε το superuser, αλλα δεν μπορω να διαγραψω τις αχρηστες εφαρμογες απ τη μαμα, και επισης εχω τον ιδιο χορο με πριν

 

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές που έχουν αυτή τη δυνατότητα. Πχ. Link2sd. Θα το βρεις free στο google play.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα χρονια πολλα και χριστος ανεστη.

να κανω μερικες ερωτησεις...

1 αν αγορασω αυτο το τηλ θα ειναι το πρωτο μου smartphone και ετσι θελω να ρωτησω. αναφερει οτι εχει gps ετσι? εχει χαρτες μεσα? η πλοηγηση για να δουλεψει θελει ιντερνετ?

2 δουλευει βιντεο κληση?

μμμ αυτα ως τωρα. σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα αρχειο του κινητου. Φακελος /etc και μετα θα δεις το vold.fstab.bak και το vold.fstab.

Εαν μπορεις ανεβασε τα καπου γιατι τα εχω αναγκη, και αν πετυχει αυτο που θελω μπορει να σας λυσω μια και καλη το προβλημα με την μνημη χωρις ομως να υποσχομαι κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα αρχειο του κινητου. Φακελος /etc και μετα θα δεις το vold.fstab.bak και το vold.fstab.

Εαν μπορεις ανεβασε τα καπου γιατι τα εχω αναγκη, και αν πετυχει αυτο που θελω μπορει να σας λυσω μια και καλη το προβλημα με την μνημη χωρις ομως να υποσχομαι κατι.

 

ψάχνω να βρω να σου ανεβάσω τα 2 αρχεία....το συνδέω με usb κάνω προσάρτηση και σε ότι φάκελο ανοίγω δεν βρίσκω τέτοια αρχεία.....μήπως κάνω κάτι λάθος? πες μου πως ακριβώς να τα βρω

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω να βρω να σου ανεβάσω τα 2 αρχεία....το συνδέω με usb κάνω προσάρτηση και σε ότι φάκελο ανοίγω δεν βρίσκω τέτοια αρχεία.....μήπως κάνω κάτι λάθος? πες μου πως ακριβώς να τα βρω

 

Μπες με καποιο file explorer. Πιστευω το root explorer η το x-plore θα ειναι οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

Μπες με καποιο file explorer. Πιστευω το root explorer η το x-plore θα ειναι οτι πρεπει

 

το vold.fstab το βρηκα το αλλο οχι

 

http://rapidshare.com/files/56634379/vold.fstab

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ψαχτει κανεις για LED Notification ετσι ωστε να αναβει το φωτακι σε περιπτωση που παρχει αναπαντητη η μη αναγνωσμενο μηνυμα, κατι ειδα πως υπαρχει αλλα δεν σκαμπαζω πως να το εγκαταστησω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια

έχω ένα πρόβλημα με το 918

μπλόκαρε το μοτιβο και μου ζητάει mail.

Το θέμα είναι οτι δεν θυμάμαι τι mail έχω βάλει ....

Μπορώ με κάποιον τρόπο να το παρακάμψω??

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια

έχω ένα πρόβλημα με το 918

μπλόκαρε το μοτιβο και μου ζητάει mail.

Το θέμα είναι οτι δεν θυμάμαι τι mail έχω βάλει ....

Μπορώ με κάποιον τρόπο να το παρακάμψω??

 

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ: http://kouloukith.blogspot.gr/2013/01/android-unlock-pattern-on-android.html

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ για την απάντηση,

όταν θα έχω το κινητο στα χερια μου, δεν είναι δικό μου, θα το δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χρονια πολλα και χριστος ανεστη.

να κανω μερικες ερωτησεις...

1 αν αγορασω αυτο το τηλ θα ειναι το πρωτο μου smartphone και ετσι θελω να ρωτησω. αναφερει οτι εχει gps ετσι? εχει χαρτες μεσα? η πλοηγηση για να δουλεψει θελει ιντερνετ?

2 δουλευει βιντεο κληση?

μμμ αυτα ως τωρα. σας ευχαριστω!

 

καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχει gps αλλα δεν εχει καποιο προγραμμα χωρις internet.βιντεοκληση με μονη καμερα δεν το βλεπω χρηστικο.το τηλ ειναι αργο γενικα και εχουν βγει καλυτερα .εγω το χρησιμοποιω ακομα αλλα με την πρωτη ευκαιρια παω για το alcatel m pop.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. έχω διαβάσει και τις 45 σελ του κιν. θέλω να ρωτήσω το root μπορούμε να το κάνουμε και στο alcatel 903d με τον ίδιο τρόπο ή όχι. έχω ψάξει παντού και δεν μπόρεσα να βρω λύσει. Συγνώμη που γράφω εδώ για άλλο μοντέλο, αλλά έχω δει ότι μοιάζουν πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σήμερα τελίωσα την ρομ την οποία έγραφα εδώ και καιρό. Λέγεται Tourlu_Version καθώς έχει στοιχεία απο διάφορες ρομ και κάποια update από διάφορα άτομα.

 

Αναλυτικά.

 

MiHome Launcher (πολύ ελαφρή, με το γνωστό task killer της Xiaomi)

init.d support (ext2 tested, ext3 και ext4 λογικά θα υποστηρίζονται αλλά δεν τα δοκίμασα)

Based on Stock ROM with v23AAE0.

tweaks στο build.prop για καλύτερη αφή, όχι μαύρη οθόνη μετά από κλήση, prevent ui in gpu κ.α.

Εννοείτε rooted.

 

Εγώ την έχω βάλει αρκετές φορές και το κινητό δουλεύει άψογα.

 

Αν κανείς σας αντιμετωπίσει boot loop (δεν νομίζω αλλά κινητά είναι αυτά) ας έχει μια εφεδρική στην κάρτα μνήμης.

 

Αν έστω και ένας την δοκιμάσει θέλω τα σχόλια του (αρνητικά και θετικά.

 

Download link ---> http://www.mediafire.com/download/7t5j2yrykwa9k3d/tourlu_version_v2.zip

 

Επίσης παρακάτω ένα update που αλλάζει τα εικονία, την μπαταρία και το boot animation.

 

Update ----> http://www.mediafire.com/download/knbco82s32j9o4r/UOT-06-10-16-12-1.zip

 

Οδηγίες εγκατάστασεις.

- Βάλτε το tourlu_version_v2.zip και το UOT-06-10-16-12-1.zip στην κάρτα μνήμης.

- Wipe data, Factory Reset.

- Wipe cache.

- Wipe Davlik cache.

- Install zip from sdcard.

- Διαλέγουμε το tourlu_version_v2.zip

- Reboot.

- Περιμένουμε χωρίς να αγγίζουμε την αφή. Μέχρι 5 λέπτα είναι φυσιολογικό μου έχει τύχει σε μια άλλη ρομ οπότε μην αγχώνεστε.

- Μόλις ανοίξει ακολουθούμε τις οδηγίες. Μόλις τελιώσουμε ξανακάνουμε επανεκκίνηση.

- Install zip from sdcard (ΧΩΡΙΣ να κάνετε wipe τίποτα) και επιλέγουμε το UOT-06-10-16-12-1.zip

- Περιμένουμε να ανοίξει και Βουαλάάάάάά!!!!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ είναι δοκιμασμένο ΜΟΝΟ σε Alcatel OT-918D.

 

Σας ευχαριστώ.

 

EDIT. Όποιος το βάλει να μην κάνει update το MiHome Launcher (απλά ας πατήσει εκκαθάρηση ειδοποιήσεων) γιατί γίνεται πιο βαρή)

Edited by pelopidass
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους σήμερα τελίωσα την ρομ την οποία έγραφα εδώ και καιρό. Λέγεται Tourlu_Version καθώς έχει στοιχεία απο διάφορες ρομ και κάποια update από διάφορα άτομα.

 

Αναλυτικά.

 

MiHome Launcher (πολύ ελαφρή, με το γνωστό task killer της Xiaomi)

init.d support (ext2 tested, ext3 και ext4 λογικά θα υποστηρίζονται αλλά δεν τα δοκίμασα)

Based on Stock ROM with v23AAE0.

tweaks στο build.prop για καλύτερη αφή, όχι μαύρη οθόνη μετά από κλήση, prevent ui in gpu κ.α.

Εννοείτε rooted.

 

Εγώ την έχω βάλει αρκετές φορές και το κινητό δουλεύει άψογα.

 

Αν κανείς σας αντιμετωπίσει boot loop (δεν νομίζω αλλά κινητά είναι αυτά) ας έχει μια εφεδρική στην κάρτα μνήμης.

 

Αν έστω και ένας την δοκιμάσει θέλω τα σχόλια του (αρνητικά και θετικά.

 

Download link ---> http://www.mediafire.com/download/7t5j2yrykwa9k3d/tourlu_version_v2.zip

 

Επίσης παρακάτω ένα update που αλλάζει τα εικονία, την μπαταρία και το boot animation.

 

Update ----> http://www.mediafire.com/download/knbco82s32j9o4r/UOT-06-10-16-12-1.zip

 

Οδηγίες εγκατάστασεις.

- Βάλτε το tourlu_version_v2.zip και το UOT-06-10-16-12-1.zip στην κάρτα μνήμης.

- Wipe data, Factory Reset.

- Wipe cache.

- Wipe Davlik cache.

- Install zip from sdcard.

- Διαλέγουμε το tourlu_version_v2.zip

- Reboot.

- Περιμένουμε χωρίς να αγγίζουμε την αφή. Μέχρι 5 λέπτα είναι φυσιολογικό μου έχει τύχει σε μια άλλη ρομ οπότε μην αγχώνεστε.

- Μόλις ανοίξει ακολουθούμε τις οδηγίες. Μόλις τελιώσουμε ξανακάνουμε επανεκκίνηση.

- Install zip from sdcard (ΧΩΡΙΣ να κάνετε wipe τίποτα) και επιλέγουμε το UOT-06-10-16-12-1.zip

- Περιμένουμε να ανοίξει και Βουαλάάάάάά!!!!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ είναι δοκιμασμένο ΜΟΝΟ σε Alcatel OT-918D.

 

Σας ευχαριστώ.

 

EDIT. Όποιος το βάλει να μην κάνει update το MiHome Launcher (απλά ας πατήσει εκκαθάρηση ειδοποιήσεων) γιατί γίνεται πιο βαρή)

Φίλε pelopidass προχθές πέρασα τη ρομ...απλα να συμπληρώσω οτι την πέρασα ακριβώς με την ίδια διαδικασία που πέρασα την puzzle...ολα καλα ειναι,ωραιοτατη,σταθερη....το μονο που διαπιστωσα ειναι οτι δεν έχει εφαρμογη για προβολη εικονων,ολα καλα παντως,μπραβο!!!

Link to comment
Share on other sites

@barbas1977

 

Ευχαριστώ πολύ που την έβαλες φίλε! Ναι όντως το παρατήρησα και έβαλα πλέον και προβολή εικόνων αλλά και άλλαξα το launcher απο MiHome σε Smart Launcher και είδα ακόμα καλύτερη διαφορά. Όταν ανέβει θα βάλω λινκ. (Έχω ένα θέμα με το νετ μου οπότε απο αύριο) :)

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου τον χρήστη Pelopidass για την πολύ όμορφη rom και να ρωτήσω όποιον την εγκατέστησε εάν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

Την στιγμή που μου ζητάει να συνδεθω ή να δημιουργήσω λογαριασμό gmail , εαν δημιουργήσω νέο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν όπως προσπαθώ να συνδεθώ με τον ήδη υπάρχοντα (είναι 100% σίγουρο ότι όλα είναι γραμμένα σωστά) μου γράφει πως το όνομα χρήστη ή το password ειναι λάθος.

Πολύ παράξενο αλλά συμβαίνει.

Καμιά ιδέα ίσως κάποιος???

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου τον χρήστη Pelopidass για την πολύ όμορφη rom και να ρωτήσω όποιον την εγκατέστησε εάν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

Την στιγμή που μου ζητάει να συνδεθω ή να δημιουργήσω λογαριασμό gmail , εαν δημιουργήσω νέο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν όπως προσπαθώ να συνδεθώ με τον ήδη υπάρχοντα (είναι 100% σίγουρο ότι όλα είναι γραμμένα σωστά) μου γράφει πως το όνομα χρήστη ή το password ειναι λάθος.

Πολύ παράξενο αλλά συμβαίνει.

Καμιά ιδέα ίσως κάποιος???

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! Περίεργο αυτό που μου λες. Δοκίμασα να βάλω και άλλους λογαριασμούς αλλά τίποτα. Δοκίμασε να δημιουργήσεις έναν απλό λογαριασμό μέσω του υπολογιστή και δοκίμασε να συνδεθείς στο κινητό με αυτόν. Πάλι θα έχει το ίδιο πρόβλημα;

 

Περιμένω απάντηση σου!

 

Edit: Αυτό γίνεται στην αρχή; Δηλαδή στο Setup Wizard? Αν ναι τότε απλά πάτα skip και μόλις είναι όλα έτοιμα τότε άνοιξε WiFi μπες στο Market και βάλε εκεί το gmail σου! :) Ελπίζω να γίνει!

Edited by pelopidass
Link to comment
Share on other sites

http://www.mediafire.com/download/lg648c3q4x605n4/tv_v2.1.zip

 

Η διαδικασια που την παιρνάτε είναι ίδια με το προηγούμενο! Ελπίζω να σας αρέσει!

 

Θα ανεβασω και εναν οδηγο για ενα script για να πηγαινει καλυτερα! :)

Edited by pelopidass
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζουμε το συγκεκριμένο zip το κάνουμε αποσυμπίεση και το βάζουμε στην κάρτα μνήμης.

 

http://www.mediafire.com/download/lqaui716v7jcpoj/busybox_v1.19.4_wraithdu-installer_script_v14.zip

 

Μετά κατεβάζουμε http://www.mediafire.com/view/4l978kotpzl235q/V6_SuperCharger_for_Android-Update9_RC12_Test_6.sh.pdf και βάζουμε και αυτό στην κάρτα μνήμης επίσης.

 

Κατεβάζουμε απο το μάρκετ το SManager (είναι δωρεάν).

 

Μετά ανοίγουμε το πρόγραμμα πάνε στο φάκελο που έχουμε αποσυμπιέσει το busybox (1o link) και επιλέγουμε το busybox_v1.19.4_wraithdu_installer_v14.sh . Μετά θα ανοίξει ένα παραθυράκι, πάνω πάνω θα έχει μια νεκροκεφαλή και από κάτω λέει "su". Το επιλέγουμε και μετά πατάμε οκ. Αυτό θα κάνει την εγκατάσταση του script, διαβάζουμε αυτά που λέει ώστε να καταλάβουμε πότε τελίωσε. (Αν θυμάμαι καλά λέει στο τέλος Well Done, ή κάτι παρόμοιο).

 

Πατάμε το πίσω και μετά επιλέγουμε το V6_SuperCharger_for_Android-Update9_RC12_Test_6.sh.pdf . Ξανά επιλέγουμε το "su" και πατάμε άνοιγμα. Εκει πέρα θα σας πει τι ρυθμίσεις μπορείτε να κάνετε ανάλογα με τα γούστα σας!

 

Υ.Γ. Απαραίτητη προϋπόθεση να ξέρουμε αγγλικά!

 

Credits to xda!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το SuperCharger V6 κάνει δουλειά, να το βάλω; Έχω περάσει την ROM Puzzle 2.2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με μόνο πρόβλημα την εσωτερική μνήμη. Αν και έχω το link2sd υπάρχει όριο στο πόσες εφαρμογές μπορώ να βάλω και μερικές φορές μετά από restart τρώει κόλλημα και δεν λειτουργεί καλά το link2sd με αποτέλεσμα να μου βγάζει full space και να κολλάει! Δηλαδή έχει γύρω στα 250ΜΒ στην εξωτερική και 20ΜΒ internal free που μπορεί να πέσει και στα 2 MB.

Έχει βάλει κάποιος το int2ext και να κάνει δουλειά χωρίς κολλήματα; Είχα προσπαθήσει να το βάλω σαν patch αλλά δεν δούλεψε (δεν έβλεπε κάρτα ίσως). Γενικά αν υπάρχει κάποια σταθερή ROM καλύτερη από την puzzle 2.2 θα την έβαζα ευχαρίστως. Δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε εσάς αλλά μερικές φορές για να πάρω τηλέφωνο περιμένω αρκετό διάστημα για να γίνει η κλήση (πατάω στο όνομα και μετά από 10sec αρχίζει η κλήση)!

Ένα άλλο που έχω παρατηρήσει σε αυτό το κινητό είναι ότι το GPS είναι αλλού γι' αλλού! Είσαι σε έναν δρόμο και σου δείχνει ότι είσαι μέσα στα σπίτια και περνάς από τοίχους :lol:! Επίσης δεν τα πάει καλά με τον προσανατολισμό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...