Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 6510


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και μετά από χρονιά που θα έχουν βγει πιο ανώτερης τεχνολογίας, που πιθανόν να μάς εμφυτεύσουν κάνα τσιπακι στον εγκέφαλο θα λέμε τη ωραία ήταν τα smartphones...:p:lol::lol:

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είχα πολύ καλό αλλά λίγο αργό.Περιμένω να έρθει στα χέρια μου ένα ericsson R310s.........green
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

...(σε 5" από τη στιγμή που θα του βάλω τη μπαταρία μπορώ να πάρω τηλέφωνο). Δεν κολλάει ΠΟΤΕ...

αυτο ακριβως! γενικα εκεινη την εποχη ηταν ετσι τα κινητα... τωρα πια ειναι αστα να πανε... με βλεπω να βαζω μπρος το 6230 μου...

Link to comment
Share on other sites

απιστευτη συσκευη. ειχα (αναγκαστει) να παρω κρυφα το εκκαθαριστικο του πατερα μου για να το αποκτησω με συνδεση γιατι σαν σκετη συσκευη ηταν πολυ ακριβη και δεν ειχα τα λεφτα. τι εποχες:D:D:D
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω αναρωτηθεί αρκετές φορές γιατί καμία εταιρία (Nokia κτλ) δεν ακολουθά τον παλιό αυτό σχεδιασμό να βγάλει νέα συσκευή. Δηλ. σκεφτείτε ένα Nokia 6510 με Symbian (π.χ) λογισμικό... Δεν νομίζω πως είναι αρκετά δύσκολο. Η Nokia βγάζει ακόμα "απλές" συσκευές C2 κτλ που νομίζω θα μπορούσε κάποιες από τις παλιές ΑΘΑΝΑΤΕΣ συσκευές, τροποποιημένες να τις παρουσιάσει ξανά με ένα παρόμοιο απλό λογισμικό... Nokia 6510S () με 3,2MP κάμερα, bluetoooth, browser, fm radio etc

Μπορεί να είναι και χαζομάρα και να χαθεί η παλι νοσταλγία αν γίνει κάτι τέτοιο, αλλά εγώ θα έδινα κανά 150€ να το πάρω σαν δεύτερο...

 

PS: Αυτό που θέλω είναι πως υπάρχουν κάποιες αγγλικές εταιρίες που βγάζουν παλιά συλλεκτικά αμάξια (εξωτερικά ίδια) με καινούριο κινητήρα, φρένα, αμορτισέρ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ή το 8310 (δεν θυμάμαι τώρα) το χα πάρει δώρο στην κοπελιά μου (νυν σύζυγο) αλλά κατέληψε στην θάλασσα από ατύχημα... πολύ κλάμα είχε πέσει!
Link to comment
Share on other sites

Έχω αναρωτηθεί αρκετές φορές γιατί καμία εταιρία (Nokia κτλ) δεν ακολουθά τον παλιό αυτό σχεδιασμό να βγάλει νέα συσκευή. Δηλ. σκεφτείτε ένα Nokia 6510 με Symbian (π.χ) λογισμικό... Δεν νομίζω πως είναι αρκετά δύσκολο. Η Nokia βγάζει ακόμα "απλές" συσκευές C2 κτλ που νομίζω θα μπορούσε κάποιες από τις παλιές ΑΘΑΝΑΤΕΣ συσκευές, τροποποιημένες να τις παρουσιάσει ξανά με ένα παρόμοιο απλό λογισμικό... Nokia 6510S () με 3,2MP κάμερα, bluetoooth, browser, fm radio etc

Μπορεί να είναι και χαζομάρα και να χαθεί η παλι νοσταλγία αν γίνει κάτι τέτοιο, αλλά εγώ θα έδινα κανά 150€ να το πάρω σαν δεύτερο...

 

PS: Αυτό που θέλω είναι πως υπάρχουν κάποιες αγγλικές εταιρίες που βγάζουν παλιά συλλεκτικά αμάξια (εξωτερικά ίδια) με καινούριο κινητήρα, φρένα, αμορτισέρ κτλ

 

Η οθόνη του όμως δεν ειναι πολυ μικρή για να χωρέσει το Symbian? :rolleyes:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

τι να λέμε τωρα;;; συγκινηθηκα παίδες, δε σας κάνω πλάκα! ένα δάκρυ κύλησε

 

το 6510 ΠΑΝΤΑ το ήθελα και ΠΟΤΕ δε το είχα :D έχει περάσει από ξαδέρφια, φίλους, γνωστούς, συγγενείς αλλά σε μένα δεν έπεσε ποτέ :(

είναι απο τα λίγα τηλέφωνα που θα το κυκλοφορούσα ΑΝΕΤΑ και σήμερα!

 

περιμένω nostalgia topic για 8210 :D

 

Μια από τα ίδια... Το είχε πάρει ο κολλητός μου τότε και το ζαχάρωνα... Αλλά κρατήθηκα και πήρα τον θρύλο 6310i...

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του όμως δεν ειναι πολυ μικρή για να χωρέσει το Symbian? :rolleyes:

 

Ειναι, και σιγουρα δεν θα εδειχνε και πολυ ομορφο με μια μοντερνα εγχρωμη οθονη.

Πχ

http://www.2dayblog.com/images/2009/april/8211_1.jpg

 

 

-----

 

Προσωπικα αναρωτιεμαι 3 πραγματα, πανω στην σκεψη που εκανε ο DemetreKre:

 

1) Τι θα γινοταν αν αντι για τα ultrabasic ασπρομαυρα 1&2 series, κρατουσε τα 'παλια καλα' (6310,6510,8310 και σια) τα οποια θα ειχαν ηδη αποσβεσει την αξια τους, και θα μπορουσε να τα δωσει σε εξευτελιστικες πλεον τιμες. Δηλαδη ενταξει, τι να κανει ενα 1100 μπροστα σε ενα 6310 πχ. Ακομα και τα επομενα που εχουν εγχρωμη μικροσκοπικη οθονη τι παραπανω κανουν πρακτικα? Τιποτα.

 

2) Ποσο θα κοστιζε στην νοκια να κρατησει στην παραγωγη παλια μοντελα (γιατι προφανως τα εργοστασια κτλ πλεον θα κατασκευαζαν συχρονα κινητα, οποτε το να κρατησεις legacy εξοπλισμο/μηχανηματα θα ειχε κοστος τοσο συντηρησης οσο και τροποποιησης γραμμης παραγωγης), και αν θα υπηρχαν κερδη απο την μη αναπτυξη των πολλων ultrabasic 1xxx & 2xxx.

 

3)Αν θα το δεχοταν ο κοσμος αυτο. Δηλαδη ΟΚ, αλλα ο νομος της αγορας λεει οτι καποια στιγμη ενα προϊον παλιωνει και εμεις χανουμε ενδιαφερον. Νοσταλγουμε τα συγκεκριμενα κινητα γιατι βλεπω απο τις απαντησεις εδω, οτι οι περισσοτεροι δεν τα ειχαν για λογους κοστους ή τα εχασαν. Τα κινητα αυτα ηταν premium και κοστιζαν. Δεν διαβασα κανεναν να νοσταλγει το 3310 του πχ, που το ειχε και η κουτση μαρια. Οποτε αν οντως κυκλοφορουσαν συνεχως, μηπως σημερα απλα δεν θα διναμε σημασια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το είχα κι εγώ τότε. Ήμουν φοιτητής. Το έφερε μια συμφοιτήτρια σε ένα μάθημα και πάθαμε πλάκα μόλις το είδαμε. Την επόμενη μέρα πήγα και το πήρα. Δε θυμάμαι το τέλος του...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Θυμηθηκα και εγω τοτε που ημουν φοιτητης.Η μπλε οθονη ολα τα λεφτα.

 

Φοβερη ενοτητα παιδια!!!

Keep going.

 

Ericsson GF 768...Nokia 6110...Nokia 6510....Alcatel OT 700...Nokia 3410...Sony Ericsson K850...Sony Ericsson P800...HTC Touch Diamond 2...HTC Desire...Samsung Galaxy S...Samsung Galaxy Nexus...Samsung Note 3...Samsung S8 plus Duos...Samsung Note 9...Samsung Mote 20 Ultra...Samsung Fold 3

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι τα πραγμαγτικα κινητα ΤΗΛΕΦΩΝΑ!

Ολα τα νεοτερα ειναι υπολογιστες, gadgets, κλπ!

 

Ιστορικες συσκευες της NOKIA... αθανατες!:up:

 

Νοκια 6310 Μου εχει φυγει απο το μπαλκονι απο τον 2ο οροφο και δεν εκλεισε καν η συνομιλια που ειχα σε εξελιξη!!!!!:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγχαρητήρια για την ιδέα της δημιουργίας αυτής της ενότητας! Μας πάτε πολλά χρόνια πίσω... Και πάλι μπράβο!

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η κουβεντα πηγε στο γιατι η Νοκια δεν βγαζει παρομοια σχεδια κινητων με συγχρονο λειτουργικο σκεφτομαι οτι το Χ10 mini δεν ειναι και πολυ μεγαλυτερο απο το 6510 και θα μπορουσε να υπαρξει μια τετοια υλοποιηση... Αnyway θυμαμαι οταν ενας καλος μου φιλος μας εδειξε απο μακρια (μεσα απο το λεωφορειο) το 6510 που μολις ειχε αποκτησει. . . Αμεσως ειπα wow τι κινητο ειναι αυτο με την μπλε οθονη? Ειχα εντυπωσιαστε!!
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του όμως δεν ειναι πολυ μικρή για να χωρέσει το Symbian? :rolleyes:

 

Αν δεις το NOKIA C2 δεν έχει και τεράστια διαφορά οθόνης. Όταν αναφέρθηκα για Symbian σκέφτηκα κάτι για 3rd edition. Και εγώ που χρησιμοποιώ ένα Ε55 με πιο μικρή οθόνη πάλι θα έκανα τα βασικά.

http://www.gsmarena.com/nokia_c2_00-3367.php

 

Ειναι, και σιγουρα δεν θα εδειχνε και πολυ ομορφο με μια μοντερνα εγχρωμη οθονη.

 

Σίγουρα ο σχεδιασμός θα διαφοροποιούνταν. Θα χρησιμοποιούσαν πιο σύγχρονα υλικά, και θα έπρεπε να βρουν σαϊνια (σχεδιαστικά) να μην χαθεί η παλιά νοσταλγία... Απλώς έδωσα μια σκέψη! Βέβαια θα χανόταν η μπλε οθόνη, αλλά αν δούμε τις απλές συσκευές που βγαίνουν σήμερα από τις εταιρίες είναι καθαρά αναλώσιμες. Πολλοί θα θέλαμε για δεύτερη συσκευή ένα 6510 στο οποίο θα μπορούσαμε έστω να διαβάζουμε τα mail μας και να κάνουμε τα βασικά...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο σχεδιασμός θα διαφοροποιούνταν. Θα χρησιμοποιούσαν πιο σύγχρονα υλικά, και θα έπρεπε να βρουν σαϊνια (σχεδιαστικά) να μην χαθεί η παλιά νοσταλγία... Απλώς έδωσα μια σκέψη! Βέβαια θα χανόταν η μπλε οθόνη, αλλά αν δούμε τις απλές συσκευές που βγαίνουν σήμερα από τις εταιρίες είναι καθαρά αναλώσιμες. Πολλοί θα θέλαμε για δεύτερη συσκευή ένα 6510 στο οποίο θα μπορούσαμε έστω να διαβάζουμε τα mail μας και να κάνουμε τα βασικά...

 

Tα βασικα τα κανει, απο κει και περα προσωπικα θεωρω το mail ειναι δουλεια της κυριας συσκευης, οχι της backup.

 

Το mail θα μπορουσε να δουλεψει αν υπηρχε (ή υπαρχει? δεν ξερω) καποιος τροπος να εμφανιζει μονο το κειμενο και να σου ερχοταν σαν sms, πχ. Καπως ετσι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη συσκευη...την ειχαν δικοι μου...δεν ξερω αν ζει τωρα:lol:

για εκεινη την εποχη ηταν απο τα καλυτερα τηλεφωνα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το θέμα και μπράβο για την σκέψη. Έχουμε να πούμε πολλά για κινητά που ήταν θρύλοι στην εποχή τους. Αυτό που μου αρέσει είναι που ο καθένας καταθέτει την προσωπική του εμπειρία σχετικά με το κάθε κινητό. Βλέπουμε πως αυτές οι συσκευές "δέθηκαν" μαζί μας σε ξεχωριστές περιόδους.
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί θα θέλαμε για δεύτερη συσκευή ένα 6510 στο οποίο θα μπορούσαμε έστω να διαβάζουμε τα mail μας και να κάνουμε τα βασικά...

 

Υπάρχουν τα Nokia των 40 - 50 ευρώ που πουλάει η Vodafone για κάτι τέτοιο. Τα πλαστικά τους ειναι τραγικά, ενώ δε μιλάμε για ποιότητα οθόνης κλπ.

 

Πόσο να στο κοστολογούσε (λέμε τώρα) η Nokia ένα ανανεωμένο Nokia 6510i :p ? Να έχει HSDPA, οθόνη, email, Bluetooth, WLAN? 200-250 ευρώ εύκολα... Θα σου πει, αγοράζει ZTE Android με τόσα και λιγότερα...

 

Μήπως τελικά, δεν επιστρέφει εκείνη η εποχή πίσω με τίποτα; :(

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

τι μας θυμησες τωρα ...νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω παρει πριν το 2005 ..οχι μονο σαν τηλεφωνο αλλα και σαν ηλεκτρονικη συσκευη γενικοτερα ... απλο μικρο ευχρηστο με απιστευτη μπαταρια και απιστευτα βολικο ...
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια παιδιά για την ιδέα.

 

Για να το κάνουμε ακόμα πιο ενδιαφέρον, ευχαρίστως να σας διαθέσω για live δοκιμή το Τ39m, το Τ28s, και το πρώτο smartphone με οθόνη αφής, το R380s, σε άριστη εμφάνιση και λειτουργία.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...