Jump to content

[ROM] Official ZTE Gingerbread (Android 2.3.5)


STELSTEL
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας ξεκινήσουμε ένα νέο θέμα, για την νέα έκδοση της επίσημης Gingerbread από την ZTE

 

Το θέμα στο Modaco βρίσκεται εδώ

 

Προσωπικά θα βγάλω την GSF B14 και θα την δοκιμάσω σήμερα.

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

H official θα σου μετατρέψει το κινητό σε gen3 και δεν σου προτύνω να το κάνεις αν δεν υπάρχει τρόπος να επανέρθεις σε gen2. Gen3 σημαίνει νέο baseband, gps, rils, amss.

 

Υπάρχει και εναλλακτική... Moldovan Mile-High-Mountain-Pie RLS3 (Android 2.3.5) Based on Official ZTE Libra Gingerbread βασισμένη στην παραπάνω official με τον kernel της zte compiled από source για gen2 (αντίστοιχος του kernel των τελευταίων gsf που είχαν και overclock)

 

Μπαταρία, επιδόσεις κλπ, πάνω κάτω τα ίδια με τις τελευταίες gsf

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

H official θα σου μετατρέψει το κινητό σε gen3 και δεν σου προτύνω να το κάνεις αν δεν υπάρχει τρόπος να επανέρθεις σε gen2. Gen3 σημαίνει νέο baseband, gps, rils, amss.

 

Υπάρχει και εναλλακτική... Moldovan Mile-High-Mountain-Pie RLS3 (Android 2.3.5) Based on Official ZTE Libra Gingerbread βασισμένη στην παραπάνω official με τον kernel της zte compiled από source για gen2 (αντίστοιχος του kernel των τελευταίων gsf που είχαν και overclock)

 

Μπαταρία, επιδόσεις κλπ, πάνω κάτω τα ίδια με τις τελευταίες gsf

Έβαλα χθες λιγο την MΜHMP RLS3 και όπως λες έχουν μικρές διαφορές με την GSF. Δύο προβλήματα παρατήρησα. Πρώτο ότι ο proximity sensor δεν δουλευέ στο πρώτο boot (με ένα reboot δούλεψε μετά κανονικά), και δεύτερο ότι κάποιες φορές έχει το προβλήμα με το κολλήμένο πράσινο led στο κουμπί back, πιθανή κληρονομιά από τον kernel της GSF27.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να ασχοληθούν. Σχεδον αδύνατο αφού και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες δεν θα βγει κάτι

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μηπως εχει ιδεα κανεις για την zte blade mix 2.4 , δεν το κρυβω πως επικρατει μια συγχιση στο μυαλο με ολα αυτα που διαβαζω δεν ξερει κανεις τι να πρωτοδιαλεξει που λεμε, για αυτο ζηταω βοηθεια.

Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει την ssrl5 , cm 7.1 kang , απο εχθες εχω μετατρεψει την συσκευη σε gen2 και εχω περασει την blade mix 2.4 χωρις να το ψαξω.

Αν καποιος απο εσας την εχει δοκιμασει και ξερει τα υπερ και τα κατα θα παρακαλουσα να βοηθησει, η αν υπαρχει κατι αλλο για προταση, στο κατω κατω δοκιμες κανουμε.

 

Ευχαριστω

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα το ιδιαίτερο εκτός του ότι είναι η gsf με κάποια mods και κάποιες αλλαγες στα προγράμματα. Επομένως, κουβαλάει τα θετικά και αρνητικά της "μαμάς" ρομ. Δεν έχω ιδέα τελικά αν συνέχισε σε μολδαβική 2.3.5 γιατί σταμάτησα να ασχολούμε με mods, όπως η mix

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε ευχαριστω Kogos για την απαντηση.

Απο εκει και μετα τι γινετε, να την αφησω αυτη ( zte blade mix 2.4) στο τηλεφωνο η προτεινεις κατι αλλο.

Οπως ανεφερα και στο προηγουμενο μηνυμα, μεγαλη εμπειρια δεν εχω.

Διαβαζω αυτα που γραφεις εσυ οπως και αλλοι, αλλα συμπερασμα δεν βγαζω.

Εμενα με ενδιαφερει να εχει καλη αυτονομια σε μπαταρια , και να κανει τις βασικες δουλειες που λεμε ( λιγο απο ολα ).

Απο εκει και μετα μου αρεσουν και οι πειραματισμοι οταν αξιζει τον κοπο.

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι και το καταλληλοτερο μερος να ρωτησω, αλλα θα κανω την ερωτηση:

official αναβαθμισεις απο την zte οσον αφορα την εκδοση του android που φορα το blade, εχουν βγει;

Πως γινονται;

Υπαρχει καποια εφαρμογη ή επιλογη στο μενου εντος του blade, να γινει update on-the-air, ή με καλωδιο usb μεσω pc?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει επίσημη 2.3; :blink:

Σε ένα stock 2.2 που έχω μπαίνει χωρίς να το ρουτάρω;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι και το καταλληλοτερο μερος να ρωτησω, αλλα θα κανω την ερωτηση:

official αναβαθμισεις απο την zte οσον αφορα την εκδοση του android που φορα το blade, εχουν βγει;

Πως γινονται;

Υπαρχει καποια εφαρμογη ή επιλογη στο μενου εντος του blade, να γινει update on-the-air, ή με καλωδιο usb μεσω pc?

ψάξε και στο forum γιατί οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί χιλιάδες φορές και είναι κρίμα. Στο site της wind υπάρχει η επίσημη 2.2 αναβάθμιση μέσα από windows...

 

Έχει βγει επίσημη 2.3; :blink:

Σε ένα stock 2.2 που έχω μπαίνει χωρίς να το ρουτάρω;

 

Ομοίως, ψάξε εδώ. Θέλει root και δεν έχει βγει επίσημη 2.3 στην Ελλάδα

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Θέλει root και δεν έχει βγει επίσημη 2.3 στην Ελλάδα

Ευχαριστώ.

Έχω άλλη μια ερώτηση: αν ακολουθήσω τον οδηγό σου εδώ (εξαιρετική δουλειά by the way :) ), λες ότι το κινητό στο τέλος θα έχει επίσημη 2.2 αλλά με CWM. Αυτό σημαίνει ότι μετά είναι ρουταρισμένο;

 

Eπίσης (τελευταίο), ένας σε εκείνο το thread μπρίκαρε τη συσκευή του επειδή το έκανε από Windows Vista. Με Win 7 υπάρχει θέμα;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα... εχω περασει την Moldovan Mile-High-Mountain-Pie RLS3 (Android 2.3.5) Based on Official ZTE Libra Gingerbread εδω και μερες (σε gen2)... την βλεπω πολυ σταθερη, χωρις καθολου θεματα σε gps,wifi... και το καλυτερο δεν τρωει την μπαταρια. Πολυ πολυ ευχαριστημενος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κι εγώ μόλις φλάσαρα το Mile-High-Mountain-Pie RLS9 (από στοκ ελληνική 2.2) πού ευχαριστημένος όλα σταθερά. 2 ερώτησούλες μόνο (απευθύνεται και σε όσους έχουν cyanogen). Γνωρίζει κανείς πως αλλάζουμε γλώσσα στο πληκτρολόγιο και πως επιλέγουμε στίς επαφές να βλέπουμε μόνο τις επαφές τηλεφώνου και όχι τις σιμ;
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόλις φλάσαρα το Mile-High-Mountain-Pie RLS9 (από στοκ ελληνική 2.2) πού ευχαριστημένος όλα σταθερά. 2 ερώτησούλες μόνο (απευθύνεται και σε όσους έχουν cyanogen). Γνωρίζει κανείς πως αλλάζουμε γλώσσα στο πληκτρολόγιο και πως επιλέγουμε στίς επαφές να βλέπουμε μόνο τις επαφές τηλεφώνου και όχι τις σιμ;

επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση μπορείς να μου πεις τη διαδικασία είτε εδώ είτε σε p.m???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ένα ZTE Blade το οποιο το αναβάθμισα στην τελευταία επίσημη έκδοση 2.3.5 [μετατράπηκε σε GEN 3] από εδώ [Moldova libra SD card upgrading instruction & software package(moldtelecom)-173740B1922ZTE-BLADEV1.0.0B02], υπάρχει τρόπος να το κάνω Root και να του περάσω το Clockwork Mod 5.0.2.0?

 

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το Z4Root Modified δυτυχώς δεν λειτουργεί σε GEN 3 συσκευές, αλλα στο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18302233&postcount=18, περιγραφουν ένα τρόπο τον οποιο δεν πολυκαταλαβαίνω αν και έχω εγκαταστήσει τον Android STK.

 

Θεωρώ πως καλο θα είναι να έχουμε μια αναφορά στο πως να εγκαταστήσουμε σωστά την Stock ROM 2.3.5 αλλα με CWM και Root, η οποια από τις δοκιμες μου, μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις και δεν αντιμεωπίζει κανένα πρόβλημα, και εκτος αυτού, υπάρχει ασφαλής τρόπος να επιστρέψει κανεις σε GEN 2 οποτε το θέλει, με τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη [σίγουρα χρειαζόμαστε τα φώτα φίλου μας kogos], ειδικά για όσους θέλουν για διάφορους λόγους να έχουν την 2.3.5 Stock ROM, χωρίς να αναγκάζονται να καταφεύγουν σε Custom ROMs...

 

Άσχετο, το Fast Boot Bode είναι το FTM?

Link to comment
Share on other sites

Το Z4Root Modified δυτυχώς δεν λειτουργεί σε GEN 3 συσκευές, αλλα στο http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18302233&postcount=18, περιγραφουν ένα τρόπο τον οποιο δεν πολυκαταλαβαίνω αν και έχω εγκαταστήσει τον Android STK.

 

Θεωρώ πως καλο θα είναι να έχουμε μια αναφορά στο πως να εγκαταστήσουμε σωστά την Stock ROM 2.3.5 αλλα με CWM και Root, η οποια από τις δοκιμες μου, μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις και δεν αντιμεωπίζει κανένα πρόβλημα, και εκτος αυτού, υπάρχει ασφαλής τρόπος να επιστρέψει κανεις σε GEN 2 οποτε το θέλει, με τη διαδικασία που περιγράφεται εδώ.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη [σίγουρα χρειαζόμαστε τα φώτα φίλου μας kogos], ειδικά για όσους θέλουν για διάφορους λόγους να έχουν την 2.3.5 Stock ROM, χωρίς να αναγκάζονται να καταφεύγουν σε Custom ROMs...

 

Άσχετο, το Fast Boot Bode είναι το FTM?

Από την στιγμή που θέλεις να έχεις root την συσκευή σου, δεν υπάρχει κανένα λόγος να μένεις σε stock rom. Άσε που κάνοντας root όπως και να το κάνουμε δεν είσαι stock.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που θέλεις να έχεις root την συσκευή σου, δεν υπάρχει κανένα λόγος να μένεις σε stock rom. Άσε που κάνοντας root όπως και να το κάνουμε δεν είσαι stock.

Διαφωνώ φιλε μου με την τοποθέτηση σου, και θα σου εξηγήσω το γιατί:

 

Έχοντας δοκιμάσει άπειρες ROMs στο ZTE έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι Stock ROMs υπερτερούν σε ένα αλλα πολύ σημαντικό πράγμα, στη συμβατότητα.

 

Ένα απλό παράδειγμα είναι το Viber, το οποιο, με οποιαδήποτε Custom ROM έχει το πρόβλημα ότι ακούγεται αποκλειστικά και μονο από το ηχείο, και πολλές φορες τρώει κολλήματα, ενώ στις Stock ROMs δουλεύει άψογα και απροβλημάτιστα.

 

Μπορεί οι Custom ROMs να προσφέρουν ορισμένα extra καλούδια, τα οποια δεν προσφέρουν οι Stock ROMs, αλλα από πλευράς συμβατότητας, θα είναι πάντα ένα βήμα πίσω σε σχέση με τις Stock ROMs.

 

Τέλος, είναι εντελώς διαφορετικό να κανεις ROOT μια Stock ROM και να ξέρεις ότι αν κάτι δεν δουλέψει σωστά, στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων θα οφείλεται στο πρόγραμμα που έχεις εγκαταστήσει, και με ένα απλό Uninstall να διορθωθεί η κατάσταση, από το να έχεις μια Custom ROM η οποια μπορεί να σου πετάξει το οποιοδήποτε BUG, χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να κανεις και πολλά πράγματα, περιμένοντας για το αν και ποτε θα το κάνει Fix ο Developer της...

 

Τα παραδείγματα δυστυχώς είναι άπειρα, και για αυτό είμαι της άποψης ότι καλύτερα να αλλάξεις τα φώτα σε μια Stock ROM, αλλα να είσαι κυρίαρχος των πράξεων σου, παρα σε μια Custom.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ φιλε μου με την τοποθέτηση σου, και θα σου εξηγήσω το γιατί:

 

Έχοντας δοκιμάσει άπειρες ROMs στο ZTE έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι οι Stock ROMs υπερτερούν σε ένα αλλα πολύ σημαντικό πράγμα, στη συμβατότητα.

 

Ένα απλό παράδειγμα είναι το Viber, το οποιο, με οποιαδήποτε Custom ROM έχει το πρόβλημα ότι ακούγεται αποκλειστικά και μονο από το ηχείο, και πολλές φορες τρώει κολλήματα, ενώ στις Stock ROMs δουλεύει άψογα και απροβλημάτιστα.

 

Μπορεί οι Custom ROMs να προσφέρουν ορισμένα extra καλούδια, τα οποια δεν προσφέρουν οι Stock ROMs, αλλα από πλευράς συμβατότητας, θα είναι πάντα ένα βήμα πίσω σε σχέση με τις Stock ROMs.

 

Τέλος, είναι εντελώς διαφορετικό να κανεις ROOT μια Stock ROM και να ξέρεις ότι αν κάτι δεν δουλέψει σωστά, στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων θα οφείλεται στο πρόγραμμα που έχεις εγκαταστήσει, και με ένα απλό Uninstall να διορθωθεί η κατάσταση, από το να έχεις μια Custom ROM η οποια μπορεί να σου πετάξει το οποιοδήποτε BUG, χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να κανεις και πολλά πράγματα, περιμένοντας για το αν και ποτε θα το κάνει Fix ο Developer της...

 

Τα παραδείγματα δυστυχώς είναι άπειρα, και για αυτό είμαι της άποψης ότι καλύτερα να αλλάξεις τα φώτα σε μια Stock ROM, αλλα να είσαι κυρίαρχος των πράξεων σου, παρα σε μια Custom.

Αν η εμπειρία σου με custom και stock rom είναι αυτή που περιγράφεις, τότε καλά κάνεις να προτιμάς stock rom.

Η δική μου εμπειρία είναι εντελώς ανάποδη από την δική σου.

 

Όσο για το Viber , η μοναδική rom που δουλεύει όπως πρέπει είναι η CM7 και απ'όσο λένε η CM9. Και εννοώ ότι δουλεύει χωρίς την "βοήθεια" του FM radio του andorko.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Viber , η μοναδική rom που δουλεύει όπως πρέπει είναι η CM7 και απ'όσο λένε η CM9. Και εννοώ ότι δουλεύει χωρίς την "βοήθεια" του FM radio του andorko.

Αναφέρεσαι στην CyanogenMod 7.1.0 Stable, σε κάποια Nightly, ή στην 7.2 RC1?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] Official ZTE Gingerbread (Android 2.3.5)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...