Jump to content

Καταστήματα ΙΚΕΑ


Xourxoulitsos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στην Αθήνα επίσης. Εγώ που μένω στην Καλλιθέα τον έλαβα την περασμένη εβδομάδα. Σε άλλες περιοχές (πχ. Χαλάνδρι) είχα ακούσει ότι τον είχαν μοιράσει ακόμα νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 393
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έρχεται: Το Νέο Ιkea.gr

 

Λοιπόν, πιτσιρίκια, καθίστε καλά, το σπιτόσκυλο έχει νέα: Σε λίγο καιρό το ΙΚΕΑ Ελλάδος θα έχει φρέσκο, ολοκαίνουριο site. Αλλά αυτό δεν είναι το σημαντικότερο. Δώσε προσοχή:

 

Θυμάσαι πριν από λίγο καιρό που το σπιτόσκυλο σου έδειξε ένα ελληνικό ΙΚΕΑ blog; Το οποίο έφτιαχνε ο μερακλής Γιάννης, και το οποίο μετά από λίγο καιρό έκλεισε επειδή “χρησιμοποιούσε το εμπορικό σήμα της ΙΚΕΑ χωρίς άδεια;”. Ε, πίσω από το νέο ikea.gr μάντεψε ποιος θα είναι: Ο Γιάννης! Και θα είναι, λέει “blog-site”, πράγμα που το σπιτόσκυλο ανυπομονεί να δει τι σημαίνει.

 

Ακόμα πιο εντυπωσιακό: Όπως λέει στο σπιτόσκυλο, το νέο website θα σου επιτρέπει (κρατήσου) να παραγγέλνεις πράγματα από το σπίτι! “Θα αφορά μόνο μεγάλα προϊόντα”, λέει ο Γιάννης, “όχι να σας φέρνουμε μόνο την κορνίζα”. Το διανοείσαι; Το δικό μας το ΙΚΕΑ, θα μας προσφέρει υπηρεσίες παρόμοιες των ξένων! Πόσα προϊόντα θα μπορείς να αγοράσεις; Πόσο θα κοστίζει η αποστολή; Με ποιούς τρόπους θα πληρώνεις; Οι απορίες είναι πολλές αλλά, όπως καταλαβαίνεις, this is big news. Το σπιτόσκυλο, εξιτέ, περιμένει και θα σε ενημερώσει πάραυτα μόλις υπάρχουνε νεότερα.

 

πηγή: spitoskylo.gr

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μας στείλει τον κατάλογο του 09 το ΙΚΕΑ?

 

Ο online κατάλογος δεν σου κάνει?

http://ikeaeu.ecweb.is/09/mgrc/

Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Είδα στον νέο κατάλογο ένα ψηλό φωτιστικό από ατσάλι η βάση και από χαρτί(κάτι τέτοιο δλδ) το περιτύλιγμα γύρω γύρω που έκανε μόνο 9 ευρώ...Και το βρήκα όμορφο

 

Πόσο λέτε να αντέξει?2-3 ώρες?

χαχαχα σωστα το θεσες

παρε κανα χοτ ντογκ καλύτερα

αλήθεια αναρωτιέμαι γιατί τετοια πρεμούρα με τα μαόνια και τους καπλαμάδες, όταν ειδικα στην ελλάδα υπάρχουν πολυ καλυτερα επιπλάδικα με καλύτερη ποιοτητα ξυλων (ΞΥΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΡΙΟΣΑΝΙΔΑ=ΠΕΠΙΕΣΜΕΝΟ ΡΟΚΑΝΙΔΙ Κ ΠΡΙΝΟΝΙΔΙ) και με καλύτερες τιμές

αποδεδειγμενα

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα σωστα το θεσες

παρε κανα χοτ ντογκ καλύτερα

αλήθεια αναρωτιέμαι γιατί τετοια πρεμούρα με τα μαόνια και τους καπλαμάδες, όταν ειδικα στην ελλάδα υπάρχουν πολυ καλυτερα επιπλάδικα με καλύτερη ποιοτητα ξυλων (ΞΥΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΡΙΟΣΑΝΙΔΑ=ΠΕΠΙΕΣΜΕΝΟ ΡΟΚΑΝΙΔΙ Κ ΠΡΙΝΟΝΙΔΙ) και με καλύτερες τιμές

αποδεδειγμενα

 

Για πες και στον υπόλοιπο κόσμο να μάθει μερικά συγκεκριμένα. Να μη μιλάμε στον αέρα.

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

αντίθετα με άλλους δεν ειμαι διατεθιμενος να κάνω διαφήμιση σε άλλες εταιρίες

θες τι να πω, κωδικούς προϊόντων?

απο fagelbo μεχρι kaplan, που στα ίδια λεφτά και λιγότερα, σε άλλες εταιρίες και τοπικες ακομα βρισκεις πολυ καλύτερα?

γραφουν πανω μοριοσανίδα και μασιφ ξυλο και κοροιδευουν το κόσμο

τι σημαινει μοριοσανίδα?... Πεπιεσμενο ροκανίδι

μασίφ ξύλο? μασιφ ξύλο ειναι και η οξια και η κερασια αλλά και το μαονι

και σιγουρα οξια και δρυς δεν ειναι τα επιπλα τους

καπλαμαδες ειναι μαονια και νοβοπαν με χημικη επεξεργασία, ουτε στο τζακι μου θα τα χρησιμοποιουσα για προσάναμα λόγω της χημικής επεξεργασίας που εχουν υποστει

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να μας στείλει τον κατάλογο του 09 το ΙΚΕΑ?

 

Mπορεις να συμπληρωσεις και τα στοιχεια σου οταν βρεθεις σε καποιο καταστημα στην εισοδο.

 

Αλλα απ'οτι μου εχουν πει (και το επιβεβαιωνουν και τα παιδια παραπανω) περνανε απο τις γειτονιες με φορτηγακια και μοιραζουν πορτα πορτα. :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα σωστα το θεσες

παρε κανα χοτ ντογκ καλύτερα

αλήθεια αναρωτιέμαι γιατί τετοια πρεμούρα με τα μαόνια και τους καπλαμάδες, όταν ειδικα στην ελλάδα υπάρχουν πολυ καλυτερα επιπλάδικα με καλύτερη ποιοτητα ξυλων (ΞΥΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΡΙΟΣΑΝΙΔΑ=ΠΕΠΙΕΣΜΕΝΟ ΡΟΚΑΝΙΔΙ Κ ΠΡΙΝΟΝΙΔΙ) και με καλύτερες τιμές

αποδεδειγμενα

 

εχω ενα τετοιο φωτιστικο απο ικεΑ εδω και 2 χρονια.

αμα δεν ξερεις γιατι μιλας? 6 ευρω το ειχα παρει και ειναι σαν καινουριο.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

αντίθετα με άλλους δεν ειμαι διατεθιμενος να κάνω διαφήμιση σε άλλες εταιρίες

θες τι να πω, κωδικούς προϊόντων?

απο fagelbo μεχρι kaplan, που στα ίδια λεφτά και λιγότερα, σε άλλες εταιρίες και τοπικες ακομα βρισκεις πολυ καλύτερα?

γραφουν πανω μοριοσανίδα και μασιφ ξυλο και κοροιδευουν το κόσμο

τι σημαινει μοριοσανίδα?... Πεπιεσμενο ροκανίδι

μασίφ ξύλο? μασιφ ξύλο ειναι και η οξια και η κερασια αλλά και το μαονι

και σιγουρα οξια και δρυς δεν ειναι τα επιπλα τους

καπλαμαδες ειναι μαονια και νοβοπαν με χημικη επεξεργασία, ουτε στο τζακι μου θα τα χρησιμοποιουσα για προσάναμα λόγω της χημικής επεξεργασίας που εχουν υποστει

 

Καλό είναι να έχεις άποψη αλλά ακόμα καλύτερο να την στηρίζεις κάπου. Απ' ότι φαίνεται δεν έχεις πάρει ποτέ προϊόντα ikea και έχεις άποψη.

Σωστά λες για τις μελαμίνες και τα νοβοπάν, ούτε κι εγώ τα προτιμώ και συμβουλεύω να μην τα πάρει κανείς. Στο ikea όμως αξίζει να πάρει κανείς τα επιπλάκια που έχει σε μασίφ ξύλο. Ok, δεν είναι κανά σούπερ ξύλο, ασπρόξυλα είναι, αλλά δεν παύει να είναι ξυλάκι. Έχω πάρει τέτοια έπιπλα και στα λεφτά που είναι πραγματικά αξίζουν. Είναι και καλαίσθητα και δεν έχουν πάθει και τίποτα σε σκληρή χρήση. Αντιθέτως, τα praktiker που υποστηρίζεις δεν έχουν ούτε ένα έπιπλο σε μασίφ ξύλο, όλα τα γραφειάκια και κρεβάτια που διαφημίζουν είναι μελαμίνες του κερατά...

Μην πούμε για τα κουζινικά του ikea που είναι ασυναγώνιστα...

Btw, παρατήρησε κανένας άλλος ότι οι τιμές του ikea φέτος (στον καινούριο κατάλογο) αυξηθήκαν αρκετά;

:blink:
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα τετοιο φωτιστικο απο ικεΑ εδω και 2 χρονια.

αμα δεν ξερεις γιατι μιλας? 6 ευρω το ειχα παρει και ειναι σαν καινουριο.

 

ΧΑ ΧΑ μ αρεσει που απάντησες σε αυτό που είπα. ειδες πουθενά να αναφέρω για φωτιστικά? ελεος

πιστεψε με ξερω πως μιλάω, και απο μέσα μαλίστα :happy:;)

 

σε φωτιστικα κ μικρα πραγματα σουπερ

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

μιλαει μια καμενη απο την ΙΚΕΑ(το εχω αναφερει σε παλιοτερο μου ποστ-#270)

απο εκει μεσα αξιζουν μονο μικροεπιπλα για φοιτητες,τα χοτ ντογκ τους,(για κατσαρολικα δεν εχω αποψη) και λοιπες χαζομαρουλες.

σε καμια περιπτωση μεγαλα επιπλα-καναπεδες,τραπεζαριες,βιβλιοθηκες-

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μιλαει μια καμενη απο την ΙΚΕΑ(το εχω αναφερει σε παλιοτερο μου ποστ-#270)

απο εκει μεσα αξιζουν μονο μικροεπιπλα για φοιτητες,τα χοτ ντογκ τους,(για κατσαρολικα δεν εχω αποψη) και λοιπες χαζομαρουλες.

σε καμια περιπτωση μεγαλα επιπλα-καναπεδες,τραπεζαριες,βιβλιοθηκες-

 

No offence, αλλά επειδή εσύ είσαι καμένη δε σημαίνει πως δεν αξίζουν όλα τα μεγάλα έπιπλα τους.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

οχι freak τα κατσαρολικά ειναι καλά

και τα φωτιστικά

και τα ριχταρια του

 

τώρα για τα επιπλα...απλά θα ήθελα σε οσουν με ακουν να δώσω μια συμβουλή

 

οταν πατε να αγοράσετε έπιπλα ζητήστε να σας δειχνουν πάντα απο τι ξύλο είναι και που ειναι τα στηρίγματα του. επίσης πάρτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εγγυηση

 

εγω είμαι αυτη την εποχή με τη sato (που τη νομιζα για πιο σοβαρή εταιρία) σε δικαστική διεκδίκηση για κατι έπιπλα... χαλασε και αυτή

πάντως οτι εχω πάρει από μικρο κατασκευαστη μου ειναι αθάνατο...

 

για παράδειγμα γιατι να πάρω τον alrid με 1095 ευρώ και διαστάσεις 2.07Χ94Χ84 την στιγμή που μπορώ να βρώ καλύτερα ποιοτικό καναπέ με διαστάσεις μεγαλύτερες ..και χωρίς να πληρώσω...εξτρα..τα καλύμματα

αλλο παράδειγμα ο αντιστοιχος δερμαντινος με τον ιδιο κωδικό σε άλλο επιπλαδικο 100 ευρώ πιο φτηνα μεγαλυτερος κ χωρις να χρειαστει τον ...μοντάρο μονος μου

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

την αποψη του γραφει ο καθενας βρε βεκο μου.ε,αυτη ειναι η δικη μου..αν διαφωνεις γραψε κι εσυ την αποψη σου!

 

 

;)

 

mylogic-x για κατσαρολικα δεν ξερω,δεν εχω παρει απο ικεα.οσο για τα ριχταρια,κιλιμια και χαλια,επειδη μελος της οικογενειας μου ειναι γνωστης του αντικειμενου,παραμενω μακρια.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

την αποψη του γραφει ο καθενας βρε βεκο μου.ε,αυτη ειναι η δικη μου..αν διαφωνεις γραωε κι εσυ την αποψη σου!

 

 

;)

 

Αυτό ακριβώς έκανα. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

α για τις βαφές λες? ελα ρε συ ποιος ηταν??? θα σου πω γιατι ρωτώ...εχω ή μαλλον ειχα μεγάλη σχεση με τον ομιλο γενικά...για pm me
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

οχι freak τα κατσαρολικά ειναι καλά

και τα φωτιστικά

και τα ριχταρια του

 

τώρα για τα επιπλα...απλά θα ήθελα σε οσουν με ακουν να δώσω μια συμβουλή

 

οταν πατε να αγοράσετε έπιπλα ζητήστε να σας δειχνουν πάντα απο τι ξύλο είναι και που ειναι τα στηρίγματα του. επίσης πάρτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ εγγυηση

 

εγω είμαι αυτη την εποχή με τη sato (που τη νομιζα για πιο σοβαρή εταιρία) σε δικαστική διεκδίκηση για κατι έπιπλα... χαλασε και αυτή

πάντως οτι εχω πάρει από μικρο κατασκευαστη μου ειναι αθάνατο...

 

για παράδειγμα γιατι να πάρω τον alrid με 1095 ευρώ και διαστάσεις 2.07Χ94Χ84 την στιγμή που μπορώ να βρώ καλύτερα ποιοτικό καναπέ με διαστάσεις μεγαλύτερες ..και χωρίς να πληρώσω...εξτρα..τα καλύμματα

αλλο παράδειγμα ο αντιστοιχος δερμαντινος με τον ιδιο κωδικό σε άλλο επιπλαδικο 100 ευρώ πιο φτηνα μεγαλυτερος κ χωρις να χρειαστει τον ...μοντάρο μονος μου

Για πες φιλαράκι.

Τι δικαστικά θέματα έχεις?Έσπασε κανένα κρεβάτι και έπεσες στο κενό?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

μιλαει μια καμενη απο την ΙΚΕΑ(το εχω αναφερει σε παλιοτερο μου ποστ-#270)

απο εκει μεσα αξιζουν μονο μικροεπιπλα για φοιτητες,τα χοτ ντογκ τους,(για κατσαρολικα δεν εχω αποψη) και λοιπες χαζομαρουλες.

σε καμια περιπτωση μεγαλα επιπλα-καναπεδες,τραπεζαριες,βιβλιοθηκες-

 

Και τα haagen-dazs παγωτά δεν είναι άσχημα.:grin:

Link to comment
Share on other sites

παρέδωσαν σαπιο καναπέ και για να τον πάρουν πίσω ήθελαν να πληρώσω και μεταφορικά για την αντικατάσταση 120 ευρώ (το 8% της αξίας του καναπέ)

 

τελικά με προσφυγή στην γενική γραμματεία στον συνήγορο του καταναλωτή δικαιώθηκα

 

πέρυσι ειχαν φαει 120 . 000 προστιμο για ανάλογες παραβάσεις

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

παρέδωσαν σαπιο καναπέ και για να τον πάρουν πίσω ήθελαν να πληρώσω και μεταφορικά για την αντικατάσταση 120 ευρώ (το 8% της αξίας του καναπέ)

 

τελικά με προσφυγή στην γενική γραμματεία στον συνήγορο του καταναλωτή δικαιώθηκα

 

πέρυσι ειχαν φαει 120 . 000 προστιμο για ανάλογες παραβάσεις

 

Από ποιο μαγαζί το είχες πάρει το σαπάκι??

Και τελικά με τον συνήγορο τι έγινε?Πήρες την αξία του καναπέ πίσω??

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πηγα να παρω κατι αυτοκολλιτα που ειχα δει και τα ειχε 15 € συγνωμη αλλα εμενα μου φανικαν πανακριβα κατι σαν λουλουδια που εχει
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πηγα να παρω κατι αυτοκολλιτα που ειχα δει και τα ειχε 15 € συγνωμη αλλα εμενα μου φανικαν πανακριβα κατι σαν λουλουδια που εχει

 

Έτσι είναι το ikea, μπορεί να έχει 15 ευρώ τα αυτοκόλλητα και 5 ευρώ ένα ξύλινο τραπεζάκι... Κουφό, αλλά ισχύει. Και στα ξύλα, έχει πιο ακριβά τις μελαμίνες από τα μασίφ.

:blink:
Link to comment
Share on other sites

βεβαιως και δικαιώθηκα, οχι μονο ηρθαν και τον πηραν αλλα για να αποσυρω την καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή μου, μου δώσαν κάποιον με τα διπλάσια λεφτά (σε δρυ) χωρις χρέωση χωρίς τίποτα συν ενα τραπεζακι

 

ρε ετσι θέλουν, ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ, ο νόμος ειναι υπέρ του καταναλωτή, χρησιμοποιήστε τον.

 

Για την ικεα οι διαφορές αυτές τιμών έχουν να κάνουν με πολλά, με τον σχεδιασμό, με το πόσο "νεο" ειναι ενα προιον, για το αν σου δωσουν εγγυηση, με τα μεταφορικά με πολλά (οπως και κάθε προιον αλλωστε)

 

απλα στο ικεα να γνωρίζετε αυτό...Οι διαδικάσίες της εταιρίας λένε ότι σε επιστροφη ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να το πάρουν πίσω, no questions asked...

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

να που η αναγκη με οδηγει και παλι στην ΙΚΕΑ-αν και ειχα πει πως δεν προκειται να ξαναπαω-

 

ειχα δει σε εναν καταλογο τους ενα "τραπεζακι εργασιας" για λαπτοπ.http://www.imageshack.gr/files/5mkmjymyzd4bpdym87h6.jpg

 

 

ειναι πρακτικο?το εχει δει/χρησιμοποιησει κανεις?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...