Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισης , χρονια πολλα....

Θα θελαμε μολις τη βρεις να μας το πεις κι εμας .

Οτι υπαρχει απο ics rom , εδω ...http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1466

Καλη επιτυχια .....

 

Αν το παω σε 2.3.5 αξιζει να του κανω root??

NEVER GIVE UP.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Αν το παω σε 2.3.5 αξιζει να του κανω root??

Δεν χρειαζεσαι ροοτ σε οποια και να βαλεις , φλασαρεις κατευθειαν ρομ αφου εχεις αλλαξει το recovery.img μεσω ροζ οθονης

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΧΕΤΟ

Αν κάποιος έχει ICS στο τηλέφωνό του μπορεί να κάνει κατ ευθείαν restore με το recovery σε Gingerbread? Γίνεται δηλαδή έτσι απ ευθείας το restore ή πρέπει να εγκατασταθεί πρώτα η Gingerbread? Το έχει δοκιμάσει κανείς? Γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτή την επικίνδυνη αποστολή :lol:?

 

Χρονια πολλα σε ολους τους φιλους καταρχας!

 

Λοιπον. Τα πραγματα ειναι σχετικα απλα. Θεωρητικα γινεται...απλα θελει λιγο το πειραγμα του. Δεν ειναι κλασσικο restore.

Εστω οτι εισαι σε ics baseband (αρα εχεις και την ics pinkscreen) με CWM 6 και θες να κανεις restore 1 gb που πηρες backup me CWM 5

Πρωτα απ'ολα πρεπει να αλλαξεις το recovery.img που χρησιμοποιεις(μπορεις ακομα και μεσα απο το κιν μεσω ενος root explorer)

Επειτα μεσα στο backup της gb υπαρχει ενα αρχειο boot.vfat.tar το οποιο περιεχει συμπιεσμενο τον φακελο της pink screen. Αρα περιεχει τον φακελο του gb(2.3) baseband. Αν κανεις αμεσα restore θα σου αλλαξει ολη την pinkscreen και το κινητο θα κολλησει στην αρχικη οθονη. Μπορεις βεβαια να αλλαξεις το αρχειο boot.vfat.tar με ενα απο 1 backup με ics baseband αλλα μετα πρεπει να αλλαξεις και το md5 του αρχειο που υπαρχει στο nandroid.md5 του backup της gb. Με λιγα λογια πολλη κουραση ! :P

Υποψην ολα τα παραπανω δεν τα εχω δοκιμασει, αλλα λογικα αν γινουν ολα σωστα δεν υπαρχει λογος να μην δουλεψει.

 

Αυτο που εχω δοκιμασει ομως και ξερω σιγουρα οτι δουλευει ειναι οτι αν εισαι σε ics baseband μπορεις να φλασαρεις ανετα gb rom και να δουλεψει κανονικα(απλα δεν θα χεις σημα στο κιν) και αναποδα αν εισαι σε gb baseband με φλασαρισμενο στεπ1 απο ics(για μεγαλυτερο partition size) μπορεις να φλασαρεις ics rom (αλλα η shendu και η cm10 θελουν με CWM6 να τις φλασαρεις) και παλι τοτε θα δουλεψει κανονικα το κινητο αλλα χωρις σημα παλι.

 

Λοιπον αυτα....Σρυ αμα κουρασα :)

 

P.S.

Gkalen συγχαρητηρια για το black background στην horse!!! Μιας και πλεον δεν εχεις κατι αλλο να προσφερεις εκει, ψηνεις να κανεις upgrade επιτελους μπας και δουμε τιποτα καινουρια κολπα σε gb/ics (ξες κανα tv-out :D )

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει στο Site ότι ένα παιδί είχε φτιάξει μια rom 2.3 νομίζω που σου αλλάζει τελείως το κινητό και γενικά μου λένε πολλά παιδιά να βγάλω την official gingerbread μήπως ξέρετε να μου προτείνετε κάποια καλυτερη από την official?
NEVER GIVE UP.....
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει στο Site ότι ένα παιδί είχε φτιάξει μια rom 2.3 νομίζω που σου αλλάζει τελείως το κινητό και γενικά μου λένε πολλά παιδιά να βγάλω την official gingerbread μήπως ξέρετε να μου προτείνετε κάποια καλυτερη από την official?

Ολες οι custom rom ειναι πολυ καλυτερες απο τις official.

Εσυ πρεπει να πας πρωτα σε official gb και μετα μιλαμε για ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι custom rom ειναι πολυ καλυτερες απο τις official.

Εσυ πρεπει να πας πρωτα σε official gb και μετα μιλαμε για ρομ.

 

Την έβαλα την official πριν λίγο... :-)

NEVER GIVE UP.....
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα την official πριν λίγο... :-)

 

ακολουθησε αυτες τις οδηγιες

πρωτα αλλαζουμε recovery,img , κατεβασμα ...http://www.mediafire.com/d...ppwv0zavy09a04 , ( το ξεζιπαρουμε και ειναι μεσα το "recovery.img" )

Αυτο ειναι το 5.0.2.7 recovery.img , που θα σας επιτρεψει να παρετε backup απο το υπαρχον μαμα 2.3 ρομ που εχετε τωρα, και μετα απο το backup μπορειτε ανετα να περασετε οποιο 2.3 based custom rom θελετε.

 

Μαθημα 1

Παιξτε λιγο με το τηλ.. σας και συνδεθειτε σε ροζ οθονη .

Σβηστε το τηλ.. σας και μετα κρατηστε πατημενα συνεχως τα πληκτρα , vol+ , vol- και power on , και θα δειτε να κατεβαινει μια ροζ οθονη .

Συνδεστε το τηλ.. στο pc σας ( οπως ειστε στη ροζ οθονη) , και θα εμφανιστει ενας καινουριος αφαιρουμενος δισκος ( ακομα και αν σας πει οτι δεν εγκατασταθηκε σωστα το νεο υλικο σας ) , ανοιξτε το "ο υπολογιστης μου" και θα δειτε εναν καινουριο αφαιρουμενο δισκο ( εμενα μου τον εχει σαν , "αφαιρουμενος δισκος j " ).

Ανοιξτε τον και θα δειτε ενα φακελο "image" τον οποιο θα αποθηκευσετε καπου στο pc σας και μετα απο αυτο ανοιξτε τον φακελο image και θα δειτε μεσα ενα αρχειο που λεγεται "recovery.img" το οποιο ειναι το μαμισιο recovery και θα πρεπει να το αλλαξετε με το "recovery.img" , που κατεβασατε στην αρχη ( 5.0.2.7 recovery.img) .

Μολις αντικαταστησετε το recovery.img , καντε ασφαλη καταργηση υλικου και αποσυνδεστε το usb απο το pc σας .

Μετα βγαλτε μπαταρια και ξαναβαλτε την και ειστε ετοιμοι με το πρωτο σκελος .

 

Μαθημα 2

Πως μπαινουμε στο recovery.

Σβηνουμε το τηλ.. μας και μετα , κραταμε πατημενα ΣΥΝΕΧΩΣ ( δεν τ'αφηνουμε μεχρι να μπουμε στο 5.0.2.7 recovery menu ) τα πληκτρα , vol+ και power on .

Μπηκαμε στο recovery menu και τωρα μπορουμε να παρουμε backup της μαμας ρομ που εχουμε .

Με τα πληκτρα της φωνης πηγαινουμε πανω κατω στο μενου , με το πληκτρο search επιλεγουμε και με το πληκτρο πισω γυριζουμε πισω στο μενου .

Το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι να επιλεξουμε το "backup" και να περιμενουμε μεχρι να τελειωσει , οταν ολοκληρωθει το backup , παμε πισω στο αρχικο μενου και επιλεγουμε , reboot system now .

Και τελειωσαμε με το backup της μαμας ρομ , και απο δω και περα ειμαστε ετοιμοι οποτε θελουμε να φλασαρουμε το custom rom μας.

 

Εγκατασταση custom rom

κατεβαζουμε το ρομ που θελουμε

Μετα βαζεις το ρομ στη καρτα σου ( δεν ξεζιπαρουμε ) , σβηνεις το τηλ.. και μπαινεις cwm recovery (vol+ ,power on) και κανεις

Wipe data factory reset

Wipe cache

Advanced και επιλεγουμε wipe dalvik cache

Mounts and storage και επιλεγουμε format/system

Install zip from sd card

Choose zip from sd card

Διαλεγεις το , custom_rom_blablabla.zip

περιμενουμε 2 λεπτα να τελειωσει η εγκατασταση

Reboot system now (περιμενουμε λιγο παραπανω για να ανοιξει το τηλ.. μην αγχωνεστε απλα περιμενετε )

Ετοιμοι ....

 

σου προτεινω για αρχη αυτα τα ρομ ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1738140

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1738141

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ακολουθησε αυτες τις οδηγιες

πρωτα αλλαζουμε recovery,img , κατεβασμα ...http://www.mediafire.com/d...ppwv0zavy09a04 , ( το ξεζιπαρουμε και ειναι μεσα το "recovery.img" )

Αυτο ειναι το 5.0.2.7 recovery.img , που θα σας επιτρεψει να παρετε backup απο το υπαρχον μαμα 2.3 ρομ που εχετε τωρα, και μετα απο το backup μπορειτε ανετα να περασετε οποιο 2.3 based custom rom θελετε.

 

Μαθημα 1

Παιξτε λιγο με το τηλ.. σας και συνδεθειτε σε ροζ οθονη .

Σβηστε το τηλ.. σας και μετα κρατηστε πατημενα συνεχως τα πληκτρα , vol+ , vol- και power on , και θα δειτε να κατεβαινει μια ροζ οθονη .

Συνδεστε το τηλ.. στο pc σας ( οπως ειστε στη ροζ οθονη) , και θα εμφανιστει ενας καινουριος αφαιρουμενος δισκος ( ακομα και αν σας πει οτι δεν εγκατασταθηκε σωστα το νεο υλικο σας ) , ανοιξτε το "ο υπολογιστης μου" και θα δειτε εναν καινουριο αφαιρουμενο δισκο ( εμενα μου τον εχει σαν , "αφαιρουμενος δισκος j " ).

Ανοιξτε τον και θα δειτε ενα φακελο "image" τον οποιο θα αποθηκευσετε καπου στο pc σας και μετα απο αυτο ανοιξτε τον φακελο image και θα δειτε μεσα ενα αρχειο που λεγεται "recovery.img" το οποιο ειναι το μαμισιο recovery και θα πρεπει να το αλλαξετε με το "recovery.img" , που κατεβασατε στην αρχη ( 5.0.2.7 recovery.img) .

Μολις αντικαταστησετε το recovery.img , καντε ασφαλη καταργηση υλικου και αποσυνδεστε το usb απο το pc σας .

Μετα βγαλτε μπαταρια και ξαναβαλτε την και ειστε ετοιμοι με το πρωτο σκελος .

 

Μαθημα 2

Πως μπαινουμε στο recovery.

Σβηνουμε το τηλ.. μας και μετα , κραταμε πατημενα ΣΥΝΕΧΩΣ ( δεν τ'αφηνουμε μεχρι να μπουμε στο 5.0.2.7 recovery menu ) τα πληκτρα , vol+ και power on .

Μπηκαμε στο recovery menu και τωρα μπορουμε να παρουμε backup της μαμας ρομ που εχουμε .

Με τα πληκτρα της φωνης πηγαινουμε πανω κατω στο μενου , με το πληκτρο search επιλεγουμε και με το πληκτρο πισω γυριζουμε πισω στο μενου .

Το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι να επιλεξουμε το "backup" και να περιμενουμε μεχρι να τελειωσει , οταν ολοκληρωθει το backup , παμε πισω στο αρχικο μενου και επιλεγουμε , reboot system now .

Και τελειωσαμε με το backup της μαμας ρομ , και απο δω και περα ειμαστε ετοιμοι οποτε θελουμε να φλασαρουμε το custom rom μας.

 

Εγκατασταση custom rom

κατεβαζουμε το ρομ που θελουμε

Μετα βαζεις το ρομ στη καρτα σου ( δεν ξεζιπαρουμε ) , σβηνεις το τηλ.. και μπαινεις cwm recovery (vol+ ,power on) και κανεις

Wipe data factory reset

Wipe cache

Advanced και επιλεγουμε wipe dalvik cache

Mounts and storage και επιλεγουμε format/system

Install zip from sd card

Choose zip from sd card

Διαλεγεις το , custom_rom_blablabla.zip

περιμενουμε 2 λεπτα να τελειωσει η εγκατασταση

Reboot system now (περιμενουμε λιγο παραπανω για να ανοιξει το τηλ.. μην αγχωνεστε απλα περιμενετε )

Ετοιμοι ....

 

σου προτεινω για αρχη αυτα τα ρομ ...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1738140

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1738141

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια μάλλον θα βάλω την 3η rom που μου είπες :-)

NEVER GIVE UP.....
Link to comment
Share on other sites

πηγα να περασω σημερα αυτην εδω την rom. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1815568 εχω κολλησει στο βημα 2 με την ροζ οθονη για να περασω το recovery.δεν μου το αναγνωριζει το pc οταν συνδεω το usb.
Link to comment
Share on other sites

πηγα να περασω σημερα αυτην εδω την rom. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1815568 εχω κολλησει στο βημα 2 με την ροζ οθονη για να περασω το recovery.δεν μου το αναγνωριζει το pc οταν συνδεω το usb.

Απο δω θ'ακολουθησεις οδηγιες για ξεκλειδωμα της ροζ οθονης ..... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1736650

Link to comment
Share on other sites

την περασα ολα κομπλε αλλα ο ηχος μου τον ακουω λες και παιζει στερεοφονικα.εχει αυτο το dsp manager και δεν μπορω να τον φτιαξω με τιποτα
Link to comment
Share on other sites

την περασα ολα κομπλε αλλα ο ηχος μου τον ακουω λες και παιζει στερεοφονικα.εχει αυτο το dsp manager και δεν μπορω να τον φτιαξω με τιποτα

Ειναι νωρις ακομα , θα βρεις κι αλλα πραγματα στην πορεια ...

Link to comment
Share on other sites

παει το χαλασα το τηλ.ο ηχος τελικα ηταν χαλια.πηγα να το κανω ξανα 2.3.5 και περασα το step 2 σε φακελο dload.οταν παταω ομως και τα δυο volume μου βγαζει συνεχεια την ροζ οθονη.
Link to comment
Share on other sites

παει το χαλασα το τηλ.ο ηχος τελικα ηταν χαλια.πηγα να το κανω ξανα 2.3.5 και περασα το step 2 σε φακελο dload.οταν παταω ομως και τα δυο volume μου βγαζει συνεχεια την ροζ οθονη.

Δεν χαλασες τιποτα ακομα , ετσι ειναι η ics , ομορφη αλλα με προβληματα , και οσο πιο πολυ την εχεις τοσο θα παρουσιαζονται κι αλλα.

Πρεπει πρωτα να πας σε official ics ξανα , και μετα στεπ 2 απο gb για να κατεβεις.

Link to comment
Share on other sites

να περασω το step 2 απο την official?

 

παλι ροζ οθονη και με την official ics και μου παει στον φακελο με το image.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

παλι ροζ οθονη και με την official ics και μου παει στον φακελο με το image.

Χωρις μπαταρια καντο , κρατωντας τα 3 κουμπια και σφηνωσε το usb και αστα .

Τσεκαρε αν εχεις σιγουρα τον dload φακελο στην sd με το update app απο το στεπ 1 της ics .

Για official ics , κανεις στεπ1 και 2 , μετα για gb μονο το στεπ 2.

Ισως σε παιδεψει λιγο αλλα αυτη ειναι η σειρα.

Link to comment
Share on other sites

το κανω χωρις την μπαταρια αλλα παλι ροζ οθονη.η βλακεια μου ηταν οτι δεν περασα την ics official αλλα το step 2 απο την gb.εκει κολλησε και τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα.βαζω το step 1 απο την Β928 official ics σε φακελο dload στην καρτα sd αλλα παλι ροζ οθονη και μου ανοιγει τον φακελο image στον υπολογιστη.
Link to comment
Share on other sites

το κανω χωρις την μπαταρια αλλα παλι ροζ οθονη.η βλακεια μου ηταν οτι δεν περασα την ics official αλλα το step 2 απο την gb.εκει κολλησε και τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα.βαζω το step 1 απο την Β928 official ics σε φακελο dload στην καρτα sd αλλα παλι ροζ οθονη και μου ανοιγει τον φακελο image στον υπολογιστη.

Προλαβε να κανει το update η το διεκοψε και μετα κολλησε ?

Αν κολλησε πριν κανει update , ξαναβαλε recovery.img ( αν δεν εχεις ηδη ), βαλε και το ics rom που ειχες πριν και ξαναφλασαρε το , μαλλον ετσι θα στρωσει και απο αυριο το δοκιμαζεις να το κανεις σωστα απ'την αρχη .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

το διεκοψε στην μεση.ουτε καν στο recovery μπορω να μπω αν κ το περναω μεσα στον φακελο image.παταω το power και το volume + για να μπω στο recovery αλλα αυτο μου ωγαζει μονο το logo της huawei κανει ξανα επανεκκινηση και ξανα το logo.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά παίδες.

 

Έχω μια ερώτηση να σας κάνω (αν κι όχι τόσο σχετική με το θέμα του modding). Θέλω αλλάξω την SD κάρτα μου με μια νέα και ταχύτερη (class 10). Θα πρέπει να ξαναπεράσω τη ρομ από την αρχή και κάθε ένα πρόγραμμα από τα back up του titanium ή μπορώ να αντιγράψω όλα τα περιεχόμενα της παλιάς κάρτας (system και user files) στη νέα χωρίς να υπάρξει πρόβλημα στη λειτουργία κ του κινητου και των προγραμμάτων;:blink:

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά παίδες.

 

Έχω μια ερώτηση να σας κάνω (αν κι όχι τόσο σχετική με το θέμα του modding). Θέλω αλλάξω την SD κάρτα μου με μια νέα και ταχύτερη (class 10). Θα πρέπει να ξαναπεράσω τη ρομ από την αρχή και κάθε ένα πρόγραμμα από τα back up του titanium ή μπορώ να αντιγράψω όλα τα περιεχόμενα της παλιάς κάρτας (system και user files) στη νέα χωρίς να υπάρξει πρόβλημα στη λειτουργία κ του κινητου και των προγραμμάτων;:blink:

 

Καλη χρονια φιλε.

Δε θα ξαναπερασεις τη ROM. Κανε απλως ενα copy/paste.

Τι καρτα θα παρεις;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ , ΜΕ ΥΓΕΙΑ

 

ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ HORSEMAGEDDON

Eυχαριστω τον MOIHACK , για το updater script

 

1. BLACK BLUE THEME .... http://www.mediafire.com/?wip1bssgkimv2o8

 

2. BLACK GREEN THEME ... http://www.mediafire.com/?zl9cf0fbososbpg

 

3. NEW HORSEMAGEDDON THEME ... http://www.mediafire.com/?8ogb9bec3vgiei3

 

μπαινουμε recovery και φλασαρουμε οποιο θεμα θελουμε .

αμα θελοuμε κανουμε και wipe cache και wipe dalvik cache.

περιμενουμε 2-3 λεπτα να ξανανοιξει το τηλ...

για screenshots εδω ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597358&page=59

ENJOY .... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 εβδομαδες πηρα την πρωτη αλλα την δεκαεξαρα. Ειναι απο τις καλυτερες μαρκες και ειμαι ευχαριστημενος.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...