Jump to content

[Επίσημο] Nokia Asha 200


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Asha 200

(RM-761)

 

http://developer.nokia.com/images/devices/nokia-asha-200/Nokia_200_main.png

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

26 Οκτωβρίου 2011

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia Asha 200 is a Series 40 phone supporting dual-band GSM. The device features dual-SIM support with Easy Swap slot, QWERTY keyboard for optimized messaging, 2 Mpix camera, FM radio with recording feature and support for up to 32 GB memory card. Other features include Flash Lite 3.0, Nokia Browser with Web Apps, Bluetooth 2.1 +EDR and MIDP Java 2.1 with additional Java APIs.

______________________________________

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

10.60

 

Δείκτης SAR:

0.89 W/kg.

 

Ελληνικό Product Code:

059J9Z8:AQUA

059K0L9:BLUE

059J9T9:GRAPHITE

059K0C8:GREEN

059K0H9:PINK

059K093: ORANGE

059K985:WHITE

 

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Φωτογραφίες

Δελτίο τύπου

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά του λέτε, για κάποιον που χρησιμοποιεί το τηλέφωνο 99% για μηνύματα, άντε και για κανένα facebook?
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα σήμερα από πλαίσιο σε λευκό. Πρώτες εντυπώσεις πάντως αρκετά καλές ειδικά για τα χρήματα που έδωσα. Στα θετικά έχει δυνατό ηχείο και ακουστικό, είναι πολύ όμορφο και τα πλαστικά του είναι μια χαρά, το πληκτρολόγιο αν και είναι κάπως μικρό έχει καλή αίσθηση, χρειάζεται πάντως αρκετή εξάσκηση για να το συνηθίσει κάποιος και να γράφει γρήγορα. Το ραδιοφωνο επίσης μια χαρά με rds, αναπαραγωγή από το ηχείο και δυνατότητα να παίζει στο παρασκήνιο. Στα αρνητικά ενώ το ηχείο είναι δυνατό και καθαρό, το ακουστικό δεν έχει πολύ καθαρό ήχο ακούγονται οι άλλοι κάπως "μπάσα". Επίσης επειδή δεν έχει 3g και wifi αν πας να μπεις στο internet χρειάζεται λιγάκι υπομονή...έως πολύ :p για παράδειγμα το myphone για να φορτώσει έκανε γύρω στα 25 δευτερόλεπτα, κατα τα άλλα τα δείχνει μια χαρά δυο, τρία site που άνοιξα. Επίσης μου άρεσε που έχει εφαρμογή για facebook, facebook chat, msn messenger, κλπ, το πρώτο για να ανοίξει είναι επίσης λιγάκι της υπομονής, το chat όμως είναι μια χαρά.

Η μπαταρία φαίνεται πολύ καλή του έχω βγάλει την πίστη από τις 12, με τηλέφωνα, internet, email, μουσική και δε λέει να πέσει, βέβαια αυτό μάλλον οφείλεται στην έλλειψη 3g.

Τέλος είναι πολύ χρήσιμο το οτι μπορείς να ορίσεις τι να κάνει κάθε κάρτα sim, δηλαδή στην πρώτη να έχεις ενεργοποιημένα τα δεδομένα και να κάνεις κλήσεις και με τη δεύτερη να στέλνεις μόνο sms και mms.

Νομίζω οτι γι αυτά που προσφέρει είναι πολύ καλή αγορά και μόνο το γεγονός οτι δε χρειάζεται να κουβαλάω μαζί δύο κινητά μου είναι αρκετό. :)

Nickolas
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα πρίν από δύο μέρες και το αναβάθμισα στην έκδοση 10.60. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο ήχος κλήσης είναι κοινός και για τις δύο sim, δέν επιτρέπει να απενεργοποιήσουμε (μέσω μενού) τη μία απο τις δύο sim και η vodafone together δεν λειτουργεί πολύ καλά στη θέση 2 (στην 1 δεν υπάρχει πρόβλημα).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το αγόρασα πρίν από δύο μέρες και το αναβάθμισα στην έκδοση 10.60. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο ήχος κλήσης είναι κοινός και για τις δύο sim, δέν επιτρέπει να απενεργοποιήσουμε (μέσω μενού) τη μία απο τις δύο sim και η vodafone together δεν λειτουργεί πολύ καλά στη θέση 2 (στην 1 δεν υπάρχει πρόβλημα).

 

Μπορούμε να βάλουμε στη μία SIM τις υπηρεσίες ίντερνετ και στην άλλη κλήσεις και sms ή αντίστροφα, ας πούμε;

 

Επίσης το GSMarena λέει ότι : The Nokia Asha 200 supports dual SIM standby, meaning the two phone lines can work independently. . Ισχύει;;;

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε στη μία SIM τις υπηρεσίες ίντερνετ και στην άλλη κλήσεις και sms ή αντίστροφα, ας πούμε;

Ναι, μπορείς είτε να το ρυθμίσεις να σε ρωτάει κάθε φορά ποιά σιμ θα χρησιμοποιήσει, είτε να ρυθμίσεις ποιά σιμ θα χρησιμοποιείται για

1) Κλήσεις

2) Sms

3) Mms

4) Internet

 

Επίσης το GSMarena λέει ότι : The Nokia Asha 200 supports dual SIM standby, meaning the two phone lines can work independently. . Ισχύει;;;

Είναι dual SIM standby αλλά όταν χρησιμοποιείται η μια σιμ, η άλλη εμφανίζεται εκτός δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχει ακουστεί από πολλούς χρήστες ότι έχει echo κατά την διάρκεια κλήσης, ισχύει; Πότε λέτε να έρθουν τα υπέροχα χρώματα (πλην του μαύρου άσπρου και ροζ) που φαίνονται στο site της νόκια;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και όλες σας :)

Σκεφτόμαστε εγώ και η γυναίκα μου να πάρουμε το συγκεκριμένο τηλέφωνο για να έχουμε επιτέλους μόνο μία συσκευή μαζί μας και όχι δύο...

Αλλά επειδή δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη από διάφορες αναφορές σχετικά με το τηλέφωνο και τις λειτουργίες του θα παρακαλούσαμε αν κάποιος ή κάποια έχει το συγκεκριμένο κινητό να μας δώσει τα ''φώτα'' σχετικά με την λειτουργία των δύο καρτών,δηλαδή αν λειτουργούν και οι δύο ταυτόχρονα (αν μπορούμε να δεχόμαστε κλήσεις και από τα δύο δίκτυα ανά πάσα στιγμή κτλ.) και σε γενικές γραμμές το αν αξίζει σαν μία σχετικά οικονομική λύση για κινητό all around.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γενικά η συσκευή τι λέει??? Αξίζει σαν αγορά δεύτερης συσκευής???

Επίσης οι διαφορές με το 201 είναι ουσιαστικές..??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά για όσους το έχουν ήδη. Μόλις το αγόρασα και έκανα την τελευταία αναβάθμιση από το nsu.

Δεν μπορώ να στείλω μήνυμα στα Ελληνικά με 160 χαρακτήρες.

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Γνωριζει κανεις αν στις επαφες υπαρχει επιλογη απο που να εμφανιζονται?

Δηλαδη, επαφες μονο αποθηκευεμενες στο τηλεφωνο ή μονο στη sim ή ολες...

Ψαχνω και δε βρισκω τετοια επιλογη...ειναι δυνατον να μην υπαρχει?

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γνωριζει κανεις αν στις επαφες υπαρχει επιλογη απο που να εμφανιζονται?

Δηλαδη, επαφες μονο αποθηκευεμενες στο τηλεφωνο ή μονο στη sim ή ολες...

Ψαχνω και δε βρισκω τετοια επιλογη...ειναι δυνατον να μην υπαρχει?

 

κι εγω το ψαχνω αλλα γιοκ,ως τωρα..:confused:

συνεχιζω το ψαξιμο:p

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ενω συνδεομαι κανονικα με τον browser του κινητου στο ιντερνετ, οταν παω να σερφαρω μεσω οπερα μινι μου λεει οτι δεν βρεθηκε η συνδεση. καμια ιδεα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα παιδια ! Λεω να το παρω για δευτερο κινητο, αλλα ηθελα να ρωτησω αν υποστηριζει μηνυματα μεσω του προγραμματος whasapp ? Το watsapp λεει οτι υποστηριζει το ash a 201, αλλα αυτο που ειναι παομοιοτυπο δεν το αναφερει... καποιοι χρηστες λεμε οτι δουλευει, αλλα κανενας κατι σιγουρο... Εσεις εχετε καμια ιδεα;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...