Jump to content

Polls @ myphone.gr: iOS 5, Ice Cream Sandwich & Mango. Ποιο διαλέγετε;


XL_31
 Κοινοποίηση

Ποιο λειτουργικό σύστημα κρίνετε σαν το πληρέστερο αυτή τη στιγμή;  

820 members have voted

  1. 1. Ποιο λειτουργικό σύστημα κρίνετε σαν το πληρέστερο αυτή τη στιγμή;

    • Apple iOS 5.0
      163
    • Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)
      480
    • Windows Phone 7 Mango
      77
    • Άλλο (Blackberry, MeeGo, Symbian Belle, Bada OS)
      65
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      35


Recommended Posts

Ας απαντησω και γω την ακυριλα μου,σε ενα ακυρο τοπικ με ενα ακυρο πολ!

Αndroid 4 φυσικα!!Επειδη περιμενω να μου ερθει η αναβαθμιση!Ελπιζω να καλυψα το θεμα του thread!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το τι διαλέγει ο καθένας είναι υποκειμενικό με βάση τις ανάγκες/απαιτήσεις του αλλά και την οικονομική του δυνατότητα. Εγώ προσωπικά έχω LG Optimus 7 με Mango, το πήρα στα 199 ευρώ και είμαι απόλυτα ικονοποιημένος. Δε θέλω ελληνικό μενού ούτε η αποστολή αρχείων με BT με ενδιαφέρει οπότε για μένα δεν υφίσταται θέμα. Αν είχα τη δυνατότητα να πάρω το νεο RAZR για παράδειγμα θα το έπαιρνα χωρίς 2η σκέψη. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που σχετίζονται με την επιλογή της συσκευής( και πολλές φορές αυτονόητα του ΟS). Android ας πούμε αν ήταν να πάρω θα πήγαινα μόνο σε High-End, το iPhone από την άλλη είναι μακράν το ακριβότερο. Για το δικό μου budget οι low-end συσκευές με WP7 αποτελούν τη λογική επιλογή αυτή τη στιγμή.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

θα αγοραζα το παγωτακι μου...μου αρεσει γενικα η εμφανηση σαν ui και γενικα ολες οι λειτουργιες του android...απο τοτε που εποιασα κινητο με ανδροιδες εχω κολλησει και περιμενω να παρω το δικο μου

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Symbian Belle δαγκωτό!!!
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολλες δοκιμες ολων των λειτουργικων εχω καταληξει στο symbian belle.

Ερωτηση τωρα ποιο λειτουργικο πιστευετε οτι καταναλωνει περισσοτερα δεδομενα mb και ποιο λιγοτερα?

Εγω νομιζω πως το ios κανει πολυ καλη διαχειρηση στον τομεα αυτο.

Ωστοσο και το nokia 701 που εχω τωρα δεν παει πισω.

:p
Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλά χρόνια χρήστης iOS, βρέθηκα σε σημαντικό δίλημμα μεταξύ iOS και Windows 7 Phone. Το τελευταίο το είδα σε ένα υπέροχο τηλέφωνο της HTC και πραγματικά χάζεψα. Εκπληκτική δουλειά στο UI, πανέμορφα και λειτουργικά χρώματα και γραμματοσειρές...

 

Παρόλαυτά θα ψηφίσω iOS (υπέκυψα), μόνο και μόνο λόγω του iOS 5 που το θεωρώ πλέον κορυφαίο.

 

Το Android ούτε στιγμή δεν το σκέφτηκα, αν και ανοικτό με πολλές δυνατότητες τεχνικές αλλά και παραμετροποίησης σε σχέση τουλάχιστον με το iOS, πιστεύω ότι είναι ακόμη πολύ ανώριμο στον τομέα του UI. Έχει μερικά ακόμη βήματα να διανύσει, κυρίως σε όρους usability.. Μοιάζει ακόμη μια κακή και πρόχειρη αντιγραφή.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

έχω δουλέψει symbian Windows 7 και ελάχιστα blackberry προσωπικά είμαι οκ μόνο με το ios από την apple και έπειτα με το mango το android όσο αφήνει τον κάθε πικραμένο να ανεβάζει εφαρμογές της πλάκας που κολλάνε τις συσκευές θα είναι τρίτη επιλογή προς το παρόν για μένα

Όποιος βγάζει το καλύτερο για την δική μου χρήση λειτουργικό πάω θα έμενα στο windows αλλά θέλει ακόμη δουλειά στην παραμετροποίηση και για κάποιο λόγο αργεί παρόλο που έχει περάσει ένας χρόνος με το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

To iOs 5 έχει ακόμα τα κόμπλεξ του (bluetooth κτλ).

Το WP 7,5 επίσης...

Το Android έχει θέματα ασφάλειας, μπαταρίας και κατανάλωσης MB..

Το Symbian^3 δεν έχει συσκευές της προκοπής (μα 640x360 ακόμα?)...

Το Bada δεν έχει τα θέματα των παραπάνω αλλά δεν έχει πολλές εφαρμογές...

Το Meego δεν έχει και δε θα έχει σχεδόν ΚΑΜΙΑ εφαρμογή (το Ν9 κάνει μόνο για συλλέκτες)..

Το Blackberry ζει ακόμα στην δεκαετία όπου χρειαζόμασταν πλήκτρα, δεν υπήρχαν ΙΜ's και το Gmail δεν έκανε push..

 

Οπότε συμβιβάζομαι με την επιλογή του Android 4.0 μιας και ελπίζω ότι θα έχουν λυθεί τα θέματα μπαταρίας, ασφάλειας και εξωφρενικής κατανάλωσης ΜΒ χωρίς λογο..

Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω ότι το Android 4.0 δείχνει να έχει καταπολεμήσει πολλά από τα θέματα του περελθόντος.

Η αίσθησή μου είναι ότι οι εταιρίες θα παρατήσουν τα custom UI τους σιγά-σιγά (ΟΚ, θα χώνουν μερικές εφαρμογές και κανένα widget αλλά όχι ολόκληρο launcher), γιατί το λειτουργικό είναι πλέον 100% ώριμο. Θα συμβάλει σε αυτό και η εξαγορά της Motorola από τη Google και η αναμενόμενη διάθεση των updates άμεσα στις συσκευές της που θα ασκήσει πίεση και στους άλλους.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτειμώ το Android και θα συνεχίσω και με το 4.0, αν και τα Windows Phone είναι η επόμενη μου επιλογή.

Έχω όμως το εξής ερώτημα. Γιατί όλα τα λειτουργικά (πλην του Symbian και κάποια android της Samsung) έχουν σνομπάρει την κλασική 3G βιντεοκλήση; Δεν μιλάω για facetime, skype, gtalk κτλ, αλλά για την απλή λειτουργία της κλασικής βιντεοκλήσης, δηλαδή επιλογή από οποιαδήποτε επαφή και βιντεοεπικοινωνία με απλή συσκευή 5ετίας. Γιατί να μην έχουμε πλέον ΚΑΙ αυτή την επιλογή; Και όποιος προτρέξει και πει οτι δεν χρειάζεται, να ξέρει οτι υπάρχει κόσμος που θα το ήθελε.

Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω την λογική αυτή από όλα τα καινούργια λειτουργικά! Αλλά αφού η Samsung στο Galaxy S και S2 την έχει προσθέσει αυτήν την λειτουργία άρα δεν είναι περιορισμός του Android....σωστά;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

To iOS 5.0 στην αναβάθμιση του iPad μου κάνει απίστευτο lag.

Με έχει ξενερώσει πολύ και έχει πέσει πολύ στην εκτίμηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Android 4 φυσικα. Αν και κραταω μια πισινη γιατι δεν εχω πιασει ακομα το Mango στα χερια μου.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα καλύτερο λειτουργικό είναι αυτό με το οποίο κάνεις με τον καλύτερο τρόπο τη δουλειά σου και πληρέστερο είναι αυτό που μπορεί να καλύψει σε μεγαλύτερο βαθμό τις ανάγκες σου.

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει iOS ούτε android. Είμαι κάτοχος samsung wave και παλιότερα ενός Nokia n95 8Gb.

 

Το μόνο app που πραγματικά είχα χρειαστεί και στο πρώτο δεν έχω βρει ακόμα ήταν ένας καλός file manager και ένα voip app. Στο n95 είχα αγοράσει file manager (voip είχε built-in) ενώ στο bada δεν έχω βρει ακόμα τίποτα από τα δύο. Δεν παίζω παιχνίδια παρά περιστασιακά μόνο και το πλήθος των διαθέσιμων applications δεν μου λέει τίποτα εφόσον built-in το λειτουργικό με καλύπτει στο 95% των αναγκών μου.

 

Ο μόνος λόγος για τον οποίο ακύρωσα την αγορά του N9 ήταν όχι η πληρότητα του λειτουργικού (είχε σχεδόν τα πάντα τα οποία χρειάζομαι built-in) αλλά το γεγονός ότι αυτό το πλήρες κατά τα άλλα λειτουργικό δεν είχε ελληνικά, είχε κάποια προβλήματα με τον τελευταίο Exchange και εγώ δεν μπορώ να βασίσω ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ αγορά 630 ευρώ στην υποστήριξη χρηστών.

 

Τέτοια polls δεν έχουν κανένα στατιστικό νόημα. Αφενός είναι biased (=το πρώτο πράγμα που πρέπει να αποφεύγεις σε μια έρευνα) και το δεύτερο είναι ότι το μόνο κοινό του target group στο οποίο απευθύνεις το ερώτημα είναι το ότι μπαίνουν στο myphone (=το δεύτερο πράγμα που πρέπει να προσέχεις σε μια έρευνα είναι το δείγμα)

Μαϊμούδαρχος
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με μικρές διάφορες τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης συμπίπτουν με την πραγματικη κατανομή των ενεργοποίησεων καθε λειτουργικου που θα έχουμε την επόμενη χρονιά.

Η διάφορα θα ειναι στο iOS που θα κινηθεί στο 23-25% και στα windows που θα ανέβουν λίγο ακόμα λόγο ΝΟΚΙΑ.

 

Τα android με τόσες φθηνές συσκευές δεν υπάρχει περίπτωση να χάσουν την κυριαρχία. Το αντίθετο μάλιστα αφου συνεχώς βελτιώνεται η σωστή λειτουργία των φθηνών συσκευών.

 

Τα επόμενα δυο χρόνια πιστεύω ότι δεν θα υπάρχουν μεγάλες διάφορες στις δυνατότητες των λειτουργικών.

Ακόμα και το iOS εώς τις αρχές του 2012, θα έχει συμπεριλάβει αρκετές απο τος βασικές ελλείψεις με εξαίρεση φυσικά το ΒΤ και τo USB flash memory που σκοπίμως δεν δίνονται ώστε να μην γίνεται εύκολη η διακίνηση μουσικής και ταινιών κάνοντας ζημιά στο AppStore.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

το συμπιαν που εχει σαφως περισσοτερο κομματι πιτας απο τα wp7(οπως εχουν και τα BB) δεν εχει καν ξεχωριστη επιλογη ουτε αναφορα στο κειμενο :) nice work ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Κώστα.

 

Επί της ουσίας αυτή η δημοσκόπηση μας έδειξε ακριβώς τι λειτουργικό έχουμε στα χέρια μας αυτή τη στιγμή κι όχι ποια έκδοση λειτουργικού.

 

Άλλο αν η ερώτηση ήταν κάτι διαφορετικό...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Windows phone 7.5 mango για μένα μιας και είναι το λειτουργικό που μου προκαλεί το ενδιαφέρον, με κάνει να αισθάνομαι διαφορετικός και ξεχωριστός ως προς την πληροφορία που παίρνω μέσω της χρήσης του. Ένα ζωντανό λειτουργικό που γνωρίζει ποιος είσαι, τι κάνεις, τι θέλεις να κάνεις.

 

εγώ το windows phone θα το χαρακτήριζα ως το google των κινητών. :lol:

Link to comment
Share on other sites

@Bouss την τελευταία φορά που έλεξα στο κινητό μου είχα ελληνικά. Και εννοώ πριν κάτι μήνες.

 

Εγώ πάντως σε έναν φίλο πρότεινα να πάρει ένα από τα φτηνά WP7 και πήρε αυτό της HTC (το trophy νομίζω). Ακόμα δεν έχει ούτε ελληνικό μενού και γράφει με το πληκτρολόγιο της vodafone. Αν αυτό εννοείς ελληνικά... άστο καλύτερα.

Ακόμα βρίσκω τουλάχιστον ΤΡΑΓΙΚΟ ότι για να κάνει upgrade σε Mango του ζητάει windows 7. Αυτά δεν είναι ευκολία χρήσης...

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε έναν φίλο πρότεινα να πάρει ένα από τα φτηνά WP7 και πήρε αυτό της HTC (το trophy νομίζω). Ακόμα δεν έχει ούτε ελληνικό μενού και γράφει με το πληκτρολόγιο της vodafone. Αν αυτό εννοείς ελληνικά... άστο καλύτερα.

Ακόμα βρίσκω τουλάχιστον ΤΡΑΓΙΚΟ ότι για να κάνει upgrade σε Mango του ζητάει windows 7. Αυτά δεν είναι ευκολία χρήσης...

 

Το mango εχει ελληνικο πληκτρολογιο,για την γλωσσα φταιει η voda που δεν ειπε στην ms οτι κυκλοφορει συσκευες εδω...αλλα εχεις δικιο...καλα κανει και ζηταει τα 7αρια...σε λιγο περναμε στα 8 και τα προγραμματα ειναι βελτιστοποιημενα για τα 7...Αν εγω εχω win2000 στο pc μου γιατι το εχω μονο για κατεβασμα δεν φταιει η Ms...

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το mango εχει ελληνικο πληκτρολογιο,για την γλωσσα φταιει η voda που δεν ειπε στην ms οτι κυκλοφορει συσκευες εδω...αλλα εχεις δικιο...καλα κανει και ζηταει τα 7αρια...σε λιγο περναμε στα 8 και τα προγραμματα ειναι βελτιστοποιημενα για τα 7...Αν εγω εχω win2000 στο pc μου γιατι το εχω μονο για κατεβασμα δεν φταιει η Ms...

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

 

 

Ξέρω ότι έβαλαν ελληνικό πληκτρολόγιο και είναι ο λόγος που έψαξε να περάσει την αναβάθμιση αμέσως. Το θέμα είναι ότι μια αναβάθμιση κοστίζει και τα 120 ευρώ που ζητάει για να έχεις windows 7. Δηλαδή είμαστε όλοι αναγκασμένοι να έχουμε υπολογιστή και την τελευταία έκδοση ενός πολύ ακριβού λογισμικού για να δουλεύει σωστά το τηλέφωνο μας( 2 άσχετα πράγματα μεταξύ τους).

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έβαλαν ελληνικό πληκτρολόγιο και είναι ο λόγος που έψαξε να περάσει την αναβάθμιση αμέσως. Το θέμα είναι ότι μια αναβάθμιση κοστίζει και τα 120 ευρώ που ζητάει για να έχεις windows 7. Δηλαδή είμαστε όλοι αναγκασμένοι να έχουμε υπολογιστή και την τελευταία έκδοση ενός πολύ ακριβού λογισμικού για να δουλεύει σωστά το τηλέφωνο μας( 2 άσχετα πράγματα μεταξύ τους).

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να βάλεις τα 7άρια αν σου φαίνονται ακριβά ώστε να μην γκρινιάζεις φίλος.

Link to comment
Share on other sites

γιατί η apple έχει κλειδωμένο το ΒΤ στο ios ξέρετε η θα λέμε για να λέμε

 

Για να δυσκολεύει την παράνομη διακίνηση μουσικής. Αν δεν ήταν θα αγόραζες ένα τραγούδι με 1€ και χωρις κόπο θα το έδινες σε όλη την παρέα σου όπως κάθεσαι στην καφετέρια.

Τωρα πρέπει να το κατεβασεις και να το πάρεις απο τον υπολογιστή σου με φλασακι η να το περάσεις σε καποιο κινητο με ΒΤ.

Με λίγα λόγια δεν κόβει την πειρατεία απλά το κάνει πιο δύσκολο.

 

Γι αυτο δεν διαθέτει SD cards.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να δυσκολεύει την παράνομη διακίνηση μουσικής. Αν δεν ήταν θα αγόραζες ένα τραγούδι με 1€ και χωρις κόπο θα το έδινες σε όλη την παρέα σου όπως κάθεσαι στην καφετέρια.

Τωρα πρέπει να το κατεβασεις και να το πάρεις απο τον υπολογιστή σου με φλασακι η να το περάσεις σε καποιο κινητο με ΒΤ.

Με λίγα λόγια δεν κόβει την πειρατεία απλά το κάνει πιο δύσκολο.

 

Γι αυτο δεν διαθέτει SD cards.

κομψά το λές.. Οχι για να " να δυσκολεύει την παράνομη διακίνηση μουσικής" ή να "περιορίσει" την παγκόσμια πειρατεία ως φαινόμενο, αλλά για να ΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙ το ίδιο από τα DRM που εμπορεύεται. Δλδ να πρέπει να το αγοράσεις από δικό της κατάστημα. Ακόμα με ΗΥ να το συνδέσεις δεν ειναι ακριβώς απλή υπόθεση για το μέσο χρηστη να περάσει ringtone. Ουτε καν το διεθνές φορματ του mp3 ΔΕΝ υοθετεί (το οποίο δεν εχει DRM). Και δεν σταματάει εδώ.. δεν ειναι ευκολο να πεις οτι φταίει το φαινόμενο της πειρατείας. Εδώ δεν αφίνει ΟΥΤΕ ΕΙΚΟΝΕΣ (βιντεο κτλ) που έχεις τραβίξει με την καμερα του κινητού να μεταφέρεις σε αλλο κινητό! Τι σχέση εχει αυτό με δικαιόματα και πειρατεία.. Τα ίδια και το wp.. Και κάποιοι τα λέτε και καλά "λειτουργικά"?!? Μονο για κλέισεις και καλό interface στα sms παίρνεται ενα (λεμε) έξυπνο τηλέφωνο 600€? Τι θα λέγατε αν τα windows 7 δεν υποστήριζαν φλασάκια!?! Τωρα που τα wp δεν εχουν usb mode το δέχεστε!?!?!

 

Ειναι τουλάχιστον μαζοχιστικό να ανέχεται ο συνειδητοποιημένος χρήστης τέτοιους περιορισμούς σε κινητά που θέλουν να λέγονται έξυπνα.. Τα χαζά ειναι καλύτερα σε αυτό το θέμα.. Ευτυχώς η συντριπτική πλειοψηφία καθώς φαίνεται είναι υπέρ των "ανοικτών" (μη κλειδωμένων) λειτουργικών.

 

Αποψή μου τα γραφόμενα ασφαλώς.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...