Jump to content

Samsung SGH-Z105


Astra4854
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά! Είμαι ένας από τους 100 τυχερούς που επέλεξε η Vodafone για να δοκιμάσει την τεχνολογία UTMS. Μας έδωσαν από ένα Samsung SGH-Z105 με σαφή εντολή να του βγάλουμε τα μάτια!!!

Δεν μας έδωσαν όμως το CD με το πρόγραμμα εγκατάστασης του τηλεφώνου στον υπολογιστή παρόλο που το USB καλώδιο ήταν κανονικά μέσα στην συσκευασία του. Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα; Στο site της Samsung δεν υπάρχει καν ως επιλογή το Z105! Θεωρώ οτι κάποιο πρόγραμμα από προγενέστερο Samsung θα κάνει...

Βοήθεια παιδιά!!!

 

Δείκτης SAR:

0.741 W/kg

Edited by gianpithio
Update
Σαλπάρισε μια νύχτε με πανσέληνο, και στο στερνό του γράμμα μου ΄χε γράψει, αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Astra4854 (28 Απρ. 2004 , 11:11)

 

Καλημέρα παιδιά! Είμαι ένας από τους 100 τυχερούς που επέλεξε η Vodafone για να δοκιμάσει την τεχνολογία UTMS. Μας έδωσαν από ένα Samsung SGH-Z105 με σαφή εντολή να του βγάλουμε τα μάτια!!!

Δεν μας έδωσαν όμως το CD με το πρόγραμμα εγκατάστασης του τηλεφώνου στον υπολογιστή παρόλο που το USB καλώδιο ήταν κανονικά μέσα στην συσκευασία του. Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα; Στο site της Samsung δεν υπάρχει καν ως επιλογή το Z105! Θεωρώ οτι κάποιο πρόγραμμα από προγενέστερο Samsung θα κάνει...

Βοήθεια παιδιά!!!

 

Φίλε, με ενδιαφέρει πολύ σοβαρά το Ζ105, και είμαι έτοιμος να το αγοράσω τον Μάιο. Θέλω σε παρακαλώ να μου πεις πως το βλέπεις? Εάν το έχεις δουλέψει σαν 3G Video Call? Εάν είδες bags και προβλήματα? Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου. Το Samsung Ζ105 είναι ένα πάρα πολύ καλό τηλέφωνο. Θεωρώ οτι τα μικροπροβλήματα που έχω αντιμετωπίσει δεν θα σταθούν εμπόδιο στην αγορά σου, ωστόσο μιας και το ζήτησες οφείλω να σου απαντήσω. Κατ' αρχήν να σου πω οτι έχω κάνει πολλές video κλήσεις και το τηλέφωνο ανταποκρίνεται καταπληκτικά. Η κάμερά του είναι υψηλής ανάλυσης και αν διορθώσει λίγο και η Vodafone το δίκτυό της και δεν υπάρχει καθυστέρηση στην εικόνα που λαμβάνεις τότε θα μιλάμε για ότι καλύτερο! Σαν συσκευή όμως έχει κάποιες χτυπητές αδυναμίες. Με το τηλέφωνο μας δώσανε δύο μπαταρίες καμία εκ των οποίων δεν κρατάει πάνω από μία (1) μέρα!!! Θεωρώ ότι όταν το τηλέφωνο κυκλοφορήσει στην ελληνική αγορά θα φέρουν και πιο δυνατές μπαταρίες. Επίσης δεν έχει Bluetooth και θύρα υπερύθρων με αποτέλεσμα η επικοινωνία με άλλες συσκευές να γίνεται μόνο μέσω mms. Κατά τα άλλα το μενού του είναι πολύ λειτουργικό και γενικά σαν συσκευή είναι πολύ εύκολη στην χρήση της.
Σαλπάρισε μια νύχτε με πανσέληνο, και στο στερνό του γράμμα μου ΄χε γράψει, αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ξανά ερωτήσεις..

Διάβασα κάπου μέσα στο forum (Vodafone UMTS :: Κινητή Video-Τηλεφωνία) ότι αυτό το υπέροχο κινητάκι: ζεσταίνετε πολύ εύκολα και στην βιντεοκλήση παίρνει φωτιά & ότι έχει πολλά κολλήματα. Ισχύουν? Τι άλλο νέο έχεις να μας πεις? Επίσης έχει voice memo? Ευχαριστώ

 

ΥΓ. Όσο για το software μόνο μέσα στο site της Samsung. Εάν υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα. Το τηλέφωνο όντως ζεσταίνεται λίγο. Αλλά λίγο όμως. Όχι δα οτι παίρνει και φωτιά! Από την ημέρα που το πήρα στα χέρια μου του έχω βγάλει τα μάτια. Κάνω συνέχεια video calls αλλά δεν αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα. Ναι μεν ζεσταίνεται και καταναλώνει υπερβολικά αρκετή ενέργεια από την μπαταρία του αλλά μέχρι εκεί. Το σήμα 3G εγώ έχω να πω οτι είναι Full σχεδόν σε όλη την Αθήνα!!! Μας είπαν από την Vodafone οτι σήμα θα έχει μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές ωστόσο εγώ έχω διαπιστώσει οτι έχει σήμα σχεδόν παντού! Γαλάτσι, Ηράκλειο, Μαρούσι, Κέντρο, Αμπελόκηπους, Πατήσια κλπ κλπ. Όσο για τα κολλήματα, μόνο μια φορά στην αρχή όταν προσπάθησα να μπω στο Vodafone Live μου έκανε reboot μόνο του χωρίς να μου ζητήσει PIN. Μόνο αυτό όμως. Κατά τα άλλα είναι υπέροχο κινητό. Πάιζει όλα τα είδη ringtones mid, mmf. Έχει πολύ καλή κάμερα με υψηλή ανάλυση και εύκολο μενού. Αυτά

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σαλπάρισε μια νύχτε με πανσέληνο, και στο στερνό του γράμμα μου ΄χε γράψει, αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει
Link to comment
Share on other sites

Ακούω πως πρόκειται να κυκλοφορήσει σύντομα από voda san live! συσκευή....Διαθέτει δύο κάμερες ή μια περιστρεφόμενη; Καμιά φωτό του υπάρχει pls.... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k ( 8 Μάι. 2004 , 12:53)

 

Ακούω πως πρόκειται να κυκλοφορήσει σύντομα από voda san live! συσκευή....Διαθέτει δύο κάμερες ή μια περιστρεφόμενη; Καμιά φωτό του υπάρχει pls.... :worry:

 

 

Είχε ανοιχτεί παλιότερα thread για το Z105 με κάποιες photos εδώ: :)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=26701

 

Η κάμερα του είναι περιστρεφόμενη όπως φαίνεται στις photos..

Αυτό το έργο το έχω ξαναδεί...
Link to comment
Share on other sites

Και ο αδερφός ήταν από τους τυχερούς αλλα δεν είχε 3G σήμα σχεδόν ποτέ Ηλιούπολη, Γλυφάδα και σπάνια στο κέντρο (Κολωνάκι). Μήπως βρήκες τίποτα με το software?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Astra4854, η Vodafone είχε στο web το z105 και το z1010 αναμενόμενα στης 15-05-04,εχθες ρώτησα σε κεντρικό Voda Shop και δεν ήξεραν τίποτα νέα, σήμερα βλέπω και στο δίχτυ η Voda τα έβγαλε και από τα αναμενόμενα.. Τι παίζει? Η ερώτηση είναι για όλους. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω αγανακτήσει! Κατά την διάρκεια των δοκιμαστικών τις δύο προηγούμενες εβδομάδες το τηλέφωνο μου έπιανε σήμα 3G σχεδόν παντού. Βέβαια σε αυτό έπαιξε ρόλο και το γεγονός οτι κινούμαι σε περιοχές που έχει σήμα 3ης γενιάς. Ωστόσο εδώ και μία εβδομάδα περιμένω την εταιρία που έχει αναλάβει την έρευνα για λογαριασμό της Vodafone να με πάρει τηλ να δώσω την συνέντευξη με τις εντυπώσεις μου και αυτοί με κοροιδεύουν. Όλο με παίρνουν τηλ να πάω από εκεί και μετά από λίγο με παίρνουν και μου λένε άκυρο. Εκτός από αυτό το τηλέφωνο έχει αρχίσει και τα παίζει! Κάθε φορά που πιάνει σήμα 3G κολλάει και δεν στέλνει ούτε μήνυμα, ούτε και παίρνει τηλ αν δεν του κάνω reboot! Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά σίγουρα κανένας από την Vodafone δεν έχει απαντήσεις. Είναι τρομερό τηλέφωνο με πολλές δυνατότητες αλλά αν δεν γίνει κάτι με το δίκτυο και τα προβλήματα αυτά η Vodafone θα έχει σοβαρό πρόβλημα στην ελληνική αγορά. Όσο για το software ούτε λόγος να γίνεται, όλοι κάνουν τους Κινέζους. Απορώ για ποιό λόγο γίνεται αυτό αφού έτσι κι αλλιώς όταν το τηλέφωνο θα διατεθεί στην αγορά το software θα διατίθεται μαζί με το τηλ. Αν έχετε κανένα νέο ειδοποιήστε.
Σαλπάρισε μια νύχτε με πανσέληνο, και στο στερνό του γράμμα μου ΄χε γράψει, αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει
Link to comment
Share on other sites

Παιδίά πριν γίνει η παραπάνω φάση με την Vodafone είχα ένα Ericsson T610, το οποίο θέλω να το πουλήσω. Το τηλέφωνο είναι καινούριο (4 μήνες το είχα μόνο) και έχει ένα κάρο ringtones, screensavers και themes μέσα. Όποιος ενδιαφέρεται ας με ενημερώσει στο pzourmpanos@knowledge.gr
Σαλπάρισε μια νύχτε με πανσέληνο, και στο στερνό του γράμμα μου ΄χε γράψει, αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Eimai stin italia gia doulia kai eida to z105 stin Vodafon, einai poly kalo(649Euro), to mono pou me xalase einai to kolovodafone live menu, episis to eida kai stin TIM me to normal to menu kai stin ekdosi tin asimi pou grafi ap? exo UMTS, poly kalo!! (599Euro). :) :wacko:

P:S. i vodafone stin ellada allaxe xana tin imerominia diathesis sto internet gia tis 2-8-04

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eimoun stin Italia kai eida to Samsung Z105 stin VODAFON kai to Z105U stin TIM. To Z105U tis TIM eixe to normal menu tis Samsung eno to VODAFON eixe tin ma..kia Vodafon live menu. To TIM to dikimasa me tin Vodafon karta mou kai douleye apsoga, etsi to paraggila na mou to steiloun. Exo merikes erotiseis:

1st Mipos exo problimata otan tha douleie edo se 3G diktio me VODAFON sim(otan to 3G tis VODA einai etoimo)?

2nd Ean tha exo dinatotita na perno java games meso web giati den tha exo Vodafon Live?

Euxaristo

Link to comment
Share on other sites

mporei kapois na anebasei kamia foto pou exei travixtei me auto to kinito epeidei akousa gia ipsilis analisis,vga den einai?

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος superfot (21 Ιούν. 2004 , 01:54)

 

mporei kapois na anebasei kamia foto pou exei travixtei me auto to kinito epeidei akousa gia ipsilis analisis,vga den einai?

 

File i poiotita pano stin othoni to kinitou(den xero sto pc..) me tin kamera einai poio kali apo tin pragmatikotita, emina mal..as, the trelathis!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πήρα το εργαλείο από την Ιταλία, όχι από την Vodafone αλλά από την TIM για να είναι με τον νορμάλ μενού του εργοστασίου. Παιδία είναι πολύ καλό!!!

Σύντομα θα έχετε και άλλες πληροφορίες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η όψη του κουτιού, σας την έβαλα για να δείτε ότι το κινητό είναι διαφορετικό look από αυτό της Vodafone, είναι ποιο κοντά το look, στο πραγματικό της εταιρίας. Η camera είναι VGA 300000, 640x480 αλλά δεν μπορώ να σας ανεβάσω φωτό για να δείτε γιατί είναι ποιο βαριές από το επιτρεπτό(πάντως είναι καλή η ποιότητα). Μέχρι στιγμής έχω περάσει τις επαφές με τις τρομερές δυνατότητες που σου δίνει, μέσο του Easy StudioIII v1.0 που δίνει μαζί σε cd, και του USB καλωδίου επίσης. Μέσα στο κουτί έχει και ένα station για να φορτίσεις την δεύτερη μπαταρία, πολύ πρακτικό!! Επίσης έχω πάρει ένα cd και με έναν μετατροπέα που βρήκα στο web το έκανα από audio – mp4, o Media Player παίζει τρομερά ποιοτικά, οπότε οδηγάς και ακούς μουσική, και όταν έρθει κλήση σταματάει και απαντάς από το hands free. Το μόνο σημαντικό που δεν έχω κάνει είναι v-call, γιατί η κολοvoda μας έχει στο περίμενε μέχρι τον Οκτώβρη. Αυτά για την ώρα. ΥΓ. Το κινητό είναι πολύ καλύτερο σε μέγεθος από το Ζ1010, φυσικά με ποιο χαμηλά χαρακτηριστικά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tech μήπως μπορεις να στείλεις κάπως το Easy Studio III v1.0 γιατί έχω το καλώδιο αλλά δεν έχω software... :-(

 

Είδες αμα δεν ψάχνεις καλά...

Το έχει η Samsung αλλά όχι στη σελίδα του κινητού αλλά στα general downloads αν διαλέξεις το μοντέλο ...

 

Είναι 65Mb όμως... όποιος έχει κουράγιο...

EasyStudio for SHG-Z105

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jded ( 7 Αύγ. 2004 , 19:38)

 

Tech μήπως μπορεις να στείλεις κάπως το Easy Studio III v1.0 γιατί έχω το καλώδιο αλλά δεν έχω software... :-(

 

Είδες αμα δεν ψάχνεις καλά...

Το έχει η Samsung αλλά όχι στη σελίδα του κινητού αλλά στα general downloads αν διαλέξεις το μοντέλο ...

 

Είναι 65Mb όμως... όποιος έχει κουράγιο...

EasyStudio for SHG-Z105

 

Πώς να στο δώσω? μόνο εάν θες να σου ψήσω ένα cd, και να στο δώσω. Μένω Χαλάνδρι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
file mou tech phres to z105?8a h8ela na grapseis an mporeis kai an 8eleis ena mikro poly mikro preview edo sto subject auto me ta uper kai ta kata!poso to phres ktl!epishs kapou egrapses gia kapoia metatroph pou ekanes!paizei mp4?an 8eleis apanthse!

AlbumArt_%7B31303397-6.

 

 

 

 

Ποτέ μην κάνεις το ίδιο λάθος,

θυμήσου ότι υπάρχουν τόσα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Κατέβασα εχτές το Easy Studio 1.1 και το εγκατέστησα στο μηχάνημά μου ωστόσο εξακολουθώ να μην μπορώ να συνδέσω το κινητό μου με τον υπολογιστή. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Όταν συνδέω το κινητό με την θύρα USB τα Windows (2000 Pro) αναζητούν τους drivers για να αναγνωρίσουν την συσκευή αλλά αφού δεν έχω το CD με το λογισμικό του κινητού δεν τους βρίσκω πουθενά, με αποτέλεσμα να απανεργοποιείται η συσκευή που σύνδεσα.
Σαλπάρισε μια νύχτε με πανσέληνο, και στο στερνό του γράμμα μου ΄χε γράψει, αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει
Link to comment
Share on other sites

geia sou file mou!isos gia na mporesei na synde8ei 8a prepei na anagnorisei san modem thn syskeuh tou kinhtou!emena etsi mou exei egkatasta8ei!epishs isos h 8yra pou to syndeeis na mhn einai h katallhlh!epishs mporei to easy studio na mhnn yposthrizei ta win 2000!leo ego tora!den 3ero gia prose3e auta pou sou eipa kai pes mou!

AlbumArt_%7B31303397-6.

 

 

 

 

Ποτέ μην κάνεις το ίδιο λάθος,

θυμήσου ότι υπάρχουν τόσα άλλα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...