Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν πρέπει όμως να χαλάς και τις "ανοιχτές κοινωνίες" :p

γιαυτο λένε να βάζουμε το 80% της συνολικής upload για να μην μπουκώνει το download...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΕΡΩΤΗΣΗ:

 

Προσφατα κατεβασα και εγκατεστησα το eMule v0.47a .

 

Στα program files υπαρχει folder με τα incoming files (αυτα που κατεβαζω δηλαδη), αλλα δεν μου λεει πουθενα ποιο ειναι το folder απο οπου θα μου παιρνουν files. Πρεπει να το ρυθμισω εγω? Και αν ναι πως, γιατι εχω κοιταξει ολα τα options αλλα δεν λεει πουθενα τιποτα! :(

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

επισης πως μπορω να κανω preview τα βιντεο που κατεβαζω. Γιατι με δεξι κλικ σε ολα τα βιντεο που κατεβαινουν, ειναι ολες σχεδον οι επιλογες ενεργες, εκτος απο τα preview. Δεν ειναι δυνατον...
No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

για το πρώτο δεν ξέρω τι παίζει αλλα γιατο δεύτερο έχω μια απάντηση.

Θα χρειαστει να κατεβάσεις ένα προγραμματάκι δωρεάν(7.9 mb) απο εδώ

http://www.videolan.org/mirror.php?mirror=http://downloads.videolan.org/pub/videolan/&file=vlc/0.8.5/win32/vlc-0.8.5-win32.exe

.

στο emule,στις μεταφορές(transfers),πατάςδεξί κλικ στο αρχείο που θες να κάνεις preview και πατάς comments.Εκεί λέει τι part είναι.Τώρα με το VLC player ανοίγεις το part αυτο απτον φάκελο programm files/emule/incomplete και το βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

Προς τι η ειρωνία;

Να ντραπώ δηλαδή τώρα;

Δεν γουστάρω να seedάρω public torrent

Ξέρεις τι διαφορά έχει το 1024 download με το 256 upload (που σπανια είναι 256) ;

Κάνε με search "salonicafan" στο blue-whitegt να δείς πόσα GB έχω ανεβάσει.

 

Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι να ντραπεις, αλλα να καταλαβεις οτι ειναι λαθος αυτο που λες/ κανεις... Εφοσον κατεβαζεις κατι επειδη ο αλλος καθεται και στο προσφερει (seedαροντας) το σωστο ειναι να κανεις και εσυ το αναλογο οταν τελειωσεις. Και αν οχι αυτο, τουλαχιστον να αφηνεις και λιγο Upload ελευθερο οσο κατεβαζεις, οχι να προσπαθεις να βρεις τροπους για να μην δωσεις καθολου! :!: (Ευτυχως που ειναι ετσι σχεδιασμενο το πρωτοκολλο των Torrents ωστε νε μην επιτρεπεται αυτη η τακτικη)

 

Εκανα και search στο blue-whitegt...Και; :confused:

 

Uploaded 42.54 GB

Downloaded 46.54 GB

Share ratio 0.91

 

Ουτε καν το 1:1 αναλογια ;)

 

Υ.Γ: Οχι για να πουμε ποιος "την εχει πιιο μεγαλη" :O, αλλα για να μην λες οτι εγω μπορει να τα λεω θεωρητικα ολα αυτα, εγω στον ιδιο tracker εχω ratio 1.44 εχοντας Uploaded 59.44 GB και Downloaded 41.29 GB. Τα ιδια (και αρκετα καλυτερα) και στο torrentleech και κατεβαζοντας και μοιραζοντας αρχεια απο δημοσιους trackers. Δεν ειναι και πολυ δυσκολο, πιστεψε με!

 

Υ.Γ 2: Μια ακομα απορια μου: Προτιμας να βοηθας=seedαρεις ατομα που το κανουν εξ' αναγκης (για να εχουν καλο ratio) απο το να το κανεις για ατομα που σε "βοηθουν" χωρις κανεναν λογο; :worry:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι το θεμα ειναι να ντραπεις, αλλα να καταλαβεις οτι ειναι λαθος αυτο που λες/ κανεις... Εφοσον κατεβαζεις κατι επειδη ο αλλος καθεται και στο προσφερει (seedαροντας) το σωστο ειναι να κανεις και εσυ το αναλογο οταν τελειωσεις. Και αν οχι αυτο, τουλαχιστον να αφηνεις και λιγο Upload ελευθερο οσο κατεβαζεις, οχι να προσπαθεις να βρεις τροπους για να μην δωσεις καθολου! :!: (Ευτυχως που ειναι ετσι σχεδιασμενο το πρωτοκολλο των Torrents ωστε νε μην επιτρεπεται αυτη η τακτικη)

 

Εκανα και search στο blue-whitegt...Και; :confused:

 

Uploaded 42.54 GB

Downloaded 46.54 GB

Share ratio 0.91

 

Ουτε καν το 1:1 αναλογια ;)

 

Υ.Γ: Οχι για να πουμε ποιος "την εχει πιιο μεγαλη" :O, αλλα για να μην λες οτι εγω μπορει να τα λεω θεωρητικα ολα αυτα, εγω στον ιδιο tracker εχω ratio 1.44 εχοντας Uploaded 59.44 GB και Downloaded 41.29 GB. Τα ιδια (και αρκετα καλυτερα) και στο torrentleech και κατεβαζοντας και μοιραζοντας αρχεια απο δημοσιους trackers. Δεν ειναι και πολυ δυσκολο, πιστεψε με!

 

Υ.Γ 2: Μια ακομα απορια μου: Προτιμας να βοηθας=seedαρεις ατομα που το κανουν εξ' αναγκης (για να εχουν καλο ratio) απο το να το κανεις για ατομα που σε "βοηθουν" χωρις κανεναν λογο; :worry:

Άλλο το τι πιστεύεις ότι είναι σωστό και άλλο το τι είναι.

Επειδή έχει το αμερικανάκι στον οικιακό του υπολογιστή Τ1 και μοιράζει αβέρτα ότι έχει, πάει να πει ότι θα ξεζουμίζω και γώ την χρυσοπληρωμένη υποτυπώδη 256 που έχω για να τά χω καλά με τον εαυτό μου; Χαλάρωσε λιγάκι.

 

Έκανα και γώ search στο blue-whitegt...Και; :confused:

Τίποτα, δεν υπάρχεις!

...
Link to comment
Share on other sites

μην μαλώνετε για το upload μέρες χαλάρωσης...btw

 

@PMNEDM και το ratio 0.91 είναι μια χαρά και ειδικά σε τέτοια μεγάλα μεγέθη gb...

 

ps.salonicafan_TASO τι θα γίνει και αν βάλεις το upload στο μισό απο οτι έχεις τώρα?δεν θα πληρώσεις τπτ παραπάνω ούτε θα χάσεις τπτ

ps2.δεν κάνω τον μάγκα που έχει ανεβάσει τόνους απλά δεν περιορίζω το upload μου ποτε

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το τι πιστεύεις ότι είναι σωστό και άλλο το τι είναι.

Επειδή έχει το αμερικανάκι στον οικιακό του υπολογιστή Τ1 και μοιράζει αβέρτα ότι έχει, πάει να πει ότι θα ξεζουμίζω και γώ την χρυσοπληρωμένη υποτυπώδη 256 που έχω για να τά χω καλά με τον εαυτό μου; Χαλάρωσε λιγάκι.

 

Έκανα και γώ search στο blue-whitegt...Και; :confused:

Τίποτα, δεν υπάρχεις!

 

Γενικα ναι ισχυει αυτο που λες. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να λεει οτι σωστο (και οχι συμφερον ή πρακτικο, κτλ) ειναι να πραττεις οπως εσυ.

 

Επισης, οπως βλεπεις, μαλλον δεν ειναι μονο τα αμερικανακια με τις Τ1 που κανουν Upload, ειμαστε και αλλα ατομα, και μαλιστα με το μισο upload απο το δικο σου! ;) Ασε που αν γενικα δεν ηθελες να αναεβαζεις θα ελεγα, "ενταξει, εχει μια αποψη και την ακολουθει"! Αλλα εσυ, οταν σε υποχρεωνουν να κανεις Upload, συμμορφωνεσαι, λες και στους priveta trackers δεν εχουν σχεδον ολοι καλυτερες συνδεσεις απο τη δικη σου (στους διεθνεις εννοω)

 

Υ.Γ 1: Χαλαροτατος ειμαι! Ουτε θα εκνευριστω φυσικα, και σιγουρα δεν θα μαλωσουμε για αυτο. Απλα με βρισκεις απολυτα αντιθετο με την νοοτροπια σου.

 

Υ.Γ 2: Ε καλα τωρα, ελπιζω να μην νομιζες οτι ελεγα και ψεμματα για τον λογ/μου στο Bw! :!: :blink: => InViVe ;) :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ναι ισχυει αυτο που λες. Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να λεει οτι σωστο (και οχι συμφερον ή πρακτικο, κτλ) ειναι να πραττεις οπως εσυ.

 

Επισης, οπως βλεπεις, μαλλον δεν ειναι μονο τα αμερικανακια με τις Τ1 που κανουν Upload, ειμαστε και αλλα ατομα, και μαλιστα με το μισο upload απο το δικο σου! ;) Ασε που αν γενικα δεν ηθελες να αναεβαζεις θα ελεγα, "ενταξει, εχει μια αποψη και την ακολουθει"! Αλλα εσυ, οταν σε υποχρεωνουν να κανεις Upload, συμμορφωνεσαι, λες και στους priveta trackers δεν εχουν σχεδον ολοι καλυτερες συνδεσεις απο τη δικη σου (στους διεθνεις εννοω)

 

Υ.Γ 1: Χαλαροτατος ειμαι! Ουτε θα εκνευριστω φυσικα, και σιγουρα δεν θα μαλωσουμε για αυτο. Απλα με βρισκεις απολυτα αντιθετο με την νοοτροπια σου.

 

Υ.Γ 2: Ε καλα τωρα, ελπιζω να μην νομιζες οτι ελεγα και ψεμματα για τον λογ/μου στο Bw! :!: :blink: => InViVe ;) :)

Σε πληροφορώ ότι είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις το ratio με την δική μου σύνδεση.

Όπως ακόμα πιο δύσκολο είναι για τους 2048/512.

Απο ξένους privet trackers έχω φάει ban λόγo seed και ίσως ξαναφάω σε κανα "πονηρό" tracker αν ζοριστώ αλλά στο blue-whitegt θα κοιτάξω να το ανεβάσω σύντομα.

 

Μας εύχομαι καλύτερες upload συνδέσεις!

...
Link to comment
Share on other sites

Μας εύχομαι καλύτερες upload συνδέσεις!

Πολύ σωστός. Αν είναι δυνατόν να υπάρχουν συνδέσεις στην ελλάδα 1024/256 και 2048/512... Το upload πρέπει να ανέβει τουλάχιστον στο μισό ή ακόμα καλύτερα στα 2/3 του download.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το τι πιστεύεις ότι είναι σωστό και άλλο το τι είναι.

Επειδή έχει το αμερικανάκι στον οικιακό του υπολογιστή Τ1 και μοιράζει αβέρτα ότι έχει, πάει να πει ότι θα ξεζουμίζω και γώ την χρυσοπληρωμένη υποτυπώδη 256 που έχω για να τά χω καλά με τον εαυτό μου; Χαλάρωσε λιγάκι.

Αναβαθμισε την ταχυτητα σου ή μη κατεβαζεις. Δε καταλαβα θα πρεπει να λυπηθουμε επειδη εσυ εχεις 256?:wacko: Δηλαδη ως "Ελληναρας" που εισαι θα κανεις και τον μαγκα οτι δε θελεις να δινεις? Ενω τα "Αμερικανακια" ειναι τα λαλακισμενα ετσι? Ασε ρε φιλε και μην υποτιμας ετσι ευκολα τους αλλους:mad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε κανένα site που να δείχνει τις νέες κυκλοφορίες από movies, progs, games κ.α. σε dc++, torrent κλπ;

Υπήρχε ένα newtitltes.nz ή κάτι παρόμοιο αλλά δεν το βρίσκω πλέον

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμισε την ταχυτητα σου ή μη κατεβαζεις. Δε καταλαβα θα πρεπει να λυπηθουμε επειδη εσυ εχεις 256?:wacko: Δηλαδη ως "Ελληναρας" που εισαι θα κανεις και τον μαγκα οτι δε θελεις να δινεις? Ενω τα "Αμερικανακια" ειναι τα λαλακισμενα ετσι? Ασε ρε φιλε και μην υποτιμας ετσι ευκολα τους αλλους:mad:

Οτι δεν κατάλαβες είναι το μόνο σίγουρο!

 

Υ.Γ Σε παρακαλώ μην μου χαλάς την γραμματοσειρά.

...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε κανένα site που να δείχνει τις νέες κυκλοφορίες από movies, progs, games κ.α. σε dc++, torrent κλπ;

Υπήρχε ένα newtitltes.nz ή κάτι παρόμοιο αλλά δεν το βρίσκω πλέον

 

Κοίταξε εδώ h**p://nforce.nl

Link to comment
Share on other sites

Το ότι έχεις 1024/256 δεν έχει να λέει κάτι.. Η ουσία είναι ότι έχεις 256 upload.. τον x χρόνο που θές εσύ για να ανεβάσεις y GB εγώ θέλω 2x για τα ίδια y GB... ;) Δεν υπάρχουν δικαιολογίες για να έχετε χαμηλό ratio μάγκες.. μην την ψάχνετε
Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε να δείτε

δυστυχώς ή ευτυχώς κρατάω ratio σε 4 trackers

filelist 0.740

torrentleech 0.830

filemp3 0.456

blue-whitegt 0.74

 

το pc den κλείνει ποτέ αλλά όταν κάνεις μια μέρα να κατεβάσεις 2.5g μετά χρειάζεται άλλες 3 μέρες για upload.δηλαδή 3 μέρες δεν θα κατεβάσεις τίποτα γιατί πρέπει να seedareis??

 

φυσικά και το σύστημα των torrents είναι το πιο δίκαιο και πρέπει να δίνεις τουλάχιστον όσο κατεβάζεις αλλά με τα άθλια uploads στο ελλαδιστάν είναι αρκετά δύσκολο!!!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εδώ h**p://nforce.nl

 

LOL αυτό ήταν που έψαχνα :rolleyes:

ΤΗΧ

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να είμαστε γραμμένοι σε τόσους πολλούς private απο την στιγμή που λογικά με τα 128 up δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό τα λέει όλα. Δυστυχώς σαν χώρα είμαστε πολύ πίσω στις ταχύτητες σύνδεσης. Αυτό προκαλεί πάρα πολλά προβλήματα όταν θέλουμε να συμμετέχουμε σε ένα σύστημα σαν το bit torrent. Sites όπως αυτά που αναφέρει ο papathvas έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Πληροφοριακά αναφέρω ότι σε γρήγορη σύνδεση, αρχεία από το filemp3 έρχονται πάντα με ταχύτητες από 1MB/s και πάνω. Πολλές φορές δε, ξεπερνάνε και τα 5MB/s. Με τέτοιο διαθέσιμο upload είναι φυσιολογικό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος με adsl. Απλά ρυθμίστε τις προτεραιότητες σας και χρησιμοποιήστε τους private trackers μόνο για αρχεία που θέλετε οπωσδήποτε και δεν μπορείτε να βρείτε σε public trackers ή ακόμα και στο emule. Διαφορετικά -για να το πω απλά- δουλειά δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό τα λέει όλα. Δυστυχώς σαν χώρα είμαστε πολύ πίσω στις ταχύτητες σύνδεσης. Αυτό προκαλεί πάρα πολλά προβλήματα όταν θέλουμε να συμμετέχουμε σε ένα σύστημα σαν το bit torrent. Sites όπως αυτά που αναφέρει ο papathvas έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Πληροφοριακά αναφέρω ότι σε γρήγορη σύνδεση, αρχεία από το filemp3 έρχονται πάντα με ταχύτητες από 1MB/s και πάνω. Πολλές φορές δε, ξεπερνάνε και τα 5MB/s. Με τέτοιο διαθέσιμο upload είναι φυσιολογικό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος με adsl. Απλά ρυθμίστε τις προτεραιότητες σας και χρησιμοποιήστε τους private trackers μόνο για αρχεία που θέλετε οπωσδήποτε και δεν μπορείτε να βρείτε σε public trackers ή ακόμα και στο emule. Διαφορετικά -για να το πω απλά- δουλειά δεν γίνεται.

σωστός!

 

και εγώ στην αρχή κατέβαζα αέρα πατέρα αλλά τελικά αναγκόζομαι στα απολύτως απαραίτητα:(

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

pedia vohthia !!!: exw to μtorrent 1.6 kai me adsl 512 katevazei MONO me 4.8 :( !! dn exw firewall kai to router m einai fritz!box ! ti na kanw ???? plz dn ta paw kala me tetoia themata !!!

 

έχεις ανοίξει την "πόρτα" sto router?

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

pedia vohthia !!!: exw to μtorrent 1.6 kai me adsl 512 katevazei MONO me 4.8 :( !! dn exw firewall kai to router m einai fritz!box ! ti na kanw ???? plz dn ta paw kala me tetoia themata !!!

 

Για να σε βοηθήσουμε θα πρέπει να μας πεις και από πού κατεβάζεις... ;)

99% θα είναι public tracker, κάτι που δικαιολογεί τις χαμηλές ταχύτητες

λόγω έλλειψης seeders..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...