Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ φίλε, μάλλον στο Lenovo καταλήγω για τον φίλο....

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Και η προσφορά που έχει το eshop στα 110 ευρώ αυτή την περίοδο είναι καλή επιλογή...

 

ARCHOS OXYGEN 101S 4G 10.1'' 3GB 32GB ANDROID 9

Link to comment
Share on other sites

Και η προσφορά που έχει το eshop στα 110 ευρώ αυτή την περίοδο είναι καλή επιλογή...

 

 

 

ARCHOS OXYGEN 101S 4G 10.1'' 3GB 32GB ANDROID 9

Δυστυχώς εξαντλημένο βγάζει, ευχαριστώ πολύ.....

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εξαντλημένο βγάζει, ευχαριστώ πολύ.....

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

To πρωί που το είχε ποστάρει ήταν διαθέσιμο... Έφυγε γρήγορα...

Όντως πολύ καλή περίπτωση φαίνεται, το μόνο που δεν ξέρω είναι πως τα πάει ο ARM Cortex A55 σε σχέση με τον Snap 210 (του Lenovo) και τον Snap 410 (του Μedia Pad T3).

Link to comment
Share on other sites

Τον MediaTek Helio X20 έχει που είναι καλύτερος και των 2 Snapdragon...

 

https://www.devicespecifications.com/en/model/c70f4e2d

 

Eυχαριστώ για την πληροφορία. Σούπερ τότε, δεν το συζητάμε καν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλή Μεγάλη Εβδομάδα και υπομονή,

 

Επειδή επεξεργαζομαι πολλές φώτο απτή dslr στο κινητό s10 plus κ με έχει κουράσει καπως σκέφτηκα να πάω σε μεγάλο ταμπλέτ 10 ιντσών για λίγο απολα...

Δηλαδή ταινιες.. Σερφαρισμα, Facebook insta αλλά πιο πολύ επεξεργασία φωτογραφιών για να βλέπω κ ναμην έχει λάθη μια φώτο κ πιο ξεκούραστα... Σκέφτομαι για S5e η για S4 κ τα δύο σαμι κ το δεύτερο έχει κ πενάκι..

Είναι πολλά λεφτά για ταμπλέτ δεν θα είχα πρόβλημα να πάω κ σε άλλη μάρκα αρκεί να έχει πολύ καλή οθόνη σαν τις amooed κ να τις επεξεργαζομαι κ εκεί ναμην κολλάει κτλ κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 που κοιτάς κάνουν για την δουλειά που το θέλεις.

Εγώ λόγω λιγου πιο δυνατου επεξεργαστή και λόγω spen,πήγα σε tab s4 και δεν το μετάνιωσα.

Κατά τα άλλα πάνω κάτω τα ίδια είναι.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 που κοιτάς κάνουν για την δουλειά που το θέλεις.

Εγώ λόγω λιγου πιο δυνατου επεξεργαστή και λόγω spen,πήγα σε tab s4 και δεν το μετάνιωσα.

Κατά τα άλλα πάνω κάτω τα ίδια είναι.

 

Κοίτα για tablet είναι πάρα πολλά αν κ δυνατά..

Διαβάζω κ για ένα huawei δυνατό κ πιο οικονομικό αλλά δε το βρίσκω, στην οθόνη θα υστερεί, θα έχω λογικά μείωση ΦΠΑ κ ίσως δόσεις οπότε κομπλέ θα είμαι. Ούτε το S4 το βρίσκεις αν κ δεν είναι πολύ παλιό βλέπω δεν υπάρχει διαθεσιμότητα κ είναι ελάχιστα τα μαγαζιά

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ καλή Μεγάλη Εβδομάδα και υπομονή,

 

Επειδή επεξεργαζομαι πολλές φώτο απτή dslr στο κινητό s10 plus κ με έχει κουράσει καπως σκέφτηκα να πάω σε μεγάλο ταμπλέτ 10 ιντσών για λίγο απολα...

Δηλαδή ταινιες.. Σερφαρισμα, Facebook insta αλλά πιο πολύ επεξεργασία φωτογραφιών για να βλέπω κ ναμην έχει λάθη μια φώτο κ πιο ξεκούραστα... Σκέφτομαι για S5e η για S4 κ τα δύο σαμι κ το δεύτερο έχει κ πενάκι..

Είναι πολλά λεφτά για ταμπλέτ δεν θα είχα πρόβλημα να πάω κ σε άλλη μάρκα αρκεί να έχει πολύ καλή οθόνη σαν τις amooed κ να τις επεξεργαζομαι κ εκεί ναμην κολλάει κτλ κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Προσφατα ημουνα σε αυτο το διλλημα.και αποφασισα να παρω το S5e.το ταμπλετ παει σφαιρα και αν και μεγαλο μεγεθος..εχει μικρα bezels και τερας μπαταρια! φορτιζει κι αυτη γρηγορα.Εχει εκπληκτική οθόνη και απίστευτο ήχο..για απλή σχετικά χρήση που κάνω είναι εξαιρετικό..το ταμπλετ δεν ειναι και το γρηγορότερο.επισης Τα ηχεια του ειναι εξαιρετικα δυνατα, ειδικα αν αναλογιστει κανεις οτι το ταμπλετ αυτο ειναι το λεπτοτερο ταμπλετ της αγορας. Η μπαταρια του μου βγαζει πανω απο 10 ωρες αναπαραγωγη βιντεο και σερφαρισμα στο ιντερνετ.θα προτιμουσα εγω να εχει μνημη ραμ 6γβ αλλα και μετα τα 4 μια χαρα τα παει.

τωρα ενα θεμα που εχω αντιμετωπισει και ειναι προβλημα αποδεδειγμενο ειναι το θεμα με το wifi που χανει σημα τελειως.αυτο συμβαινει αμα το πιανεις σε ενα σημειο που εκει ειναι η κεραια του wifi,.(θυμαμαι κατι αναλογο ειχε και το iphone 6) .σε ορθα θεση δεν εντιμετωπιζω κανεναν προβλημα.οτι αλλο θελεις με ρωτας..

στα +++ του ταμπλετ Η λειτουργία DEX που το κανει λαπτοπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ.

ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ TABLET ΓΙΑ THN DOYLEIA MOY, ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ 4G.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΊΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ.

ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ TABLET ΓΙΑ THN DOYLEIA MOY, ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΑΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ 4G.

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΊΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

εχω να σου προτεινω αρκετα αλλα πεσμας και ποσα χρηματα διαθετεις και φανταζομαι οτι θελεις σιγουρα 10ιντσο ταμπλετ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΓΙΑ 10 ΙΝΤΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ!

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΦΤΗΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΜΟΝΤΕΛΟ!ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 400€

Link to comment
Share on other sites

ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΓΙΑ 10 ΙΝΤΣΕΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ!

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΦΤΗΝΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΜΟΝΤΕΛΟ!ΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΠΕΡΝΑΕΙ ΤΑ 400€

 

Σε apple και ios στα 400 ευρο!

Σε android lenovo καλο ταμπλετ με μεγαλη μπαταρια και μνημη ram αρκετη για τις δουλειες σου.

τωρα μπορεις να ψαξεις και για κανα μεταχειρησμενο samsung s5e που το εχω στην κατοχη μου και ξερω περι τινος προκειται και ειναι το ιδανικο για δουλεια εξω.καλο 4g+ μικρο σε ογκο και βαρος.πολυ καλη μπαταρια.

επισης παιζει και το Huawei MediaPad T5 10.1" 4G αλλα δεν θα επαιρνα ενα tablet με τοσο μικρη μπαταρια.

οτι και να παρεις κοιτα να εχει τουλαχιστον 4gb Ram εκτος ios που δουλευουνε ανετα και με λιγοτερη μνημη ram και να εχουν μπαταρια πανω απο 6000mah.οτι αλλο θελεις με ρωτας..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αγορά tablet για ηλικιωμένη γυναίκα που δεν είχε έως τώρα επαφή με πληροφορική.

Προσανατολίζομαι σε κάτι με καλή οθόνη, αξιοπρεπή κάμερα για video call, να μην σέρνεται και την αποτρέψει από το άθλημα.

Budget: 200-300 €, 4G αδιάφορο. Φαντάζομαι κάτι σε Samsung Tab A 10.1, ή κάποιο Huawei Τ5, M5, κλπ. Κάποια βοήθεια?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο μάρκες που αναφέρεις είναι εντάξει.εγω έχω το μικρό Huawei το T3 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.οποτε και τα μεγάλα που αναφέρεις λογικά θα είναι εντάξει.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ,

νομίζω ότι ένα tablet για ηλικιωμένους πρέπει να διαθέτει:

1. ποιοτική οθόνη με καλό contrast

2. αρκετές ίντσες για να μην τους κουράζουν τα μικρά εικονίδια ή γράμματα

3. αξιοπρεπή εμπρόσθια κάμερα, για να τους βλέπουν καλούτσικα οι απομακρυσμένοι συγγενείς και φίλοι

4. σχετικά πρόσφατο ios, διότι αν εξοικειωθούν θα το κρατήσουν για καιρό (δεν είναι για να τους αλλάζεις εύκολα τα εργαλεία τους)

5. καλή συγκράτηση, να μην φοβούνται ότι θα τους γλιστρήσει

 

Με βάση τα παραπάνω, το Samsung υστερεί στην οθόνη.

Τα Huawei έχουν IPS, αλλά το android σταματά στην έκδοση 8, και επίσης διαβάζω ότι γλιστράνε κάπως.

Edited by scarf
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ,

νομίζω ότι ένα tablet για ηλικιωμένους πρέπει να διαθέτει:

1. ποιοτική οθόνη με καλό contrast

2. αρκετές ίντσες για να μην τους κουράζουν τα μικρά εικονίδια ή γράμματα

3. αξιοπρεπή εμπρόσθια κάμερα, για να τους βλέπουν καλούτσικα οι απομακρυσμένοι συγγενείς και φίλοι

4. σχετικά πρόσφατο ios, διότι αν εξοικειωθούν θα το κρατήσουν για καιρό (δεν είναι για να τους αλλάζεις εύκολα τα εργαλεία τους)

5. καλή συγκράτηση, να μην φοβούνται ότι θα τους γλιστρήσει

 

Με βάση τα παραπάνω, το Samsung υστερεί στην οθόνη.

Τα Huawei έχουν IPS, αλλά το android σταματά στην έκδοση 8, και επίσης διαβάζω ότι γλιστράνε κάπως.

 

Εγώ φίλε μου αγόρασα το s5e καινούργιο χωρίς ΦΠΑ 305 ευρώ

Αποτι μου είπαν οι περισσότεροι σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο..

Πιστεύω ότι κάποιον ηλικιωμένο θα τον κάλυπτε κ πιο οικονομικο ταμπλέτ

 

Huawei MediaPad T5 10.1" (32GB) Black

Αλλιώς σε σαμι έχει επιλογές..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα, προσφορά Huawei T5 4G 4/64 10,1 στα 199€. Πολύ καλή συσκευή, το πήρα περισσότερο για τα παιδιά. Μειονέκτημα του, η μικρή μπαταρία. Κατά τα αλλα VFM.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ.

Ταλαντευόμουν ανάμεσα στο Samsung Tab A και το Huawei M5. Το s5e είναι ακριβό για τη χρήση που θέλω.

Όσπου... μπήκε στην εξίσωση και το Lenovo M10 Plus με 4/64, IPS και android 9.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα, ψάχνω για tablet για διάβασμα pdfs-browsing-email και κλίνω προς το

i. Samsung S5e, το οποίο βρίσκω είτε με 4GB ram στα €315

ii. Samsung S5e με 6GB στα 430€ (amazon.de)

iii. Samsung S6, ~550€

iv. ipad air 2019,~500€

 

Σκέφτομαι ότι με τα 6GB θα είναι πιο future-proof αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Βάζω και το ipad στην εξίσωση αλλά με ενοχλεί λίγο σε αυτό το uploading αρχείων που δεν είναι drag and drop και νομίζω ότι τα samsung έχουν και καλύτερη οθόνη.

 

Δεδομένου ότι η χρήση θα είναι διάβασμα-browsing-email αξίζει να πάω για τα 6GB ή να πάω οικονομικά στο i;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ψάχνω για tablet για διάβασμα pdfs-browsing-email και κλίνω προς το

i. Samsung S5e, το οποίο βρίσκω είτε με 4GB ram στα €315

ii. Samsung S5e με 6GB στα 430€ (amazon.de)

iii. Samsung S6, ~550€

iv. ipad air 2019,~500€

 

Σκέφτομαι ότι με τα 6GB θα είναι πιο future-proof αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Βάζω και το ipad στην εξίσωση αλλά με ενοχλεί λίγο σε αυτό το uploading αρχείων που δεν είναι drag and drop και νομίζω ότι τα samsung έχουν και καλύτερη οθόνη.

 

Δεδομένου ότι η χρήση θα είναι διάβασμα-browsing-email αξίζει να πάω για τα 6GB ή να πάω οικονομικά στο i;

Έχω γράψει ένα mini revew για το s5e στο σκορουτζ με τα 4gb

Είναι σούπερ μη δώσεις ούτε ευρώ παραπάνω βρες τρόπο να το. Πάρεις κ. Χωρίς φπα κ είναι μπόμπα αλλά κ σε αυτή τη τιμή σούπερ είναι. Έχει 4 ηχεία με απίστευτο ήχο κ oled οθόνη ... Δεν χρειάζεται παραπάνω

Ram, εγώ κάνω πιο βαριές δουλειές κ δεν έχει βγάλει κιχ

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Alldocube X Neo. παιδιά αξίζει η αγορά του; βγαίνει από Κίνα στα 200 ευρω.

Με το ταμπλετ σπάνια βγαζω φωτο πιο πολύ για διάβασμα το θέλω και Zoom. Με ενδιαφέρει και η διάρκεια της μπαταρίας

Τι λέτε;

 

[203,81€ 9% OFF]

https://banggood.app.link/wiuzGFak38

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Alldocube X Neo. παιδιά αξίζει η αγορά του; βγαίνει από Κίνα στα 200 ευρω.

Με το ταμπλετ σπάνια βγαζω φωτο πιο πολύ για διάβασμα το θέλω και Zoom. Με ενδιαφέρει και η διάρκεια της μπαταρίας

Τι λέτε;

 

[203,81€ 9% OFF]

https://banggood.app.link/wiuzGFak38

 

Συνήθως όλα αυτά τα Κινέζικα συναντάς εκπλήξεις. Δεν θα το πρότεινα.

Πήγαινε καλύτερα σε κάτι τέτοιο. Kάποιες φορές βρίσκεις σε προσφορά και αυτό με τα 64GB στον κοτσόβολο ακόμα φθηνότερα.

Πολύ καλός ήχος για το μέγεθος του και παίζει Netflix με πιστοποίηση L1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...