Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν σ ενδιαφέρουν οι επιδόσεις σε παιχνίδια πάρε ainol novo 10 hero 1. Αλλιώς Window N101 2

 

Η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερουν, δε θα το χω μονο για αυτο, αλλα θα το χρησιμοποιω σε ικανοποιητικο βαθμο και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι με ενδιαφερουν, δε θα το χω μονο για αυτο, αλλα θα το χρησιμοποιω σε ικανοποιητικο βαθμο και ετσι.

Κοίτα, αν δεν σε νοιάζει μεγάλο frame rate σε μεγάλα και βαριά 3D παιχνιδια τύπου most wanted, 9mm, Emissary of War κλπ, πάρε το hero 1

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αν δεν σε νοιάζει μεγάλο frame rate σε μεγάλα και βαριά 3D παιχνιδια τύπου most wanted, 9mm, Emissary of War κλπ, πάρε το hero 1

 

Που το ξετρύπωσες αυτό το τελευταίο, ωραίο παιχνιδάκι φαίνεται :-P με νοιάζει οπωσδήποτε να τα παίζει ικανοποιητικα χωρίς παραμικρό lag κτλ. κι ας μην το παίζει στα ultra που θα λέγαμε με πισιστικους όρους. Αυτο μπορεί να το κάνει? Το νεξους είναι το καλύτερο από τέτοια θέματα επίδοσης, αλλά έχει τα μείον ότι είναι ακριβότερο και με 7αρα οθόνη, γι αυτό και μου προτείνετε τα κινεζικα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Που το ξετρύπωσες αυτό το τελευταίο, ωραίο παιχνιδάκι φαίνεται :-P με νοιάζει οπωσδήποτε να τα παίζει ικανοποιητικα χωρίς παραμικρό lag κτλ. κι ας μην το παίζει στα ultra που θα λέγαμε με πισιστικους όρους. Αυτο μπορεί να το κάνει? Το νεξους είναι το καλύτερο από τέτοια θέματα επίδοσης, αλλά έχει τα μείον ότι είναι ακριβότερο και με 7αρα οθόνη, γι αυτό και μου προτείνετε τα κινεζικα σωστά?

χαχα:p τότε πάρε το Window n101 2 που χει τετραπύρηνη mali400

Link to comment
Share on other sites

χαχα:p τότε πάρε το Window n101 2 που χει τετραπύρηνη mali400

 

Για εκεί με κόβω... Η παλιότερη και μη αναβαθμισιμη έκδοση λειτουργικού υποθέτω δεν είναι πρόβλημα άπαξ και δουλεύει σωστά, δεν είναι και το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Για εκεί με κόβω... Η παλιότερη και μη αναβαθμισιμη έκδοση λειτουργικού υποθέτω δεν είναι πρόβλημα άπαξ και δουλεύει σωστά, δεν είναι και το κινητό μου.

τι εννοείς; jelly bean 4.1.2 έχει

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς; jelly bean 4.1.2 έχει

 

Α είχα την εντύπωση ότι κάπου είδα 4.0.4 :p

 

Επίσης ποιο είναι το πιο αξιόπιστο site για να το αγοράσω?

Edited by NoiSy_MaN
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τις απαιτησεις σου.Αν θες οπωσδηποτε 10ιντσο σε αυτα τα λεφτα δυσκολα θα βρεις κατι καλο.

Ειναι πολυ καλη η τιμη που στο δινει αλλα σαν ταμπλετ γενικα λαγκαρει πολυ.Απορω γιατι το εβγαλε η samsung.Χωρις να σημαινει οτι τα κινεζικα ειναι πολυ καλυτερα.

 

Προφανως ψαχνω κατι στις 7 ιντσες κυριως για λογους φορητοτητας.Με ενδιαφερει να εχει την δυνατοτητα να συνδεθει στο ιντερνετ ειτε μεσω σιμ σλοτ ειτε απο το usb modem μου, να εχει gps και μια καμερα για αξιοπρεπεις φωτο(με δυνατοτητα geo-tag).Το budget ειναι στα 200ε και η ερωτηση μου ηταν αν αξιζει να παρω το συγκεκριμενο η' να κοιταξω κατι αλλο ( πχ nexus 7 η' κατι αντιστοιχο σε κινεζικο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα note 2 και τωρα nexus 4. Εκανα ευσυνειδητα την επιλογη μου και ειμαι ευχαριστημενος, το θεμα ειναι οτι το note με το μεγεθος και την αυτονομια του λειτουργουσε και ως μινι tablet ας πουμε.

 

Φιλε μου αυτη ειναι η μεγαλυτερη αληθεια που λες .

 

Ολοι οι φιλοι γνωστοι μου εχουν smartphones, και οσοι εχουν πάνω από 4,5-4,7+ ιντσες...σκανε πια μ ενα dumphone μαζι κ εχουν τα αλλα ως mini tablets.

 

Αυτα τα mini tablets τα εχουνε κ σπιτι αραζουν καναπέ κ ειτε αγοραζουν κανενα 7 ιντσο, ειτε μενουν ως εχουν με το minitablet.

 

Σε σχεση με το ερωτημα σου, μιας και ψαχνομαι κ γω....κατεληξα σε μεταχειρισμενο Ν7 3G....σε λιγο καιρο που θ ανακοινωθει το νεο Ν7, το παλιό θα ειναι απιστευτο value for money!

Link to comment
Share on other sites

Α είχα την εντύπωση ότι κάπου είδα 4.0.4 :p

 

Επίσης ποιο είναι το πιο αξιόπιστο site για να το αγοράσω?

http://www.aliexpress.com/item/2012-new-arrivel-Yuandao-N101II-10-1-inch-Dual-core-Android-4-1-1-Tablet-pc/709448518.html

ή minideal.net

Link to comment
Share on other sites

 

ΟΚ φιλε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Τωρα μπορει να περασω κι απο το android tablets :p

Link to comment
Share on other sites

Lg G pad 8.3 -> Running : 6.0.1 aosp

Lg G3 32gb -> Running : 6.0.1 Ressurection remix

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Βρίσκομαι και πάλι στην αναζήτηση για tablet μετά τις πολλαπλές ατυχίες με το Cube U30GT πρώτης γενιάς.

 

Το tablet προορίζεται για την αδερφή μου πάλι, και ενώ εγώ της λέω για κανένα 7άρι ή 8άρι, αυτή επιμένει για 10'', μιας θα είναι ουσιαστικά για όλες τις χρήσεις, αντικαταστάτης laptop.

 

Αυτό που ζητάω (με σειρά σημαντικότητας είναι):

 

Υποστήριξη από την κοινότητα

Καλή οθόνη (1280x800 για 10'')

Μεγάλη μπαταρία

Να μην έχει κουλά κατασκευαστικά προβλήματα

HDMI

 

 

To διαθέσιμο budget δεν είναι σαφές ακόμα, εννοείται πως όσο μικρότερο, τόσο καλύτερα, γιατί είμαι και λίγο τσίπης

 

Το PIPO MAX-M1 με καλύπτει στα παραπάνω;

Μου έχουν προτείνει να δω και τα Yuandao N101 και Ainol Novo 10 Hero

 

Τι εμπειρίες υπάρχουν σχετικά με τα παραπάνω; Άλλες παρόμοιες προτάσεις;

Επίσης, ποιο online κατάστημα είναι το πιο αξιόπιστο και συνεννοήσιμο;

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα κινεζικα προιοντα δεν σας τρομαζουν ως προς την αξιοπιστια τους?σερβις που?υλικα φτιαγμενο τι ποιοτητας?ειναι αληθεια πχ διπλοπυρηνα η μπαρουφες?και τελος παντων αυτα που λενε οτι εχουν μεσα τα εχουν ?
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα κινεζικα προιοντα δεν σας τρομαζουν ως προς την αξιοπιστια τους?σερβις που?υλικα φτιαγμενο τι ποιοτητας?ειναι αληθεια πχ διπλοπυρηνα η μπαρουφες?και τελος παντων αυτα που λενε οτι εχουν μεσα τα εχουν ?
μια χαρά είναι. Άριστη ποιότητα υλικών τα περισσότερα, αν πάρεις από καλό έμπορο/κατάστημα θα χεις εγγύηση ενός χρόνου (τσεκαρισμένο αυτό από εμπειρίες), και τα χαρακτηριστικά είναι αληθινά, αν τα ψάξεις. Οι επεξεργαστές ειναι από γνωστές εταιρίες, και πολλού καλοί

 

Καλησπέρα παίδες.

Βρίσκομαι και πάλι στην αναζήτηση για tablet μετά τις πολλαπλές ατυχίες με το Cube U30GT πρώτης γενιάς.

 

Το tablet προορίζεται για την αδερφή μου πάλι, και ενώ εγώ της λέω για κανένα 7άρι ή 8άρι, αυτή επιμένει για 10'', μιας θα είναι ουσιαστικά για όλες τις χρήσεις, αντικαταστάτης laptop.

 

Αυτό που ζητάω (με σειρά σημαντικότητας είναι):

 

Υποστήριξη από την κοινότητα

Καλή οθόνη (1280x800 για 10'')

Μεγάλη μπαταρία

Να μην έχει κουλά κατασκευαστικά προβλήματα

HDMI

 

 

To διαθέσιμο budget δεν είναι σαφές ακόμα, εννοείται πως όσο μικρότερο, τόσο καλύτερα, γιατί είμαι και λίγο τσίπης

 

Το PIPO MAX-M1 με καλύπτει στα παραπάνω;

Μου έχουν προτείνει να δω και τα Yuandao N101 και Ainol Novo 10 Hero

 

Τι εμπειρίες υπάρχουν σχετικά με τα παραπάνω; Άλλες παρόμοιες προτάσεις;

Επίσης, ποιο online κατάστημα είναι το πιο αξιόπιστο και συνεννοήσιμο;

To n101 από κει που βλέπεις, ή το novo 10 hero ap to minideal

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα τα κινεζικα προιοντα δεν σας τρομαζουν ως προς την αξιοπιστια τους?σερβις που?υλικα φτιαγμενο τι ποιοτητας?ειναι αληθεια πχ διπλοπυρηνα η μπαρουφες?και τελος παντων αυτα που λενε οτι εχουν μεσα τα εχουν ?

 

Χαχα λες να γράφουν απέξω διπύρηνα, μέσα να είναι μονοπυρηνα και τόσοι που έχουμε αγοράσει να μην το έχουμε αναφέρει;;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To n101 από κει που βλέπεις, ή το novo 10 hero ap to minideal

 

To Ainol Novo 10 Hero στο minideal το δηλώνει σαν 4πύρηνο ενώ στο pandawill σαν διπύρηνο και με $20 λιγότερο. Τι ισχύει τελικά;

 

Εκτός από Ainol Novo 10 Hero, Yuandao N101T ή Yuandao N101 II ποιο άλλο tablet είναι στην ίδια κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

To Ainol Novo 10 Hero στο minideal το δηλώνει σαν 4πύρηνο ενώ στο pandawill σαν διπύρηνο και με $20 λιγότερο. Τι ισχύει τελικά;

 

Εκτός από Ainol Novo 10 Hero, Yuandao N101T ή Yuandao N101 II ποιο άλλο tablet είναι στην ίδια κατηγορία;

 

2πυρηνο είναι το Hero I και 4πυρηνο το Hero II

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

To Ainol Novo 10 Hero στο minideal το δηλώνει σαν 4πύρηνο ενώ στο pandawill σαν διπύρηνο και με $20 λιγότερο. Τι ισχύει τελικά;

 

Εκτός από Ainol Novo 10 Hero, Yuandao N101T ή Yuandao N101 II ποιο άλλο tablet είναι στην ίδια κατηγορία;

http://www.minideal.net/ainol-novo10-hero-dual-core-10-1-inch-16gb-rom-1280-800-high-resolutiondual-camera-hdmi-bluetooth-gps-tablet-pc.html

Yπάρχουν και τα Cube U30GT, Pipo M3, Ployer Momo12 και αρκετά άλλα, αλλά δεν θα στα πρότεινα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. εμενα τελικα ηρθε μεσω ΕΛΤΑ το novo spark αλλα ειναι ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ.. η οθονη πατιεται συνεχεια μονη της.. Δε μπορεις να το δουλεψεις καθολου.. Ο,τι θελει κανει.. κατεβασα τη νεα εκδοση τους αλλα χειροτερα εγινε. τωρα προσπαθω εδω και 3 μερες να επικοινωνησω μαζι τους για επιστροφη ΑΛΛΑ ουτε φωνη ουτε ακροαση... Αστα να πανε.. Και τους ειπα να το ελεγξουν πριν το στειλουν και ειπαν ΝΑΙ ΝΑΙ εννοειται... (ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ τους δηλαδη) Τωρα τι κανουμε;;;;
Link to comment
Share on other sites

2πυρηνο είναι το Hero I και 4πυρηνο το Hero II

Κατάλαβα, σ'ευχαριστώ!

 

 

http://www.minideal.net/ainol-novo10-hero-dual-core-10-1-inch-16gb-rom-1280-800-high-resolutiondual-camera-hdmi-bluetooth-gps-tablet-pc.html

Yπάρχουν και τα Cube U30GT, Pipo M3, Ployer Momo12 και αρκετά άλλα, αλλά δεν θα στα πρότεινα

 

Είχα το πρώτο U30GT, το δεύτερο όμως δεν θα το αγόραζα.

 

Επομένως, δεν κοιτάω τίποτε άλλο εκτός από Ainol; Μεταξύ των Hero I και Hero II, ποιο είναι το καλύτερο (εκτός από την ταχύτητα) σε υποστήριξη από το community, μπαταρία; Έχει κανείς εδώ κάποιο από αυτά;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.. εμενα τελικα ηρθε μεσω ΕΛΤΑ το novo spark αλλα ειναι ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ.. η οθονη πατιεται συνεχεια μονη της.. Δε μπορεις να το δουλεψεις καθολου.. Ο,τι θελει κανει.. κατεβασα τη νεα εκδοση τους αλλα χειροτερα εγινε. τωρα προσπαθω εδω και 3 μερες να επικοινωνησω μαζι τους για επιστροφη ΑΛΛΑ ουτε φωνη ουτε ακροαση... Αστα να πανε.. Και τους ειπα να το ελεγξουν πριν το στειλουν και ειπαν ΝΑΙ ΝΑΙ εννοειται... (ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ τους δηλαδη) Τωρα τι κανουμε;;;;

 

Πρωτα επικοινωνησε μαζι τους για να σου πουνε την διαδικασια επιστροφης. Επισης ξεκαθαρισε το ποιος πληρωνει τα μεταφορικα, αν θα στο αντικαταστησουν η θα στο επιδιορθωσουν, ποσο χρονο θα κανει κτλ.

 

Απο περιεργεια ποσο το πηρες και ποσο καιρο εκανε να ερθει; Με το τελωνειο ειχες κανενα θεμα;

 

Γενικα προτεινω την αγορα ηλεκτρονικων μονο απο γνωστα καταστηματα τυπου Αμαζον που προσφερουν δυνατοτηα επιστροφης 30 ημερων και αριστο customer service. Επισης καλο ειναι να υπαρχει αντιπροσωπεια εντος Ελλαδας η τουλαχιστον εντος Ευρωπης.

 

Υπομονη φιλε και ενημερωνε μας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα θελω να αγορασω ενα tablet 7'' , αλλα εχω μπερδευτει. δεν ξερω αν αξιζει να δοσω 120-150 ευρω για ενα καλο κινεζικο (ainol , hyndai , pipo κλπ?) η να παρω με την μια το google nexus 7?

 

ειναι μεγαλη η διαφορα? απο την αλλη ομως το nexus, δεν εχει υποδοχη για SD , ουτε GPS.

 

Εσεις τι λετε?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα θελω να αγορασω ενα tablet 7'' , αλλα εχω μπερδευτει. δεν ξερω αν αξιζει να δοσω 120-150 ευρω για ενα καλο κινεζικο (ainol , hyndai , pipo κλπ?) η να παρω με την μια το google nexus 7?

 

ειναι μεγαλη η διαφορα? απο την αλλη ομως το nexus, δεν εχει υποδοχη για SD , ουτε GPS.

 

Εσεις τι λετε?

 

Gps έχει. Εγώ αν και σκεφτόμουν τα κινέζικα θα πάω στο σίγουρο nexus, η τιμή του είναι πολύ καλή πλέον. Άσε που το θέλω και για βαριά παιχνίδια και ο tegra έρχεται γάντι.

Link to comment
Share on other sites

Gps έχει. Εγώ αν και σκεφτόμουν τα κινέζικα θα πάω στο σίγουρο nexus, η τιμή του είναι πολύ καλή πλέον. Άσε που το θέλω και για βαριά παιχνίδια και ο tegra έρχεται γάντι.

 

Δεν υπάρχει παιχνίδι που ένα τσιπ RK3066 να μην το παίζει άνετα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...