Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
7 ώρες πριν, pki said:

Ανάμεσα σε Samsung s6 Lite wifi 64 gb και xiaomi pad 5 ,τι θα προτιμούσατε; 

Πρώτα από όλα θα κοίταζα το hardware. Καλά και τα δύο. Στην samsung παλαιότερα πλήρωνες την μάρκα. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει.

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια χρήματα παίζει το huawei matepad 11.

Δεν υποστηρίζει gapps. Αν δε σε απασχολεί ριξτου μια ματιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mol said:

Στα ίδια χρήματα παίζει το huawei matepad 11.

Δεν υποστηρίζει gapps. Αν δε σε απασχολεί ριξτου μια ματιά.

 

Για μένα είναι σημαντικό το Playstore.  Εχω διετίας που το υποστηρίζει και πάει σφαίρα

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pki said:

Ανάμεσα σε Samsung s6 Lite wifi 64 gb και xiaomi pad 5 ,τι θα προτιμούσατε; 

Εννοείτε πας καρφί για το Xiaomi. Το μόνο καλύτερο που έχει το συγκεκριμένο Samsung είναι το πενάκι και τίποτα άλλο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα σε lenovo pad plus 6/128 και xiaomi pad 5 6/128. 225 βρίσκω το πρώτο, 260 το δεύτερο ελαφρώς μεταχειρισμένο. Το θέλω κατά κύριο για παιδί που θα παίζει παιχνίδια και θα βλεπει ταινίες. Ήδη έχω ξεφύγει αρκετά στο budget αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να δώσω τόσα για ένα τάμπλετ.

Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panosfx said:

Εννοείτε πας καρφί για το Xiaomi. Το μόνο καλύτερο που έχει το συγκεκριμένο Samsung είναι το πενάκι και τίποτα άλλο.

Το πενακι δεν ειναι σημαντικό;δεν αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, GUZGUN said:

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα σε lenovo pad plus 6/128 και xiaomi pad 5 6/128. 225 βρίσκω το πρώτο, 260 το δεύτερο ελαφρώς μεταχειρισμένο. Το θέλω κατά κύριο για παιδί που θα παίζει παιχνίδια και θα βλεπει ταινίες. Ήδη έχω ξεφύγει αρκετά στο budget αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να δώσω τόσα για ένα τάμπλετ.

Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τα Lenovo σταματούν την υποστήριξη σχετικά γρήγορα. Τα μεταχειρισμένα δεν ξέρεις τι θέματα μπορεί να έχουν Πχ μπαταρία άχρηστη. Εγώ που είμαι και μεγάλης σχετικής ηλικίας το tablet μου είναι χρήσιμο σε συγκεκριμένη δουλειά. Θα προτιμούσα όμως κάτι όπως netbook αυτά που έδιναν παλιά στα σχολεία αλλά πολύ σύγχρονο. Εκεί να δεις πόσο ξεφεύγουν οι τιμές.

Δες λοιπόν κάτι καινούργιο και επώνυμο.

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GUZGUN said:

Καλησπέρα. Είμαι ανάμεσα σε lenovo pad plus 6/128 και xiaomi pad 5 6/128. 225 βρίσκω το πρώτο, 260 το δεύτερο ελαφρώς μεταχειρισμένο. Το θέλω κατά κύριο για παιδί που θα παίζει παιχνίδια και θα βλεπει ταινίες. Ήδη έχω ξεφύγει αρκετά στο budget αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να δώσω τόσα για ένα τάμπλετ.

Στάλθηκε από το Redmi K20 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πάνε στο xiaomi. 

Lenovo ξεχνάς υποστηρίξη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης tablet με εκτυπωτή;η και άλλες συσκευές πχ οθόνες,ποντίκι,κτλ.οτι δηλαδή κάνει ένα laptop.και αν ποια μοντέλα;

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα σύνδεσης tablet με εκτυπωτή;η και άλλες συσκευές πχ οθόνες,ποντίκι,κτλ.οτι δηλαδή κάνει ένα laptop.και αν ποια μοντέλα;

Αν ο εκτυπωτής έχει Wi-Fi, όπως έχουν οι περισσότεροι πλέον, τότε συνδέεται με όλα τα ταμπλετ. Για ενσύρματη σύνδεση θα χρειαστείς σίγουρα ανταπτορα αλλά δεν ξέρω κατά ποσό θα δουλέψει σε όλα τα ταμπλετ.
Για ποντίκι και πληκτρολόγιο ισχύει το ίδιο με Bluetooth/καλώδιο.
Για οθόνη εκεί τα πράγματα διαφοροποιούνται λίγο περισσότερο. Κάποια ταμπλετ δεν υποστηρίζουν καθόλου, συνήθως στην πολύ οικονομική κατηγορία. Κάποια υποστηρίζουν απλά προβολή της οθόνης του ταμπλετ σε μεγαλύτερη οθόνη/τηλεόραση. Και κάποια υποστηρίζουν και προβολή της οθόνης αλλά και ένα διαφορετικό περιβάλλον τύπου υπολογιστή.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους!! 

Ψάχνω για ένα tablet για απλή χρήση (καμιά ταινία Netflix, ebook, browsing κλπ) και έχω δει το Realme Pad 10.4" (6GB/128GB).

Γνώμη για το συγκεκριμένο ? 

Το budget είναι εως 250€

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2023 at 6:05 ΜΜ, dante_100 said:

Καλησπέρα σε όλους!! 

Ψάχνω για ένα tablet για απλή χρήση (καμιά ταινία Netflix, ebook, browsing κλπ) και έχω δει το Realme Pad 10.4" (6GB/128GB).

Γνώμη για το συγκεκριμένο ? 

Το budget είναι εως 250€

Ακριβό για την τιμή του και τα χαρακτηριστικά που έχει άλλα είναι καλή επιλογή. Υποστηρίζει και 1080p στο Netflix που αλλά tablet σε αυτή την τιμή φαίνεται πως δεν υποστηρίζουν.

Η φωτεινότητα της οθόνης είναι 360 nits πράγμα που σημαίνει ότι κάτω από τον ήλιο δεν νομίζω πως θα βλέπεις κάτι. Λίγο πολύ τέτοια φωτεινότητα έχουν τα tablet σε αυτό το εύρος τιμών.

Ρίξε μια ματιά και στο Redmi Pad, έχει λίγο πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά.

Επίσης αν δεν σε νοιάζει το android, μια ματιά για κάποιο μεταχειρισμένο ipad ίσως να ήταν η καλύτερη επιλογή αν βρεθεί κάτι.

Υπάρχει και το alldocube iplay 50 pro το οποίο το βρίσκεις από Ευρώπη 160€ περίπου, έχει περίπου την ίδια οθόνη και φωτεινότητα, καλύτερο επεξεργαστή στα benchmark scores, δεν βρήκα πουθενά ότι υποστηρίζει 1080p για τις streaming εφαρμογές πέρα από το YouTube οπότε Netflix πιθανότατα θα είναι 540p η μεγαλύτερη ανάλυση όπως και στο Prime Video ή Disney. Δεν παίρνει updates οπότε θα έχει android 12 και τέλος, ούτε security patches και έχει περίπου 1000 mAh μικρότερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα τώρα έχω ένα chuwi hi10 tablet με windows. για την δουλειά που θέλω στο ιατρείο(μια εφαρμογή συνταγογραφησης) είναι οκ. αργό μεν αλλά οκ. όταν όμως θέλω να δω κάτι ίντερνετ, email thunderbird κλπ τα πράγματα ζορίζουν. υπάρχει κάτι οικονομικό σε windows αλλά σαφώς πιο γρήγορο από αυτό που έχω; abcf6518b19d64b233177263d9b839c2.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ilka71 said:

καλησπέρα τώρα έχω ένα chuwi hi10 tablet με windows. για την δουλειά που θέλω στο ιατρείο(μια εφαρμογή συνταγογραφησης) είναι οκ. αργό μεν αλλά οκ. όταν όμως θέλω να δω κάτι ίντερνετ, email thunderbird κλπ τα πράγματα ζορίζουν. υπάρχει κάτι οικονομικό σε windows αλλά σαφώς πιο γρήγορο από αυτό που έχω; abcf6518b19d64b233177263d9b839c2.jpg

Για κάτι καλύτερο από αυτό βλέπω το alldocube iwork gt (κυκλοφορεί με 2 διαφορετικούς επεξεργαστές i3 και i5 με έως 100€ διαφορά) αλλά με τέτοια τιμή κοιτάς και laptop απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Για κάτι καλύτερο από αυτό βλέπω το alldocube iwork gt (κυκλοφορεί με 2 διαφορετικούς επεξεργαστές i3 και i5 με έως 100€ διαφορά) αλλά με τέτοια τιμή κοιτάς και laptop απευθείας.
καλησπέρα μιλάς για αγορά από εδώ η ebay, alliexpress ;
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ilka71 said:
3 ώρες πριν, Arinos said:
Για κάτι καλύτερο από αυτό βλέπω το alldocube iwork gt (κυκλοφορεί με 2 διαφορετικούς επεξεργαστές i3 και i5 με έως 100€ διαφορά) αλλά με τέτοια τιμή κοιτάς και laptop απευθείας.

καλησπέρα μιλάς για αγορά από εδώ η ebay, alliexpress ;

Από bang good από γνωστές σελίδες με τα κουπόνια.

Ξέχασα να το γράψω αυτό.

Οι τιμές εδώ ξεφεύγουν πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι πιστοποιημένα δεν κρατούν πολλοί ασχέτως το καλό hardware που μπορεί να έχουν.

Σταματούν να παίρνουν αναβαθμίσεις και πολλές φορές έχουν android πειραγμένο και σε ένα χρόνο το πολύ σέρνονται.

Έχω ένα huawei πάρει με κανονικό android εδώ και τέσσερα χρόνια και πάει σφαίρα. ακόμα Στα επόμενα μοντέλα σταμάτησε η υποστήριξη του google play store. Είχα πληρώσει τότε 200 ευρώ με wifi και sim κάρτα. Λόγω δουλειάς με έχει εξυπηρετήσει αφάνταστα. Βλέπω και netflix  αφού είναι widevine L1, κτλ άνετα όταν έχω χρόνο. Θα προτιμούσα κάτι στο μέγεθος των παλιών netbook με windows με δυνατό επεξεργαστή να μην τρώει κολλήματα  αλλά οι τιμές ξεφεύγουν.

Μην σας ξεγελάνε οι Κινέζικες μάρκες ότι να ναι. Έχει και οι Xiaomi κάτι καλά αλλά νομίζω δεν τα φέρνουν Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, Vox said:

Αν δεν είναι πιστοποιημένα δεν κρατούν πολλοί ασχέτως το καλό hardware που μπορεί να έχουν.

Σταματούν να παίρνουν αναβαθμίσεις και πολλές φορές έχουν android πειραγμένο και σε ένα χρόνο το πολύ σέρνονται.

Έχω ένα huawei πάρει με κανονικό android εδώ και τέσσερα χρόνια και πάει σφαίρα. ακόμα Στα επόμενα μοντέλα σταμάτησε η υποστήριξη του google play store. Είχα πληρώσει τότε 200 ευρώ με wifi και sim κάρτα. Λόγω δουλειάς με έχει εξυπηρετήσει αφάνταστα. Βλέπω και netflix  αφού είναι widevine L1, κτλ άνετα όταν έχω χρόνο. Θα προτιμούσα κάτι στο μέγεθος των παλιών netbook με windows με δυνατό επεξεργαστή να μην τρώει κολλήματα  αλλά οι τιμές ξεφεύγουν.

Μην σας ξεγελάνε οι Κινέζικες μάρκες ότι να ναι. Έχει και οι Xiaomi κάτι καλά αλλά νομίζω δεν τα φέρνουν Ελλάδα.

Κάποια από αυτά που γράφεις δεν ισχύουν.

Τι σχέση έχει αν ένα τάμπλετ δεν έχει καινούριο ή αν έχει πειραγμένο Android με το να σέρνονται; Καμία.

Και έχω πολλά παραδείγματα. Έχω δει και καινούρια κινεζοτάμπλετ με πρόσφατο Android και σέρνονται από την αρχή.

Έχω και άλλο κινεζοτάμπλετ που το πήρα πριν 6 μήνες που έχει μείνει τώρα με Αndroid 11 και ακόμα πετάει. Και επειδή είναι certified τρέχει και Netflix κλπ. Γιατί να το αλλάξω; Και μιλάμε για κόστος κάτω από 200ευρώ και με 8gb Ram.

Τώρα τα Ηuawei χωρίς Play Store ναι είναι χαμένη υπόθεση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, junglist said:

Κάποια από αυτά που γράφεις δεν ισχύουν.

Τι σχέση έχει αν ένα τάμπλετ δεν έχει καινούριο ή αν έχει πειραγμένο Android με το να σέρνονται; Καμία.

Και έχω πολλά παραδείγματα. Έχω δει και καινούρια κινεζοτάμπλετ με πρόσφατο Android και σέρνονται από την αρχή.

Έχω και άλλο κινεζοτάμπλετ που το πήρα πριν 6 μήνες που έχει μείνει τώρα με Αndroid 11 και ακόμα πετάει. Και επειδή είναι certified τρέχει και Netflix κλπ. Γιατί να το αλλάξω; Και μιλάμε για κόστος κάτω από 200ευρώ και με 8gb Ram.

Τώρα τα Ηuawei χωρίς Play Store ναι είναι χαμένη υπόθεση.

Εννοείται ότι είναι χαμένη υπόθεση αν δεν υπάρχει play store το οποίο κιόλας να αναβαθμίζεται. 

Αν είναι πειραγμένο το android το και δεν έχει τις πιστοποιήσεις της Google του Netflix του Disney του ertflix το μηχανάκι πολύ σύντομα θα σέρνεται. Και όταν λέμε να πετάει να είναι widevine L1. και οι εφαρμογές αυτές να μπαίνουν από το επίσημο playstore και όχι από τίποτα Aptoide και τέτοια.

Συμφωνώ στο ότι υπάρχουν και πολύ καλά κινέζικα  προϊόντα και όχι μόνο στο θέμα των tablet.

Όπως και τα αντίστοιχα tv boxes που είναι για τις τηλεοράσεις τα ίδια συμβαίνουν και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, θα σας πω την εμπειρία μου τάμπλετ που έχουν περάσει από τα χέρια μου συνεπώς, θα καθοδηγήσουν και τους υπόλοιπους.

Λοιπόν, σε καμία περίπτωση, δεν θα πρότεινα ταμπλετ Alcatel (δεν θυμάμαι μοντέλο), πραγματικά ακόμα κλαιω τα λεφτά που έδωσα, ήταν ότι χειρότερο έχει περάσει από τα χέρια μου, ασταμάτητα κολλήματα, απηύδησα σε βαθμό που είπα ότι δεν θα ξαναπάρω ποτέ Alcatel. Δέλεαρ η χαμηλή τιμή αλλά, πραγματικά κατάλαβα προς τι αυτή η τιμή, η φτήνια σε όλο της το μεγαλείο, σε ποιότητα, σε οθόνη, σε όλα. 

Κατόπιν, αγόρασα ένα Lenovo (το Μ10 2ης γενιάς) το οποίο, ήταν ένα πραγματικά τίμιο ταμπλετ. Για την τιμή του, αρκετά καλή επιλογή, χωρίς κολλήματα, χωρίς τίποτα. Η κατασκευή του ποιοτική, με αλουμίνιο (κατά πάσα πιθανότητα), το φινίρισμα κορυφή για τα λεφτά του, μια επιλογή που θα πρότεινα και επίσης, πανάλαφρο, κομψό. Δυστυχώς όμως, νομίζω ότι δεν είναι και πολύ ποιοτική η οθόνη του καθώς, μια φορά έπεσε και η οθόνη ράγισε απευθείας. Λειτουργικό μεν αλλά, δυστυχώς, η επισκευή ακριβή και δεν ξέρω τι παίζει με το σέρβις της εταιρείας στη χώρα μας (αν υπάρχει, σε τι κατάσταση βρίσκεται κτλ). Είναι μια επιλογή που θα πρότεινα, μπορεί να ειναι οικονομική αλλά, ειναι αρκετά τίμια 

Πέρασε από τα χέρια μου και ένα Galaxy Tablet του 2016 το οποίο, παρόλη την ηλικία του, ήταν αξιοπρεπές και πάλι βέβαια, για τα δεδομένα μου, κάπως αργό και βαρύ συνεπώς, πιστεύω ότι η Samsung, προσφέρει συσκευές που αντέχουν σε βάθος χρόνου οπότε, είναι μια από τις επιλογές που πρέπει να λάβει κάποιος στα υπόψιν αν ενδιαφέρεται για ταμπλετ. 

Γενικά, θα έλεγα ότι τα Android tablet, ουδεμία σχέση έχουν με τα Android τηλέφωνα, η εμπειρία διαφέρει αρκετά, σε κινητό, δεν μου έχει τύχει να τρώει σκαλώματα ενώ στα ταμπλετ που πέρασαν από τα χέρια μου, ήταν πιο εμφανή. Βέβαια, στα ταμπλετ, πρέπει να ανεβεί κάποιος οικονομικά για να αποκτήσει μια πραγματικά αξιόλογη συσκευή. Έτσι λοιπόν, εφόσον ανέβηκα οικονομικά, στράφηκα στην επιλογή της Apple και πιο συγκεκριμένα, στην πιο οικονομική πρόταση, το iPad 9th generation. Μέχρι στιγμής, δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα, το λογισμικό, όντως επαληθεύει τα όσα ακούγονται, για την ομαλότητα χρήσης του. Η μπαταρία του αρκετά καλή, μπορεί να μου βγάλει και 8ωρο σερί χρήσης. Ποιοτικά ναι, είναι σε άλλο επίπεδο η κατασκευή όμως, για τη χρήση που το πήρα (σερφάρισμα, social media, μουσική), νομίζω ότι κακώς έκανα τέτοιο οικονομικό άνοιγμα βέβαια, σε βάθος χρόνου μπορεί να διαψευστώ.
 

Επίσης, μπορεί να πέσει κόσμος και κοσμάκης να με φάει αλλά, δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί με το iOS, ακόμα και αν μετά από χρόνια επιμονής σε Android δοκιμάζω και κάτι άλλο. Γενικά, κάτι που πρέπει να έχετε στα υπόψιν σας, είναι και η χρήση για την οποία θα κάνετε την αγορά σας. Εγώ για παράδειγμα, για την ώρα κάνω κάπως τυπική χρήση, μελλοντικά σκέφτομαι να αγοράσω και κάνα πληκτρολόγιο η καμία γραφίδα για σημειώσεις, να το μετατρέψω σε μίνι λαπτοπ. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους.

Είχα ένα Teclast P20HD που δυστυχώς η μικρή έσπασε η οθόνη και ακόμα δεν έχω βρει άκρη με ανταλλακτικά (το ρίσκο αγοράς από Κίνα). Δυστυχώς το tablet ήταν αξιοπρεπέστατο χωρίς κολλήματα και λοιπά προβλήματα. (Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με το service θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως.

Με τα πολλά, αποφάσισα να αγοράσω νέο tablet στη μικρή. Η χρήση είναι youtube, games (όχι ιδιαιτέρων απαιτήσεων) και netflix/disney+.

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας αναφορικά με προτάσεις αγοράς σύμφωνα με την χρήση που ανέφερα. Budget 200 €.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2023 at 4:32 ΠΜ, tsimisde said:

Λοιπόν, θα σας πω την εμπειρία μου τάμπλετ που έχουν περάσει από τα χέρια μου συνεπώς, θα καθοδηγήσουν και τους υπόλοιπους.

Λοιπόν, σε καμία περίπτωση, δεν θα πρότεινα ταμπλετ Alcatel (δεν θυμάμαι μοντέλο), πραγματικά ακόμα κλαιω τα λεφτά που έδωσα, ήταν ότι χειρότερο έχει περάσει από τα χέρια μου, ασταμάτητα κολλήματα, απηύδησα σε βαθμό που είπα ότι δεν θα ξαναπάρω ποτέ Alcatel. Δέλεαρ η χαμηλή τιμή αλλά, πραγματικά κατάλαβα προς τι αυτή η τιμή, η φτήνια σε όλο της το μεγαλείο, σε ποιότητα, σε οθόνη, σε όλα. 

Κατόπιν, αγόρασα ένα Lenovo (το Μ10 2ης γενιάς) το οποίο, ήταν ένα πραγματικά τίμιο ταμπλετ. Για την τιμή του, αρκετά καλή επιλογή, χωρίς κολλήματα, χωρίς τίποτα. Η κατασκευή του ποιοτική, με αλουμίνιο (κατά πάσα πιθανότητα), το φινίρισμα κορυφή για τα λεφτά του, μια επιλογή που θα πρότεινα και επίσης, πανάλαφρο, κομψό. Δυστυχώς όμως, νομίζω ότι δεν είναι και πολύ ποιοτική η οθόνη του καθώς, μια φορά έπεσε και η οθόνη ράγισε απευθείας. Λειτουργικό μεν αλλά, δυστυχώς, η επισκευή ακριβή και δεν ξέρω τι παίζει με το σέρβις της εταιρείας στη χώρα μας (αν υπάρχει, σε τι κατάσταση βρίσκεται κτλ). Είναι μια επιλογή που θα πρότεινα, μπορεί να ειναι οικονομική αλλά, ειναι αρκετά τίμια 

Πέρασε από τα χέρια μου και ένα Galaxy Tablet του 2016 το οποίο, παρόλη την ηλικία του, ήταν αξιοπρεπές και πάλι βέβαια, για τα δεδομένα μου, κάπως αργό και βαρύ συνεπώς, πιστεύω ότι η Samsung, προσφέρει συσκευές που αντέχουν σε βάθος χρόνου οπότε, είναι μια από τις επιλογές που πρέπει να λάβει κάποιος στα υπόψιν αν ενδιαφέρεται για ταμπλετ. 

Γενικά, θα έλεγα ότι τα Android tablet, ουδεμία σχέση έχουν με τα Android τηλέφωνα, η εμπειρία διαφέρει αρκετά, σε κινητό, δεν μου έχει τύχει να τρώει σκαλώματα ενώ στα ταμπλετ που πέρασαν από τα χέρια μου, ήταν πιο εμφανή. Βέβαια, στα ταμπλετ, πρέπει να ανεβεί κάποιος οικονομικά για να αποκτήσει μια πραγματικά αξιόλογη συσκευή. Έτσι λοιπόν, εφόσον ανέβηκα οικονομικά, στράφηκα στην επιλογή της Apple και πιο συγκεκριμένα, στην πιο οικονομική πρόταση, το iPad 9th generation. Μέχρι στιγμής, δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα, το λογισμικό, όντως επαληθεύει τα όσα ακούγονται, για την ομαλότητα χρήσης του. Η μπαταρία του αρκετά καλή, μπορεί να μου βγάλει και 8ωρο σερί χρήσης. Ποιοτικά ναι, είναι σε άλλο επίπεδο η κατασκευή όμως, για τη χρήση που το πήρα (σερφάρισμα, social media, μουσική), νομίζω ότι κακώς έκανα τέτοιο οικονομικό άνοιγμα βέβαια, σε βάθος χρόνου μπορεί να διαψευστώ.
 

Επίσης, μπορεί να πέσει κόσμος και κοσμάκης να με φάει αλλά, δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί με το iOS, ακόμα και αν μετά από χρόνια επιμονής σε Android δοκιμάζω και κάτι άλλο. Γενικά, κάτι που πρέπει να έχετε στα υπόψιν σας, είναι και η χρήση για την οποία θα κάνετε την αγορά σας. Εγώ για παράδειγμα, για την ώρα κάνω κάπως τυπική χρήση, μελλοντικά σκέφτομαι να αγοράσω και κάνα πληκτρολόγιο η καμία γραφίδα για σημειώσεις, να το μετατρέψω σε μίνι λαπτοπ. 
 

 

Blackview και θα με θυμηθείς.

Πανγρηγορο, εξαιρετικη οθόνη, πολύς χώρος και Ram, παίρνει sim κλπ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...