Jump to content

Πρότυπο διασύνδεσης DLNA


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο συγκεκριμένο θέμα μπορούμε να μιλάμε για συσκευές Symbian που υποστηρίζουν το πρότυπο αυτό και για τους τρόπους σύνδεσης με συμβατές συσκευές.

 

Λίγα λόγια για το DLNA:

http://www.dlna.org/images/logos/dlna-connect-and-enjoy---light-text.png

 

DLNA είναι τα αρχικά της Digital Living Network Alliance, μιας ομάδας περίπου 250 διεθνών επιχειρήσεων, οι οποίες πέτυχαν την εύκολη σύνδεση μεταξύ συσκευών, όπως, για παράδειγμα, του υπολογιστή, του Blu-ray Player, του κινητού τηλεφώνου και της τηλεόρασης. Μέσω της τεχνολογίας DLNA μπορεί να πραγματοποιηθεί η ανταλλαγή ψηφιακών αρχείων μεταξύ διαφόρων ηλεκτρονικών οικιακών συσκευών.

 

 

Το DLNA αποτελεί μια τεχνολογία ανταλλαγής ψηφιακών δεδομένων μεταξύ διαφορετικών οικιακών ηλεκτρονικών συσκευών. Το πρωτόκολλο εγγυάται πως και οι μελλοντικά αποκτηθείσες συσκευές θα μπορούν να συνδεθούν απρόσκοπτα σε κάποιο δίκτυο DLNA. Το DLNA αποτελεί ένα πρότυπο ανοικτού κώδικα, το οποίο εξυπηρετεί στη σύνδεση ηλεκτρονικών συσκευών ψυχαγωγίας μεταξύ τους, χωρίς περαιτέρω επεμβάσεις. Το πρωτόκολλο DLNA κάνει την ανταλλαγή ψηφιακών αρχείων, όπως μουσικής, φωτογραφιών ή ταινιών, εξαιρετικά εύκολη.

 

Οι φωτογραφίες, οι οποίες για παράδειγμα λαμβάνονται από κάποιο κινητό τηλέφωνο με DLNA, μπορούν να αποσταλούν εύκολα σε μια τηλεόραση με τεχνολογία DLNA για να προβληθούν με τη μορφή Streaming. Ένα κινητό τηλέφωνο με τεχνολογία DLNA μπορεί να ανταλλάξει αρχεία MP3 με το λογισμικό του ηλεκτρονικού υπολογιστή, ο οποίος υποστηρίζει το σύστημα DLNA. Πολλά από τα προϊόντα μπορούν να συνδεθούν σε δίκτυο είτε μέσω WLAN/WiFi (ασύρματα) είτε μέσω Ethernet (με καλώδιο). Ο αριθμός των συσκευών που διαθέτουν DLNA αυξάνεται συνεχώς.

Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. Εχω μια απορια, κατεβασα το Νοκια Play to απο το Beta Labs και δεν εχω ιδεα(αν και το παλεψα ωρα) πως να συνδεσω το Ν8 μεσω DLNA με το λαπτοπ μου. Καμια βοηθεια?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. Εχω μια απορια, κατεβασα το Νοκια Play to απο το Beta Labs και δεν εχω ιδεα(αν και το παλεψα ωρα) πως να συνδεσω το Ν8 μεσω DLNA με το λαπτοπ μου. Καμια βοηθεια?

 

Και θα το παλέυεις για πολλή ώρα ακόμα :lol::lol: Νομίζω ότι είναι για να συνδέεται μόνο σε τηλεοράσεις και ηχοσυστήματα. Στο λαπτοπ μπορείς να συνδεθείς με bluetooth.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεσεις το τηλεφωνα με την τηλεοραση μεσω WIFI και να βλεπεις τα βιντεο που εχεις τις εικονες σου και να ακους μουσικη αν η τηλεοραση σου υποστιριζει αυτο το συστημα.Εγω εχω μια τηλεοραση σαμσουνγκ που τα υποστιριζει ολα αυτα και ετσι δεν χρειαζομαι καλωδια για να συνδεσω το κινητο μου με την τηλεοραση,Μιλαμε τελειο προγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συνδεσεις το τηλεφωνα με την τηλεοραση μεσω WIFI και να βλεπεις τα βιντεο που εχεις τις εικονες σου και να ακους μουσικη αν η τηλεοραση σου υποστιριζει αυτο το συστημα.Εγω εχω μια τηλεοραση σαμσουνγκ που τα υποστιριζει ολα αυτα και ετσι δεν χρειαζομαι καλωδια για να συνδεσω το κινητο μου με την τηλεοραση,Μιλαμε τελειο προγραμμα.

 

το κινητο με το λαπτοπ δεν γινεται? :(

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. Εχω μια απορια, κατεβασα το Νοκια Play to απο το Beta Labs και δεν εχω ιδεα(αν και το παλεψα ωρα) πως να συνδεσω το Ν8 μεσω DLNA με το λαπτοπ μου. Καμια βοηθεια?

 

Αν έχεις laptop με windows 7 τότε γίνεται. Στον windows media player έχει κάποια επιλογή για share… ψάξτε το και στο Google και θα το βρείτε. Εγώ έχω Vista και δεν το υποστηρίζουν αλλά τα windows 7 το υποστηρίζουν σίγουρα. Το είχα δοκιμάσει όταν είχε πρωτοβγεί το “Nokia Play Το” και δούλεψε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο με το λαπτοπ δεν γινεται? :(

 

Γίνεται μόνο στο Media Player 12, που αν δεν απατώμαι έχουν μόνο τα Windows 7.

Δοκιμασμένο, δουλεύει άψογα, τουλάχιστον με φωτογραφίες και μουσική που δοκίμασα. ;)

 

Για περισσότερα δες εδώ. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μόνο στο Media Player 12, που αν δεν απατώμαι έχουν μόνο τα Windows 7.

Δοκιμασμένο, δουλεύει άψογα, τουλάχιστον με φωτογραφίες και μουσική που δοκίμασα. ;)

 

Όντως το δοκίμασα και δουλέυει άψογα. Το δοκίμασα και σε βίντεο.

Edited by impreza_sti

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται μόνο στο Media Player 12, που αν δεν απατώμαι έχουν μόνο τα Windows 7.

Δοκιμασμένο, δουλεύει άψογα, τουλάχιστον με φωτογραφίες και μουσική που δοκίμασα. ;)

 

Για περισσότερα δες εδώ. :)

 

 

 

το δοκιμασα :) !! τελειο παιδια.. Βασικα ευκολα μου βγηκε, αμεσως με το που ανοιξα την επιλογη απο το κινητο εμφανιστηκε στο media player κατω αριστερα. Ολο με εκπλησσει το κινητο μας.. Απιστευτο πολυεργαλειο !

Edited by impreza_sti

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα :) !! τελειο παιδια.. Βασικα ευκολα μου βγηκε, αμεσως με το που ανοιξα την επιλογη απο το κινητο εμφανιστηκε στο media player κατω αριστερα. Ολο με εκπλησσει το κινητο μας.. Απιστευτο πολυεργαλειο !

Στο media player εκανες καποια ρυθμιση γιατι στο link δεν καταλαβα και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Στο media player εκανες καποια ρυθμιση γιατι στο link δεν καταλαβα και πολλα.

 

Στον media player (για windows 7 μιλάμε) πατάς εκεί που λέει ροή και τσεκάρεις την 2η και 3η επιλογή όπως δείχνει και στο screenshot στο λίνκ που έδωσε ο panosz. Μετά από αυτό το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά να έχεις ανοιχτό τον media player και να τρέξεις το nokia play to στο κινητό σου.

 

Πρέπει να αλλάξουν την περιγραφή της εφαρμογής στο betalabs :lol::lol:

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Στον media player (για windows 7 μιλάμε) πατάς εκεί που λέει ροή και τσεκάρεις την 2η και 3η επιλογή όπως δείχνει και στο screenshot στο λίνκ που έδωσε ο panosz. Μετά από αυτό το μόνο που έχεις να κάνεις είναι απλά να έχεις ανοιχτό τον media player και να τρέξεις το nokia play to στο κινητό σου.

 

Πρέπει να αλλάξουν την περιγραφή της εφαρμογής στο betalabs :lol::lol:

 

βασικα εγω δεν τρεχω καν το νοκια Play . Πηγαινω ρυθμισεις, συνδεσιμοτητα και επιλεγω Play to server on

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα την 2η και 2η επιλογη στην ροη, πηγα και στις ρυθμισεις, εβαλα και την τελευταια εκδοση του nokia play to αλλα τιποτα.:(
Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα την 2η και 2η επιλογη στην ροη, πηγα και στις ρυθμισεις, εβαλα και την τελευταια εκδοση του nokia play to αλλα τιποτα.:(

 

πρώτα άνοιξε τον media player κα μετά άνοιξε το nokia play to και τρέξε τα πολυμέσα που θες.

Είναι και ο υπολογιστής σου και το κινητό συνδεδεμένα στο ίδιο wifi?

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και το laptop και το κινητο ειναι συνδεδεμενα στο wifi του σπιτιου μου. Μηπως θελει να ρυθμισω κατι στην πρωτη επιλογη στην ροη? Κανει αναζητηση αλλα δεν βλεπει τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε: http://mynokiablog.com/2011/06/12/how-to-stream-media-to-your-pc-through-dlna-on-your-symbian3-device/

Αν έχετε εγκατεστειμένο το Big Screen τότε δε λειτουργεί. Μπορείτε να το εγκαταστήσετε μετά. Λεπτομέρειες στο http://betalabs.nokia.com/

Huawei Mate 20 Pro, Oneplus 3, Samsung Galaxy Tab 8 s2, Nokia Lumia 1020, Samsung Galaxy Note 2, Nokia n8, Samsung Galaxy Tab, Htc touch cruise, samsung Innov8, nokia n73
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλα εγώ έχω άλλο πρόβλημα με το nokia play δηλαδή έχω περασμένες κάτι ταινίες και κάτι video που έχω τραβήξει με το κινητό το nokia play δεν βλέπει τις ταινίες αλλα μονο τα video που έχω τραβήξει με το κινητό γιατί???

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

το εχει δοκιμασει κανεις με το eset smartsecuriy 5 εγκατεστημενο? το firewall φαινεται να το μπλοκαρει στα windows 7 . υπαρχει καποιος τροπος να επιτρεπει το DLNA χωρις να απενεργοποιω το firewall?

επισης οταν κανω zoom στις φωτογραφιες απο το play to κρασαρει ο driver γραφικων μου. το εχει κανεις αλλος?

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει εγώ αλλά αποτέλεσμα δεν βλέπω.Αν δεν κάνω λάθος ο υπολογιστής πρέπει να έχει πιστοποίηση DLNA,εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι.

Πάντως ένα Western Digital Media Player WD TV Live το βλέπει κανονικά.

http://img220.imageshack.us/img220/7812/scr000003dj.th.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει εγώ αλλά αποτέλεσμα δεν βλέπω.Αν δεν κάνω λάθος ο υπολογιστής πρέπει να έχει πιστοποίηση DLNA,εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι.

 

ο υπολογιστης πρεπει να εχει WMP 12 που υποστηριζει DLNA. εμενα δουλευει κανονικα στα windows 7 x64 στο notebook μου. επισης βρηκα πως να το κανω να λειτουργει και με ενεργοποιημενο το eset smartsecurity. οσοι εχουν αυτα το firewall ας κανουν τα εξης :

 

1. Open the main program window by double-clicking the ESET icon next to the system clock or by clicking Start All Programs ESET ESET Smart Security.

 

2. Press the F5 key on your keyboard to access the Advanced setup window.

 

3. In the Advanced Setup tree to the left, expand Network Personal firewall and click IDS and advanced options (see Fig. 1-1).

 

4. Expand Allowed services and select the check box next to Allow UPNP for system services in the Trusted zone. Click OK to confirm your changes and then close the main program window. Your media should now stream freely from your PC to your networked gaming console.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου δουλεψε τελικα το dlna στα windows7. Εφταιγε το eset smartsecurity. Ευχαριστουμε aristotelhs2060 για τις οδηγιες.
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλα εγώ έχω άλλο πρόβλημα με το nokia play δηλαδή έχω περασμένες κάτι ταινίες και κάτι video που έχω τραβήξει με το κινητό το nokia play δεν βλέπει τις ταινίες αλλα μονο τα video που έχω τραβήξει με το κινητό γιατί???

Γιατι εδω με ενα βιντεο hd 2λεπτων που ειχα τραβηξει και εκανε 2.5 λεπτα να γεμισει το streaming φαντασου ποσο θα ηθελε ολοκληρη ταινια!:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν εχετε Mp3 μεσα στο φακελο Music σας τα εμφανιζει το nokia play to? εχω ολη μου τη μουσικη εκει και μου εμφανιζει μονο κατι ringtones που εχω στους φακελους sounds
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...