Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά εγώ κατέβασα το μtorrent.Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να έχω max download speed, γιατί μέχρι στιγμής παρόλο που η σύνδεση πιάνει καλές ταχυτητες εγώ κατεβάζω με 15.

 

Εγω φιλε μου εχω παρατηρησει πως ποιο πολυ ρολο παιζουν ο αριθμος των ατομων που σου προμηθευoυν το αρχειο που κατεβαζεις παρα οι ρυθμισεις.

Κατεβασα ενα παιχνιδι με μεσο ορο 15 ΚΒ/s.Τωρα στο επομενο που εβαλα εχω σταθερο ρυθμο 35-37 ΚB/s.Σωστα ειπε ο προηγουμενος φιλος για το Upload στα 9 , και εγω εκει το εχω οπου εχω παρατηρησει την καλυτερη αποδοση.

Παντως να προτιμας τα αρχεια με πολλους seeders!!;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

συμφωνώ ότι στους public και βρίσκεις ευκολότερα αυτό που ψάχνεις και καλύτερες ταχύτητες έχεις..

 

καλά,μην παίρνεις και όρκο.......

public trackers μόνο σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει κάτι σε private;)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

καλά,μην παίρνεις και όρκο.......

public trackers μόνο σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει κάτι σε private;)

πολλα δεν υπαρχουν σε private...σε private ειναι τα πιο σπανεια..πχ Ελληνικα avi,albums

ενω σε μεγαλους trackers βαζουν τα πιο γνωστα stuff..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λέτε πως ο public tracker έχει καλύτερη ποιότητα και καλύτερες ταχύτητες από τον private? :lol:

 

Α ρε ratio που σας χρειάζετε...

Link to comment
Share on other sites

επειδη μας βλεπω να "τσακωνομαστε" σου λεω οτι εδω και 2 μηνες κατεβαζω συνεχως απο public και δεν εχω μεινει ποτε outdate απο ταινιες γνωστες...

let me tell u an example

σε εναν Private εψαξα για ενα τυχαιο αλμπουμ Eminem - curtain Call και βρηκα ενα torrent...

εψαξα στον public and i found 25 result with total 2000+ seeders(ετσι λεει,και επειδη υπαρχει περιπτωση ναι ειναι λιγο outdated ας πουμε 1000 seeders κατι που στον private ζητημα 100....να προσθεσω οτι πρεπει να ανυσηχω και γιατο ratio...)

λοιπον αυτα τα επιχηρηματα μου και δεν μπορω να προσθεσω κατι για να σε πεισω...Αν δεν πειστεις με αυτα,οκ εχεις δικαιωμα να πιστευεις οτι θες και να πραττεις οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

εψαξα στον public and i found 25 result with total 2000+ seeders(ετσι λεει,και επειδη υπαρχει περιπτωση ναι ειναι λιγο outdated ας πουμε 1000 seeders κατι που στον private ζητημα 100....να προσθεσω οτι πρεπει να ανυσηχω και γιατο ratio...)

Όμως:

  1. Αυτοι όλοι οι Seeders έχουν μικρό όριο στο upload τους γιατί δεν του ενδιαφέρει (δεν υπάρχει ratio)
  2. Μπορεί στον private να είναι 100 αλλά είναι και με 100Mbit ο καθένας....
  3. Υπάρχει δύσκολη επιλογή πιο απο τα 25 να διαλέξεις.... :p :lol: :p
  4. Αν ήταν τόσο καλοί οι public δεν θα υπήρχαν private (που κάθε μέρα και ένας ακόμη ανοίγει...)

 

Τελος, και εγώ την ίδια περίπου άποψη είχα μέχρι να μπω στους private και να ξεκινήσω να κατεβάζω απο εκεί....

Πιστευω πως αν μπεις σε κανα δυο χωρις αρνητική προδιάθεση θα αλλάξεις γνώμη...:)

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλά... δεν έχετε ιδέα τι εστεί "release". Αν ψάχνετε για κάτι που έχει βγει εδώ και πολύ καιρό λογικό είναι να μην το βρίσκεται στους private... Για αυτόν τον λόγο υπάρχει και το DC το οποίο χρησιμοποιώ για οτιδήποτε out of date ψάχνω...

 

Δεν υπάρχει λόγος να τσακωθούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Private ή public είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.Προσωπικά όμως δεν θα παρακαλάω κανέναν π:X για μια πρόσκληση.Αν έχει κανείς την διάθεση να μου δώσει σε κάποιο forum, καλώς.Σε διαφορετική περίπτωση έχουμε και σοβαρότερα πράγματα να ανησυχούμε.Η λειτουργία κλειστού club είναι που με ενοχλεί και οχι το ratio.Αλλωστε εγώ κάνω seeding και στους public.

 

Σχετικά με το θέμα των ports και των firewall, ένας απλός τρόπος για να διαπιστώσει κανείς στο μtorrent εάν το port είναι ανοιχτό είναι να ελέγξει το DHT που βρίσκεται στο κάτω μέρος της οθόνης.Εάν είναι πράσινο τότε όλα είναι μια χαρά και δεν έχετε κανένα πρόβλημα.

http://img220.imageshack.us/img220/8059/dhtok5ha.png

 

Eπίσης μπορείτε να πάτε options-->speed guide-->test if port is forwarded properly.

.
Link to comment
Share on other sites

1. Αυτοι όλοι οι Seeders έχουν μικρό όριο στο upload τους γιατί δεν του ενδιαφέρει (δεν υπάρχει ratio)

 

ολοι απο 1kb να εχουν ποσο θα βγουν?2000kb or 1000kb...

 

2. Μπορεί στον private να είναι 100 αλλά είναι και με 100Mbit ο καθένας....

 

γιατι οχι και στον public??

 

 

3. Υπάρχει δύσκολη επιλογή πιο απο τα 25 να διαλέξεις....

 

το ενα απλα εχει 1000 seeders....δεν νομιζω να επιλεξω το 100 seeders....

 

4. Αν ήταν τόσο καλοί οι public δεν θα υπήρχαν private (που κάθε μέρα και ένας ακόμη ανοίγει...)

 

και βεβαια ειναι καλοι...Δεν γινεται απλα ενα torrent να εχει 2000 seeders(even 20000px naruto-αυτην την στιγμη το ειδα-)...ποσο φαντασου τοσα αλλα torrents...

 

βλεπεις στα επιχειρηματα απαντησα σε καθε ενα...

 

Πιο απλά... δεν έχετε ιδέα τι εστεί "release". Αν ψάχνετε για κάτι που έχει βγει εδώ και πολύ καιρό λογικό είναι να μην το βρίσκεται στους private... Για αυτόν τον λόγο υπάρχει και το DC το οποίο χρησιμοποιώ για οτιδήποτε out of date ψάχνω...

 

ειπα το επιχειρημα με το cd του Eminem...

Link to comment
Share on other sites

Private ή public είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.Προσωπικά όμως δεν θα παρακαλάω κανέναν π:X για μια πρόσκληση.Αν έχει κανείς την διάθεση να μου δώσει σε κάποιο forum, καλώς.Σε διαφορετική περίπτωση έχουμε και σοβαρότερα πράγματα να ανησυχούμε.Η λειτουργία κλειστού club είναι που με ενοχλεί και οχι το ratio.Αλλωστε εγώ κάνω seeding και στους public.

Στείλε μου το email σου prive φίλε, για πρόσκληση στο torrentleech.org. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tο δίκτυο bittorrent υπάρχει κυρίως για νέα releases. Ο σχεδιασμός του άλλωστε είναι τέτοιος ώστε ένα αρχείο να μοιράζεται όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Δεν είναι για παλιότερα πράγματα. Αν ψάχνετε κάτι τέτοιο, χρησιμοποιήστε το emule ή το dc++ και πιθανότατα θα βρείτε αυτό που θέλετε.

 

Αν και το έχουμε ξαναπει, για τους private trackers και τα παράπονα για το σύστημα με το ratio, αν δεν σας αρέσει να μην ασχολείστε. Δηλαδή όλοι οι υπόλοιποι που έχουν μόνο 128kbps upload και συντηρούν αξιοπρεπές ratio τι είναι; Θύματα ή χαζοί; Απλά έχουν κατανοήσει πως δουλεύει η όλη υπόθεση. Επίσης είναι διατεθειμένοι να αφήσουν το αρχείο για seed αρκετό καιρό, σε αντάλλαγμα όμως έχουν αρχεία που είναι εγγυημένα αυτό που λένε.

 

Όσο για τις περιορισμένες θέσεις και αυστηρούς κανόνες σε private trackers, κάποιοι λόγοι θα υπάρχουν και γι'αυτό. Ίσως ότι έτσι υπάρχει καλύτερες έλεγχος των χρηστών και διασφαλίζεται ευκολότερα ομαλή λειτουργία και καλό περιεχόμενο. Σκεφτείτε τα όλα αυτά και αν σας ενοχλούν οι private trackers η το ratio ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, μην ασχολείστε και σταματήστε να παραπονιέστε εδώ. Πολλοί άλλοι είναι ευχαριστημένοι με αυτό το σύστημα, κάποιους λόγους θα έχουν κι αυτοί... ούτε μαζοχιστές είναι ούτε "ξεγελούν" τον tracker για να έχουν καλύτερο ratio...

 

Τέλος, όσον αφορά τις προσκλήσεις, υπάρχει topic όπου μπορείτε να γράφετε ότι έχετε, σύμφωνα πάντα με τους κανόνες που αναφέρονται εκεί. Υπόψη ότι σε πολλούς trackers επειδή έχει συμπληρωθεί ο μέγιστος αριθμός χρηστών, ενδέχεται οι προσκλήσεις αυτές να είναι άχρηστες.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου το email σου prive φίλε, για πρόσκληση στο torrentleech.org. ;)

Ευχαριστώ πολύ για την χειρονομία, αλλά το torrentleech είναι ο μόνος private tracker, στον οποίο είμαι μέλος.Οπως ανέφερα είχα γίνει μέλος όταν άνοιξαν τις εγγραφές, και ω του θαύματος ήταν η πρώτη φορά που δεν εμφανίστηκε το μήνυμα δοκιμάστε αργότερα.

 

Επίσης μου έστειλαν πρόσκληση για το demonoid και γράφτηκα, αλλά δεν πρέπει να είναι private tracker το demonoid καθώς βρίσκεις τα torrent τους και στη mininova, ενώ έχουν και torrent από άλλους tracker.Υπάρχουν και πάρα πολλοί leechers σε κάθε αρχείο, γεγονός περίεργο για private tracker.

 

Βλέπω σε διάφορα forum του εξωτερικού οτι για να δώσουν πρόσκληση σε έναν tracker, ζητάνε πρόσκληση σε άλλο tracker ως αντάλλαγμα και τρελλαίνομαι.Γι αυτό ανέφερα οτι έτσι όπως πάμε θα γίνουν οι private tracker κλειστά club.

 

Ευχαριστώ πάντως για την χειρονομία.:)

.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον βλεπω οτι γινεται πολυ κουβεντα τελευταια στο φορουμ about torrent sites και (πολυ) λιγοτερο για p2p (limewire,bearshare,dc++) ,οπως γινονταν παλια.Mαλλον τα torrents εχουν γινει πολυ δημοφιλοι.!!!!!Καταρχην να πω οτι ειμαι ηδη σε 5-10 private trackers γραμμενος εδω και 8 μηνες.Πραγματι επειδη τα εχω δοκιμασει ολα (μα όλα,απο την εποχη napster 2001,αν θηματε κανεις,το audiogalaxy,το winmx,το limewire,μεχρι το soulseek, το emule,το bearshare,το kazaa φυσικα,το dc++ και τελευταια οπως ειπα τα torrents) για μενα the best p2p is dc++ without second thought.Τωρα για τα torrent απο την αρχη εβαλα BitTornado και αυτο εχω ακομα....οσο αφορα public and private trackers εχω πιασει 40αρια και στα δυο,απλα στους private τα 40αρια ειναι πολυ πιο συχνα,δεν ειναι fake (γιατι κακα τα ψεματα μου εχει τυχει να κατεβαζω το "α" και να ειναι μεσα το "β" με ιους)και πιστευω οτι οι private ειναι ενα clik μπροστα στα new releases .....

 

Τωρα να κανω και εγω μια ερωτηση που εχω εδω και καιρο και δεν νομιζω να εχει γινει(υποψιν εχω διαβασει και τις 200+ σελιδες του φορουμ).

 

Στο dc γιατι στα περισοτερα ξενα hubs οταν κανω ενα search μετα μου βγαζουν "time search interval" 600sec,1000sec,1500sec,εως και 3000seconds:blink: εχω δει!!!!!!!!!! δηλαδη μετα απο 50!!!!! λεπτα ξανακανεις search??????wtf.....Συμβαινει μονο σε μενα????Παρακαλω πειτε μου αν εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα και πως λυνεται (αν λυνεται)....

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ......

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης μπορείτε να πάτε options-->speed guide-->test if port is forwarded properly.

 

Nα ρωτήσω κάτι για το utorrent (το παρατηρώ και στο πρόγραμμα του e-mule)

 

Oταν πηγαίνω και κλικάρω στα κουμπιά του τεστ, ο υπολογιστής (WIN XP sp2) δεν αντιδρά καθόλου και γενικά δεν γίνεται τίποτα σαν μην έχω κλικάρει καθόλου :confused: :confused: :confused:

 

Πιστεύω ότι δεν είναι bug του προγράμματος (το ίδιο γίνεται και όταν κλικάρω στο κουμπί για να τεστάρω αν είναι forwarded τα tcp/udp ports του μουλαριού στις ρυθμίσεις του).

 

Μήπως αυτά τα προγράμματα δουλεύουν java ή κάτι τέτοιο ?? Μήπως το pc δεν αντιδρά γιατί χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα εγκατεστημένο (έχω εγκαταστήσει την JAVA runtime Enviroment 1.5.0.06) ή να ενεργοποιήσω ή να απενεργοποιήσω κάτι στα services ή αλλού ?? :worry: :worry:

 

Σας παρακαλώ παιδιά, αν ξέρει κάποιος με γνώσεις από PC κάτι για το παραπάνω πρόβλημα, ας γράψει κάτι.... Κοντεύει να μου στρίψει απ' την τσαντίλα και την απελπισία (παλεύω να φτιάξω καλή ταχύτητα και δεν μπορώ καν να τεστάρω τα ports μου...:cry: )

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια....

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα να κανω και εγω μια ερωτηση που εχω εδω και καιρο και δεν νομιζω να εχει γινει(υποψιν εχω διαβασει και τις 200+ σελιδες του φορουμ).

 

Στο dc γιατι στα περισοτερα ξενα hubs οταν κανω ενα search μετα μου βγαζουν "time search interval" 600sec,1000sec,1500sec,εως και 3000seconds:blink: εχω δει!!!!!!!!!! δηλαδη μετα απο 50!!!!! λεπτα ξανακανεις search??????wtf.....Συμβαινει μονο σε μενα????Παρακαλω πειτε μου αν εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα και πως λυνεται (αν λυνεται)....

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ......

:rolleyes:

Δεν λύνεται, γιατί δεν είναι πρόβλημα. Είναι η πολιτική του εκάστοτε hub :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κάτι για το utorrent (το παρατηρώ και στο πρόγραμμα του e-mule)

 

Oταν πηγαίνω και κλικάρω στα κουμπιά του τεστ, ο υπολογιστής (WIN XP sp2) δεν αντιδρά καθόλου και γενικά δεν γίνεται τίποτα σαν μην έχω κλικάρει καθόλου :confused: :confused: :confused:

 

Πιστεύω ότι δεν είναι bug του προγράμματος (το ίδιο γίνεται και όταν κλικάρω στο κουμπί για να τεστάρω αν είναι forwarded τα tcp/udp ports του μουλαριού στις ρυθμίσεις του).

 

Μήπως αυτά τα προγράμματα δουλεύουν java ή κάτι τέτοιο ?? Μήπως το pc δεν αντιδρά γιατί χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα εγκατεστημένο (έχω εγκαταστήσει την JAVA runtime Enviroment 1.5.0.06) ή να ενεργοποιήσω ή να απενεργοποιήσω κάτι στα services ή αλλού ?? :worry: :worry:

 

Σας παρακαλώ παιδιά, αν ξέρει κάποιος με γνώσεις από PC κάτι για το παραπάνω πρόβλημα, ας γράψει κάτι.... Κοντεύει να μου στρίψει απ' την τσαντίλα και την απελπισία (παλεύω να φτιάξω καλή ταχύτητα και δεν μπορώ καν να τεστάρω τα ports μου...:cry: )

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια....

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο Bug, σε μένα τα πάντα λειτουργούν κανονικά.Το μtorrent δεν έχει καμμία σχέση με java, γι αυτό είναι τόσο ελαφρύ και δεν δεσμεύει πόρους του συστήματος.

 

Πολύ περίεργο μου ακούγεται αυτό που αναφέρεις.Εμένα κατευθείαν ανοίγει τον browser και κάνει το τέστ.

 

Oμολογώ οτι προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ πού οφείλεται, αλλά ποιό firewall χρησιμοποιείς και έχεις δοκιμάσει το τέστ με απενεργοποιημένο το firewall;:confused:

 

Χρησιμοποιείς antivirus και αν ναι ποιό;

.
Link to comment
Share on other sites

@nickvog, πηγαινε τελος παντων options>preferences>network και δες ποιο port λεει στο "port using for incoming connections", μετα γραψε σε ενα browser το "http://www.utorrent.com/testport.php?port=ΧΧΧΧΧ", οπου ΧΧΧΧΧ η πορτα που ειδες πριν στα preferences :)

τουλαχιστον να δεις αν ειναι ενταξει η πορτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο Bug, σε μένα τα πάντα λειτουργούν κανονικά.Το μtorrent δεν έχει καμμία σχέση με java, γι αυτό είναι τόσο ελαφρύ και δεν δεσμεύει πόρους του συστήματος.

 

Πολύ περίεργο μου ακούγεται αυτό που αναφέρεις.Εμένα κατευθείαν ανοίγει τον browser και κάνει το τέστ.

 

Oμολογώ οτι προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ πού οφείλεται, αλλά ποιό firewall χρησιμοποιείς και έχεις δοκιμάσει το τέστ με απενεργοποιημένο το firewall;:confused:

 

Χρησιμοποιείς antivirus και αν ναι ποιό;

 

@nickvog, πηγαινε τελος παντων options>preferences>network και δες ποιο port λεει στο "port using for incoming connections", μετα γραψε σε ενα browser το "http://www.utorrent.com/testport.php?port=ΧΧΧΧΧ", οπου ΧΧΧΧΧ η πορτα που ειδες πριν στα preferences :)

τουλαχιστον να δεις αν ειναι ενταξει η πορτα.

 

Καταρχάς σας ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον.

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να υποθέσω με την περίεργη αυτή συμπεριφορά του προγράμματος (ή των windows).

 

Χρησιμοποιώ zone alarm και norton antivirus, τα οποία όμως και απενεργοποιημένα δίνουν ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα.... ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΑ ΚΟΥΜΠΙΑ ΤΟΥ ΤΕΣΤ !!!! :worry: :worry:

 

Μακάρι να μου προτείνατε κάτι.... :O :O

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

ας υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει αλλο προβλημα εκτος απο αυτο, οποτε μπορεις να το ξεχασεις. εκανες αυτο που προτεινα να δεις τουλαχιστον αν ειναι ενταξει οι πορτες; αν δεν τις εχεις ανοιξει βεβαια, δε θα ειναι ενταξει λογικα :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...