Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, junglist said:

Όταν λες λίγα παραπάνω;

Έχει 700ευρώ το Ρ11

https://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/tablet-lenovo-tab-p11-pro-6gb128gb-wifi-slate-grey/1637002

 

Και το  blackview tab 11 έχει δικό του OS based on Android.

Τι παίζει με Google play store; Μπορείς να βάλεις τις κλασικές εφαρμογές;

Και από πού αξίζει να το πάρεις;

Γύρω στα 300 και κατω παίζει σε κινεζομαγαζα. 

 

Για το tab 11 δε ξέρω, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω καθώς φαίνεται οκ για τα χρήματα που ζητάει. 

Πάλι από κινεζομαγαζα στα 250 περίπου. 

Link to comment
Share on other sites

έχω τώρα ένα windows tablet 10αρι chuwi. οκ όλα καλά είναι βέβαια αργό μάλλον λόγω αδύναμου επεξεργαστή. σε καλύτερο και δυνατότερο windows tablet έως 500 ευρω τι προτείνετε; υπάρχει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 300 και κατω παίζει σε κινεζομαγαζα. 
 
Για το tab 11 δε ξέρω, αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω καθώς φαίνεται οκ για τα χρήματα που ζητάει. 
Πάλι από κινεζομαγαζα στα 250 περίπου. 
Κοιτούσα και το Huawei Mediapad 11, που έχει και μεγαλύτερη μπαταρία από το Blackview, αλλά έχει μείνει με Android 10 και έχει 4gb Ram.

Νομίζω το Blackview αξίζει πολύ στα λεφτά του.
Τώρα κοιτάω πώς να το πάρω, γιατί η Αμαζον Γερμανίας δεν το στέλνει παντού.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, junglist said:

Κοιτούσα και το Huawei Mediapad 11, που έχει και μεγαλύτερη μπαταρία από το Blackview, αλλά έχει μείνει με Android 10 και έχει 4gb Ram.

Νομίζω το Blackview αξίζει πολύ στα λεφτά του.
Τώρα κοιτάω πώς να το πάρω, γιατί η Αμαζον Γερμανίας δεν το στέλνει παντού.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Δε ξέρω αν είσαι Ελλάδα αλλά τις προάλλες που το τσεκαρε το έστελνε. 

Όπως επίσης και τα ιταλικό, ισπανικο, γαλλικό.

 

Αποφάσισες για το blackview???

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είσαι Ελλάδα αλλά τις προάλλες που το τσεκαρε το έστελνε. 
Όπως επίσης και τα ιταλικό, ισπανικο, γαλλικό.
 
Αποφάσισες για το blackview???
Έτσι λέω.
Θέλω να το παραγγείλω με τιμολόγιο και θα το κάνω μάλλον προς το τέλος του μήνα.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, junglist said:

Έτσι λέω.
Θέλω να το παραγγείλω με τιμολόγιο και θα το κάνω μάλλον προς το τέλος του μήνα.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Ok, αν το θυμηθείς γράψε εντυπώσεις καθώς το γλυκό κοιτάζω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδες. 

Ενας φιλος θελει να αγορασει ενα tablet το οποιο θα εχει κυρια χρηση για το παιδι του (θα παιξει και το kiddoware app, εκτος αν εχετε κανενα αλλο app να προτεινετε καλυτερο που να λειτουργει και δωρεαν) αλλα και browsing & emails για τους γονεις.To κοστος αγορας στα 280 ευρα μεγιστο (για να βγει στα 300 μαζι με θηκη και τζαμι) .

Εχω δει αυτα: 

https://www.skroutz.gr/s/33519347/Samsung-Galaxy-Tab-A8-10-5-με-WiFi-και-Μνήμη-128GB-Dark-Grey.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/34805775/Teclast-T40-Pro-10-4-Tablet-με-WiFi-4G-και-Μνήμη-128GB-Grey.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/33318737/Realme-Pad-10-4-Tablet-με-WiFi-και-Μνήμη-128GB-Real-Gray.html#reviews

Ολα στα 128 GB Rom με 4-8-6 GB RAM αντιστοιχα. Να δω και καποιο αλλο? Αν οχι ενα απο αυτα, ποιο θα λεγατε?

Αν υπαρχει χρονος και διαθεση και για μια εξηγηση για την επιλογη θα την εκτιμουσα ιδιαιτερες.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mol said:

Για κοίταξε τα ποστς πριν το δικό σου 😉

Ξεχασα να αναφερω οτι το θελει απο Ελλαδα και λογω εγγυησης. 

Το Blackview δεν υπαρχει Ελλαδα νομιζω, τα Huawei θα τους παιδεψουν και ειναι αρνητικοι στο να μην εχει gplay γι'αυτο και δεν τα εβαλα και το μονο που ειδα απο αυτα που αναφερονται παραπανω ειναι το lenovo tab p11 το απλο οχι το pro φυσικα.

https://www.skroutz.gr/s/26779254/Lenovo-Tab-P11-11-με-WiFi-και-Μνήμη-128GB-Slate-Grey.html#description

Πιστευεις οτι αυτο ειναι καλυτερο απο τα αλλα 3? 

Link to comment
Share on other sites

οσων αφορα ελλαδα(σκρουτζομαγαζο) και εγγυηση απλα θελω να γελασω!!!! 

amazon και παλι amazon, γιατι η διαφορα στις τιμες δεν ειναι τραγικη (εξαρταται το προιον βασικα)

 

επισης για τα huawei νομιζω οτι παιζουν πλεον με google μεσω μιας εφαρμογης gspace που βρισκεται στο huawei store

σχεδον 240 το blackview απο ιταλικο αμαζον. 

αν επιμενουν για αγορα απο ελλαδα τοτε ας παρουν το λενοβο

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα πάντως μη επώνυμα δεν παίζουν 1080p στο Netflix. Στα διάφορα reviews το επισημαίνουν

Το τσεκάρουμε με την εφαρμογή  DRM και αν η συσκευή μας έχει δικαιώματα πρέπει να είναι Widevine 1 αλλιώς είναι κλειδωμένη. Εννοείται ότι τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρει. Εμένα με ενδιαφέρει όμως.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, mol said:

οσων αφορα ελλαδα(σκρουτζομαγαζο) και εγγυηση απλα θελω να γελασω!!!! 

amazon και παλι amazon, γιατι η διαφορα στις τιμες δεν ειναι τραγικη (εξαρταται το προιον βασικα)

 

επισης για τα huawei νομιζω οτι παιζουν πλεον με google μεσω μιας εφαρμογης gspace που βρισκεται στο huawei store

σχεδον 240 το blackview απο ιταλικο αμαζον. 

αν επιμενουν για αγορα απο ελλαδα τοτε ας παρουν το λενοβο

Δεν εχεις αδικο αλλα δε θελω να κατσω να εξηγω ξανα και να μην καταλαβαινουν και αν συμβει κατι να πρεπει να τρεχω .

Ευχαριστω φιλε μου

13 minutes ago, Vox said:

Τα περισσότερα πάντως μη επώνυμα δεν παίζουν 1080p στο Netflix. Στα διάφορα reviews το επισημαίνουν

Το τσεκάρουμε με την εφαρμογή  DRM και αν η συσκευή μας έχει δικαιώματα πρέπει να είναι Widevine 1 αλλιώς είναι κλειδωμένη. Εννοείται ότι τους περισσότερους δεν τους ενδιαφέρει. Εμένα με ενδιαφέρει όμως.

Δεν τους νοιαζει το netflix οποτε δεν εχει σημασια το widevine lvl.

Αν τους νοιαξει μετα δικο τους προβλημα

Ευχαριστω φιλε μου

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mol said:

οσων αφορα ελλαδα(σκρουτζομαγαζο) και εγγυηση απλα θελω να γελασω!!!! 

amazon και παλι amazon, γιατι η διαφορα στις τιμες δεν ειναι τραγικη (εξαρταται το προιον βασικα)

 

επισης για τα huawei νομιζω οτι παιζουν πλεον με google μεσω μιας εφαρμογης gspace που βρισκεται στο huawei store

σχεδον 240 το blackview απο ιταλικο αμαζον. 

αν επιμενουν για αγορα απο ελλαδα τοτε ας παρουν το λενοβο

Ντωμεταξυ ψαχνω να βρω ειτε σε amazon ειτε σε skroutz θηκη για το blackview και βρισκω μονο για το tab 8! Σκεφτομουν να τους το προτεινω με πληρη εξηγηση των δεδομενων της Amazon αλλα αφου ειναι κυρια χρηση για το παιδι η θηκη ειναι υπεραπαραιτητη οπως καταλαβαινεις. Τι στο καλο χανω και δε βρισκω πουθενα ? κανει και του Tab 8? 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, geoav said:

Ντωμεταξυ ψαχνω να βρω ειτε σε amazon ειτε σε skroutz θηκη για το blackview και βρισκω μονο για το tab 8! Σκεφτομουν να τους το προτεινω με πληρη εξηγηση των δεδομενων της Amazon αλλα αφου ειναι κυρια χρηση για το παιδι η θηκη ειναι υπεραπαραιτητη οπως καταλαβαινεις. Τι στο καλο χανω και δε βρισκω πουθενα ? κανει και του Tab 8? 

Δε ξέρω αν κάνει του 8.

Στο ali/ebay δε βρίσκεις???

 

Στην τελική από αμαζον...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mol said:

Δε ξέρω αν κάνει του 8.

Στο ali/ebay δε βρίσκεις???

 

Στην τελική από αμαζον...

Αν τους μπλεξω με ebay/ali δε θα ξεμπλεξω ποτε. Ασε που θα αργησουν πολυ.
Τωρα εβλεπα τα σχολια οτι εχει μεσα στο πακετο θηκη αλλα δεν ξερω αν θα ειναι αρκετα στιβαρη για χρηση απο παιδι.

Τεσπα θα το προτεινω με πληρη αναλυση τι παιζει με αυτο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο γιατι οντως φαινεται πολυ καλο σε αυτα τα λεφτα.

Και παλι ευχαριστω πολυ 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, geoav said:

Αν τους μπλεξω με ebay/ali δε θα ξεμπλεξω ποτε. Ασε που θα αργησουν πολυ.
Τωρα εβλεπα τα σχολια οτι εχει μεσα στο πακετο θηκη αλλα δεν ξερω αν θα ειναι αρκετα στιβαρη για χρηση απο παιδι.

Τεσπα θα το προτεινω με πληρη αναλυση τι παιζει με αυτο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο γιατι οντως φαινεται πολυ καλο σε αυτα τα λεφτα.

Και παλι ευχαριστω πολυ 🙂

Βασικά γιατί δε κάνεις αυτό που κάνω όταν με ρωτάνε τη γνώμη μου???

Δείξε 1 2 στο Σκρουτζ και πες ότι είναι παρόμοια. Να αγοράσουν από δω και ολα καλά. Μη μπλέκεις παραπάνω 😉

 

Αν είναι για εμένα το παίρνω από όπου θέλω. Αλλά για άλλους πλέον κάνω αυτό που είπα 😉

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, mol said:

Βασικά γιατί δε κάνεις αυτό που κάνω όταν με ρωτάνε τη γνώμη μου???

Δείξε 1 2 στο Σκρουτζ και πες ότι είναι παρόμοια. Να αγοράσουν από δω και ολα καλά. Μη μπλέκεις παραπάνω 😉

 

Αν είναι για εμένα το παίρνω από όπου θέλω. Αλλά για άλλους πλέον κάνω αυτό που είπα 😉

Κι εγω ετσι κανω συνηθως. Εχω παρει κι απο amazon warehouse και απο κινα και απο ebay. Εδω προκειται περι κολλητου βεβαια αλλα μπλεκει και η γυναικα του μεσα στη μεση και δε θελω να γινει καμια παρεξηγηση οτι τους εβαλα να δωσουν τοσα λεφτα για κατι αχρηστο. 

Τεσπα. Θα τα προτεινω ολα και θα τα εξηγησω και ο καθενας επιλεγει την πορεια του.

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω την αγορά των τάμπλετ καλά

Πήρα από γνωστό μαγαζί εκτός Ευρώπης στα 200 ευρώ

Το BMAX MaxPad I11 UNISOC T618 Octa Core 8GB RAM 128GB ROM 4G  

Και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

Όποιος ενδιαφέρετε για αυτό το οικονομικό εύρος ας το κοιτάξει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα στην παρέα..Θα ήθελα να αγοράσω ένα tablet αν και θεωρώ ότι για τη χρήση που θέλω ίσως να μην φτάνουν τα χρήματα.Θα ήθελα ιδανικά γύρω στα 150€ με 200€ το μέγιστο (τώρα αν για 10€ πάνω αξίζει κάτι πολύ καλύτερο θα τα δώσω).Η χρήση που θέλω να κάνω είναι απλή,YouTube,μουσική και κατά κύριο λόγο Cosmote TV.οποτε θα ήθελα μια καλή οθόνη και καλά ηχεία και κατά προτίμηση καλή μπαταρία.Εχω ένα Xiaomi Redmi Note 9T όπου πάει μέχρι 750(η κάπου τόσο η ανάλυση στο Cosmote tv ζωντανά αγώνες κυρίως) οπότε θα ήθελα το μέγιστο.Ιδανικα θα ήθελα να είναι και 4G για κάποιο ταξίδι να το παίρνω μαζί μου...Ζητάω πολλά;Αν το κρατήσω 2-3 χρόνια θα είναι ευχαριστημένος. Ευχαριστώ πολύ,είδα αρκετές επιλογές απλά μπερδεύτηκα και δεν θέλω να υπάρχει κάποια καλύτερη επιλογή και να αγοράσω κάτι άλλο 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, josuts said:

σε κανα ipad μεταχειρισμενο ισως?

Θα ήταν μια ωραία ιδέα απλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάτι καινούργιο του κουτιού που λέμε ώστε να το πάρω για τη χρήση που το ήθελα. 

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαινω.Η αληθεια ειναι οτι κ εγω προτιμω καινουργιο αλλα τα τελευταια χρονια που ζορισαν τα οικοιμικα μου παρα πολυ κοιτω προς μετταχειρισμενα κ σε οσο γινεται καλη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα των μεταχειρισμένων είναι η μπαταρία και άλλα που δεν είναι ορατά. . Αν και η αγορά έχει συρρικνωθεί υπάρχουν πάντως tablet στο 200άρι περίπου που τουλάχιστον για youtube, μουσική κτλ τα οποία άνετα θα κρατήσουν τέσσερα χρόνια.

Edited by Vox
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνω tablet με aMOLED οθόνη πάνω από 12΄΄ χωρίς χρηματικό περιορισμό

 

Καμία ιδέα (απορρίπτονται  τα Apple )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...