Jump to content

Polls @ myphone.gr: Nokia - to MeeGo or... not to MeeGo?


TN97
 Κοινοποίηση

Η Nokia πρέπει...  

385 members have voted

  1. 1. Η Nokia πρέπει...

    • ...να ασχοληθεί περισσότερο με το MeeGo OS
      316
    • ...να συνεχίσει να δίνει βαρύτητα στο Windows Phone OS
      69


Recommended Posts

Με αφορμή τις πρόσφατες [thread=319516]δηλώσεις Elop σχετικά με την «απρόσμενα υψηλή ζήτηση» που φαίνεται να έχει το Nokia N9[/thread], οι συζητήσεις σε όλο τον τεχνολογικό κόσμο έχουν... αναθερμανθεί σχετικά με το αν η φινλανδική εταιρεία πρέπει να δώσει περισσότερη βαρύτητα στο MeeGo ή να συνεχίσει να επενδύει στο Windows Phone OS.

 

Έχει, λοιπόν, ιδιαίτερο - πιστεύουμε - ενδιαφέρον να γίνει μια καταγραφή και στο myphone.gr, η οποία να καταδείξει κάποια τάση μέσω δημοσκόπησης. Έτσι, στο παρόν θέμα, τα μέλη του forum μας μπορούν να αναπτύξουν τις απόψεις τους σχετικά με παραπάνω... καυτό δίλημμα και, φυσικά, να ψηφίσουν στο σχετικό ερώτημα που θέτουμε.

 

Παρεπιπτόντως, η... πέτρα του σκανδάλου, το Nokia N9, κατά γενική ομολογία έχει αφήσει μέχρι στιγμής τις καλύτερες εντυπώσεις δίνοντας έτσι επιπλέον επιχειρήματα σε όσους κατακρίνουν την μέχρι στιγμής «επιμονή» της Nokia να συμπορεύεται με το λειτουργικό σύστημα της Microsoft. Μην ξεχνάμε άλλωστε και τα νεότερα WP7.5 smartphones της φινλανδικής εταιρίας, Lumia 800 & Lumia 710, στα οποία βασίζει πολλά. Είναι όμως αυτές οι συσκευές ανώτερες του Nokia N9;

 

Ο λόγος σε εσάς.

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατά τύχη ψήφισα πρώτος! :lol: Και βέβαια πρέπει να ασχοληθεί με το meego η ΝΟΚΙΑ! Έτσι οι καταναλωτές θα έχουν περισσότερες επιλογές και άρα, μόνο ζημιωμένη δε μπορεί να βγει η εταιρεία. Τα τηλέφωνά της, ήταν και είναι πάντα, ΤΗΛΕΦΩΝΑ πάνω από όλα, χωρίς πολλά πολλά και αντέχουν πολύ περισσότερο από κάθε άλλο πιστεύω. Ο πατέρας μου έχει ακόμη το 5110 από το 1999. Σκυλί μαύρο! (Το κινητό όχι ο πατέρας μου :p ).
Link to comment
Share on other sites

Meego εννοειται.

 

δεν υφισταται καν συγκριση με wp.

αλλη φιλοσοφια εντελως διαφορετικη με περισσοτερη ελευθερια, πειραματισμους, μοντες και μια φρεσκια, νεα εμπειρια χρησης.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οποιο ψηφισαν να συνεχίσει να δίνει βαρύτητα στο Windows Phone, να τους καει το βιντεο :mad:
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Meego ή tizen ή όπως αλλιώς θα λέγεται σίγουρα, γιατί όμως δεν βάλατε και μια ενδιάμεση επιλογή, δηλαδή wp7 στα mid-range κινητά και meego στο ένα και μοναδικό κορυφαίο anti-iphone?
Link to comment
Share on other sites

Meego ή tizen ή όπως αλλιώς θα λέγεται σίγουρα, γιατί όμως δεν βάλατε και μια ενδιάμεση επιλογή, δηλαδή wp7 στα mid-range κινητά και meego στο ένα και μοναδικό κορυφαίο anti-iphone?

 

Γιατί στο συγκεκριμένο θέμα δεν χρειάζεται να το εξειδικεύσουμε τόσο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα wp7 μου αρεσουν αρκετά, θεωρω πως οσο πιο ανοικτο ενα λειτουργικο τοσο καλυτερα για τους χρηστες. Οποτε ψηφος και απο μενα στο meego.
Link to comment
Share on other sites

MeeGo ψηφίζω και εγώ αν και δεν το έχω δει ποτέ από κοντά! Πιστεύω ότι είναι ένα λειτουργικό που του δίνει προσωπικότητα η ίδια η Nokia και όχι τρίτες εταιρίες. Οι πωλήσεις του N9 μιλάνε από μόνες τους... να προωθηθεί το θέμα και να συνεχίσουν οι συσκευές με αυτό το λειτουργικό από τη Nokia! WP7 μπορούμε να έχουμε και από τις άλλες εταιρίες...
Link to comment
Share on other sites

προσωπική μου πεπίθηση: αν είναι να κάνεις κάτι κάντο καλά, αλλιώς μη το κάνεις. Το ερώτημα είναι, αν μπορεί να τα κάνει και τα δύο καλά ή θα κάνει πασαλήματα όπως με αυτά που φάγαμε με το symbian touch...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Meego!

 

Στις πρό-smartphone εποχές η Nokia ήταν η κορυφαία εταιρία στα κινητά. Το μενού της ήταν ασυναγώνιστο στην ευχρηστία και στην απλότητα. Πάντα είχε τα πράσινα/κόκκινα πλήκτρα κλήσης/ακύρωσης, όταν οι άλλοι κατασκευαστές τα αντικαθιστούσαν με soft-keys πολλαπλών χρήσεων. Τα κορυφαία μοντέλα ήταν πανέμορφα και Made in Finland. Ακόμα και αργότερα με το Symbian ξεχώριζε σε πολλούς τομείς όπως στις κορυφαίες κάμερές της (βλέπε N-series, π.χ. το θρυλικό N95).

 

Από τότε που ξεκίνησε η ιστορία με τα Windows Phone 7 και μπήκε ο Αμερικάνος στο παιχνίδι κάτι χάλασε. Κάπου έχασε το δρόμο, τον χαρακτήρα της και τη μοναδικότητά της. Μακάρι να αναστήσει το Meego και να εστιάσει σε αυτό, δίνοντας έτσι μια καλή εναλλακτική επιλογή στο δίπολο iOS-Android αλλά και στα νέα WP7 που ακόμα είναι στο ξεκίνημα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ψήφο στο Open Source... of course....

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρήστης WP 7.5 Μango.....αλλά καλό θα ήταν να έβγαζε φθηνότερες συσκευές,MeeGo..........η ΝΟΚΙΑ....!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

 

Από τότε που ξεκίνησε η ιστορία με τα Windows Phone 7 και μπήκε ο Αμερικάνος στο παιχνίδι κάτι χάλασε. Κάπου έχασε το δρόμο, τον χαρακτήρα της και τη μοναδικότητά της. Μακάρι να αναστήσει το Meego και να εστιάσει σε αυτό, δίνοντας έτσι μια καλή εναλλακτική επιλογή στο δίπολο iOS-Android αλλά και στα νέα WP7 που ακόμα είναι στο ξεκίνημα.

 

Βασικά χάλασε όταν άρχισε να βγάζει touch τηλέφωνα βιαστικά. Με resistive οθόνες και πενάκι ,αργό μενού, και χάλια browser που και κολούσε όταν πήγαινες να δεις 2-3 ελαφρώς βαριά site (nokia n97 /5800 κλπ)

Το meego θα ξανάρθει όταν δουν ότι τα windows phone δεν τραβάνε...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην την αφήσει η microsoft.. που ουσιαστικά την ελέγχει να πάει σε meego..

Ισως βγάλει κανα μοντέλο, αντε δυο μεχρι να βγεί κανα σοβαρό wp (το 8). Σοβαρό εννοούμε να μην εχει τα κομπλεξ του 7.5 (κλειδωμένο ΒΤ κτλ)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ο,τιδήποτε είναι open source. ΜΟΝΟ!!!!
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο και πιο λογικό ειναι να ασχοληθεί τωρα περισσότερο με το WP7 που είναι σιγουρο ώστε να μην μείνει κι άλλο πισω και βγει απο το παιχνίδι, άλλα να συνεχίσει σύγχρονος να ασχολείστε και να βγάζει (αρχικά) λίγες συσκευές με MeeGo και καθώς αυτό αναπτύσσεται να τις αύξησει σε ποσοστό απο το σύνολο των smartphone της. Αν δει ότι τραβάει, παρατάει τελείος το WP και στρέφεται αποκλειστικά σε MeeGo.
Link to comment
Share on other sites

νομιζω αρχισε να φαινεται τι προτιμα ο κοσμος :shifty:

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Meego ασυζητητί. Ανοιχτό σύστημα όπου οι εφαρμογές θα γίνουν port αμέσως αρκεί να δηλώσει πως θα το στηρίξει.
Link to comment
Share on other sites

και τις 2 πλατφόρμες να υποστηρίξει! γιατί οχι; ;)

 

Και γω μαζί σου είμαι, αλλά δεν μπορεί να υποστηρίξει 2 πλατφόρμες, διότι είναι και το Symbian στην μέση, συνεπώς έχουμε 3. Δεν ψηφίζω διότι δεν έχω γνώμη για το Meego. Τα review στο ίντερνετ ακόμα δεν με έχουν καλύψει στο να δείξουν όλες τις δυνατότητες του κινητού, και αν ψηφίσω θα το αδικήσω.

Αυτή είναι η άποψη του καταναλωτή. Αν κοιτάξω πιο ψυχρά το θέμα, θα ψηφίσω τα WP7, διότι πιστεύω ότι όταν βγουν τα 8 σε υπολογιστές και κινητά, η ΝΟΚΙΑ θα βγει πιο κερδισμένη από το αν πήγαινε μόνη της. Του χρόνου τέτοια εποχή θα μπορούμε να ξέρουμε. Τώρα απλά ας υποθέτουμε...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ρωταμε τα αυτονοητα ρε παιδια... Meego και τα μυαλα στα καγκελα!! Αμφιβαλλω αν εχει υπαρξει λειτουργικο περισσοτερο φιλικο προς το χρηστη και ναι, κατα την ταπεινη μου αποψη, ξεπερναει σε ευχρησια και το ios... Οσο για το Nokia N9, πραγματικα δεν εχω λογια!! Η πιο ομορφη συσκευη που εχω δει μεχρι τωρα, αρκετα ποιοτικη απ'οσο μπορω να καταλαβω (δυστυχως δεν ειχα την τυχη να ερθω σε επαφη μαζι της), γενικοτερα χαρμα οφθαλμων... Το μονο φαουλ κατ'εμε ειναι πως δεν βγαλανε και μια συσκευη στα 32gb, για να βολεψουνε και εμας που τα 16 μας φαινονται λιγα και τα 64 πολλα!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...