Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελλάδα μάλλον είδος υπό εξαφάνιση

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://techmaniacs.gr/i-xiaomi-sarotiki-mi-pad-5-kai-mi-pad-5-pro-me-120iz-othones-kai-snapdragon-epexergastes/

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα μάλλον είδος υπό εξαφάνιση

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://techmaniacs.gr/i-xiaomi-sarotiki-mi-pad-5-kai-mi-pad-5-pro-me-120iz-othones-kai-snapdragon-epexergastes/

 

Ενδιαφέρων τα tablet της xiaomi . Το θέμα ποτέ θα βγουν στην αγορά

London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 

Τελικά προχώρησες σε αγορά κάποιου από τα 2; Γνωρίζεις αν είναι καλά;

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Όχι τελικά αγόρασα το samsung s7 . Πούλησα το iPad που είχα και έβαλα κάτι ακόμα και μου ήρθε στην ίδια τιμή περίπου με τα κινέζικα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σας. Έως 400€ περίπου τι tablet να προτιμήσω; είδα από κοντά το mediapad 11 της Huawei με το πληκτρολόγιο του και γενικά το tablet είναι φωτιά. Ξενερώνω λίγο βέβαια με τα Google play κλπ... Τι να πάρω λέτε; και από χαρακτηριστικά και από μπαταρία...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DjTony said:

Καλησπερα σας. Έως 400€ περίπου τι tablet να προτιμήσω; είδα από κοντά το mediapad 11 της Huawei με το πληκτρολόγιο του και γενικά το tablet είναι φωτιά. Ξενερώνω λίγο βέβαια με τα Google play κλπ... Τι να πάρω λέτε; και από χαρακτηριστικά και από μπαταρία...

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Γιατί δεν έχουν Google Play τα καινούργια; Στην Ευρώπη νομίζω δεν ισχύει αυτό. Πριν 2 χρόνια ένα που πήρα αυτής της εταιρείας έχει κανονικά και ενημερώνεται. Χωρίς google play δεν αξίζει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 ώρες πριν, Vox said:

Γιατί δεν έχουν Google Play τα καινούργια; Στην Ευρώπη νομίζω δεν ισχύει αυτό. Πριν 2 χρόνια ένα που πήρα αυτής της εταιρείας έχει κανονικά και ενημερώνεται. Χωρίς google play δεν αξίζει πάντως.

Όχι δεν έχουν google play όλες οι συσκευές της Huawei (κινητά και tablet) από τότε που εφαρμόστηκε η απαγόρευση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στα 400€ ρίξε μια ματιά και στο Xiaomi pad 5.

Δεν έχει πενάκι και πληκτρολόγιο (τα αγοράζεις εξτρα), αλλά σε αυτά τα λεφτά με Google Services,δε νομίζω ότι έχει αντίπαλο.

Edited by panosfx

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, panosfx said:

Στα 400€ ρίξε μια ματιά και στο Xiaomi pad 5.

Δεν έχει πενάκι και πληκτρολόγιο (τα αγοράζεις εξτρα), αλλά σε αυτά τα λεφτά με Google Services,δε νομίζω ότι έχει αντίπαλο.

P11 pro 6/128gb? Πώς το βλέπεις απέναντι στο 5?

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mol said:

P11 pro 6/128gb? Πώς το βλέπεις απέναντι στο 5?

Μη με παρεξηγήσεις αλλά εγώ λεφτά σε Lenovo tablet ή κινητό δεν ξαναδίνω.

Μηδενική υποστήριξη και αναβαθμίσεις σε μαύρα χάλια λειτουργικό.

Επίσης είναι ακριβό με χειρότερα χαρακτηριστικά πέρα από την OLED οθόνη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, panosfx said:

Μη με παρεξηγήσεις αλλά εγώ λεφτά σε Lenovo tablet ή κινητό δεν ξαναδίνω.

Μηδενική υποστήριξη και αναβαθμίσεις σε μαύρα χάλια λειτουργικό.

Επίσης είναι ακριβό με χειρότερα χαρακτηριστικά πέρα από την OLED οθόνη.

Γενικά τα tabet δεν αξίζουν σε αυτήν την κατηγορία τιμής για αυτά που προσφέρουν. Για αυτό και έχει κατά κάποιο τρόπο εγκαταλειφθεί η αγορά. αφού δεν υπάρχει ζήτηση. Αναγκαστικά όμως για κάποιους λόγω μετακινήσεων και ευκολίας τα χρησιμοποιούν. όπως και εγώ. Με lenovo που είχα κινητό και Tablet ισχύουν αυτά που λες. Το tablet το αντικατέστησα με Huawei πριν 2 χρόνια και πάει σφαίρα και με τις αναβαθμίσεις. Το κινητό Lenovo αντικαταστάθηκε με Xiaomi. Ένα laptop Lenovo του 2015 που έχω καλά τα πάει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vox said:

Γενικά τα tabet δεν αξίζουν σε αυτήν την κατηγορία τιμής για αυτά που προσφέρουν. Για αυτό και έχει κατά κάποιο τρόπο εγκαταλειφθεί η αγορά. αφού δεν υπάρχει ζήτηση. Αναγκαστικά όμως για κάποιους λόγω μετακινήσεων και ευκολίας τα χρησιμοποιούν. όπως και εγώ. Με lenovo που είχα κινητό και Tablet ισχύουν αυτά που λες. Το tablet το αντικατέστησα με Huawei πριν 2 χρόνια και πάει σφαίρα και με τις αναβαθμίσεις. Το κινητό Lenovo αντικαταστάθηκε με Xiaomi. Ένα laptop Lenovo του 2015 που έχω καλά τα πάει ακόμα.

Τα λαπτοπ δεν τα ανάφερα γιατί είναι μια άλλη κατηγορία και αξίζει κάποιος να πάρει.

Καμία σχέση με τα κινητά και τάμπλετ της εταιρείας.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.
Ανάμεσα στα Xiaomi Pad 5 και iPad 9 (2021) ποιο να προτιμήσω και γιατί;
Η χρήση θα είναι σε εφαρμογές επικοινωνίας webex, zoom κλπ, σε multimedia περιεχόμενο Netflix, YouTube, ραδιόφωνο, ίσως καμιά πληκτρολόγιση σε Word ή σημειώσεις με πληκτρολόγιο Bluetooth και κάνα παιχνίδι τύπου CoD στον ελεύθερο χρόνο (αν υπάρχει).
Να πω ότι δεν έχω κανένα άλλο προϊόν Apple αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα καθώς βλέπω ότι η Apple απλά δεν παίζεται στην ποιότητα λογισμικού για τάμπλετ και στην μελλοντική υποστήριξη σε αναβαθμίσεις. Το μόνο που με κρατάει και δεν καταλήγω κατευθείαν σε αυτό είναι η οθόνη και τα ηχεία του Pad 5 που είναι κατά πολύ καλύτερα σε σύγκριση με του iPad 9.
Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο τάμπλετ πείτε μου, αν και έχω απορρίψει όλα όσα βρήκα σε αυτήν την κατηγορία τιμής.
Επίσης η αγορά θα γίνει από Ελλάδα και μάλλον από κάποια από τις γνωστές μεγάλες αλυσίδες.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να πας στο air... Μετά το mi pad 4 plus που με την μηδενική του υποστήριξη πήγα σε καστομ ρομ, είχα πάει στο ipad 8 το οποίο το κράτησα έναν μήνα και κατέληξα στο τελευταίο air με το οποίο είμαι φουλ ευχαριστημένος

Sent from Poco F3 8/256

Αν μπορούσα να φτάσω στην τιμή του air ίσως να μην κοιτούσα κάτι άλλο. Θα ήμουν πλήρως καλυμμένος και από οθόνη και από ηχεία. Αλλά δυστυχώς σε κόστος έφτασα ταβάνι σε αυτά τα δύο που είπα.
Όσον αφορά την υποστήριξη στο xiaomi Pad 5 θεωρείς ότι δεν θα πάρει άλλη έκδοση Android και θα μείνει στην ίδια; Έστω νεότερη έκδοση Miui δεν θα πάρει;
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό ακριβώς έχω την εναλλακτική του Pad 5 γιατί για την οθόνη του μιλάνε για μία από τις καλύτερες lcd ips που υπάρχουν σε τάμπλετ με υποστήριξη L1 για Netflix, Dolby vision, 120hz και έχει 4 ηχεία Harman kardon που επίσης λένε τα καλύτερα. Επιπλέον τα 6gb ram που είναι σημαντικά για Android και ο επεξεργαστής snapdragon 860 είναι και αυτός δυνατός αντάξιος του Α13 και σηκώνει ακόμα και παιχνίδια σχετικά βαριά στα 120fps.
Οι ελλείψεις του Pad 5 είναι ο αισθητήρας δακτυλικών, προστατεύεσαι μόνο με κωδικό στην καλύτερη. Και δεν έχει ενσωματωμένο GPS. Δεν τα θεωρώ κρίσιμα για την επιλογή αφού κατά κύριο λόγο το τάμπλετ θα μένει σπίτι.
Το iPad 9 τα έχει αυτά και το έβαλα στην σύγκριση κυρίως λόγω Α13, μπροστινής κάμερας, λογισμικού και ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 30/1/2022 at 9:34 ΠΜ, Kozi0 said:

Γιαυτό ακριβώς έχω την εναλλακτική του Pad 5 γιατί για την οθόνη του μιλάνε για μία από τις καλύτερες lcd ips που υπάρχουν σε τάμπλετ με υποστήριξη L1 για Netflix, Dolby vision, 120hz και έχει 4 ηχεία Harman kardon που επίσης λένε τα καλύτερα. Επιπλέον τα 6gb ram που είναι σημαντικά για Android και ο επεξεργαστής snapdragon 860 είναι και αυτός δυνατός αντάξιος του Α13 και σηκώνει ακόμα και παιχνίδια σχετικά βαριά στα 120fps.
Οι ελλείψεις του Pad 5 είναι ο αισθητήρας δακτυλικών, προστατεύεσαι μόνο με κωδικό στην καλύτερη. Και δεν έχει ενσωματωμένο GPS. Δεν τα θεωρώ κρίσιμα για την επιλογή αφού κατά κύριο λόγο το τάμπλετ θα μένει σπίτι.
Το iPad 9 τα έχει αυτά και το έβαλα στην σύγκριση κυρίως λόγω Α13, μπροστινής κάμερας, λογισμικού και ποιότητας.
 

Βλέπω ότι το Pad 5 ξεκινά από τα 330ευρω στο skroutz.

Υπάρχει κάποιο άλλο αρκετά καλό μέχρι 250ευρώ μαξ;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, junglist said:

Βλέπω ότι το Pad 5 ξεκινά από τα 330ευρω στο skroutz.

Υπάρχει κάποιο άλλο αρκετά καλό μέχρι 250ευρώ μαξ;

Ρίξε ένα βλέφαρο στο blackview tab 11. 

 

Αλλιώς με λίγα παραπάνω πας σε lenovo p11 pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα ότι έπεσε πολύ το matepad 10.4 στο Σκρουτζ και το πήρα. Το περιμένω οσονούπω

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, joss54 said:

Εγώ είδα ότι έπεσε πολύ το matepad 10.4 στο Σκρουτζ και το πήρα. Το περιμένω οσονούπω

Αν δεν έχει playstore ακύρωσε την παραγγελία σου. Το παλαιότερο που έχω εγώ έχει google play store και πάει σφαίρα. Είναι και 4G και Full HD.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει playstore ακύρωσε την παραγγελία σου. Το παλαιότερο που έχω εγώ έχει google play store και πάει σφαίρα. Είναι και 4G και Full HD.
Δεν διαθέτει google service οπότε για μένα είναι άχρηστο, αν και για τα λεφτά του πολύ τίμιο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Vox said:

Αν δεν έχει playstore ακύρωσε την παραγγελία σου. Το παλαιότερο που έχω εγώ έχει google play store και πάει σφαίρα. Είναι και 4G και Full HD.

 

18 minutes ago, chios said:
2 ώρες πριν, Vox said:
Αν δεν έχει playstore ακύρωσε την παραγγελία σου. Το παλαιότερο που έχω εγώ έχει google play store και πάει σφαίρα. Είναι και 4G και Full HD.

Δεν διαθέτει google service οπότε για μένα είναι άχρηστο, αν και για τα λεφτά του πολύ τίμιο.

Το έχω ήδη ψάξει και όντως δεν έχει play store, δεν έχω θέμα όμως, έχω Huawei κινητό και έχω βρει όλα τα app που χρειάζομαι.

+Με αποφορολόγηση βγαίνει στα 140

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 11:33 ΠΜ, mol said:

Ρίξε ένα βλέφαρο στο blackview tab 11. 

 

Αλλιώς με λίγα παραπάνω πας σε lenovo p11 pro

Όταν λες λίγα παραπάνω;

Έχει 700ευρώ το Ρ11

https://www.public.gr/product/tablets/syskeyes-tablet/tablet-lenovo-tab-p11-pro-6gb128gb-wifi-slate-grey/1637002

 

Και το  blackview tab 11 έχει δικό του OS based on Android.

Τι παίζει με Google play store; Μπορείς να βάλεις τις κλασικές εφαρμογές;

Και από πού αξίζει να το πάρεις;

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...