Jump to content

Nokia touchscreen phones: πολύ στενά για πληκτρολόγηση;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα.

 

Η Nokia έχει βγάλει όλα τα Symbian^3 κινητά εκτός του E6 με ανάλυση 640x360, δηλαδή αναλογία 16:9 που είναι ο,τι πιο wide υπάρχει σε κινητό.

Άλλες εταιρίες έχουν βγάλει κινητά με αυτόν τον λόγο οθόνης (σε αναλύσεις 854x480, 960x540, 1280x720) αλλά τα μεγέθη τους είναι τουλάχιστον στις 3,7 ίντσες και κυρίως στις 4,3 ίντσες.

 

Τι έχει βγάλει η Nokia;

Το Ν8, το C7 και το 701 είναι στις 3,5 ίντσες.

Τα C6-01, 500, 600 και 700 είναι ακόμα πιο κάτω, στις 3,2 ίντσες.

Μόνο το Ε7 ξεφεύγει, στις 4 ίντσες.

 

Αναλογία 16:9 και διαγώνιος 3,2 ιντσών σημαίνει μόλις 3,98* cm πλάτος.

Αναλογία 16:9 και διαγώνιος 3,5 ιντσών σημαίνει μόλις 4,36* cm πλάτος.

 

Τι προσφέρει ο ο ανταγωνισμός;

Τα iPhone με αναλογία 3:2 και διαγώνιο 3,5 ιντσών έχουν πλάτος οθόνης 4,93* cm.

Στο στρατόπεδο του Android αλλά και των WP7, και αγνοώντας τις mid-range προτάσεις που επίσης θυμίζουν Nokia, τα σημαντικότερα μοντέλα έχουν πλάτος από 4,8* έως και 5,53* cm (με κάποια τελευταία μοντέλα να ξεφεύγουν και από τα 5,5 cm διακινδυνεύοντας να θεωρηθούν υπερβολικά φαρδιά).

*Διευκρίνηση: τα πλάτη των οθονών υπολογίστηκαν με απλά μαθηματικά γυμνασίου.

 

Πιστεύετε ότι τα 4 εκατοστά των αναμενόμενων Nokia 500, 600, 600 επιτρέπουν μια άνετη πληκτρολόγηση; Ή μήπως η Nokia δεν έπρεπε να σχεδιάσει αυτά τα μικρά κινητά της τόσο wide;

Και όσον αφορά το Ν8 και το 701, μήπως είναι οριακά ανεκτά;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εστω και ενας ανθρωπος η τουλαχιστον αντρας, που να μπορει να γραψει σε portrait qwerty? χωρις swype ? :wacko:

 

δεν ξερω αν φταινε τα δαχτυλα μου αλλα ουτε στο γαλαξια δε μπορω να γραψω, οχι στο Ν8 ! για μενα 2 τροποι υπαρχουν : Τ9- full qwerty.... με η χωρις swype ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εστω και ενας ανθρωπος η τουλαχιστον αντρας, που να μπορει να γραψει σε portrait qwerty? χωρις swype ? :wacko:

 

Αδύνατον.. Μόνο με swype!

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το portrait qwerty για εμένα δεν υπάρχει σε κανένα τηλέφωνο, εκτός από το iphone. Δεν μπορώ να το καταλάβω πώς το έχουν καταφέρει και στην όψη και στην αίσθηση δείχνει τόσο μεγάλο.

Από εκεί και πέρα, το υπερβολικά wide φορμά των Nokia ώρες ώρες με τρελαίνει. Δεν μου αρέσει καθόλου λέμε. Μετά από δύο Nokia, δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω και τρίτο με οθόνη σε αυτή τη διάσταση.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις σε 16:9 ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εστω και ενας ανθρωπος η τουλαχιστον αντρας, που να μπορει να γραψει σε portrait qwerty? χωρις swype ? :wacko:

Εννοείται, αν είναι δυνατόν να πρέπει να βάλεις και τα δύο χέρια για να γράψεις ένα σύντομο e-mail!

Εγώ στο LG P500 γράφω πάντα σε portrait, και είναι και αυτό σχετικά στενό (μέγεθος οθόνης στις 3,2 ίντσες με αναλογία 3:2 μας δίνει πλάτος 4,5 εκατοστά).

Όσες φορές έχει πέσει στα χέρια μου μεγαλύτερη συσκευή, πραγματικά αν ζηλεύω κάτι αυτό είναι ο χώρος για πληκτρολόγηση.

 

Και βλέπω πολύ συχνά στα μέσα μεταφοράς κόσμο με iPhone/Android να πληκτρολογεί με το ένα χέρι.

 

εννοεις σε 16:9 ?

Φαντάζομαι εννοεί το συνδυασμό 16:9 με ΤΟΣΟ μικρή οθόνη.

 

Τα Android κινητά έφτασαν να έχουν 16:9 όταν έγιναν πολύ μεγάλα (το μικρότερο έχει διαγώνιο 4 ίντσες και όλα τα άλλα είναι από 4,3 και πάνω). Δηλαδή ο όγκος προστίθεται πλέον στο μήκος.

Η Nokia από την άλλη, ίσως επειδή η όλη νοοτροπία της ήταν εναντίον των touch-screens και τις έβγαλε μόνο όταν σύρθηκε από την αγορά, δεν έχει συνειδητοποιήσει πόσο εύκολο είναι να κάνεις μια touch-screen εντελώς αντι-user-friendly. Κάποιος του είπε να βάλουν touch screen γιατί αυτό θα έσωζε το μερίδιο αγοράς τους και αυτοί την έβαλαν, χωρίς να κάτσουν ένα λεπτό να σκεφτούν τι κάνουν.

Edited by lewton

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει λυση. λεγεται Τ9 ;) :p σορρυ αλλα εγω σε capasitive με το δακτυλο μονο με swype μπορω να γραψω με ενα χερι η Τ9... τωρα σε resistive κατι κανουμε, ειδικα με μολυβακι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε οτι τα Android σε 16:9 είναι όλα μεγάλα;;; Το Defy και το Neo είναι στις 3.7 ίντσες και το Ray στις 3.3!!!

Ε καλά, με 30 νέα μοντέλα την εβδομάδα κάποιο θα μου ξέφευγε.

Η απάντησή σου στο ερώτημα αν τα Nokia είναι υπερβολικά στενά είναι ότι το Defy και το Neo είναι και αυτά στενά;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησα στο ερώτημα σου...στην ανακρίβεια σου απάντησα!;)

Συγχαρητήρια, βρήκες την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Για να θυμηθώ και τι έγραψα στο αρχικό post:

Στο στρατόπεδο του Android αλλά και των WP7, και αγνοώντας τις mid-range προτάσεις που επίσης θυμίζουν Nokia, τα σημαντικότερα μοντέλα έχουν πλάτος από 4,8* έως και 5,53* cm.
;)

 

 

Οπότε ευχαριστώ για τη διόρθωση.

Αν μου πεις και τη γνώμη σου για αυτές τις στενές οθόνες (των Nokia, του Defy και του Neo) θα είμαι ευγνώμων.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είχα και το Defy, αλλά και πολύ προσφατα το Ray, είναι κάπως στενές για πληκτρολόγηση εν κινήσει, ή για όσους έχουν συνηθίσει στην γρήγορη πληκτρολόγηση. Εγώ που γράφω λίγα μήνυματα και κάνω λίγο σερφάρισμα, δεν έχω πρόβλημα. Για να συνοψίσω, το πληκτρολόγιο σ3 οθόνη 3.5" με λόγο 16:9 είναι στενούτσικο αλλά όχι σε βαθμό που να είναι μη χρηστικό.

To Ray στις 3,3 ίντσες πρέπει να είναι όντως μαύρα χάλια, όπως και τα Nokia στις 3,2.

 

Το Ν8 στις 3,5 όντως ψιλοπαλεύεται, αλλά κάποιος θα πρέπει να σφυρίξει στη Nokia να κάνει πιο φαρδιές τις οθόνες των WP7 συσκευών της.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

θες να δεις μια ταινια και θα αλλαζεις aspect ratio? :p η πχ οι φωτογραφιες...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο :lol: my bad :O

 

σε ελληνικα: ολες οι ταινιες κυκλοφορουν σε 16:9 τωρα πια... οι τηλεορασεις το ιδιο(στο tv-out παιζει ρολο ;))... οι fullscreen φωτογραφιες κτλ...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το βγάλατε το συμπέρασμα: δεν πειράζει αν είναι άβολη η πληκτρολόγηση αρκεί να μπορεί να παίξει όλες τις ταινίες χωρίς μαύρες γραμμές.

Και μετά αναρωτιέστε γιατί η Apple με ένα μοντέλο πούλησε περισσότερα smartphones από τη Nokia το περασμένο τρίμηνο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...