Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείται ότι έχουν τεράστια διαφορά, απλώς δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις πάνω από 150 ευρώ για android tablet.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Αν θες Android θα δώσεις όσα θες και μπορείς .

Υπάρχουν μηχανάκια που αξίΖουν και 300€ και 400€.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοια δυνατότητα; που να πάρω; το ταχυδρομείο μου, στο αεροδρόμιο της Αθήνας; ξέρεις πού;

 

Μου εμφάνιζε και εμένα ότι είναι στα ΕΛΤΑ Μοσχάτου αλλά ειδοποίηση καμιά, πήγα σήμερα με την ταυτότητα και το αριθμό φορτωτικής και παρέλαβα

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφάνιζε και εμένα ότι είναι στα ΕΛΤΑ Μοσχάτου αλλά ειδοποίηση καμιά, πήγα σήμερα με την ταυτότητα και το αριθμό φορτωτικής και παρέλαβα

 

Εμένα μου βγάζει ότι είναι ακόμα στο ταχυδρομείο Αθήνας, δεν ήρθε ακόμη στα ΕΛΤΑ Βόλου... Οπότε τι να πάω να ζητήσω; Να ρωτήσω,τι αξίας ήταν το αντικείμενο; πλήρωσες τελωνείο ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει ότι είναι ακόμα στο ταχυδρομείο Αθήνας, δεν ήρθε ακόμη στα ΕΛΤΑ Βόλου... Οπότε τι να πάω να ζητήσω; Να ρωτήσω,τι αξίας ήταν το αντικείμενο; πλήρωσες τελωνείο ;

 

40 ευρώ, ανταλλακτική οθόνη, δεν πλήρωσα τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

40 ευρώ, ανταλλακτική οθόνη, δεν πλήρωσα τελωνείο.

 

Εγώ παρέλαβα οθόνη από aliexpress αξίας 5€ και ήρθε πιο γρήγορα από το τάμπλετ, χωρίς τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες Android θα δώσεις όσα θες και μπορείς .

Υπάρχουν μηχανάκια που αξίΖουν και 300€ και 400€.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

 

 

 

Από καθαρά προσωπική άποψη, σίγουρα υπάρχουν κορυφαία android tablet αλλά "πάσχουν" από τις υλοποιήσεις του software. Ο ανιψιός μου έχει ένα tablet των 100 ευρώ που όταν το έπιασα έπαθα πλάκα με το πόσο γρήγορο ήταν για την τιμή του, απλώς όταν με ρωτάει κάποιος τι να αγοράσει πάντα λέω αυτό που θα αγόραζα εγώ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Από καθαρά προσωπική άποψη, σίγουρα υπάρχουν κορυφαία android tablet αλλά "πάσχουν" από τις υλοποιήσεις του software. Ο ανιψιός μου έχει ένα tablet των 100 ευρώ που όταν το έπιασα έπαθα πλάκα με το πόσο γρήγορο ήταν για την τιμή του, απλώς όταν με ρωτάει κάποιος τι να αγοράσει πάντα λέω αυτό που θα αγόραζα εγώ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Που πιστεύεις δηλ ότι υστερεί το android tablet vs iPad ???

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Που πιστεύεις δηλ ότι υστερεί το android tablet vs iPad ???

 

 

 

Καθαρά προσωπική άποψη και μετά από 7 χρόνια συμβίωσης με android, υστερεί στις αναβαθμίσεις. Για κάποιους μπορεί να μην έχει καμία σημασία αλλά για μένα έχει. Κυρίως είναι θέμα τιμής, θεωρώ ότι το ipad είναι το καλύτερο all around tablet και απλώς είναι απόφαση αν θες (μπορείς) να δώσεις τα παραπάνω που ζητάει, εννοείται ότι αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε tseapis γειά σου. Ρίξε μία ματιά στην

Vodafone για το 10" Prime 7. Από τα γραφόμενά σου Μάλλον κάτι ανάλογο θέλεις το οποίο στοιχίζει κάπου στα 200 ευρώ. Όσο για το θέμα του wifi Υπάρχουν διάφορα γκατζετάκια από τις εταιρείες τα οποία μπορεί κάποιος να τα συνδέσει και να τα γεμίζει με gigabyte τα οποία είναι μικρά φορητά και εύχρηστα ρούτερ τσέπης. relativer777

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ πίστευα ότι τα ταμπλετ της βοντα είναι χάλια,κέρδισε ο μικρός σε λαχειοφόρο αγορά το 8 ιντσο που έχει τον snapdragon και είναι πάρα πολύ καλό! το έχει ξεσκίσει ο μικρός στα παιχνίδια, ούτε κολλάει ποτέ, ούτε τρίζει! μια χαρά! παρόμοιο ταμπλετ από πλαίσιο τραγικό κάθε μέρα κόλλαγε! εάν ξανά χρειαστεί πάλι από βοντα θα του πάρω του μικρού!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τάμπλετ έως 200€ νομίζω ότι τα lenovo είναι μονόδρομος. Ειδικά για 10ιντσα. Έχουν καλη ποιοτητα κατασκευής, καλές κάμερες, ωραία οθόνη. Αλλά το κυριότερο, εξαιρετικά ηχεία!
Link to comment
Share on other sites

Aν κοιτάξεις απο εξωτερικό ,κοίτα το Chuwi Hi10 Plus.

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω για ένα ταμπλετάκι 7''.

Χρήση : Κυρίως διάβασμα για μένα (Kindle ή Play Books) - Παιχνίδια και Υουtube για την κόρη μου.

 

Budget : MAX 100 Ευρώ - δεν θα ήθελα να πάω (πολυ) παραπάνω

Δεν έχω πρόβλημα να παραγγείλω απο Κίνα.

To Lenovo Tab 3 είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω - θα ήθελα να είχε λίγο καλύτερη ανάλυση

 

Έχετε κάτι υπόψη;

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω για ένα ταμπλετάκι 7''.

Χρήση : Κυρίως διάβασμα για μένα (Kindle ή Play Books) - Παιχνίδια και Υουtube για την κόρη μου.

 

Budget : MAX 100 Ευρώ - δεν θα ήθελα να πάω (πολυ) παραπάνω

Δεν έχω πρόβλημα να παραγγείλω απο Κίνα.

To Lenovo Tab 3 είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω - θα ήθελα να είχε λίγο καλύτερη ανάλυση

 

Έχετε κάτι υπόψη;

Ευχαριστώ

Μιχάλης

 

Μια χαρά είναι η ανάλυση, δύσκολα θα βρεις καλύτερη από 1080p σε αυτά τα χρήματα και με Snapdragon 625 όπως και με 3 γιγα ραμ, εκτός αν εννοείς άλλο από αυτό https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_641529.html?lkid=11526392 που μαζί με αυτό GB102710GR πάει 106 ευρώ

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω για ένα ταμπλετάκι 7''.

Χρήση : Κυρίως διάβασμα για μένα (Kindle ή Play Books) - Παιχνίδια και Υουtube για την κόρη μου.

 

Budget : MAX 100 Ευρώ - δεν θα ήθελα να πάω (πολυ) παραπάνω

Δεν έχω πρόβλημα να παραγγείλω απο Κίνα.

To Lenovo Tab 3 είναι κοντά σε αυτό που ψάχνω - θα ήθελα να είχε λίγο καλύτερη ανάλυση

 

Έχετε κάτι υπόψη;

Ευχαριστώ

Μιχάλης

 

Εφόσον ενδιαφέρεσε απο Κίνα ,κοίτα αυτό εδώ: https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_702215.html .

Κινητό : Xiaomi Redmi 5 Plus

Tablet: Chuwi Hi10 ( https://www.facebook.com/CHUWIGreece/ )

Ό,τι δεν χρειάζεται, δεν μπορεί και να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ενδιαφέρεσε απο Κίνα ,κοίτα αυτό εδώ: https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_702215.html .
32gb rom ούτε αναβάθμιση των Windows (όταν γίνονται οι μεγάλες) δεν θα μπορει να κάνει. εμένα το αντίστοιχο 64αρι μετά την εγκατάσταση μου έβγαλε ότι είναι οριακά ο αποθηκευτικος χώρος! βέβαια μετά που έσβησα τον φάκελο Windows. old ξανά ανέβηκε ο διαθέσιμος χώρος.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

32gb rom ούτε αναβάθμιση των Windows (όταν γίνονται οι μεγάλες) δεν θα μπορει να κάνει. εμένα το αντίστοιχο 64αρι μετά την εγκατάσταση μου έβγαλε ότι είναι οριακά ο αποθηκευτικος χώρος! βέβαια μετά που έσβησα τον φάκελο Windows. old ξανά ανέβηκε ο διαθέσιμος χώρος.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Σωστή.

Φαντάσου με 32Gb αρχικό χώρο, πόσο θα έχει διαθέσιμο στο πρώτο boot και τι θα μείνει μετά από εγκατάσταση μερικών εφαρμογών.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό εννοούσα:

 

https://www.skroutz.gr/s/9322222/Lenovo-Tab-3-Essential-7-WiFi-2MP-8GB.html

 

Το προτιμώ 7αρι από 8αρι (πιο ελαφρύ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά είναι η ανάλυση, δύσκολα θα βρεις καλύτερη από 1080p σε αυτά τα χρήματα και με Snapdragon 625 όπως και με 3 γιγα ραμ, εκτός αν εννοείς άλλο από αυτό https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_641529.html?lkid=11526392 που μαζί με αυτό GB102710GR πάει 106 ευρώ

 

Αυτό που προτείνεις φαίνεται πολύ καλό (για 106 Ευρώ!) . Με εγγύηση θα έχω θέμα; Θα μπορώ να το πάω αντιπροσωπεία αν τύχει κάτι μέσα στην εγγύηση;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό εννοούσα:

 

https://www.skroutz.gr/s/9322222/Lenovo-Tab-3-Essential-7-WiFi-2MP-8GB.html

 

Το προτιμώ 7αρι από 8αρι (πιο ελαφρύ)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτό που προτείνεις φαίνεται πολύ καλό (για 106 Ευρώ!) . Με εγγύηση θα έχω θέμα; Θα μπορώ να το πάω αντιπροσωπεία αν τύχει κάτι μέσα στην εγγύηση;

 

Όχι, εγγύηση από το κατάστημα για ένα χρόνο

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

ψαχνω για ενα ταμπλετ, το πρωτο μου, σχεδον αποκλειστικα για σερφαρισμα.

οθονη μετριου μεγεθους, 8-10 ιντσες και με καλη αναλυση για να διαβαζω τις σελιδες αποβληματιστα.

παιχνιδια δεν με πολυενδιαφερουν, ισως κατι απλο.

δεν με ενδιαφερουν οι κλησεις.

ολα αυτα να μην ξεπερασουν 150 ευρω και η αγορα να γινει απο ελληνικο καταστημα, δεν θελω να μπλεκω με εισαγωγες, email, κλπ.

 

τι προτεινετε;;

 

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η ανάλυση, δύσκολα θα βρεις καλύτερη από 1080p σε αυτά τα χρήματα και με Snapdragon 625 όπως και με 3 γιγα ραμ, εκτός αν εννοείς άλλο από αυτό https://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_641529.html?lkid=11526392 που μαζί με αυτό GB102710GR πάει 106 ευρώ

 

Αυτο το Lenovo P8 Tablet μου φαινεται οτι ειναι το Lenovo Tab4 Plus WiFi στο skroutz που εχει ενα 300αρι!! Κανω λαθος;;;

Με 106 απο Κινα ειναι καλη ευκαιρια παρα την απωλεια της εδω εγγυησης.

Μονο το τελωνειο με φοβιζει γιατι δεν το εχει απο EU warehouse. Ποσο πιθανο ειναι οτι θα παει τελωνειο με οσα αλλαξαν τελευταία;;

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το Lenovo P8 Tablet μου φαινεται οτι ειναι το Lenovo Tab4 Plus WiFi στο skroutz που εχει ενα 300αρι!! Κανω λαθος;;;

Με 106 απο Κινα ειναι καλη ευκαιρια παρα την απωλεια της εδω εγγυησης.

Μονο το τελωνειο με φοβιζει γιατι δεν το εχει απο EU warehouse. Ποσο πιθανο ειναι οτι θα παει τελωνειο με οσα αλλαξαν τελευταία;;

 

Απλά επιλέγεις μέθοδο αποστολής "priority line" και μετά "eu express". Με αυτή τη μέθοδο δεν υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο (είναι η γνωστή "τριγωνική").

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το Lenovo P8 Tablet μου φαινεται οτι ειναι το Lenovo Tab4 Plus WiFi στο skroutz που εχει ενα 300αρι!! Κανω λαθος;;;

Με 106 απο Κινα ειναι καλη ευκαιρια παρα την απωλεια της εδω εγγυησης.

Μονο το τελωνειο με φοβιζει γιατι δεν το εχει απο EU warehouse. Ποσο πιθανο ειναι οτι θα παει τελωνειο με οσα αλλαξαν τελευταία;;

 

Είναι νεότερο μοντέλο με nougat, δεν ξέρω ποια έκδοση είναι αφού με 4 γιγα ραμ έχει 64 αποθηκευτικό χώρο και με 3 16, δεν υπάρχει 4/16

Για τελωνείο όντως είναι πιθανό και δεν ξέρω αν έχει πλέον επιλογή priority line/eu express το συγκεκριμένο ταμπλετ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

ψαχνω για ενα ταμπλετ, το πρωτο μου, σχεδον αποκλειστικα για σερφαρισμα.

οθονη μετριου μεγεθους, 8-10 ιντσες και με καλη αναλυση για να διαβαζω τις σελιδες αποβληματιστα.

παιχνιδια δεν με πολυενδιαφερουν, ισως κατι απλο.

δεν με ενδιαφερουν οι κλησεις.

ολα αυτα να μην ξεπερασουν 150 ευρω και η αγορα να γινει απο ελληνικο καταστημα, δεν θελω να μπλεκω με εισαγωγες, email, κλπ.

 

τι προτεινετε;;

 

 

ευχαριστω.

 

 

http://www.e-lenovo.gr/tablets-1234805762/lenovo-tab2-a10-30-10-1-and-quot-hd-ips-4g-lte-16gb-2gb-7000mah-blue.html

Link to comment
Share on other sites

 

μου φαινεται οτι εχει εγγυηση κατ/τος και οχι ελληνικης αντιπροσωπειας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...