Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

306 σειρα ειμαι.

Με πηγαινε 4 εξω 1 μεσα.

 

Αλλα νομιζω εχει μονο για ΣΕΜ και Μηχανικο. Νομιζω...

 

Οχι, σωμα/οπλο στη μεταθεση δεν αλλαζεις. Νομιζω γενικα δεν γινεται να αλλαξεις.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαι τεχνικό και υλικού πολέμου έχει.

Οπλο/σώμα,ειδικότητα κλπ δεν αλλάζεις ποτέ στο Στρατό ξηράς απαξ και υπηρετήσεις έτσι από την αρχή.

 

Εξαίρεση γίνεται στο Ναυτικό και Αεροπορία.Οταν απολυθείς μετά από αρκετά έτη σαν εφεδρεία μπορούν να σε κάνουν μετάταξη στο Στρατό ξηράς σε παρόμοια ειδικότητα πχ οδηγός αν έχουν ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

απο πενταγωνο τεπ γεεθα 4 εξω μια μεσα περιπου, και υπεθα που ειναι ο παραδεισος.

3 -4 υπηρεσιες τον μηνα!

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

απο πενταγωνο τεπ γεεθα 4 εξω μια μεσα περιπου, και υπεθα που ειναι ο παραδεισος.

3 -4 υπηρεσιες τον μηνα!

μπορει και μονο μια;);)

Link to comment
Share on other sites

Οι Mονάδες Επιστράτευσης στο Χαιδάρι στο στρατόπεδο που ήταν παλιά το ΚΕΒΟΠ είναι πολύ καλά και πάνε από όλα τα όπλα και σώματα του Στρατού ξηράς.

 

 

Δεν είναι έτσι όπως τα λες φίλε μου.

Στην 72 ΜΕ στο Χαϊδάρι, που ήμουν πέρυσι, μας πήγαινε σχεδόν πάντα 2 ή 3 μέσα 1 έξω λόγω πολλών υπηρεσιών και έλλειψης ατόμων.

Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα αλλάζουν από μέρα σε μέρα.

πχ,σε ένα στρατόπεδο που ήμουν,μια εποχή (μήνες) μας πήγαινε 4 μέσα 1 έξω και και μια άλλη (πάλι μήνες) 1 μέσα 5 έξω.

Link to comment
Share on other sites

τελικά οι μεταθέσεις των 8μηνων στη πάτρα άλλαξαν και μας στέλνουν κατευθείαν κοντά στο τοπο διαμονής μας. Έτσι και αλλιώς αν πηγαίναμε στη μονάδα μας με τόσο κάιρο που κάνουμε εκπαίδευση εδώ θα καθόμασταν για 2με3 βδομάδες άρα τσάμπα τα λεφτά για το πήγαινε-έλα μας. Με στέλνουν 862 αβετ ειμαι σεμ ξέρουμε τίποτα για εκεί? Απο το που στο πειραιά ειναι μέχρι το πως ειναι τα πράγματα εκεί (δεν ήξερα ότι υπήρχε στρατόπεδο μεσα στον πειραιά εκτός απο το ρουφ)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

τελικά οι μεταθέσεις των 8μηνων στη πάτρα άλλαξαν και μας στέλνουν κατευθείαν κοντά στο τοπο διαμονής μας. Έτσι και αλλιώς αν πηγαίναμε στη μονάδα μας με τόσο κάιρο που κάνουμε εκπαίδευση εδώ θα καθόμασταν για 2με3 βδομάδες άρα τσάμπα τα λεφτά για το πήγαινε-έλα μας. Με στέλνουν 862 αβετ ειμαι σεμ ξέρουμε τίποτα για εκεί? Απο το που στο πειραιά ειναι μέχρι το πως ειναι τα πράγματα εκεί (δεν ήξερα ότι υπήρχε στρατόπεδο μεσα στον πειραιά εκτός απο το ρουφ)

 

Νομίζω είναι στο ύψος του Factory Outlet, από την απέναντι πλευρά της Πειραιώς και θεωρείται άκρως βυσματικό! :X

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχα πάθει πριν 2 χρόνια περίπου μια θλάση εκεί στον ώμο (λάθος διάγνωση γιατρού που κλασσικά βαριόταν). Με πόναγε και το πάθαινα συχνά από τότε μέχρι που πήγα τραβήχτηκα έκανα μαγνητικές κτλ και έχω ρήξη υπερακάνθιου στον δεξί ώμο.Μου είπε ο γιατρός αν δεν προσέξω κτλ θα πάθω ολική ρήξη. Γνωρίζει κανείς αν θα βγώ άοπλος ή όχι;; Edited by themaras7
λάθος ορθογραφία!!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά είχα πάθει πριν 2 χρόνια περίπου μια θλάση εκεί στον ώμο (λάθος διάγνωση γιατρού που κλασσικά βαριόταν). Με πόναγε και το πάθαινα συχνά από τότε μέχρι που πήγα τραβήχτηκα έκανα μαγνητικές κτλ και έχω ρήξη υπερακάνθιου στον δεξί ώμο.Μου είπε ο γιατρός αν δεν προσέξω κτλ θα πάθω ολική ρήξη. Γνωρίζει κανείς αν θα βγώ άοπλος ή όχι;;

 

εχω δει ατομα να βγαινουν αοπλοι για αντικειμενικα αστειους λογους. χωρις να ειμαι σε θεση να αντιληφθω την σοβαροτητα της παθησης σου, πιστευω οτι εχεις πολλες πιθανοτητες να βγεις αοπλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται αν το θες και κατα πόσο θα το κυνηγήσεις! Η γνώμη μου είναι να μη βγεις αν δεν συντρέχουν λόγοι...

 

συμφωνω.αοπλος δεν σημαινει απαραιτητα καλυτερη η πιο ξεκουραστη θητεια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γούστα είναι αυτά! Προσωπικά, προτιμούσα τη σκοπιά παρά να λιώνω σε τουαλέτες κλπ., όπως οι άοπλοι... Άλλοι πάντως του ζήλευαν, ειδικά όταν η θερμοκρασία κατέβαινε πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Ασε που σε ειρωνεύονται όλοι...

 

δεν ειναι μομφη το να εισαι αοπλος. ανοητοι υπαρχουν παντου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίχτης, όταν πας στρατό θα δεις ότι 7/10 γιωτάδες είναι γιωτάδες στην ψυχή και όχι στο σώμα... Εννοείται ότι όταν κάποιος έχει πρόβλημα δεν είναι μομφή, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι βγαίνουν καθαρά για λόγους λούφας... Όταν έσκασε μύτη γιωτάς αθλητής του βόλεϊ, ο οποίος συμμετείχε σε προπονήσεις/αγώνες της ομάδας του, αλλά στο Στρατό είχε πρόβλημα στη μέση και δεν μπορούσε να κρατησει όπλο, καταλαβαίνεις πού ακριβώς είναι το πρόβλημα...;)
Link to comment
Share on other sites

Παίχτης, όταν πας στρατό θα δεις ότι 7/10 γιωτάδες είναι γιωτάδες στην ψυχή και όχι στο σώμα... Εννοείται ότι όταν κάποιος έχει πρόβλημα δεν είναι μομφή, αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι βγαίνουν καθαρά για λόγους λούφας... Όταν έσκασε μύτη γιωτάς αθλητής του βόλεϊ, ο οποίος συμμετείχε σε προπονήσεις/αγώνες της ομάδας του, αλλά στο Στρατό είχε πρόβλημα στη μέση και δεν μπορούσε να κρατησει όπλο, καταλαβαίνεις πού ακριβώς είναι το πρόβλημα...;)

 

εχω παει στρατο και εχω δει πολλα. δεν θα διαφωνισω μαζι σου. το θεμα ειναι οτι πολλες φορες ο αοπλος κανεις περισσοτερα απο εναν ενοπλο. και εκει ειναι που την πατανε πολλοι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ καθόλου... Έχω δει άοπλο να βγάζει τρελή δουλειά σε αποθήκες κλπ. και ένοπλο να έχει κάνει 2-3 σκοπιές και να φιδιάζει ασύστολα, αλλά σου περιέγραψα τι ίσχυει γενικά, στη δική μου θητεία τουλάχιστον...:)
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ καθόλου... Έχω δει άοπλο να βγάζει τρελή δουλειά σε αποθήκες κλπ. και ένοπλο να έχει κάνει 2-3 σκοπιές και να φιδιάζει ασύστολα, αλλά σου περιέγραψα τι ίσχυει γενικά, στη δική μου θητεία τουλάχιστον...:)

 

και στην δικη μου πανω κατω ετσι ητανε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικά οι μεταθέσεις των 8μηνων στη πάτρα άλλαξαν και μας στέλνουν κατευθείαν κοντά στο τοπο διαμονής μας. Έτσι και αλλιώς αν πηγαίναμε στη μονάδα μας με τόσο κάιρο που κάνουμε εκπαίδευση εδώ θα καθόμασταν για 2με3 βδομάδες άρα τσάμπα τα λεφτά για το πήγαινε-έλα μας. Με στέλνουν 862 αβετ ειμαι σεμ ξέρουμε τίποτα για εκεί? Απο το που στο πειραιά ειναι μέχρι το πως ειναι τα πράγματα εκεί (δεν ήξερα ότι υπήρχε στρατόπεδο μεσα στον πειραιά εκτός απο το ρουφ)

 

Απλοι υπαλληλοι θα ειστε , ειναι πολυ βυσματικο στρατοπεδο, τουλαχιστον για την τοποθεσια του , πηγαινα εκει για να βαλω καυσιμα αν θυμαμαι καλα .

 

Εκει ειναι οι προμηθειες υλικων νομιζω , αρβιλα , οι βλακειες που σου δινουμε για την επιβιωση ( σπιρτα , χαλαζολη κτλ ) ειναι σαν συσκευαστηριο , φτιαχνουνε τα κουτια που στελνουν μετα στα κεντρα για να εφοδιασουν τους φανταρους ...τουλαχιστον οταν πηγαινα εγω εκει αυτο κανανε.

 

Μπορει να πεφτει λιγο κουβαλημα παντως , γιατι ειδα πολυ χαρτοκιβωτιο στιβαγμενο στην ''πενα'' αλλα σχεδον ολα ηταν σε παλετες και ειχε και ενα κλαρκακι εκει , που το οδηγουσε ενας 40αρης με παραλαγη

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά ο γιατρός μου το είπε να βγώ! μια βολή μου λέει να ρίξεις και να τρανταχτεί ο ώμος πάς για χειρουργίο!τώρα τι να σας πώ;να κάνω και τσάμπα χειρουργείο;;;λέτε;;
Link to comment
Share on other sites

Ε αν έχεις σοβαρό πρόβλημα, τι το συζητάμε;Βεβαίως και να βγεις άοπλος.

 

Όσο για αυτό που λένε μερικοί περί "γιωτάδων" κτλ,μην ακούς.Στα σύνορα δεν άκουσα κανέναν να κοροιδεύει κάποιον άοπλο,μόνο εδώ στην Αθήνα κάτι κακομαθημένα.

Link to comment
Share on other sites

Ε αν έχεις σοβαρό πρόβλημα, τι το συζητάμε;Βεβαίως και να βγεις άοπλος.

 

Όσο για αυτό που λένε μερικοί περί "γιωτάδων" κτλ,μην ακούς.Στα σύνορα δεν άκουσα κανέναν να κοροιδεύει κάποιον άοπλο,μόνο εδώ στην Αθήνα κάτι κακομαθημένα.

Είχα πάθει ζημιά στη μέση από τις πολλές πορείες και ο λοχαγός ήθελε να με σκίσει σε άσκηση, 10ημερο στα χιόνια. Πήγα στον ταξίαρχο και μου έδωσε άδεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει ζημιά στη μέση από τις πολλές πορείες και ο λοχαγός ήθελε να με σκίσει σε άσκηση, 10ημερο στα χιόνια. Πήγα στον ταξίαρχο και μου έδωσε άδεια. ;)

 

Δε μου λέει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...