Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορεις να εχεις μαζι σου πχ κανα netbook;ενας φιλος μου εχει παρει, αλλα δε ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο αυτο...

 

ο κανονας ειναι: πας, βλεπεις τι παιζει απο προβλεψιμοτητα, κοβεις φατσες και μετα αποφασιζεις αν θα παρεις κατι μαζι σου μεσα ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ενταξει δε καιγομαι κιολας,αλλα καλο ειναι να ξερεις τι παιζει(αυγουστο μπαινω εγω)..ευχαριστω για τις απαντησεις...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως δε θα το ρίσκαρα. Οι πιθανότητες κλοπής είναι μεγάλες...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ρε μάγκες, εγώ είμαι 02/06 για κανελόπουλο στο ΠΝ... πόση θητεία θα κάνω; ψάχνω από δω κι από κει αλλά δε βρίσκω τίποτα...:rolleyes:

Μαζί παρουσιαζόμαστε φιλε μου! εχω την εντυπωση πως ειναι 12 μηνές αλλα δεν ειμαι σιγουρος 100% αν ξερει κανεις ας πει σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα λίγες μέρες πριν μπεις να πας να αγοράσεις ένα φτηνό κινητό αξίας 40-50 € για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τουλάχιστον για τις μέρες πριν ορκιστείς.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα λίγες μέρες πριν μπεις να πας να αγοράσεις ένα φτηνό κινητό αξίας 40-50 € για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τουλάχιστον για τις μέρες πριν ορκιστείς.

 

αυτο θα κανω,thanx

Link to comment
Share on other sites

-- σοβαρη πληροφορια παιζει για το αν απο Νοεμβριο αλλαξει το 9μηνο ?

 

-- οπως ειναι τωρα 9μηνο καποιος που ειναι και προστατης οικογενειας κανει λιγοτερο ?

Link to comment
Share on other sites

 

-- οπως ειναι τωρα 9μηνο καποιος που ειναι και προστατης οικογενειας κανει λιγοτερο ?

 

Ναι, 8 μήνες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά λαπτοπ στη βασική εκπαίδευση.

Μετά ναι.

Στη βασική εκπαίδευση, οι περισσότεροι δεν θα έχετε καν lockers.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά λαπτοπ στη βασική εκπαίδευση.

Μετά ναι.

Στη βασική εκπαίδευση, οι περισσότεροι δεν θα έχετε καν lockers.

 

ε ναι ρε συ,για οταν θα παρεις μεταθεση ελεγα εγω...εξαλλου τον πρωτο μηνα τι να το κανεις το λαπτοπ;μετα ομως μπορει να χρειαστει για να περνας καπως τις ωρες σου...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτονται να το ξανακάνουν 12μηνο από τον Αύγουστο,αλλά δε έχουν αποφασίσει ακόμα στο ΓΕΣ.
Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Laptop με Football manager και X-Files

Eτσι περναγε η ωρα στον Λαγο Διδυμοτειχου:lol:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτονται να το ξανακάνουν 12μηνο από τον Αύγουστο,αλλά δε έχουν αποφασίσει ακόμα στο ΓΕΣ.

Που το άκουσες?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτονται να το ξανακάνουν 12μηνο από τον Αύγουστο,αλλά δε έχουν αποφασίσει ακόμα στο ΓΕΣ.

 

Κάθε χρόνο η ίδια παραφιλολογία για αύξηση της θητείας.Είναι όλα ράδιο-αρβύλα από τους μονιμάδες για να αναγκάσουν όλο και πιο πολλούς να καταταχθούν νωρίτερα.Εξάλλου υπό αυτήν την κρίση επιπλέον μήνες στον στρατό,συνεπάγονται και επιπλέον έξοδα για το κράτος. Λίγο δύσκολο μοιάζει το σενάριο.Τέλος πάντων εγώ μπαίνω τον Αύγουστο, οπότε μέχρι τότε βλέπουμε. Κάτι άλλο που διάβασα εδώ, laptop με football manager στην μονάδα??? Παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά??? Φαντάζομαι ότι κάποιος που θα έχει το laptop κλπ δεν θα εκτελεί υπηρεσίες,σκοπιές κλπ αλλά και πάλι περίεργο μου φαίνεται... Και αν ναι πότε το επιτρέπουν??? Εννοώ δεν ρισκάρεις με καμπάνα από τους ανωτέρους??? Για δώστε κανένα hint...

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου υπό αυτήν την κρίση επιπλέον μήνες στον στρατό,συνεπάγονται και επιπλέον έξοδα για το κράτος. Λίγο δύσκολο μοιάζει το σενάριο...

 

Αντιθέτως με την κρίση υπάρχει ο κύνδινος να αυξυθεί η θητεία γιατί από τότε που έγινε 9μηνο προσλαμβάνουνε πολλούς ΕΠ.ΟΠ για να καλύψουνε θέσεις.Ο εποπ παιενει 1000 ευρό τον μήνα κι ο στρατιώτης 8,62.:)

Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να μεινει εκει αλλα δυσκολο! για τεθωρα σε κοβω :p

 

Από τη δική μου ΕΣΣΟ (309, Νοέμβριος 2009) το ένα τρίτο περιπου έμεινε στο ΥΠ και οι υπόλοιποι χωριστήκαμε σε Πεζικό και Πυροβολικό. Εγώ πήγα στο Πυροβολικό που δεν είναι άσχημα αλλά βλέπω πως περνάνε στο Τάγμα Υποστήριξης του στρατοπέδου και ζηλεύω. Μακριά από πεζικό, μονάδα πεζικού στα σύνορα = μαύρη θητεία.

Όποιος είναι στο ΚΕΥΠ πάντως ας εξαντλήσει ό,τι βύσμα έχει τώρα για να μείνει στο Σώμα ΥΠ.

 

Ετσι οπως γινανε τα πραγματα τωρα με τον καινουριο το νομο, πιο ωραια ειναι να εισαι στα συνορα.Οι μοναδες παραμεθωριου εχουν γεμισει και πανε καλα οι υπηρεσιες.Αντιθετα στα μεγαλα κεντρα δεν υπαρχει πολυ προσωπικο και πεφτει εμπλοκη.

 

Όχι ακριβώς... Στη δική μου μονάδα από τα 35 περίπου άτομα που πήραν μετάθεση για να μας έρθουν το Μάρτιο οι δέκα χάθηκαν στο δρόμο (βύσματα που πρόλαβαν να αλλάξουν τη μετάθεσή τους) και από τους υπόλοιπους σχεδόν οι μισοί είναι οκτάμηνοι, δηλαδή στα μέσα Ιουνίου θα φύγουν με μετάθεση. Βάλε και κάτι ειδικότητες που κάθονται παραπάνω στα κέντρα (μάγειρες, οδηγοί, τεχνικοί τηλεπικοινωνιών κλπ.) και θα δεις ότι σπάνια συμπίπτει πολύς κόσμος σε μια τυπική μονάδα παραμεθορίου.

 

Συν τοις άλλοις η παραμεθόριος έχει και άλλα πρόβλήματα που δε συναντάς στα αστικά κέντρα: οι περισσότερες μονάδες είναι μάχιμες (μιλάω για τα Όπλα/Σώματα με τον πολύ κόσμο - ΠΖ, ΤΘ και κάπως λιγότερο ΠΒ, ΜΧ) και κάθε τρεις και λίγο έχουν ασκήσεις, βολές, πορείες, αναγνωρίσεις θέσεων και δε συμμαζεύεται ενώ ειδικά στον Έβρο έχεις να αντιμετωπίσεις και το άθλιο κλίμα της περιοχής (πολύ βαρύς χειμώνας, αφόρητη υγρασία και αμέτρητα κουνούπια το καλοκαίρι). Κατά κανόνα οι μονάδες στα σύνορα είναι και αρκετά προβλεπέ, αναλόγως με το διοικητή φυσικά.

 

Το μόνο καλό που έχει η παραμεθόριος είναι οι επιπλέον άδειες (Τιμητική Άδεια Παραμεθορίου, 2 μέρες για κάθε μήνα που συμπληρώνει κάποιος στα σύνορα, δηλαδή 14-16 μέρες σε μια πλήρη θητεία) αλλά και αυτό νομίζω πως ωχριά σε σχέση με το να βρίσκεσαι στην πόλη σου και να παίρνεις κάθε τρεις και λίγο διανυκτέρευση στο σπίτι σου.

 

Με λίγα λόγια (από κάποιον που έκανε περίπολα και σκοπιές στους -21 C) όποιος μπορεί να αποφύγει την παραμεθόριο και ειδικά τον Έβρο ας το κάνει.

 

ΥΓ. 309 λελέ, 77 και σήμερα. :p

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως με την κρίση υπάρχει ο κύνδινος να αυξυθεί η θητεία γιατί από τότε που έγινε 9μηνο προσλαμβάνουνε πολλούς ΕΠ.ΟΠ για να καλύψουνε θέσεις.Ο εποπ παιενει 1000 ευρό τον μήνα κι ο στρατιώτης 8,62.:)

 

Αλλο τι παιρνει στο χερι ο στρατιωτης και αλλο ποσο κοστιζει !!!

Μην μπερδευουμε τα πραγματα.Σύμφωνα με το υπουργείο Εθνικής Αμυνας, ένας στρατιώτης στοιχίζει 3.663,60 ευρώ κατ' έτος. Αυτές οι δαπάνες μοιράζονται σε 545 ευρώ κόστος ένδυσης, 118,80 μισθοδοσία, 1.800 ευρώ τροφοδοσία, 900 ευρώ υλικά και καταστάσεις επιβιβάσεων, 200 ευρώ ιατρικές εξετάσεις και 100 ευρώ κόστος πρώτης τοποθέτησης. Πολλαπλασιάζοντας τα 3.663,60 ευρώ επί 50.000

(ο αριθμός των υπηρετούντων κληρωτών) το κόστος υπερβαίνει τα 18 εκατομμύρια ευρώ

-
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που διάβασα εδώ, laptop με football manager στην μονάδα??? Παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά??? Φαντάζομαι ότι κάποιος που θα έχει το laptop κλπ δεν θα εκτελεί υπηρεσίες,σκοπιές κλπ αλλά και πάλι περίεργο μου φαίνεται... Και αν ναι πότε το επιτρέπουν??? Εννοώ δεν ρισκάρεις με καμπάνα από τους ανωτέρους??? Για δώστε κανένα hint...

Εξαρτάται.

 

Αν είσαι σε μια μικρή μονάδα με 10 στρατιώτες και εναν διοικητή, χωρίς λοιπους καραβανάδες, και ο διοικητής είναι άνθρωπος, τότε στον ελεύθερο χρόνο θα παίζετε όλοι μαζί manager!

 

 

Αν όμως είσαι σε μεγάλη μονάδα, με συνεχείς ασκήσεις, σκοπιές κλπ, ακόμα και τον λίγο ελεύθερο χρόνο που θα έχεις δε θα θέλεις να τον σπαταλήσεις στον υπολογιστή...

Πόσο μάλιστα αν οι άλλοι φαντάροι που θα είσαι μαζί είναι παιδιά "μπουμπούκια" οπότε κινδυνεύεις και να στο κλέψουν.

Άσε που θα δείς και μερικούς που θα έχουν κατέβει απ' τα βουνά (όλη μέρα με τα γίδια κλπ) και δε θα ξέρουν τι εστι υπολογιστής...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμείς που βγήκαμε τώρα με άδεια ορκομωσίας,θα ξαναπάρουμε καμία άδεια πριν τη μετάθεση;

 

Λογικά ναι.

Άλλο ένα ΣΚ αν θυμάμαι καλά.

Δεν ήξερα ότι υπηρετείς bomber.

Πού είσαι?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εμείς που βγήκαμε τώρα με άδεια ορκομωσίας,θα ξαναπάρουμε καμία άδεια πριν τη μετάθεση;

 

Στο ΚΕΥΠ δε δινουν ΣΚ σε όλους όπως σε άλλα κέντρα (τουλάχιστον τον Αύγουστο και τον Νοέμβριο δεν έδωσαν, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι έκτοτε). Πάντως πολλοί είχαν πάρει άγραφη άδεια με τηλέφωνο το επόμενο σαββατοκύριακο (μερικές διμοιρίες είχαν σχεδόν αδειάσει :p).

Ένας φίλος μου είχε κάνει μια άλλη μαγκιά: πήγε ο ίδιος και ζήτησε άδεια για το σαββατοκύριακο πιστεύοντας ότι δεν θα τη γράψουν ούτε σε εκείνον όπως στους υπόλοιπους παρότι δεν είχε βάλει κάποιο βύσμα να πάρει τηλέφωνο και όταν πήγαν τα χαρτιά του μετά στη μονάδα έμαθε ότι όντως δεν του την είχαν γράψει. Είναι λίγο ρίσκο πάντως, δε θες να φας πολλές μέρες άδειας νωρίς. Αν έχεις κάποιο φίλο στο κατάλληλο γραφείο βέβαια μέχρι και την άδεια ορκομωσίας μπορεί να μη γράψει :rolleyes:

 

Τώρα που θα αρχίσετε να έχετε εξόδους θα περνάς πολύ πιο ωραία πάντως. Σε ποιό λόχο είσαι;

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που διάβασα εδώ, laptop με football manager στην μονάδα??? Παίζει κάτι τέτοιο ρε παιδιά??? Φαντάζομαι ότι κάποιος που θα έχει το laptop κλπ δεν θα εκτελεί υπηρεσίες,σκοπιές κλπ αλλά και πάλι περίεργο μου φαίνεται... Και αν ναι πότε το επιτρέπουν??? Εννοώ δεν ρισκάρεις με καμπάνα από τους ανωτέρους??? Για δώστε κανένα hint...

 

Τιποτα δεν ειναι περιεργο αν υπηρετεις στο ΤΥΠ!! Με τον φιλο που το εγραψε υπηρετουσαμε μαζι στην μοναδα που αναφερει.Μοναδα παραμεθωριου,με 100 στρατιωτες περιπου,φυλακιο κλπ.Laptop,psp, φωτογραφικες μηχανες,ποτα κλπ ηταν κατι που ειχαμε ολοι.Πολλοι ανωτεροι μας ειχαν δει(και μιλαω για υπολοχαγους,λοχαγους) και δεν μας ελεγαν το παραμικρο.

Γι αυτο προσπαθουν ολοι να βαλουν "βυσμα" για μοναδες του ΤΥΠ.Περνας καλα στην μοναδα! Εχεις να σκεφτεσαι μονο την υπηρεσια σου και τιποτε αλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...