Jump to content

[Συζήτηση] iPad αντί Laptop & Παραγωγικότητα


xrhstos1974
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω ένα λαπτοπ HP pavillion τριετίας και σκέφτομαι να το κάνω ανταλλαγή με ένα ipad 2 32Gb ενός φίλου, χωρίς επιπλέον χρήματα. Το apple είναι σε άριστη κατάσταση με όλα τα παρελκόμενα του. Η χρήση που έχω με το λαπτοπ είναι θα έλεγα απλή. Skype, msn, καμία ταινία με σύνδεση στην lcd με hdmi καλώδιο και γενικά σερφάρισμα πιο πολύ. Για πιο απαιτητικές "δουλειές" έχω το desktop στο σπίτι.

Τι λέτε? Να προχωρήσω?

Ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο υπολογιστής νομίζω χρειάζεται γιατί πρέπει να συγχρονίζεις το ipad,να το αναβαθμίζεις κτλ.Και εγώ θα ήθελα ένα ipad να αντικαθιστά πλήρως ένα λάπτοπ αλλά αυτό δεν γίνεται δυστυχώς.Εκτός άν έχεις και άλλον για αυτή την δουλειά που όπως λές έχεις σταθερό,οπότε δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

στο θέμα χρημάτων σε συμφέρει! θεωρητικα τουλαχιστον

εφοσον εχει ήδη pc/netbook νομίζω πρεπει να προχωρησεις στην ανταλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ότι δεν είναι λαπτοπ το ipad, αλλά για την δουλειά που κάνω με το λαπτοπ νομίζω θα με καλύψει άνετα το ipad.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
κανε την ανταλλαγη αφοβα, εγω πλεον τα κανω ολα αυτα καθημερινα απο ενα ipad2 3g που εχω οπου κι αν βρισκομαι, εχουν βγει πλεον τοσα apps που μπορεις να κανεις οτιδηποτε απο το ipad ... (και η δυνατη του μπαταρια βοηθαει επισης πολυ σε σχεση με αυτες των laptops ...)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ήμουν σε σκέψη να αγοράσω το iPad3. αλλα βλέπω αναφορές για το wifi & το iOS 6 και με κάνουν να "κολλάω"

 

με βάση αυτά, και ως χρήστης ουδεμίας συσκευής Apple, θα με παροτρίνατε να πάω σε αγορά του iPad3?

Link to comment
Share on other sites

ήμουν σε σκέψη να αγοράσω το iPad3. αλλα βλέπω αναφορές για το wifi & το iOS 6 και με κάνουν να "κολλάω"

 

με βάση αυτά, και ως χρήστης ουδεμίας συσκευής Apple, θα με παροτρίνατε να πάω σε αγορά του iPad3?

Αν θέλεις tablet το iPad είναι μονόδρομος.

Εγώ έχω το iPad3 64gb cellular και το καταευχαριστιέμαι :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις tablet το iPad είναι μονόδρομος.

Εγώ έχω το iPad3 64gb cellular και το καταευχαριστιέμαι :D

 

800+ ευρω δεν κάνει αυτό? ακόμα κι αν μην παώ σε 64giga , αλλα 16, δηλαδη στα 700 περίπου, είναι προτιμότερο αυτό η να δώσω τα αντίστοιχα λεφτά για notebook 13.3" , που θα έχω και χωρητικότητα & μνήμα και γενικώς "ολα τα καλούδια"?

 

το εννοώ με βάση ότι η φορητότητα δεν είναι προτεραιότητα!

Link to comment
Share on other sites

800+ ευρω δεν κάνει αυτό? ακόμα κι αν μην παώ σε 64giga , αλλα 16, δηλαδη στα 700 περίπου, είναι προτιμότερο αυτό η να δώσω τα αντίστοιχα λεφτά για notebook 13.3" , που θα έχω και χωρητικότητα & μνήμα και γενικώς "ολα τα καλούδια"?

 

το εννοώ με βάση ότι η φορητότητα δεν είναι προτεραιότητα!

 

Το ipad είναι gadget. Οι ανάγκες σου ποιές είναι πρέπει να βρεις. Ουδεμία σχέση δεν έχει το laptop με το ipad. Κανείς μας δε νομίζω να αντικατάστησε το laptop με το ipad....

Link to comment
Share on other sites

Το ipad είναι gadget. Οι ανάγκες σου ποιές είναι πρέπει να βρεις. Ουδεμία σχέση δεν έχει το laptop με το ipad. Κανείς μας δε νομίζω να αντικατάστησε το laptop με το ipad....

 

εχεις δικιο :thanks:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο :thanks:

 

Αν έχεις υπολογιστή, και είναι καλός-σχετικά καινούριος, τότε πάρε άφοβα το iPad. 530€ με wifi και 630€ με wifi+4G(άχρηστο ακόμα στην Ελλάδα αλλά παίζει 3G)

Για το μοντέλο με τα 16GB.

 

Η φορητότητα είναι αυτή που θα αγαπήσεις και η αμεσότητα της λειτουργίας! Το ξεκλειδώνεις και το χρησιμοποιείς. Όλη μέρα. Χωρίς καλώδια. Παντού! Ξεχνάς τον υπολογιστή. Αν έχεις ήδη φορητό, μην τολμήσεις να δώσεις χρήματα για 13άρι.

 

Όσα μπορείς να κάνεις στον υπολογιστή, δεν θα χρειαστεί να τα κάνεις στο iPad, μιας και θα ασχολείσαι με εντελώς διαφορετικά πράματα. Είναι gadget, για αυτό θα πρέπει να μάθεις τους περιορισμούς αλλά και τις δυνατότητες του.

 

Αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις και κάποια χρήματα (γύρω στα 20-30€ υπολογίζω εγώ) για εφαρμογές που "πραγματικά χρειάζεσαι", γίνεται πολύ καλό εργαλείο. Πιστός σύντροφος.

 

Για κατανάλωση περιεχομένου και για κανά ευκαιριακό παιχνίδι είναι απολαυστικό. Ούτως ή άλλως, με ένα 13 ιντσών φορητό, πάλι χάνεις λόγω μικρής οθόνης, σε αυτόν τον τομέα.

 

Δύο σημεία θα τονίσω που με φρενάρουν εμένα ακόμα:

 

1) Το βάρος του είναι μειονέκτημα. Αλλά συνήθως το στηρίζεις οπουδήποτε βρεις, και υποβοηθάς με τα χέρια σου στην επιθυμητή θέση.

 

2) αν μπορείς να περιμένεις, πολύ πιθανόν να ανακοινωθεί στις 17 ή 18 Οκτωβρίου, το iPad mini στις 7 ίντσες. Πιο μικρό και σίγουρα πιο ελαφρύ, αλλά με λιγότερα χαρακτηριστικά. Σαφώς όμως και σε καλύτερη τιμή.

 

Νομίζω πως αξίζει την αναμονή!

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

με την προυποθεση οτι εχεις υπολογιστη αξιζει να την κανεις την ανταλλαγη.

εγω τουλαχιστον θα την εκανα. οσα λες οτι κανεις τα κανεις μια χαρα με το ipad.

τωρα αν θελεις να πας σε ipadIII ακομα καλυτερα.

παντως το ipad και οποιαδηποτε tablet δεν μπορουν ακομα τουλαχιστον να αντικαταστησουν τον υπολογιστη.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

800+ ευρω δεν κάνει αυτό? ακόμα κι αν μην παώ σε 64giga , αλλα 16, δηλαδη στα 700 περίπου, είναι προτιμότερο αυτό η να δώσω τα αντίστοιχα λεφτά για notebook 13.3" , που θα έχω και χωρητικότητα & μνήμα και γενικώς "ολα τα καλούδια"?

 

το εννοώ με βάση ότι η φορητότητα δεν είναι προτεραιότητα!

Eγω το ειχα παρει απο τον Καιζερ 618€,εδω και καιρο.Το 4G εννοω,με τα 16Γιγα.

Οσον αφορα στο iOS6,νομιζω οτι σε κατεβασμα σελιδων,ειναι χειροτερο απο το 5.Μου κανει μερικα ναζια,που δεν τα εκανε με το προηγουμενο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

thanks guys, έχω Desktop ναι, γερό σκαρί μπορώ να πω (1.100 ευρώ περίπου και κάνει παπάδες)

 

και είμαι μετέωρος μεταξύ tablet (iPad απ' ότι βλέπω είναι μπροστά από τα υπόλοιπα , κι ας μην μου αρέσει η Apple) και φορητού στα 13,3"

 

δεν πάω σε netbook (έχω ανοίξει ένα θέμα περί στοιχείων netbook στην "επιλογή συσκεύης" αλλά δεν ειναι για μένα) γιατί για τις ίντσες που είναι προφανώς θα πήγαινε σε tablet.

 

άρα iPad ή σε 13.3" δυνατό χαρτί? εννοώντας 4giga πάνω, SSD οπωσδήποτε κλπ.

 

+ iPad : φορητότητα, αυτονομία (αν δεν κάνω λάθος)

+ Notebook (ή Laptop δεν ξέρω πως λέγονται τα 13αρια όλο τα μπερδεύω) : specs, γνώριμο περιβάλλον χρησης

 

κάπως έτσι τα βλέπω (μπορεί φυσικά να κάνω και λάθος)

 

άρα η σειρά που θα "πρέπει" νά έχει κάποιος είναι Deskop->Laptop/Notebook->Tablet?

 

δλδ με Desktop να πάω σε Tablet όντως θα είμαι καλλημένος? μιλάμε πως δεν θα χρησιμοποιώ βαριά software (photoshop, autocad κ.λπ.) αλλά το παιχνιδάκι όλα και θα το παίξω (όποιο κι αν είναι αυτό!)

 

επίσης βάζω και προοπτικη βραχυχρόνιας χρήσης! (μην πάρω κάτι τώρα και του χρόνου βγει ξινό και πατικομένο από ΠΟΛΥ καλύτερες συσκεύες, να έχει έναν αρεστό χρόνο ημιζωής!)

 

σόρρυ για το ζάλισμα αλλά αν είναι να δώσω 500+ ευρώ , θέλω να αφιερώσω ψάξιμο, αρχίζοντας από το φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Από το στιγμή που έχεις ήδη φορητό-τούμπανο, μην το σκέφτεσαι καθόλου για 13άρι, κατεμέ.

 

Η δική μου ιδανική σύνθεση είναι: γερό desktop > tablet > smartphone

 

Αν συνεργάζονται όλα αυτά μεταξύ τους ακόμα καλύτερα. Κάτι το οποίο προσφέρει η apple και σε πολύ καλό επίπεδο.

 

Προσωπική εμπειρία:

Φεύγω ταξίδι εκτός έδρας, και δεν παίρνω καν τον φορητό μου. Άσε που δεν λέγεται πλέον φορητός λόγω μπαταρίας. Ότι χρείαζομαι το κάνω μέσω κινητού. Φαντάσου να είχα και tablet! Περιμένω το φημισμένο 7αράκι.

 

Και εφόσον και εσύ δεν θέλεις να τρέξεις βαριά προγράμματα, τότε σε υπερκαλύπτει ένα tablet.

 

Αν πας σε apple, θα το απολαύσεις. Τα παιχνίδια είναι αρκετά εθιστικά, και η ικανότητα να αλληλεπιδράς αγγίζοντας την οθόνη, ανοίγει νέους τρόπους gameplay. Είναι διαφορετικό.

 

Όσο για photoshop, αν δώσεις 4€ για το iPhoto, έχεις ότι χρειάζεσαι για μια καλή βασική επεξεργασία φωτογραφίας. Η adobe, έχει και αυτή εφαρμογή για το iPad. Επί πληρωμής. Αν το χρειάζεσαι!

 

Αν πάλι έχεις όρεξη για χακιές και πειράγματα, τότε μείνε μακριά, όσο δεν υπάρχει διαθέσιμο jailbreak.

Γιατί αυτός είναι άλλος ένας παράλληλος κόσμος σε σχέση με τα windows hacking.

 

Να είσαι σίγουρος, πως αν πας σε iPad, θα βαριέσαι να ανοίγεις τον υπολογιστή. Θα το κάνεις μόνο όταν πραγματικά το χρείαζεσαι. Για όσα δεν υποστηρίζει το iOS.

 

Η ευχαρίστηση που θα προσκομίσεις, είναι αρκετή ώστε να γίνεις πιο υπομονετικός για πράματα που σε περιορίζουν στο λειτουργικό σύστημα. Αυτό σημαίνει, ότι θα μάθεις να περιμένεις μέχρι να φτάσεις σπίτι σου, για να κάνεις αυτό που θέλεις στο pc. Εγώ έτσι το βλέπω πλέον και έχω ηρεμήσει.

 

Και εξυπηρετούμαι αφάνταστα πολύ σε αυτά που χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα imac τουμπανο κι ομως αρκετες μερες δε τον ανοιγω καν!

 

Στις διακοπες μου μεχρι τωρα επαιρνα ενα 11ρι λαπτοπ. Φετος πηρα το ipad και δε το μετανιωσα καθολου!

 

Εξαρταται τι θες να κανεις με το λαπτοπ... Εγω το ipad το εχω για ταινιες, ιντερνετ και pdf reading. Ακουω ραδιοφωνο μεσω εφαρμογης, και παιζω και κανα παιχνιδι.

Edited by sakiss
:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καποιος αναφερε παραπανω οτι το mini ειναι για συνεχη χρηση και παιχνιδια . Και το κανονικο ειναι για επαγγελμτικη χρηση και για το γραφειο....Το ipad πως μπορει να το χρησημοποιησεις επαγγελματικα Δεν καταλαβαινω καθως απο οσο γνωριζω ειναι σησκευη <<καθαρα>> καταναλωσης περιεχομενου....Μπορει καποιος να μου απαντησει .....????????????????????//
Link to comment
Share on other sites

καποιος αναφερε παραπανω οτι το mini ειναι για συνεχη χρηση και παιχνιδια . Και το κανονικο ειναι για επαγγελμτικη χρηση και για το γραφειο....Το ipad πως μπορει να το χρησημοποιησεις επαγγελματικα Δεν καταλαβαινω καθως απο οσο γνωριζω ειναι σησκευη <<καθαρα>> καταναλωσης περιεχομενου....Μπορει καποιος να μου απαντησει .....????????????????????//

 

Μην ακους τιποτα. Το ipad ειναι ενα ωραιο γκατζετακι για καταναλωση περιεχομενου (internet, pdf, movies) και pim. Φυσικα επαγγελματικο εργαλειο δε μπορει να ειναι, κι αυτο ισχυει για καθε ταμπλετ κι οχι μονο για το ipad...

Link to comment
Share on other sites

Μην ακους τιποτα. Το ipad ειναι ενα ωραιο γκατζετακι για καταναλωση περιεχομενου (internet, pdf, movies) και pim. Φυσικα επαγγελματικο εργαλειο δε μπορει να ειναι, κι αυτο ισχυει για καθε ταμπλετ κι οχι μονο για το ipad...

Ετσι ειναι. για δουλεια εχουμε τα λαπτοπς και εν μερει τα κινητα (οχι τα smart απαραιτητα).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καποιος αναφερε παραπανω οτι το mini ειναι για συνεχη χρηση και παιχνιδια . Και το κανονικο ειναι για επαγγελμτικη χρηση και για το γραφειο....Το ipad πως μπορει να το χρησημοποιησεις επαγγελματικα Δεν καταλαβαινω καθως απο οσο γνωριζω ειναι σησκευη <<καθαρα>> καταναλωσης περιεχομενου....Μπορει καποιος να μου απαντησει .....????????????????????//

 

Μην ακους τιποτα. Το ipad ειναι ενα ωραιο γκατζετακι για καταναλωση περιεχομενου (internet, pdf, movies) και pim. Φυσικα επαγγελματικο εργαλειο δε μπορει να ειναι, κι αυτο ισχυει για καθε ταμπλετ κι οχι μονο για το ipad...

 

Ετσι ειναι. για δουλεια εχουμε τα λαπτοπς και εν μερει τα κινητα (οχι τα smart απαραιτητα).

 

Οι παραπάνω τοποθετήσεις σας ειναι υποκειμενικές. Δεν θα αναλύσουμε αν το tablet αντικαθιστά laptop κτλ., διότι θα ξεφύγουμε. Αλλα η χρήση μιας συσκευής εξαρτάται το πως βολεύει τον χρήστη του. Εμένα για παράδειγμα, εχει αντικαταστήσει το laptop (MacBook Air συγκεκριμένα) εδώ και καιρό, απόλυτα λογικό καθώς είμαι συνέχεια εν κίνηση και θέλω ενα tablet μαζί μου για να προχωράει η δουλειά μου γρήγορα και σίγουρα με δυνατότητα αυτονομίας που καμία άλλη συσκευη δεν εχει παρά μόνο το iPad να προσφέρει. Καθαρά θέμα χρήστη και πως τον βολεύει λοιπόν.

 

Στο θεμα μας τωρα, πολυ καλό το Mini και πιστεύω οτι θα αργήσει να βγει στο μέλλον με Retina διατηρώντας τις διαστάσεις που εχει τωρα. Ενας λόγος που εχω μείνει με το iPad 2, άψογο σε ολα του και περιμένει το μικρό του αδελφό μέσα στις γιορτές. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μην ακους τιποτα. Το ipad ειναι ενα ωραιο γκατζετακι για καταναλωση περιεχομενου (internet, pdf, movies) και pim. Φυσικα επαγγελματικο εργαλειο δε μπορει να ειναι, κι αυτο ισχυει για καθε ταμπλετ κι οχι μονο για το ipad...

 

Τελειως λαθος. Το ιπαντ εχει εισχωρησει σε μεγαλο βαθμο σε εταιρειες και εχει περιορησει αρκετα τα λαπτοπς. Πχ ειδικες εφαρμογες για ιατρικα επαγγελματα, αεροπορικες εταιρειες, εκπαιδευση κλπ. Για παρουσιασεις σε πελατες εχουν σταματησει να χρησιμοποιουν λαπτοπς και εχουν γυρισει σε ιπαντ. Ταξιδεψε λιγο στο εξωτερικο και θα το δεις.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Τελειως λαθος. Το ιπαντ εχει εισχωρησει σε μεγαλο βαθμο σε εταιρειες και εχει περιορησει αρκετα τα λαπτοπς. Πχ ειδικες εφαρμογες για ιατρικα επαγγελματα, αεροπορικες εταιρειες, εκπαιδευση κλπ. Για παρουσιασεις σε πελατες εχουν σταματησει να χρησιμοποιουν λαπτοπς και εχουν γυρισει σε ιπαντ. Ταξιδεψε λιγο στο εξωτερικο και θα το δεις.

 

Ειχα την τυχη να ταξιδεψω αρκετες φορες για δουλεια ή για διασκεδαση και την "ατυχια" να ζησω 2 χρονια στο εξωτερικο - και μιλω για ατυχια γιατι μετα μοιραια υπεισερχομαι στη διαδιασια συγκρισεων.

Για περιορισμενες χρησεις - το εχω γραψει και στο παρελθον- και για καταναλωση περιεχομενου ειναι οκ.

Για σοβαρη παραγωγικοτητα (οχι, δε θα τραφει ο πιλοτος, ο γιατρος, ο εκπαιδευτικος απο το Ipad - απλα θα του κανει τη ζωη λιγο πιο ευκολη), να "παραξεις" δηλαδη και οχι απλα να "προβαλλεις" ενα μικρο κομματι της δουλειας σου, θελεις αλλα εργαλεια, καλως η κακως...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω, στο γραφειο ακομα βασιλευει η μαικροσοφτ. Αλλα οταν ταξιδευεις η θελεις να εχεις μια εφαρμογη εξω απο το γραφειο (νοσομομειο, ταξεις, οχηματα) τοτε το ιπαντ λογω φορητοτητας και μπαταριας εχει περιορισει πολυ τα λαπτοπς. Στα τελευταια ταξιδια μου το εχω παρατηρησει.
Take five..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...