Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

re paidia katebazw apo to bit comet ena paixnidi 3,7gb me poli argi taxytita.8kb.merikes fores pianei 70kb+ alla gia poly ligo.exw adsl 512.ti mporw na kanw gia na auksisw tin taxytita toy download?

 

Αφού κάποιες φορές πιάνει 70kb σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις σου είναι σωστές, οπότε απλά υπομονή.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αφού κάποιες φορές πιάνει 70kb σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις σου είναι σωστές, οπότε απλά υπομονή.

 

Είναι βέβαιο αυτό; Εγώ στο σπίτι σε καινούρια αρχεία πιάνω 55-60kb/s (με σύνδεση 512/128) αλλά αν κάνω έλεγχο του port μου βγαίνει stealth, είναι δηλαδή ανοιχτό αλλά δεν φαίνεται ή κάτι τέτοιο. Φυσικά δεν πειράζω τίποτα αφού δουλεύει τέλεια έτσι και δε θέλω να το χαλάσω, αλλά έχω μείνει με την απορία αν τελικά έχω τις απολυτα σωστές ρυθμίσεις. Σε παλιότερα αρχεία με λίγους peers δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να μη βλέπω/ να μη με βλέπουν όλοι; Εκ του αποτελέσματος πάντως είμαι μια χαρά :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Είναι βέβαιο αυτό; Εγώ στο σπίτι σε καινούρια αρχεία πιάνω 55-60kb/s (με σύνδεση 512/128) αλλά αν κάνω έλεγχο του port μου βγαίνει stealth, είναι δηλαδή ανοιχτό αλλά δεν φαίνεται ή κάτι τέτοιο. Φυσικά δεν πειράζω τίποτα αφού δουλεύει τέλεια έτσι και δε θέλω να το χαλάσω, αλλά έχω μείνει με την απορία αν τελικά έχω τις απολυτα σωστές ρυθμίσεις. Σε παλιότερα αρχεία με λίγους peers δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να μη βλέπω/ να μη με βλέπουν όλοι; Εκ του αποτελέσματος πάντως είμαι μια χαρά :)

 

 

Mια χαρά είσαι. Εγώ με μουλάρι με πορτσ ορθάνοιχτες και τη σύνδεση σου τόσο είμαι και λιγότερο(μ.ο. 52)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος με pm μηπως εχει το norton ghost 10 να μου το στειλει γιατι εχω την εκδοση 9 η το Acronis true image γιατι το χρειαζομαι? Σορι για την παρενθεση.
Link to comment
Share on other sites

αυτο είναι αόριστο...Το bitcomet ή το azureus δεν έχουν ένα δικό τους δίκτυο,έτσι δεν μπορούν να μην δουλεύει σε όλους το bitcoment ή το azureus.

Αν έχεις modem-router θα πρέπει να δεις αν είναι οι πόρτες ανοιχτές

Να δοκιμάσεις να κατεβάσεις άλλο torrent

Και να δεις αν έχεις κανα firewall που το μπλοκάρει

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά είσαι. Εγώ με μουλάρι με πορτσ ορθάνοιχτες και τη σύνδεση σου τόσο είμαι και λιγότερο(μ.ο. 52)

 

Αυτό φανταζόμουν κι εγώ, ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παίζει να βρήκα μια λύση, άλλαξα ports, έβαλα τους dns servers της OTEnet (μιας και τους είχα ξεχάσει μετά από την αλλαγή του isp) κι απενεργοποίησα το extra protection της OTEnet.

 

Και εγώ άλλαξα τα ports και τώρα είναι ακόμα καλιτερα απο πριν.....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα και το FAQ αλλαξα(; ) και το port συμφωνα με τα λινκς που εχει...αλλα ακομη δεν μπορω να κατεβασω με παραπανω απο 8kb/s με το Βit comet ενω εχω 1mbit ADSL.

 

Ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα τα θεματα,οποτε αν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμων.:)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Οι 2 seeders ειναι πολυ λιγοι για να πιασεις μεγαλες ταχυτητες.

Ειδικα τωρα που εχει κ 45 leechers να κατεβαζουν απο αυτους τους δυο...

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα και το FAQ αλλαξα(; ) και το port συμφωνα με τα λινκς που εχει...αλλα ακομη δεν μπορω να κατεβασω με παραπανω απο 8kb/s με το Βit comet ενω εχω 1mbit ADSL.

 

Ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα τα θεματα,οποτε αν μπορειτε να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμων.:)

Έχε υπ'όψιν σου ότι ο BitComet είναι banαρισμένος από αρκετούς trackers. Άλλαξε client!

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ'όψιν σου ότι ο BitComet είναι banαρισμένος από αρκετούς trackers. Άλλαξε client!

 

Οι τελευταίες εκδόσεις δεν είναι πλέον στη "μαύρη λίστα".

 

@michalis_10

Φίλε μου, θα πρέπει να καταλάβεις πως πολύ δύσκολα θα μπορέσεις

να κατεβάσεις κάτι με ταχύτητες ανάλογες της γραμμής σου αν

δεν γραφτείς σε κάποιον private tracker.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω γα τις απαντησεις...Δοκιμασα το azureus και τωρα πιανω μεχρι και 90 kbps,ειμαι γραμμενος και σε private tracker.
Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω γα τις απαντησεις...Δοκιμασα το azureus και τωρα πιανω μεχρι και 90 kbps,ειμαι γραμμενος και σε private tracker.

file michalis, pos graftikes se private tracker?

Link to comment
Share on other sites

epidi apo oti katalava eimai ligo vlakas. boreis na me voithiseis ligo.....

Ανά τακτά χρονικά διαστήματα ανοίγουν οι εγγραφές για νέα μέλη,οπότε θα πρέπει να είσαι τυχερός να πετύχεις την στιγμή που δέχονται.Απο κει και πέρα αφότου γίνεις μέλος θα πρέπει να τηρείς κάποιους κανόνες που θα τους βρεις στο faq του κάθε site.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα... για καποιο λογο απο τοτε που η forthnet αναβα8μισε τις συνδεσεις τις(1024 τωρα) δεν μπορω να κατεβασω τορεντ πανω απο καποια ταχυτητα ενω π.χ. στο bittirnado leei total speed xero go 220Kb/s. τι λετε να συμβαινει ? κατεβασα κ ενα αλλο client to utorrent alla pali ta idia. απο sites κτλ. κατεβαζω κανονικα με 110. εχετε καμια ιδεα ?

 

ευχαριστω

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα... για καποιο λογο απο τοτε που η forthnet αναβα8μισε τις συνδεσεις τις(1024 τωρα) δεν μπορω να κατεβασω τορεντ πανω απο καποια ταχυτητα ενω π.χ. στο bittirnado leei total speed xero go 220Kb/s. τι λετε να συμβαινει ? κατεβασα κ ενα αλλο client to utorrent alla pali ta idia. απο sites κτλ. κατεβαζω κανονικα με 110. εχετε καμια ιδεα ?

 

ευχαριστω

 

Δεν είναι πρόβλημα από μέρους σου αλλά από ΟΤΕ. Είναι τεχνικής φύσεως και ονομάζετε PPS (Packets Per Second) Limit. Στοιχηματίζω οτί όταν κατεβάζεις κάτι με έναν BitTorrent client και ανοίξεις μια σελίδα τα πάντα σέρνοντε και κοκκαλόνουν ακόμη και όταν δεν κατεβάζεις full speed ;). Δεν μπορείς να κάνεις κάτι.. Welcome to OTE broadband era...

Link to comment
Share on other sites

οχι μια χαρα δουλευουν οι σελιδες κ το ιντερνετ. απλα οτανμ κατεβαζω με τορεντ δεν παει πανω απο 40. αμα κατεβαζω απο explorer παει 110 κ ανοιγω κ σελιδες....κατι αλλο που να φταει ?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6396my_car.jpg

 

https://www.facebook.com/JpaulsCarWash?ref=hl

^^Autoglym Detail Center^^

βιολογικοί καθαρισμοί, γυάλισμα-κέρωμα

Link to comment
Share on other sites

οχι μια χαρα δουλευουν οι σελιδες κ το ιντερνετ. απλα οτανμ κατεβαζω με τορεντ δεν παει πανω απο 40. αμα κατεβαζω απο explorer παει 110 κ ανοιγω κ σελιδες....κατι αλλο που να φταει ?

 

Πάντα τα direct downloads είναι ταχύτερα από οποιοδήποτε δίκτυο file-sharing, ιδίως όταν κατεβάζεις από σοβαρές εταιρείες με ευρύχωρους servers οπότε και εξαντλείς τη δυνατότητα της γραμμής σου.

Δηλαδή πρίν την αναβάθμιση κατέβαζες πιο γρήγορα τα torrents?

 

Φαντάζομαι ότι ξέρεις ότι στα torrents ανάλογα με το αρχείο, πόσο καινούριο είναι, πόσοι το ανεβάζουν και πόσοι το κατεβάζουν μπορεί να κατεβάζεις full, μπορεί και να σέρνεσαι. Σε καινούρια αρχεία, με καλή αναλογία seeders-leechers εγώ κατεβάζω με 55 (γραμμή 512), σε παλιότερα με λίγο κόσμο σέρνομαι.

Αν δεν είναι θέμα αυτών που κατεβάζεις, το μόνο που μπορείς να κοιτάξεις είναι αν έχεις ανοίξει σωστά τη θύρα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα τα direct downloads είναι ταχύτερα από οποιοδήποτε δίκτυο file-sharing, ιδίως όταν κατεβάζεις από σοβαρές εταιρείες με ευρύχωρους servers οπότε και εξαντλείς τη δυνατότητα της γραμμής σου.
Όχι, αυτό δεν είναι κανόνας. Ειδικά για το bit torrent έχει μεγάλη σημασία, αν πρόκειται για private ή public tracker. Στην πρώτη περίπτωση, μπορείς να πιάσεις πολύ καλές ταχύτητες που φτάνουν τα όρια της σύνδεσης σου. Στη δεύτερη περίπτωση τα αποτελέσματα είναι πάντα αμφίβολα και η ταχύτητα το ίδιο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...