Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι σε περίπτωση πολέμου το 95% δεν θα ξέρει να πιάσει το όπλο, να ρίξει μια χειροβομβίδα, κλπ.

Όταν πηγαίνεις για βολή και δεν σου δείχνει ο εκπαιδευτής πώς να στοχεύσεις, τι κλίση θα έχει το σώμα, και βάζουν τρυπούλες στον τοίχο για να πάνε σπίτια τους, όταν θα έρθει η ώρα θα κλαίμε, και θα είναι αργά....

Όταν πηγαίνεις άσκηση, και δεν σε ενημερώνει κανείς ότι πρέπει να κάνεις αυλάκι για να μην μπει νερό στο σχηνάκι σε περίπτωση νεροποντής, ότι πρέπει να βάλεις θειάφι για τα φίδια, ότι δεν πρέπει να ανάβεις τσιγάρο στη σκοπιά γιατί φαίνεσαι από μακρυά...

Όταν σου δίνουν αβολίδωτα στη σκοπιά...

 

ΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

 

Και δεν βγάζω ούτε τον εαυτό μου απ' έξω, για να μην παρεξηγούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω.

Και κατά τη γνώμη μου η θητεία θα έπρεπε να είναι γύρω στο 3μηνο σοβαρής και πλήρους εκπαίδευσης και μετά σπίτι σου. Ενώ τώρα πας μέσα για να κάνεις αγγαρείες και να βαράς προσοχές ώστε να τονόνεται το ηθικό των καραβανάδων.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω.

Και κατά τη γνώμη μου η θητεία θα έπρεπε να είναι γύρω στο 3μηνο σοβαρής και πλήρους εκπαίδευσης και μετά σπίτι σου. Ενώ τώρα πας μέσα για να κάνεις αγγαρείες και να βαράς προσοχές ώστε να τονόνεται το ηθικό των καραβανάδων.

Ξέρεις τι γίνεται σε κάποιες χώρες;

Οι έφεδροι βοηθάνε τους πολίτες, πχ βοηθάνε σε γηροκομεία, και οι έμισθοι κάνουν αυτό που πληρώνονται.

 

Την λύση δεν την ξέρω, το μόνο σίγουρο είναι πάντως ότι με το που τελειώνεις το σχολείο πρέπει να παρουσιάζεσαι και όχι αναβολές επί αναβολών, γιατί μετά έχεις ήδη ξεκινήσει τη ζωή σου και ο στρατός είναι ανασταλτικός παράγοντας για πολλά πράγματα στη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χώρα.Σε μερικές χώρες οι έφεδροι έχουν την κανονική τους βασική εκπαιδευση ανα διαστήματα και ειδικότητα .

Κοινωνικές υπηρεσίες είναι στον πρόγραμμα εκπαίδευσης και στην χώρα μας σε περίπτωση πολέμου,άσχετα αν δεν εφαρμόζεται λόγω έλειψης ατόμων.Τι θα κάνουν εξάλλου οι άοπλοι Ι3-Ι4 σε περίπτωση πολέμου,εκτός από αγγαρίες ; -Διαφωνώ βέβαια ότι δεν γίνεται εκπαίδευση στον Στρατό ,απλά είναι και θέμα που θα πέσεις ....

 

Οσο αφορά από τις κακές περιπτώσεις, τι θα γίνει σε περίπτωση πολέμου ,αν δεί κανείς πρόσφατα παραδείγματα διεθνώς ,αλλά και από την Ελληνική ιστορία,ποτέ αυτός δεν γίνεται με πρότυπα αλλά προσαρμόζεται ανά περίπτωση.Ετσι όποιος δεν ξέρει να ρίξει πχ χειρομβοβίδα,για να σώσει την ζωή του,θα μάθει σε 5' ...όπως το να βρεί θειάφι για τα φίδια δεν θα τον απασχολεί ιδιαίτερα ,αφού θα κοιμάτε όπου βρεί ,αλλά θα τον απασχολεί περισσότερο πρώτα να βρεί να φάει εκεί που θα βρεθεί κλπ :) .Βέβαια η στοιχειώδες οργάνωση ενός κράτους εννοείται βοηθά ....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την χώρα.Σε μερικές χώρες οι έφεδροι έχουν την κανονική τους βασική εκπαιδευση ανα διαστήματα και ειδικότητα.

Οσο αφορά τι θα γίνει σε περίπτωση πολέμου ,αν δεί κανείς πρόσφατα παραδείγματα διεθνώς ,αλλά και από την Ελληνική ιστορία,ποτέ αυτός δεν γίνεται με πρότυπα αλλά προσαρμόζεται ανά περίπτωση.Ετσι όποιος δεν ξέρει να ρίξει πχ χειρομβοβίδα,για να σώσει την ζωή του,θα μάθει σε 5' ...όπως το να βρεί θειάφι για τα φίδια δεν θα τον απασχολεί ιδιαίτερα ,αφού θα κοιμάτε όπου βρεί ,αλλά θα τον απασχολεί περισσότερο πρώτα να βρεί να φάει εκεί που θα βρεθεί κλπ :)

Να το πάμε και αλλού όμως...

Οι πόλεμοι πλέον δεν γίνονται με στρατό...και δεν μιλάω για τους οικονομικούς πολέμους που γίνονται...

Θα πέσουν 10 ατομικές βόμβες ή ό,τι άλλο όπλο τελευταίας τεχνολογίας διαθέτει ο εχθρός και σε καθάρισες...

 

Με σφεντόνες είμαστε ακόμα και χωρίς να ξέρουμε να τεντώνουμε το λάστιχο...:O

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Το Μάρτιο θα γίνω 18 και είναι η τελευταία μου χρονιά στο Λύκειο.

Αν, τελικά, αποφασίσω να φύγω στο εξωτερικό για να σπουδάσω, δικαιούμαι αναβολής; Γενικά, πόσες αναβολές δικαιούμαι; Θέλω όταν τελειώσω να συνεχίσω μεταπτυχιακό κλπ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

Το Μάρτιο θα γίνω 18 και είναι η τελευταία μου χρονιά στο Λύκειο.

Αν, τελικά, αποφασίσω να φύγω στο εξωτερικό για να σπουδάσω, δικαιούμαι αναβολής; Γενικά, πόσες αναβολές δικαιούμαι; Θέλω όταν τελειώσω να συνεχίσω μεταπτυχιακό κλπ

 

Αναβολή δικαιούσαι το μέγιστο 8 χρόνια και αν θες να σπουδάσεις στο εξωτερικό, φρόντισε να κρατήσεις τα εισητήρια για να αιτιολογήσεις (γιατί μπορεί να στα ζητήσουν, εμένα μου τα ζήτησαν), μαζί με το μετεφρασμένο χαρτί εγγραφής του ξένου πανεπιστημίου ... Το μεταπτυχιακό στο ίδιο πανεπιστήμιο λογικά σε καλύπτει, η αναβολή όμως δεν είναι για καθισιό, θα πρέπει όταν την διακόψεις να παρουσιάσεις τι έκανες μέχρι την στιγμή που την έκοψες ..

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αύξηση της θητείας έχετε ακούσει τίποτα νεώτερο;

Θα προλάβει να επηρεάσει αυτούς που θα μπούν τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αύξηση της θητείας έχετε ακούσει τίποτα νεώτερο;

Θα προλάβει να επηρεάσει αυτούς που θα μπούν τώρα;

 

'Oταν αποφασίσουν να την αυξήσουν θα το κάνουν εν μια νυκτί....Ως τότε ακόμη θα υπάρχει η φήμη επικείμενης αύξησης σε κάθε ΕΣΣΟ...

Link to comment
Share on other sites

 

"Η νέα διάρκεια της θητείας θα ισχύει για τις σειρές που θα καταταγούν μετά την έκδοση της σχετικής υπουργικής απόφασης και όχι για τους ήδη υπηρετούντες."

 

Αρα με βαση αυτο που λεει, οσοι μπουμε απο Δευτερα δε μας επηρεαζει... Για τις επομενες ΕΣΣΟ θα ισχυσει η αυξηση.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

"Η νέα διάρκεια της θητείας θα ισχύει για τις σειρές που θα καταταγούν μετά την έκδοση της σχετικής υπουργικής απόφασης και όχι για τους ήδη υπηρετούντες."

 

Αρα με βαση αυτο που λεει, οσοι μπουμε απο Δευτερα δε μας επηρεαζει... Για τις επομενες ΕΣΣΟ θα ισχυσει η αυξηση.

 

Aν δεν έχεις ορκιστεί μέχρι να ψηφιστεί τελικώς η αύξηση της θητείας τότε σε πιάνει....Το θέμα είναι ότι πριν λίγο καιρό πάλι το έλεγαν αλλά τελευταία στιγμή σκόνταψε...Ότι θα γίνει είναι δεδομένο, το θέμα είναι σε ποια εσσό....Ως τότε στην αναμονή....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα λεει οσοι καταταγουν. Η καταταξεις ξεκινουν απο Δευτερα. Γιατι να εχει να κανει με το ποτε ορκιζομαστε;
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

καλη καταταξη σε ολους τους νεοσυλλεκτους ..

 

θελω να ρωτησω κατι ασχετο που ακουσα,οτι δεν υπαρχει τροφη να ταισουν τους φανταρους..αληθευει αυτο?αν ναι ειναι ελεεινο γιατι θυμαμαι οτι πετουσαμε κυριολεκτικα τονους τροφη

Link to comment
Share on other sites

καλη καταταξη σε ολους τους νεοσυλλεκτους ..

 

θελω να ρωτησω κατι ασχετο που ακουσα,οτι δεν υπαρχει τροφη να ταισουν τους φανταρους..αληθευει αυτο?αν ναι ειναι ελεεινο γιατι θυμαμαι οτι πετουσαμε κυριολεκτικα τονους τροφη

Όχι, δεν αληθεύει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν αληθεύει.

 

Ετσι ακριβως.εχω γιο που υπηρετει και ξερω.Το φαγητο βεβαια δεν ειναι καλο τις πιο πολλες φορες

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. εχω παρει αναβολη απο το 2004 που περασα στη σχολη μου. λογω του οτι δουλευα καθυστερησα να τελειωσω και μου μενουν αλλα 4 μαθηματα. φετος πρεπει να μπω στρατο? ή μπορω να το καθυστερησω ενα χρονο ακομη?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. εχω παρει αναβολη απο το 2004 που περασα στη σχολη μου. λογω του οτι δουλευα καθυστερησα να τελειωσω και μου μενουν αλλα 4 μαθηματα. φετος πρεπει να μπω στρατο? ή μπορω να το καθυστερησω ενα χρονο ακομη?

 

Η αναβολη σου γραφει ημερομηνια ληξης...Μεχρι τοτε πρπει να παρουσιαστεις ασχετα αν εχεις τελειωσει. Ισως μπορεις να παρεις προσθετη για κοινωνικους λογους κλπ αλλα δεν ειναι σιγουρο

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβολη σου γραφει ημερομηνια ληξης...Μεχρι τοτε πρπει να παρουσιαστεις ασχετα αν εχεις τελειωσει. Ισως μπορεις να παρεις προσθετη για κοινωνικους λογους κλπ αλλα δεν ειναι σιγουρο

 

επειδη σπουδαζω σε αλλη πολη και δεν εχω το χαρτι να δω και αυτες τις μερες ξεκιναω 6μηνη πρακτικη με επιασε λιγο αγχος αυτην τη στιγμη...:O 8 χρονια δεν ειναι η αναβολη? παιζει να μην προλαβω να τελειωσω την πρακτικη μου?

Link to comment
Share on other sites

επειδη σπουδαζω σε αλλη πολη και δεν εχω το χαρτι να δω και αυτες τις μερες ξεκιναω 6μηνη πρακτικη με επιασε λιγο αγχος αυτην τη στιγμη...:O 8 χρονια δεν ειναι η αναβολη? παιζει να μην προλαβω να τελειωσω την πρακτικη μου?

 

Με επιφυλαξη αλλα ληγει 31/12 του χρονου που συμπληρωνεις τα 28 ή τα 26 .Δεν θυμαμαι καλα.

 

Κοιτα στο http://www.stratologia.gr

 

Αριστερα και κατω στη σελιδα που λεει για αναβολες

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με επιφυλαξη αλλα ληγει 31/12 του χρονου που συμπληρωνεις τα 28 ή τα 26 .Δεν θυμαμαι καλα.

 

Κοιτα στο http://www.stratologia.gr

 

Αριστερα και κατω στη σελιδα που λεει για αναβολες

 

αποτι ειδα στο stratologia.gr λεει

"Ανώτερης ή ανώτατης σχολής για κύριες ή μεταπτυχιακές σπουδές και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 28ου έτους (έτος γεν. + 27)¨"

δηλαδη δεν ισχυουν τα 8 χρονια? ισχυει μεχρι τα 28 μου χρονια? καλα καταλαβα? σορρυ αν σας πριζω....

Link to comment
Share on other sites

αποτι ειδα στο stratologia.gr λεει

"Ανώτερης ή ανώτατης σχολής για κύριες ή μεταπτυχιακές σπουδές και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 28ου έτους (έτος γεν. + 27)¨"

δηλαδη δεν ισχυουν τα 8 χρονια? ισχυει μεχρι τα 28 μου χρονια? καλα καταλαβα? σορρυ αν σας πριζω....

 

Κι εγω αυτο καταλαβα....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά. Είχα πάρει το 2008 αναβολή για 4 χρονια απο Ιδιωτικο ΙΕΚ η οποία λήγει στις 31/12/12. Σκέφτομαι το Σεπτέμβρη να μπω σε ΙΕΚ για να βρω και 2ο χαρτι+πιστοποίηση ωστόσο χρειάζομαι νέα αναβολή. Η ερώτηση μου είναι: Υπάρχει τρόπος να πάρω νέα αναβολή λόγω σπουδών για 1-2 χρόνια;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...