Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το rooting ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1710871 ). Το είχα κάνει unroot για να το στείλω για επισκευή για ευνόητους λόγους. Τώρα όμως που προσπαθω να το root αρω για να περάσω τη mokee - και πρώτα CWM recovery- μου εμφανίζει ένα σφάλμα που δεν μπορώ να βρω επίλυση στο xda. Είναι το εξης: "δεν υπαρχει SU binary εγκατεστημενο και ο SuperSU δεν μπορει να το εγκαταστησει. αυτο ειναι προβλημα."

Έκανα factory reset από τη recovery αλλά τίποτα. Μετά τη διαδικασία το πρόβλημα επιμένει.

Επίσης, πρόσεξα οτι στη διαδικασία rooting έγραφε στο step3 οτι το su binary not found!

 

 

Βρέθηκε λύση:

 

Απλώς, αλλάζω τρόπο rooting (κι όχι διαδικασίες που λένε χωρίς υπολογιστη). Root-αρα βάσει αυτού: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2402943

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βοηθεια!

εχω το εξης προβλημα.. οτι τραβηξα απο την καμερα του κινητου πηγαν σε εναν φακελο που λεγεται LOST.DIR στην καρτα μνημης μου και εχουν αλλαξει τα αρχεια.. πως μπορω να τα μετατρεψω παλι και γιατι γινεται αυτο?? οποιος ξερει ας μου πει.. τα εχω τραβηξει ολα στον υπολογιστη...

Sagem MW3020 -> Nokia 3330 -> Sony Ericsson K500 -> Sony Ericsson K750 -> LG Renoir -> Motorola RAZR-> Samsung Galaxy S4-> HTC One M8-> LG G5 -> Huawei Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το rooting ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1710871 ). Το είχα κάνει unroot για να το στείλω για επισκευή για ευνόητους λόγους. Τώρα όμως που προσπαθω να το root αρω για να περάσω τη mokee - και πρώτα CWM recovery- μου εμφανίζει ένα σφάλμα που δεν μπορώ να βρω επίλυση στο xda. Είναι το εξης: "δεν υπαρχει SU binary εγκατεστημενο και ο SuperSU δεν μπορει να το εγκαταστησει. αυτο ειναι προβλημα."

Έκανα factory reset από τη recovery αλλά τίποτα. Μετά τη διαδικασία το πρόβλημα επιμένει.

Επίσης, πρόσεξα οτι στη διαδικασία rooting έγραφε στο step3 οτι το su binary not found!

 

 

Βρέθηκε λύση:

 

Απλώς, αλλάζω τρόπο rooting (κι όχι διαδικασίες που λένε χωρίς υπολογιστη). Root-αρα βάσει αυτού: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2402943

 

με πρόλαβεσ, την ίδια λύση είχα προτείνει σε παλιότερη δημοσίευση και όλα πήγαν κι εκεί καλά, τελικά οι κινέζοι κάνουν καλή δουλειά σε development γενικά:p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Χαρη, μόλις πέρασα τη mokee. Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι κάπως αρνητικές. Δυο πράγματα θα σημειώσω: την πολύ βαριά κύληση και την καθυστερημένη ανταπόκριση.

Ελπίζω να παραμετροποιείται ολικώς αφαιρώντας κάποιες περιττές κουταμάρες των κινεζάκων. :p

 

Είναι πολυ beta ακόμα νομίζω... Έχουμε χρόνο!

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Χαρά, μόλις πέρασα τη mokee. Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι κάπως αρνητικές. Δυο πράγματα θα σημειώσω: την πολύ βαριά κύληση και την καθυστερημένη ανταπόκριση.

Ελπίζω να παραμετροποιείται ολικώς αφαιρώντας κάποιες περιττές κουταμάρες των κινεζάκων. :p

 

Είναι πολυ beta ακόμα νομίζω... Έχουμε χρόνο!

 

Φίλε tsoump,

Το nick hara βγαίνει από το Χαράλαμπος:sly: και με φωνάζουν Χάρη! Στο θέμα τώρα, εμένα με nova launcher και καμιά 150 εφαρμογές που έκανα restore με titanium, ξεκινάει με 360mb. Μετά έβαλα και greenify, και πάγωσα και μερικές, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα , μιας και ο καθένας αποφασίζει τι του χρειάζεται... Η Rom από μόνη της έχει επιλογή για πάγωμα εφαρμογών, οπότε τις"κινεζιές" τις βγάζεις και από εκεί αν θες(γενικά από το μενού της έχει πολλά"καλούδια", ψάξε λίγο). Εμένα πάντως, μετά 3 μέρες, η μπαταρία κρατάει λίγο παραπάνω από τη stock(και δεν έβαλα και jbx, που λένε ότι πάει ακόμη καλύτερα) και δεν διαπίστωσα ούτε ένα πρόβλημα. Το άλλο καλό είναι ότι είναι open source, που σημαίνει ότι υπάρχει μια κοινότητα από πίσω, που προσθέτει χαρακτηριστικά και διορθώνει προβλήματα πολύ πιο γρήγορα από άλλες roms που αναπτύσοντε από μικρό αριθμό ατόμων(μιλάμε για κινέζους, οπότε για πολύ κόσμο). Τεσπα, πολλά είπα, αλλά έχω δοκιμάσει όλες τις kk και αυτή μου άρεσε περισσότερο και μόνο σε beta δε μου φέρνει

Link to comment
Share on other sites

@Hara75gr

 

Πω, ρε Χαράλαμπε! Ζητάω χίλια συγγνώμη φίλε αλλά για κάποιο λόγο κράτησα μόνο το hara. :p

Όσο για τη rom, συγχαρητήρια στα κινεζάκια που καίγονται κανονικά καθώς και για τα διαρκή Updates αλλά μου φάνηκε ιδιαίτερα δυσκοίλια μπροστά στη stock 4.1.2. :confused: Ακόμα, είχα πρόβλημα με το δίκτυο 3G (μόνο το wifi μου δούλευε) καθώς και το πρωταρχικό πρόβλημα με την εισαγωγή pin - που άλλοτε δε δεχόταν κωδικό κι άλλοτε δε μου ζητούσε καν pin συνεπώς δεν είχα καν δίκτυο :X. Θα την κρατούσα για να ασχοληθώ περαιτέρω αλλά δεν έπαιζε να μην έχω 3G. Τέλος, μου άρεσε πολύ η ιδέα του αθόρυβου κουμπιού στη lock screen που δεν το βρήκα στις ρυθμίσεις της mokee.

 

Δοκίμασα και τη gummy στην οποία είχα εξίσου πρόβλημα με το δίκτυο.( έλεος,μήπως φταίει η vodafone ) Κι αυτή έμοιαζε βαριά.

Δε μου αρέσει η τόση δουλειά που ξεφεύγει, σε εφέ και ρυθμίσεις των υπορυθμίσεων, από το pure android. Προτιμώ μια μετρημένη δουλειά με βασικές παραμετροποιήσεις που να μην είναι αχανείς.

Ίσως να ακούγεται αντι-developer-ικό .:p

 

Κάτι που θα ήθελα να συζητήσω: Με την επανεκκίνηση το κινητό μου ανοίγει σε fastboot mode. Να σημειώσω οτι μου έβγαλε μήνυμα "encryption unsuccessful" όταν προσπάθησα να περάσω μια cwm recovery. (η λύση ήταν να τρέξω κάποια command lines και boot_new.img)

Σίγουρα χρειάζεται κάτι ακόμη... Αλλά τι;;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Tsoump με ποιο recovery περασες τις rom; Βάλε το safestrap 3.65.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα λεγα κι εγώ, κάντο με αυτόν τον τρόπο αν θες.Με το 3g δεν έχω κάποιο πρόβλημα(ούτε και με την gummy όταν τη δοκίμασα), αλλά επειδή έχω κι εγώ vodafone, Θεσσαλονίκη τουλάχιστον σε πολλές περιοχές σέρνεται.Με το θέμα του pin τώρα, δεν είναι κάτι καινούργιο νομίζω, υπήρχε από τις custom 4.3.Αν θες κάτι πιο απλό πάντως σε rom, μάλλον για cm είσαι, αφού όλες οι custom(εκτός από paranoid που έγραψε από την αρχή τον κώδικα, αλλά θέλει δουλειά ακόμη), βασίζοντε σε αυτήν και μετά την φτιάχνεις όπως θες εσύ βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια ευκολη και αξιοπιστη cwm recovery για το razr παιδια?Δοκιμασα 2 που βρηκα στο xda και brickara το κινητο 2 φορες και το επανεφερα με fastboot
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια ευκολη και αξιοπιστη cwm recovery για το razr παιδια?Δοκιμασα 2 που βρηκα στο xda και brickara το κινητο 2 φορες και το επανεφερα με fastboot

Φίλε μου αυτό κουβεντιάζουμε 2 ποστ πιο πάνω. Και σε 'μένα brickαρε δοκιμάζοντας την cwm. Δοκίμασε safestrap. Προσωπικά, μου έλυσε τα χέρια.

Tsoump με ποιο recovery περασες τις rom; Βάλε το safestrap 3.65.

Με safestrap 3.65 εν τέλει.

Το ίδιο θα λεγα κι εγώ, κάντο με αυτόν τον τρόπο αν θες.Με το 3g δεν έχω κάποιο πρόβλημα(ούτε και με την gummy όταν τη δοκίμασα), αλλά επειδή έχω κι εγώ vodafone, Θεσσαλονίκη τουλάχιστον σε πολλές περιοχές σέρνεται.Με το θέμα του pin τώρα, δεν είναι κάτι καινούργιο νομίζω, υπήρχε από τις custom 4.3.Αν θες κάτι πιο απλό πάντως σε rom, μάλλον για cm είσαι, αφού όλες οι custom(εκτός από paranoid που έγραψε από την αρχή τον κώδικα, αλλά θέλει δουλειά ακόμη), βασίζοντε σε αυτήν και μετά την φτιάχνεις όπως θες εσύ βέβαια.

 

Είχα γενικότερα πρόβλημα με το δίκτυο. Στο πρώτο 5λεπτο που άνοιγε το κινητό δεν είχα καθόλου σήμα. Επίσης, το 3g δε μου λειτουργησε ποτέ. Επιπλέον, είχα ξεχασει να το αναφέρω, δεν μπορούσα να κατεβάσω καμία εφαρμογή απο το Gplay. Κολλούσε στη διαδικασία εγκατάστασης.

Έκανα install στη cwm αλλά δε μου bootαρε ποτέ εκέι, ύστερα το κινητό brickαρε. Χρειάζεται να της κάνω κάποια απεγκατάσταση για να έχω "υγειώς" τη safestrap;

Σε όλα τα παλιότερα smartphones μου περνούσα τη CM για αυτούς τους λόγους. Ήταν μινιμαλιά.

 

Και μια απορία στο link που έδωσες. Λέει στα υπέρ και κατά της SS: "Roms running on virtual slots can cause lower performance". Μήπως αν την εγκαθιστούσα με άλλη recovery - χωρίς να έφτιαχνα άλλο slot - ίσως να μην γκρίνιαζα τόσο και πιθανά να μου έτρεχε χωρίς τέτοια κολλήματα;:happy:

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο recovery που έχει υποστήριξη ακόμα είναι το safestrap. Δεν έχεις λόγο να βάλεις άλλο πλέον.

 

Καλό θα ήταν να έβαζες και τον τρόπο/διαδικασία που εγκατάστησες το safestrap και την rom . Θα μπορούσε να έχει γίνει κάτι λάθος; Safestrap έβαλες σίγουρα για xt910 UMTS_Spyder; http://goo.im/devs/Hashcode/umts_spyder/safestrap/Safestrap-UMTS_Spyder-3.65.apk .

Edited by R_Bachman
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο recovery που έχει υποστήριξη ακόμα είναι το safestrap. Δεν έχεις λόγο να βάλεις άλλο πλέον.

 

Καλό θα ήταν να έβαζες και τον τρόπο/διαδικασία που εγκατάστησες το safestrap και την rom . Θα μπορούσε να έχει γίνει κάτι λάθος; Safestrap έβαλες σίγουρα για xt910 UMTS_Spyder; http://goo.im/devs/Hashcode/umts_spyder/safestrap/Safestrap-UMTS_Spyder-3.65.apk .

 

Ναι. Για το ίδιο αρχείο μιλάμε (Safestrap-UMTS_Spyder-3.65.apk).

Το πρόβλημά επιμένει πάντως με την επανεκκίνηση που μπαίνει στο fastboot. Όσο για τις KitKat θα περιμένω λίγο ακόμα να ωριμάσει η cm.

 

Πλέον εχω γυρίσει πίσω σε μια γρηγορη σταθερή και με μικρες ωραίες προσθήκες, τη Jelly Bean 982.124.14.XT910.Retail.en.AU IMPROVED LIGHΤ

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για το ίδιο αρχείο μιλάμε (Safestrap-UMTS_Spyder-3.65.apk).

Το πρόβλημά επιμένει πάντως με την επανεκκίνηση που μπαίνει στο fastboot. Όσο για τις KitKat θα περιμένω λίγο ακόμα να ωριμάσει η cm.

 

Πλέον εχω γυρίσει πίσω σε μια γρηγορη σταθερή και με μικρες ωραίες προσθήκες, τη Jelly Bean 982.124.14.XT910.Retail.en.AU IMPROVED LIGHΤ

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση,εβαλα το ss3.65 και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες βδομαδες με την 4.1.2 και τη πολυτιμη βοηθεια του φιλου Bachman μπορω να πω οτι το κινητο εγινε πιο smooth ωστοσο το προβλημα με τη μπαταρια παραμενει οπως και στην ICS.

Γενικα νομιζω οτι δε προκειται να διορθωθει ποτε απο τον ιουλιο του 12 που το αγορασα αυτη η αθλια μπαταρια που του εχουν βαλει ειναι το μοναδικο μειονεκτημα σε σημειο να φοβασαι να εμπιστευτεις ξανα τη motorola για καποια μελλοντική αγορα

 

Η λύση - root - greenify για να παυεις εφαρμογές του παρασκηνιου και battery calibration, θα δεις μεγάλη διαφορά

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Η λύση - root - greenify για να παυεις εφαρμογές του παρασκηνιου και battery calibration, θα δεις μεγάλη διαφορά

 

Καλησπερα. Επειτα απο 2 χρονια περιπου ειπα να το ξαναπαρω εν αναμονη του GS 5! Εδωσα το S 4 προχτες οποτε..

 

 

Λοιπον Οδηγιες για root στα Ελληνικα ; Επισης και για καποια καλη rom να του περασω ;

 

Ελπιζω να ειναι τιποτα ευκολο τυπου odin ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ποια rom έχεις τώρα; Ics ή jb 4.1; Να ξέρουμε για τι root να προτείνουμε(αν και δεν υπάρχει οδηγός στα Ελληνικά).

 

Για custom υπάρχουν επιλογές σε 4.4 με τα κάποια bugs τους. Πολλοί λένε πως άνετα κάνεις χρήση και για κάθε μέρα. Αν και υπάρχει official cyanogen 11 ,σήμερα σκευτόμουν να δοκιμάσω την mokee που έχει αρκετές παραμετροποιήσεις. Μπαίνοντας είδα πως ξανάρχισε η υποστήριξη της carbon σε 4.4 και ίσως να περιμένω μερικές ημέρες.

 

Αν έχεις την ics μην κάνεις καν root και πέρνα την 4.1 πρώτα(αν δεν σε νοιάζει η εγγύηση).

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Επειτα απο 2 χρονια περιπου ειπα να το ξαναπαρω εν αναμονη του GS 5! Εδωσα το S 4 προχτες οποτε..

 

 

Λοιπον Οδηγιες για root στα Ελληνικα ; Επισης και για καποια καλη rom να του περασω ;

 

Ελπιζω να ειναι τιποτα ευκολο τυπου odin ! :)

Καλα χθες το πήρες και σήμερα το δινεις;

Και το S4;! Και αυτό μέσα σε δυο μέρες το έδωσες;

 

Αδερφακι μου...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλα χθες το πήρες και σήμερα το δινεις;

Και το S4;! Και αυτό μέσα σε δυο μέρες το έδωσες;

 

Αδερφακι μου...

 

Το εδωσα,δεν με βολεψε το μεγεθος του. Ηρεμησε..

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις πως κάνουμε να φαίνεται ο αριθμός μας οταν καλούμε?

Καλώ και δεν φαίνεται ο αριθμός μου σε αυτόν που καλώ.

 

Ευχαριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο εχει extended εγγύηση μεχρι απριλιο 2014.....

εχει ενα καμμενο πιξελ η οθονη,γινεται αλλαγη της?

Μια γρηγορη απαντηση παρακαλω!:confused:

Ευχαριστω!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο στο service και να ρωτήσεις: Cellcom 210 990 2482 .
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις πως κάνουμε να φαίνεται ο αριθμός μας οταν καλούμε?

Καλώ και δεν φαίνεται ο αριθμός μου σε αυτόν που καλώ.

 

Ευχαριστω

 

Πήγαινε στην εφαρμογή του τηλεφώνου. Διάλεξε Ρυθμίσεις > πρόσθετες ρυθμίσεις > αναγνώριση κλήσεων > προεπιλογή δικτύου και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα εχω και εγω το xt 910 και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα.........μολις το συνδεσω με το bluetooth του κρανους (midland bt next) και με παρουν τηλ τοτε ακουγονται παρα πολλα παρασιτα σε σημειο να μην μπορω να μιλησω απο το κρανος.το bt του κρανους ειναι μια χαρα εχω δοκιμασει και το εχω ζευγαρωσει με αλλα τηλεφωνα κα λειτουργει αψογα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...