Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας ερωτηση τι γνωμη εχετε για το chuwi hi 9 Air 4G??

Ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ερωτηση τι γνωμη εχετε για το chuwi hi 9 Air 4G??

 

Θα συμφωνίσω με τον προλαλήσαντα , πολύ καλό VFM για την κατηγορία του.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ να το χτυπησω ΑΜΕΣΑ? και Γρηγορα?

 

Ναι,γιατι τώρα μπορείς να το πάρεις και φθήνοτερα μέσα απο κουπόνι. Τσέκαρε : https://chuwi.aliexpress.com/store/sale-items/2179113.html

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για Android tablet, ιδανικά στις 8' με min 2GB ram και 16gb χωρητικότητα, όσο πιο πρόσφατο λειτουργικό και αγορά απο Κίνα ή Ελλάδα. Η χρήση YouTube και παιχνίδια (όχι απαιτητικά). Το budget max 120€ και βασικά όσο πιο φθηνό γίνεται, βρίσκω κάποια φθηνά στα 80€ αλλά τρέχουν lollipop. Είδα αυτό

https://m.banggood.com/Original-Box-Cube-Free-Young-X5-32GB-MTK-MT8783V-Octa-Core-8-Inch-Android-7_0-Dual-4G-Phablet-Tablet-p-1196768.html?rmmds=search

Έχει κανείς άποψη ή κάποια πρόταση? Είδα επίσης και το chuwi Hi9 που προτείνεται πιο πάνω αλλά βγαίνει γύρω στα 170€ με τα μεταφορικά και δεν ξέρω αν αξίζει την υπέρβαση στο budget.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για Android tablet, ιδανικά στις 8' με min 2GB ram και 16gb χωρητικότητα, όσο πιο πρόσφατο λειτουργικό και αγορά απο Κίνα ή Ελλάδα. Η χρήση YouTube και παιχνίδια (όχι απαιτητικά). Το budget max 120€ και βασικά όσο πιο φθηνό γίνεται, βρίσκω κάποια φθηνά στα 80€ αλλά τρέχουν lollipop. Είδα αυτό

https://m.banggood.com/Original-Box-Cube-Free-Young-X5-32GB-MTK-MT8783V-Octa-Core-8-Inch-Android-7_0-Dual-4G-Phablet-Tablet-p-1196768.html?rmmds=search

Έχει κανείς άποψη ή κάποια πρόταση? Είδα επίσης και το chuwi Hi9 που προτείνεται πιο πάνω αλλά βγαίνει γύρω στα 170€ με τα μεταφορικά και δεν ξέρω αν αξίζει την υπέρβαση στο budget.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Εγώ τα ίδια έψαχνα, 8" 2/16αρι και πήρα το Teclast P80H που έγραψαν 3-4 ποστ πιο πάνω.... Ήρθε και είναι σφαίρα, μια χαρά και μόλις 70€....

 

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,γιατι τώρα μπορείς να το πάρεις και φθήνοτερα μέσα απο κουπόνι. Τσέκαρε : https://chuwi.aliexpress.com/store/sale-items/2179113.html

Από ALI όμως δεν γλυτώνει την "λυπηρετή" και είναι πολλά ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μαμαδιστικο ταμπλετ

λοιπον παιδες θελω να παρω δωρο ενα ταμπλετ στην μανα μου για να βλεπει κατι μαμαλακηδες και λοιπες συνταγες μαγειρικης να βλεπει κανενα πρωιναδικο....

 

1) Το ποσό που διαθέτουμε: 150-200 ευρα

2) Την χρήση του tablet (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): Απλή χρήση,youtube,skype...μιλαμε για ατομο που δεν εχει ιδεα απο αυτα

3) Το μέγεθος και ανάλυσή της οθόνης που θα θέλαμε: να ειναι μεγαλη η οθονη να βλεπει καλα από 9' και πάνω...

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (hdmi, type-c, gps, φλας στην κάμερα, μαγνητικό πληκτρολόγιο κ.λ.π.): λολ

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; Έτσι και έτσι

6) Μας ενδιαφέρει το Mobile internet 3G-4G; οχι

7) Επιθυμούμε να χει υποστήριξή από ROMs, root κτλ; ΟΧΙ

θα ηθελα να ειναι καποια απο τις ψιλογνωστες μαρκες samsung, huawei, xiaomi,lenovo...μου πρωταθηκε ενα ALLDOCUBE Freer X9 Tablet PC αλλα λογω μαρκας δεν το παιρνω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ψάχνω για αγορά από ΕΛΛΆΔΑ ένα tablet για πιο άνετο σερφαρισμα το βράδυ, αντί του κινητού.

 

Περιορισμοί:

 

 

10"

 

Τουλάχιστον 2GB RAM

 

Σύνδεση στο ίντερνετ με WiFi /4g

 

Android OS

 

Κάποια δοκιμασμένη επιλογή; Προτίμηση επώνυμο px lenovo

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ψάχνω για αγορά από ΕΛΛΆΔΑ ένα tablet για πιο άνετο σερφαρισμα το βράδυ, αντί του κινητού.

 

Περιορισμοί:

 

 

10"

 

Τουλάχιστον 2GB RAM

 

Σύνδεση στο ίντερνετ με WiFi /4g

 

Android OS

 

Κάποια δοκιμασμένη επιλογή; Προτίμηση επώνυμο px lenovo

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω ένα 10άρι lenovo, περισσότερο από τρία χρόνια και δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα (εκτός του ότι το γέμισε παιχνίδια η κόρη μου :lol: ).

Αν διάλεγα να πάρω κάτι σήμερα, θα έπαιρνα αυτό ! :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα, ψάχνω ένα ταμπλετ σε όσο καλύτερη τιμή γίνεται. Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι πολύ απλή: σερφάρισμα στο διαδίκτυο και skype. Δεν χρειάζεται να είναι πολύ γρήγορο, αλλά να λειτουργεί καλά και να μην εμφανίσει προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ψάχνω ένα ταμπλετ σε όσο καλύτερη τιμή γίνεται. Η χρήση για την οποία προορίζεται είναι πολύ απλή: σερφάρισμα στο διαδίκτυο και skype. Δεν χρειάζεται να είναι πολύ γρήγορο, αλλά να λειτουργεί καλά και να μην εμφανίσει προβλήματα.

 

Έχω το teclast p80 pro εδώ και λίγο καιρό, είναι άψογο για τη δουλειά που το θες και δουλεύει μέχρι τώρα απροβλημάτιστα. Δεν νομίζω να βρεις κάτι καλύτερο σε αυτή την τιμή.

https://m.gearbest.com/tablet-pcs/pp_1698075.html?wid=1433363

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είδα αυτό το tablet https://www.e-shop.gr/tablet-lenovo-tab-10-tb-x103f-101-ips-quad-core-16gb-wifi-bt-gps-android-60-black-p-PER.913645 πως το βλέπεται είναι αργετά καλό?

Θα το έχω για FB, Internet και ταινείες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Σε ένα μηνα θα κάνω μια επέμβαση στο γόνατο η οποία θα με αφήσει για κάποιο διάστημα στο κρεβάτι..Οπως καταλαβαίνετε χωρίς ένα tablet δεν βγαίνει..και επειδή μάλλον θα το χρησιμοποιώ όλη την ώρα μιας και θα είμαι στο κρεβάτι,θα ήθελα να έχει μεγάλη μπαταρία,να μην ζεσταίνεται αμέσως και να μην κολλάει...Social,YouTube,ταινίες,αγώνες live και κανένα παιχνιδάκι να κατεβάσω θέλω.Σκέφτομαι το πολύ μέχρι 150€.Υπαρχει κάτι να με καλύψει ή πάμε σε άλλη τιμή?Ίντσες γύρω στις 8" νομίζω είναι καλά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Σε ένα μηνα θα κάνω μια επέμβαση στο γόνατο η οποία θα με αφήσει για κάποιο διάστημα στο κρεβάτι..Οπως καταλαβαίνετε χωρίς ένα tablet δεν βγαίνει..και επειδή μάλλον θα το χρησιμοποιώ όλη την ώρα μιας και θα είμαι στο κρεβάτι,θα ήθελα να έχει μεγάλη μπαταρία,να μην ζεσταίνεται αμέσως και να μην κολλάει...Social,YouTube,ταινίες,αγώνες live και κανένα παιχνιδάκι να κατεβάσω θέλω.Σκέφτομαι το πολύ μέχρι 150€.Υπαρχει κάτι να με καλύψει ή πάμε σε άλλη τιμή?Ίντσες γύρω στις 8" νομίζω είναι καλά.

 

Στη θέση σου θα έπαιρνα το mi pad 4 από Κίνα αλλά θα είναι out of stock για καμιά βδομάδα τουλάχιστον. Αλλιώς, δες και το lenovo p8.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Σε ένα μηνα θα κάνω μια επέμβαση στο γόνατο η οποία θα με αφήσει για κάποιο διάστημα στο κρεβάτι..Οπως καταλαβαίνετε χωρίς ένα tablet δεν βγαίνει..και επειδή μάλλον θα το χρησιμοποιώ όλη την ώρα μιας και θα είμαι στο κρεβάτι,θα ήθελα να έχει μεγάλη μπαταρία,να μην ζεσταίνεται αμέσως και να μην κολλάει...Social,YouTube,ταινίες,αγώνες live και κανένα παιχνιδάκι να κατεβάσω θέλω.Σκέφτομαι το πολύ μέχρι 150€.Υπαρχει κάτι να με καλύψει ή πάμε σε άλλη τιμή?Ίντσες γύρω στις 8" νομίζω είναι καλά.

Εγώ θα σου πρότεινα να δεις απο Ελλάδα το Huawei mediapad T3 είτε με 9.6 είτε με 8 ίντσες, αν και γνώμη μου είναι να στραφείς προς τις 9.6 ίντσες γιατί βολεύει καλύτερα για ταινίες και για ίντερνετ. Και έχεις και εγγύηση αντιπροσωπείας. Από Κίνα ίσως βρεις με καλύτερα χαρακτηριστικά στα χαρτια σε αυτό το εύρος τιμής, αλλά πάρε μόνο κάτι δοκιμασμένο γιατί δεν ξέρεις τι θα σου βγει, ενώ και ο χρόνος παραλαβής δεν είναι δεδομένος και λογικά δεν θες να το ρισκάρεις για το πότε θα παραλάβεις. Αν θες κάτι πολύ φθηνό από Κίνα προτείνω το teclast p80 pro που το έχω και πραγματικά με έχει εντυπωσιάσει μεχρι τώρα για τα χρήματά του. Αλλά όπως είπα εγώ θα κοιτούσα κάτι μεγαλύτερο από 8 ίντσες, εκτός και αν έχεις ήδη δοκιμάσει και είσαι οκ. Άλλες επιλογές από Κίνα που κοιτούσα εγώ ειναι το chuwi HI9, αλλά δεν έχω προσωπική άποψη.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Δυστυχώς δεν θα παραγγείλω από Κίνα γιατί δεν ξέρω πότε θα έρθει και δεν θέλω να το ρισκάρω.Το Mi pad 4 μου φάνηκε πολύ καλό αλλά δεν το προλαβαίνω λογικά.Θα δω και τα Huawei.Ειχα ένα Lenovo 7αρι πριν 2-3 χρόνια και ήμουν ικανοποιημένος οπότε θεωρώ ότι με το 8αρι θα είμαι κομπλέ..Δεν ξέρω κιόλας.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Σκέφτομαι για ακόμια μια φορά την αγορά tablet για ταινίες, browsing και ελαφρύ chatting (skype, fb) και εξαιρετικά light παιχνίδια (πχ hearthstone). Αργά ή γρήγορα θα συνοδευτεί με αγορά πληκτρολογίου οπότε αν υπάρχει κάποιο συμβατό είναι ++.

Αποκλειστικά Ελλάδα, είμαι κυρίως μεταξύ samsung s2, lenovo 4 και σκέφτομαι αν αξίζει για huawei m5, samsung s3. Εξέταζα και το ipad (128gb) αλλά αρχίζω και φοβάμαι με όσα διαβάζω (και εδώ) για το κλειστό οικοσύστημα και το πόσο εύκολα περνάς ταινίες... Όλα τα παραπάνω είναι για τις εκδόσεις των 10".

 

Έχετε κάποιο σχόλιο μήπως καταφέρω να καταλήξω σε κάποιο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη για το Xiaomi Mi Pad 4 Plus ?
Είναι κορυφή για τα χρήματα του. Κανείς τα πάντα μαζί του.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Θελω ενα ταμπλετ για cosmote tv go και nova go. Ιντσες περίπου 9 με 10 πιστεύω είναι καλα. Να το πάρω μια φορα και να ησυχάσω για 3 4 χρονια. Αρα μιλαμε για τιμή εως 300 με 400 ευρώ (ειναι καλα?)
Link to comment
Share on other sites

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-chuwi-hi9-air

Το έχει κανείς αυτό να πει την εμπειρία του;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να πάρω στους δικούς μου ένα ταμπλετάκι για τα πολύ βασικά, σερφάρισμα, κανα viber, λίγο netflix και ίσως κανένα ελαφρύ παιχνίδι.

Μόνο wifi και αγορά από Ελλάδα, όχι Κίνα.

Μέχρι 120-130 ευρώ, με δυνατότητα ν ανέβω μέχρι τα 150 αν είναι κάτι που τα αξίζει πραγματικά.

Εκτός απ το Τ3 της Huawei που προτείνεται περισσότερο, παίζει κάποια άλλη επιλογή σε αυτά τα χρήματα? Είναι οκ το συγκεκριμένο γι αυτά που ζητάω ή πρέπει να ανεβάσω το budget?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το budget παίρνεις lenovo. Ποιοτικό τάμπλετ και με μπαταρία ελέφαντα. Κάτι τέτοιο π.χ

https://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/186692-lenovo-tab-x103f-10.1-2gb/16gb-v2?cmicc=skroutz

Edited by Zerga08
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι αξιόλογο μέχρι 80€ από Ελλάδα?Για YouTube,social και Internet η χρήση οπότε όσο το δυνατόν καλύτερη μπαταρία και όσο γίνεται λιγότερα κολλήματα είναι τα βασικά κριτήρια.Lenovo ή κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...