Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά παίδες. Ψάχνω για tablet για τα ανίψια μου (9+8 ετών) με ανώτερο όριο τα 100€. Τους είχα πάρει παλαιότερα ένα του 60ρικου απο eshop αλλά αποδείχτηκε σάπιο απο άποψη μπαταρίας και οθόνης (παραδόξως η απόδοση δεν ήταν ασχημη). Μετά απο ψάξιμο κατέληξα ότι δεν αξίζει η αγορά απο Ελλάδα και άρχισα να κοιτάω σε BG & GB και το FNF Ifive Mini 4S μου έκανε καλή εντύπωση (αυτή τη στιγμή σε προσφορα 96€ απο BG), με αρκετά καλά reviews.

 

α) Έχει κανείς εμπειρία χρήσης του συγκεκριμμένου? Με ενδιαφέρει ειδικά η στιβαρότητα της κατασκευής και να μην κολλάει.

 

β) Από BG παραγγελίες τι παίζει? EU priority δουλεύει ΟΚ και σε πόσες μέρες έρχεται? Τελωνεία όλα ΟΚ?

 

γ) Έχετε καμιά άλλη πρόταση στα 100€?

 

δ) Αν πάρω 2-3 κομμάτια υπάρχει θέμα με τα μεταφορικα?

 

9 και 8 ετων να τους παρεις μια μπαλα μια κούκλα,ενα παζελ,ενα επιτραπέζιο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με χαλάει στο Lenovo είναι η πολύ αργή φόρτισή του και η μικρή διαθέσιμη ωφέλιμη RAM.

Υ.Γ. Τελικά το πήρα...ο χρόνος θα δείξει αν έκανα σωστή επιλογή.

 

Μια χαρά είναι το Lenovo, αν δεν έχει τρομερές απαιτήσεις... Έτυχε να παίξω λίγο καθώς έπεσε στα χέρια μου και πραγματικά μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις...

Πιθανολογώ ότι εξίσου καλό και παρεμφερές σε επιδόσεις θα είναι και το Huawei, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει....

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα κάτω από 3GB RAM

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

Άμα προορίζεται για απλή χρήση, μια χαρά κάνει τη δουλειά και με 2gb. Άλλωστε σε αυτά τα λεφτά δεν βρίσκεις με παραπάνω. Εκτός αν παραγγείλεις από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

https://www.banggood.com/Original-Box-CHUWI-Hi9-Air-64GB-MT6797-Helio-X20-Deca-Core-10_1-Inch-Android-7_1-Dual-4G-Tablet-p-1279171.html?rmmds=category&cur_warehouse=HK

 

Αυτο πως το βλεπετε? Ρωταει φιλος για ταινιες, σερφαρισμα, κανα ελαφρυ παιχνιδι. Να φανταστω με τον χ20 ξεχναμε αυτονομια ε?

Link to comment
Share on other sites

https://www.banggood.com/Original-Box-CHUWI-Hi9-Air-64GB-MT6797-Helio-X20-Deca-Core-10_1-Inch-Android-7_1-Dual-4G-Tablet-p-1279171.html?rmmds=category&cur_warehouse=HK

 

Αυτο πως το βλεπετε? Ρωταει φιλος για ταινιες, σερφαρισμα, κανα ελαφρυ παιχνιδι. Να φανταστω με τον χ20 ξεχναμε αυτονομια ε?

 

Για αυτά που το θέλει ο φίλος σου θα είναι άψογο. Δεν προκείται για πρόβλημα περι αυτονομίας αλλα κυρίως περι αποδόσεων με τον X20 αλλα και πάλι μιλάμε για 10πύρηνο tablet οπού σε συνδιασμό με την χρήση που το θες θα του κρατήσει αρκετό καιρό!

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ το review http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7554605#post7554605

νομίζω ότι δεν θα βρείς κάτι, αποδεδειγμένα, καλύτερο από αυτό σε τιμή <140€, από ευρωπαική αποθήκη σε λίγες μέρες σπίτι σου.

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,εχω ενα LG G-Pad 8.3 εδω και κάποια χρόνια και η χρήση του είναι κυρίως mp3(εχω κάνει rip κάποια cd και τα αναπαράγω απο το τάμπλετ) και ταινίες,συνήθως mkv(απο τορρεντ).Με λίγα λόγια κατεβάζω ο,τι θέλω στο pc,τα μεταφέρω στο τάμπλετ και κάνω τη δουλειά μου.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το τελευταίο i pad tou '18.Ισχύουν ακόμα οι περιορισμοί της apple σε αναπαραγωγή mp3 και mkv?Θα μπορέσω να δουλέψω το ipad όπως ενα android ταμπλετ?Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες, ψαχνω ταμπλετ ανδροιδ, 9-10ιντσες,απο Ελλάδα μέχρι 250ευρω. Καμια προταση;

 

Ρίξε εδώ μια ματία : https://www.skroutz.gr/s/13009059/Chuwi-Hi10-Pro-10-1-64GB.html

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Tο εχω υπόψη μου αυτό αλλά εχω καπκοεε ερωτήσεις και δεν βλέπω να υπάρχει θεμα στο φόρουμ για το συγκεκριμένο ταμπλετ

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά θέλω μονο ανδροιδ και απι Ελλάδα για εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα χρηματα,εγω θα κοιταζα τα 8αρια huawei mediapad m3 lite , lenovo tab 4 plus. Σε 10αρι, το samsung galaxy tab A 2016 .
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο παλιό,αλλα βγήκε καλο και ισορροπημενο,νομιζω εχει παρει και νουγκατ. Σε 8αρι ταμπλετ,μαλλον θα πηγαινα στο λενοβο,γιατι εχει αρκετα καλυτερο επεξεργαστη απ το Huawei,αν και πιστευω για τις απλες δουλειες και το Huawei θα επαρκει.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανενας το huawei m3 lite? Το m3 είναι τωρα στα 305 στο σκρουτζ αξίζει; Το θελω για browsing, YouTube και pokerstars. Πιστεύω οτι και το m3 lite θα με καλύψει αν το έχει κάποιος ας πει εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποιο tablet μέχρι 10 ίντσες (θα προτιμούσα για λόγους φορητοτητας 8αρι) μέχρι 250 ευρώ για θέαση cosmote tv go, YouTube;

Η θέαση cosmote tv go παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα σε tablet από Κίνα αγορά όπως chuwi κτλ που ξέρω έρχονται rooted στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποιο tablet μέχρι 10 ίντσες (θα προτιμούσα για λόγους φορητοτητας 8αρι) μέχρι 250 ευρώ για θέαση cosmote tv go, YouTube;

Η θέαση cosmote tv go παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα σε tablet από Κίνα αγορά όπως chuwi κτλ που ξέρω έρχονται rooted στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δώσε (αν μπορείς βέβαια) λίγα παραπάνω, ή βρες κάποιον που μπορεί να κόψει τιμολόγιο, και πάρε το iPad των 9.7 του 2017, δεν νομίζω να βρεις καλύτερη οθόνη σε αυτά τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχετε να προτείνετε κάποιο tablet μέχρι 10 ίντσες (θα προτιμούσα για λόγους φορητοτητας 8αρι) μέχρι 250 ευρώ για θέαση cosmote tv go, YouTube;

Η θέαση cosmote tv go παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα σε tablet από Κίνα αγορά όπως chuwi κτλ που ξέρω έρχονται rooted στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο θέμα .Βεβαία, θα ήταν καλύτερο να έκανες root.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο θέμα .Βεβαία, θα ήταν καλύτερο να έκανες root.
Αν κάνει ροοτ πώς θα βλέπει cosmote ?

 

Sent from my i15-TCL using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά στ 200 ευρώ το Xiaomi Mi Pad 3 Tablet PC 7.9 αξιζει η αγορά του η εχετε καποιο αλλο ν προτείνεται? Η χρήση θα είναι netflix social και πολυ στοιχημα online
Link to comment
Share on other sites

Δώσε (αν μπορείς βέβαια) λίγα παραπάνω, ή βρες κάποιον που μπορεί να κόψει τιμολόγιο, και πάρε το iPad των 9.7 του 2017, δεν νομίζω να βρεις καλύτερη οθόνη σε αυτά τα λεφτά.

 

Αναμεσα στα lenovo tab 4 10 και huawei mediapad t3 10 ποια θα προτιμουσατε?

Η χρηση θα ειναι θεαση cosmote tv go, youtube, δεν με ενδιαφερουν τα παιχνιδια. Επομενως προτεραιοτητα μεγαλη οθονη (10ινστες νομιζω καλυπτουν δε θελω παω σε 8αρι) και μπαταρια αρκετη! Επισης θα ηθελα και 4g για χρηση των δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

ψάχνω για αγορά από εξωτερικό (λόγω κόστους), ένα tablet για πιο άνετο σερφαρισμα το βράδυ, αντί του κινητού.

 

Περιορισμοί:

 

Έως 60€

Από 9"-10"

Τουλάχιστον 2GB RAM

Σύνδεση στο ίντερνετ μόνο με WiFi

Android OS

 

 

Κάποια δοκιμασμένη επιλογή;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Με 60€ δεν νομίζω να βρεις με τουλάχιστον 2GB ram και 9 ίντσες. Πρέπει να πέσεις σε ίντσες και σε ram αν θες κάτι μέχρι 60€ ή να ανεβάσεις το budget.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ψάχνω για αγορά από εξωτερικό (λόγω κόστους), ένα tablet για πιο άνετο σερφαρισμα το βράδυ, αντί του κινητού.

 

Περιορισμοί:

 

Έως 60€

Από 9"-10"

Τουλάχιστον 2GB RAM

Σύνδεση στο ίντερνετ μόνο με WiFi

Android OS

 

 

Κάποια δοκιμασμένη επιλογή;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Έως 60 με 2gb ram μόνο εδώ. 8ιντσες όμως. Για 2gb ram 10ara οθόνη πας στα 85

 

3df2466835c75e9041050a4482627c9e.jpg

 

4e106c1bf4e0d248574271a48d850f39.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις... Ο κύβος ερρίφθη και το 8" προτιμήθηκε..

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...