Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σορυ ξέχασα να βάλω τιμή γενικα.50€ είναι η δωροεπιταγη δεν θέλω να δω πάνω από 150€ σύνολο.
Link to comment
Share on other sites

Πουθενά δεν υπάρχει ποικιλία. Αναγκάστηκα και έδωσα πάνω από 200 ευρώ για κάτι αξιοπρεπές.

 

Από Ελλάδα δύσκολα να βρεις με παρόμοια χαρακτηριστικά σε αυτή την τιμή.

 

 

 

https://stechi.gr/index.php?route=product/product&product_id=1423439&skr_prm=WyJmNTI5NjQ1NS0xNGI1LTRiZTUtYWUwNC1iZDMwYTQ2NDRlZGYiLDE1NzQzMzI3ODk0NDIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

 

 

Το συγκεκριμένο το πήρε η γυναίκα μου μιας και είχε επιδότηση 190€ για κινητό και επειδή έχει καλό κινητό πήρε τον εν λόγο tablet.. Αξιοπρεπές αλλά μέχρι εκεί. Γενικά οτιδήποτε μέχρι 200€ είναι για πολύ απλή χρήση χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το συγκεκριμένο το πήρε η γυναίκα μου μιας και είχε επιδότηση 190€ για κινητό και επειδή έχει καλό κινητό πήρε τον εν λόγο tablet.. Αξιοπρεπές αλλά μέχρι εκεί. Γενικά οτιδήποτε μέχρι 200€ είναι για πολύ απλή χρήση χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις

Κάτω από 10’’ θα σου βγουν τα μάτια αν θες ταινίες κυρίως

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μέχρι εκεί. Και πρόσεξε χαρακτηριστικά.

Δεν είναι στην Ελλάδα διαθέσιμο σε όλες τις εκδόσεις.

https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/huawei_mediapad_t5-ampp-9412.php

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ταμπλετ 8 ίντσες μνήμη από 3/32 και πάνω.Πόσο 200 με 220 ευρώ

Βασικά μου άρεσε πολύ το xiaomi mi pad 4 με μνήμη 4/64. Υπάρχει κάποιο κουπόνι από banggood.com;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ταμπλετ 8 ίντσες μνήμη από 3/32 και πάνω.Πόσο 200 με 220 ευρώ

 

Βασικά μου άρεσε πολύ το xiaomi mi pad 4 με μνήμη 4/64. Υπάρχει κάποιο κουπόνι από banggood.com;

Δες εδώ https://www.binkupon.com/?s=MI+pad&post_type=post

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

καλή προσφορά HUAWEI 10,1 MediaPad t5 4/64 μη διαθέσιμο στην Ελλάδα μέχρι πριν λίγο καιρό και lte στα 189 ευρώ

https://basket.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/204902-huawei-mediapad-t5-10.1-4gb/64gb-4g#homepage-#tab0

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Βρίσκω το ταμπλετ LENOVO Tab 4 10 HD 2/32GB Wi-Fi στα 89 ευρώ. Είναι καλό; το θέλω για δώρο σε παιδί 10 χρονων. Μου φαίνεται αρκετά φτηνό γι αυτά που προσφέρει..

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20379476

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ψαχνω ipad στο amazon,αξιζει να το παρω απο εκει ή να το αποφυγω??

 

 

 

Αξίζει, γιατί όχι;

Ίδια εγγύηση θα έχεις.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Βρίσκω το ταμπλετ LENOVO Tab 4 10 HD 2/32GB Wi-Fi στα 89 ευρώ. Είναι καλό; το θέλω για δώρο σε παιδί 10 χρονων. Μου φαίνεται αρκετά φτηνό γι αυτά που προσφέρει..

 

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20379476

Στα 89€ καλο ειναι.Σε αυτα τα λεφτα οι επιλογες ειναι μετριες προς κακες αλλα για 10 χρονων παιδι ειναι μια χαρα.

Δες και κανα Huawei απο σκρουτζ.Προτιμησε τα απο Λενοβο.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα παιδιά,

υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι αξιοπρεπές μέχρι 120-130 από Ελλάδα, για άτομο μεγαλύτερης ηλικίας για κύρια χρήση Skype κ browsing;

Ούτε παιχνίδια, ούτε εφαρμογές μας ενδιαφέρουν.

Όταν λέω κάτι αξιοπρεπές εννοώ να μην κολάει στα βασικά που αναφέρω παραπάνω και να μην είναι για πέταμα όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Eκτός και μου ξέφυγε, δε βρήκα κάτι να μου κεντρίσει την προσοχή στο eshop...

Eν τέλει παρήγγειλα το Lenovo E10 4G έκδοση από Ελλάδα στα ~120... Αδύναμος μεν επεξεργαστής, αλλά από την άλλη Lenovo και τουλάχιστον 2 GB Ram και 4G... Mόνο για Skype και ελάχιστο Browsing το θέλω... Αν δεν κάνει ούτε αυτά τα 2, ας πάει χαμένο τι να πω...

Από τη μικρή έρευνα αγοράς που έκανα (χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ ιδιαίτερα με tablets), προσωπικά κατέληξα ότι το πιο εγγύημενο VFM είναι το Media Pad T3 που έχει χρόνια στην αγορά αλλά έβγαινε στα ~140 περίπου και επειδή το budget δεν ήταν δικό μου δε μπορούσα να ανέβω...

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως το WhatsApp είναι πολύ καλύτερο σε όλα από το Skype και υποστηρίζει βιντεοδιασκέψεις μέχρι 4 άτομα. Για περισσότερα άτομα το zoom είναι το καλύτερο.

Το Skype είναι ξεπερασμένο για ιδιωτική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως το WhatsApp είναι πολύ καλύτερο σε όλα από το Skype και υποστηρίζει βιντεοδιασκέψεις μέχρι 4 άτομα. Για περισσότερα άτομα το zoom είναι το καλύτερο.

Το Skype είναι ξεπερασμένο για ιδιωτική χρήση.

 

Άσχετο με το θέμα (το Skype από πάνω δεν προορίζεται για εμένα), αλλά ναι και εγώ πιστεύω το Skype είναι πλέον ξεπερασμένο για σοβαρές τηλεδιασκέψεις... Άντε να τα πεις με κάνα φίλο, μέχρι εκεί... Το καλό που έχει είναι ότι χρησιμοποείται από πάρα πολύ κόσμο...

Στη δουλειά τον τελευταίο καιρό και οχι μόνο χρησιμοποιούμε το MS Teams και αν και οχι μεγάλος fan της MS, ομολογώ με έχει εκπλήξει ευχάριστα... Άψογη ποιότητα συνομιλίας, δεν κολλάει τίποτα, δεν έχω δει περιορισμό σε συμμετέχοντες, μπορείς να κάνεις share αρχεία, οθόνη, να κρατάς notes ταυτόχρονα, κάνεις mute/κόβεις την κάμερα ανά πάσα στιγμή... Γενικά φαίνεται να έχουν κάνει πολύ προσεγμένη δουλειά...

Βέβαια χρησιμοποιώ από εταιρικό account MS δεν ξέρω αν free για ιδιωτική χρήση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέσα σε μία σειρά:

 

Samsung Tab S6 vs Surface GO cs Surface Pro

ή

950€ vs 800€ vs 1300€

 

Με χαλάει το μέγεθος του Pro, αφού δεν είναι εύχρηστο για σχολείο ή για διάβασμα σελίδων το βράδυ στο κρεβάτι.

Με χαλάει η αδυναμία του Go να τα βγάλει πέρα στα δύσκολα και η καθυστέρηση στην παράδοση πένας (βρίσκεις wacom βέβαια).

Με χαλάει το Android του S6, μαζί με την τιμή του.

 

Καμιά σκέψη; Το θέλω απλά για διδασκαλία τώρα, 1 μήνα, μέσω τηλεδιασκέψεων (βλ πενάκι) και για αντικατάσταση (αφού θα αγοραστεί καινούργιο) του MediaPad M5.

 

Έχω τρελαθεί γιατί από αύριο ξεκινάω μαθήματα μέσω webex και zoom, οπότε είναι απαραίτητο. Έκανα δοκιμαστικό με το Note 8, δούλεψε το πράγμα, απλά είναι κούραση για εμένα να προσπαθώ να γράψω σε τόσο μικρή οθόνη. Αν ήταν 5 μαθήματα θα έλεγα θα βγει, αλλά έχω 10 ώρες την εβδομάδα και αυτό θα κρατήσει 1 μήνα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε μία σειρά:

 

Samsung Tab S6 vs Surface GO cs Surface Pro

ή

950€ vs 800€ vs 1300€

 

Με χαλάει το μέγεθος του Pro, αφού δεν είναι εύχρηστο για σχολείο ή για διάβασμα σελίδων το βράδυ στο κρεβάτι.

Με χαλάει η αδυναμία του Go να τα βγάλει πέρα στα δύσκολα και η καθυστέρηση στην παράδοση πένας (βρίσκεις wacom βέβαια).

Με χαλάει το Android του S6, μαζί με την τιμή του.

 

Καμιά σκέψη; Το θέλω απλά για διδασκαλία τώρα, 1 μήνα, μέσω τηλεδιασκέψεων (βλ πενάκι) και για αντικατάσταση (αφού θα αγοραστεί καινούργιο) του MediaPad M5.

 

Έχω τρελαθεί γιατί από αύριο ξεκινάω μαθήματα μέσω webex και zoom, οπότε είναι απαραίτητο. Έκανα δοκιμαστικό με το Note 8, δούλεψε το πράγμα, απλά είναι κούραση για εμένα να προσπαθώ να γράψω σε τόσο μικρή οθόνη. Αν ήταν 5 μαθήματα θα έλεγα θα βγει, αλλά έχω 10 ώρες την εβδομάδα και αυτό θα κρατήσει 1 μήνα.

 

Ευχαριστώ.

 

Eγώ να κάνω την απλή ερώτηση, γιατί αφού το θες λόγω ανάγκης για συγκεκριμένα πράγματα αυτή την περίοδο, δεν παίρνεις κάνα παλαιότερο Samsung; S3 ας πούμε ή S4 που έχουν και τα 2 πενάκι και είναι και αρκετά δυνατά (αναβάθμιση από το Μ5);

Ειδικά τo S3 μπορείς να το βρεις και σε καλή τιμή μεταχειρισμένο (είδα και εδώ μέσα αγγελία στα ~270).

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο δεν παίρνω ποτέ. Θέλω να είναι δικό μου, να το ξέρω πώς το έχω δουλέψει. Άλλωστε, 270€ για μεταχειρισμένο είναι πολλά χρήματα. 615€ έχει τώρα το S6 και είναι πολλά. Τα 270€ για τόσο παλιό μοντέλο είναι πολύ μεγάλο ποσό.

 

Την κάνω, πάντως, την δουλειά. Έχω λιώσει το Note 8 που, αν και έχει μικρή οθόνη, μοιράζομαι πίνακα και γράφω. Απλά θα ήθελα κάτι πιο μεγάλο και άνετο με το γράψιμο. Τέλος πάντων. Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα (αλλά και παγκοσμίως) δεν υπάρχει τίποτε διαθέσιμο. Ούτε S6 (μιλάμε για χρόνους παράδοσης 20+ ημέρες), ούτε wacom tablets, ούτε ταμπλέτες από άλλους κατασκευαστές.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο δεν παίρνω ποτέ. Θέλω να είναι δικό μου, να το ξέρω πώς το έχω δουλέψει. Άλλωστε, 270€ για μεταχειρισμένο είναι πολλά χρήματα. 615€ έχει τώρα το S6 και είναι πολλά. Τα 270€ για τόσο παλιό μοντέλο είναι πολύ μεγάλο ποσό.

 

 

 

Την κάνω, πάντως, την δουλειά. Έχω λιώσει το Note 8 που, αν και έχει μικρή οθόνη, μοιράζομαι πίνακα και γράφω. Απλά θα ήθελα κάτι πιο μεγάλο και άνετο με το γράψιμο. Τέλος πάντων. Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα (αλλά και παγκοσμίως) δεν υπάρχει τίποτε διαθέσιμο. Ούτε S6 (μιλάμε για χρόνους παράδοσης 20+ ημέρες), ούτε wacom tablets, ούτε ταμπλέτες από άλλους κατασκευαστές.

 

 

 

Ευχαριστώ.

Ταμπλετ παίρνεις όχι αμάξι. Τι θα πει να ξέρεις πώς το έχεις δουλέψει.

Ξέρεις τι σημαίνει Android;

10 φορμάτ να κάνεις ισοδυναμούν με δέκα καινούριες συσκευές, χωρίς καμία σημασία τι χρήση είχε πριν.

Εκτός αν έχει γίνει βέβαια φυσική ζημιά. Για αυτό άλλωστε πληρώνεις και πολύ χαμηλότερη τιμή στα μεταχειρισμένα, για να καλύψεις ζημιές που τυχόν δεν φαίνονται.

 

Πέρα από αυτό, τι σημαίνει δεν υπάρχει κάτι παγκοσμίως; Έψαξες όλη την αγορά; Ή αναφέρεσαι σε κάποιο παλιό μοντέλο που τώρα δεν κυκλοφορεί;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε μία σειρά

 

Καμιά σκέψη; Το θέλω απλά για διδασκαλία τώρα, 1 μήνα, μέσω τηλεδιασκέψεων (βλ πενάκι) και για αντικατάσταση (αφού θα αγοραστεί καινούργιο) του MediaPad

 

 

Ευχαριστώ.

Αν σε ενδιαφερει, ψαχνω μτχ mediapad m5 σε λογικη τιμη απο αθηνα....εχω το s3 και η συζυγος ζηλευει το πενακι μου, και ζηταει.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από αυτό, τι σημαίνει δεν υπάρχει κάτι παγκοσμίως; Έψαξες όλη την αγορά; Ή αναφέρεσαι σε κάποιο παλιό μοντέλο που τώρα δεν κυκλοφορεί;

 

H αλήθεια είναι ότι το έψαξα λίγο γιατί μου έκανε και μένα εντύπωση αυτό που αναφέρει ο φίλος από πάνω και όντως από Skroutz πχ η διαθεσιμότητα για το S6 είναι ~30 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόταση για ταμπλετ μόνο για σερφαρισμα στο ίντερνετ με WiFi, κάπως μεγάλη οθόνη (για 60αρη ηλικίας) με λογικό κόστος (έως 130€);;

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόταση για ταμπλετ μόνο για σερφαρισμα στο ίντερνετ με WiFi, κάπως μεγάλη οθόνη (για 60αρη ηλικίας) με λογικό κόστος (έως 130€);;

 

Mi 9 Lite via Tapatalk

 

Στην ίδια αναζήτηση ήμουν προ ημερών και κατέληξα στο Lenovo E10 (10.1 οθόνη)... Από Skroutz η έκδοση με 2gb RAM και 4G λίγο κάτω από 120... Εναλλακτικά υπάρχει περίπου στην ίδια περίπου τιμή το Media Pad T3 (οθόνη 9.6) το οποίο έχει και καλύτερο επεξεργαστή, απλά δε μπορούσα να φτάσω στα ~140 που κόστιζε η έκδοση με 4G.

Έπαιξα λίγο μέχρι να το δώσω, μην περιμένεις πολλά από επεξεργαστή, αλλά για browsing, κάνα βίντεο, καμιά κλήση μια χαρά μου φάνηκε...

Αλλιώς υπάρχουν και κάποια από MLS κλπ, στα οποία προσωπικά φοβήθηκα κυρίως την ποιότητα κατασκευής (χωρίς ωστόσο να τα έχω δει και επεξεργαστεί από κοντά).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...