Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην μπερδεύεσαι. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην έχουμε επαγγελματικό στρατό. Τα σύγχρονα όπλα και συστήματα απαιτούν επαγγελματίες να τα χειρίζονται. Κανείς δεν διαφωνεί με αυτό. Από εκεί και πέρα όμως; Επειδή δεν είμαστε Βέλγιο, αν γίνει -κούφια η ώρα- πόλεμος θα έχουμε απώλειες και μάλιστα μεγάλες. Πρέπει λοιπόν να έχουμε και εκπαιδευμένους έφεδρους για να τις αναπληρώσουν. Είναι ΤΟΣΟ απλό. Δεν υπάρχει δίλλημα θέλουμε ή δεν θέλουμε. Χρειάζονται και οι επαγγελματίες και οι έφεδροι.

 

Να καταργήσουμε την θητεία; Και εγώ μαζί σου. Αλλά πρώτα πρέπει να καταργήσουμε τον πόλεμο.

 

Μαζί σου είμαι.

Συμφωνώ.

Όσο υπάρχει η πιθανότητα πολέμου πρέπει να υπάρχει και στρατός.

Αλλά στρατός στην Αθήνα?Στο ΓΕΣ στο ΡΟΥΦ κλπ κλπ?

Αν είναι ανάγκη ας αυξήσουν το χρόνο παραμονής στην παραμεθώριο σε 8 ή και 9 μήνες, αλλά όχι να αυξήσουν συνολικά τη θητεία γιατί δεν θα πετύχουν τίποτα έτσι.

 

 

Πανεύκολη είναι. Μειώνεις την θητεία και κερδίζεις ψήφους, και κάνεις μια προκήρυξη προσλαμβάνεις ένα κάρο άνεργους και ξανακερδίζεις ψήφους.

Αφήνοντας στην άκρη το πολιτικό κόστος, η εύκολη επιλογή είναι η αύξηση της θητείας δλδ η για περισσότερο χρόνο παραμονή στο στράτευμα άμισθων εργατών πάσης φύσεως αντι εκπαιδευμένων επαγγελματιών(εποπ)

 

 

Εμμμ, ίσως αν ήταν.... στρατός; Ξέρω στρατιώτες που το μεγάλο τους παράπονο είναι ότι δεν έκαναν τίποτα στον στρατό. Ένας μου είπε εκτός από το κέντρο ζήτημα αν έκανε άλλες 2 βολές σε όλη του την θητεία...

Και μετά μου λες για επιμήκυνση της θητείας....

Θα βγάλουν αίμα από το ξύσιμο:p

 

 

 

 

το παρουσιαάζεις υπερβολικά απλό, αλλά δεν είναι έτσι. Δεν γίνεται να προσληφθούν με την μια 45 χιλιάδες ΕΠΟΠ.

Ας γίνει σταδιακά.

Πρέπει να γίνει όμως.

 

 

Εξακολουθείς να μπερδεύεσαι. Ο φαντάρος δεν πληρώνεται επειδή υπηρετεί την θητεία, όπως είναι υποχρεωμένος βάσει συντάγματος. Ο ΕΠΟΠ πληρώνεται γιατί το διάλεξε σαν επάγγελμα.

 

Δεν μπερδεύομαι καθόλου.

Ο φαντάρος δεν πληρώνεται επειδή υπηρετεί την θητεία του, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και η ευκολότερη λύση(εννοώντας η πιο ανέξοδη οικονομικά), αλλά σίγουρα όχι η καλύτερη από υπηρεσιακής απόψεως.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι γνωμη εχετε για την αεροπορια στρατου? τι διαφορά εχει απο την απλη αεροπορία?

Ανηκει στο στρατο ξηρας και απ'οτι ξερω..μονο μονιμους εχει :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ανηκει στο στρατο ξηρας και απ'οτι ξερω..μονο μονιμους εχει :blink:

Από όσο θυμάμαι που μου είχαν πει όταν ήμουν φαντάρος (ΠΑ)..

ανήκει στην "Πολεμική Αεροπορία" και όχι στον "Στρατό Ξηράς"...

και όπως είπες και εσύ έχει μόνο μόνιμους.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι που μου είχαν πει όταν ήμουν φαντάρος (ΠΑ)..

ανήκει στην "Πολεμική Αεροπορία" και όχι στον "Στρατό Ξηράς"...

και όπως είπες και εσύ έχει μόνο μόνιμους.

 

Η αεροπορία στρατού το λέει και η λέξη μόνη της, ανήκει στον Στρατό ξηράς.Εχει μόνο τρεις μεταθέσεις(Μεγαρα,Αλεξάνδρεια,Στεφανοβήκειο) και θέλει μεγάλο βύσμα.Για να πας Αεροπορία Στρατού περνάς κέντρο απο Θήβα(Πυροβολικό).Εχει και φαντάρους δεν είναι μόνο στελέχοι. Δεν είναι και η καλύτερη μονάδα αλλά δεν είναι και η πιο μαύρη.Εχει συχνές επιθεωρήσεις λόγω ελικοπτέρων.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

telika aksizei i aeroporia stratou? Kai an anikei stin ksira giati legete aeroporia stratou?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

telika aksizei i aeroporia stratou? Kai an anikei stin ksira giati legete aeroporia stratou?

 

Για να ξεχωρίζει από την πολεμική αεροπορία της αεροπορίας:lol:

Κοκκινοσκούφιδες είναι.

Ελικόπτερα έχουν....

Δεν ξέρω, δεν μου ακούγεται καλό:rolleyes:

(φυσικά μπορεί απλά να κάνω ένα τραγικό λάθος...:cry:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

telika aksizei i aeroporia stratou? Kai an anikei stin ksira giati legete aeroporia stratou?

 

to lene oi idies oi lekseis file mou ti den katalabeneis?

einai kata kirio logo elikoptera ta opia eksipiretoun ton strato ksiras kai oxi mono.aksizei alla exei polles ef8ines ipoxreoseis kai risko.kai para polles ipografes an eisai texnitis.:worry::cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεσαι. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην έχουμε επαγγελματικό στρατό. Τα σύγχρονα όπλα και συστήματα απαιτούν επαγγελματίες να τα χειρίζονται. Κανείς δεν διαφωνεί με αυτό. Από εκεί και πέρα όμως; Επειδή δεν είμαστε Βέλγιο, αν γίνει -κούφια η ώρα- πόλεμος θα έχουμε απώλειες και μάλιστα μεγάλες. Πρέπει λοιπόν να έχουμε και εκπαιδευμένους έφεδρους για να τις αναπληρώσουν. Είναι ΤΟΣΟ απλό. Δεν υπάρχει δίλλημα θέλουμε ή δεν θέλουμε. Χρειάζονται και οι επαγγελματίες και οι έφεδροι.

 

Να καταργήσουμε την θητεία; Και εγώ μαζί σου. Αλλά πρώτα πρέπει να καταργήσουμε τον πόλεμο.

 

 

 

Πανεύκολη είναι. Μειώνεις την θητεία και κερδίζεις ψήφους, και κάνεις μια προκήρυξη προσλαμβάνεις ένα κάρο άνεργους και ξανακερδίζεις ψήφους.

 

 

 

Εμμμ, ίσως αν ήταν.... στρατός; Ξέρω στρατιώτες που το μεγάλο τους παράπονο είναι ότι δεν έκαναν τίποτα στον στρατό. Ένας μου είπε εκτός από το κέντρο ζήτημα αν έκανε άλλες 2 βολές σε όλη του την θητεία...

 

Αλλά τίποτα δεν γίνεται. Ούτε βολές, ούτε ασκήσεις, ούτε εκπαίδευση. Μόνο σκοπιές και αγγαρείες. Πώς να μην απηυδήσει ο φαντάρος;

 

 

 

το παρουσιαάζεις υπερβολικά απλό, αλλά δεν είναι έτσι. Δεν γίνεται να προσληφθούν με την μια 45 χιλιάδες ΕΠΟΠ.

 

 

 

Εξακολουθείς να μπερδεύεσαι. Ο φαντάρος δεν πληρώνεται επειδή υπηρετεί την θητεία, όπως είναι υποχρεωμένος βάσει συντάγματος. Ο ΕΠΟΠ πληρώνεται γιατί το διάλεξε σαν επάγγελμα.

 

 

 

Και ποιος πολιτικός θα πάρει την απόφαση όταν ξέρει ότι την επόμενη θα χάσει την καρέκλα του; (το παραπάνω δεν αποτελεί κομματικό σχόλιο, πιστεύω ισχύει για όλους τους πολιτικούς).

 

Θα ήταν η εύκολη λύση αν αποφάσιζαν οι στρατιωτικοί, αλλά -ευτυχώς- δεν αποφασίζουν αυτοί. Βέβαια και οι άλλοι που αποφασίζουν καλύτερα τα πάνε; τέσπα, φαύλος κύκλος είναι.

 

 

 

Ξέρεις κάτι; Το πρόβλημα τελικά είναι ότι τα θέλουμε όλα. Μα όλα. Θέλουμε και να μην πονέσει το κω*******κι μας αλλά θέλουμε να έχουμε και στρατό. Ε, δεν γίνονται και τα δυο.

 

 

+1000

:up::up::up:

gia alli mia fora sostos.simpono apolita Trobocop me oti apantisi exeis dosei.euge nee mou:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεχωρίζει από την πολεμική αεροπορία της αεροπορίας:lol:

Κοκκινοσκούφιδες είναι.

Ελικόπτερα έχουν....

Δεν ξέρω, δεν μου ακούγεται καλό:rolleyes:

(φυσικά μπορεί απλά να κάνω ένα τραγικό λάθος...:cry:)

 

Μια διόρθωση. Μπορντό μπερέ φοράνε. Τον κόκκινο τον εχει η Αερομεταφερόμενη.

Δεν είναι καλά..Πολλές ασκήσεις και επιθεωρήσεις.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,περιμένω χαρτί για νοέμβρη...ήρθε σε κανέναν??

 

κ να σου ερθει τι θα καταλαβεις θα το χρησιμοποιησεις πουθενα :lol:

τελος του μηνα μαλλον θα σου ερθει κ εγω το περιμενω!

Link to comment
Share on other sites

κ να σου ερθει τι θα καταλαβεις θα το χρησιμοποιησεις πουθενα :lol:

τελος του μηνα μαλλον θα σου ερθει κ εγω το περιμενω!

Θα προσπαθήσω τη μετατάξη...πήγα ζήτησα από τα ΚΕΠ πιστοποιητικό τύπυ Α και η υπάλληλος μου είπε οτι είχα παραδώσει 150 πιστοποιητικά και οτι μόνο το δικό μου δεν έλεγε τι σώμα είμαι.Το πρώτο χαρτί μου είχε έρθει κόρινθο το 2002.Ζήτησα και άλλο πιστοποιητικό χθες..άντε να δούμε τι θα λέει...

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω τη μετατάξη...πήγα ζήτησα από τα ΚΕΠ πιστοποιητικό τύπυ Α και η υπάλληλος μου είπε οτι είχα παραδώσει 150 πιστοποιητικά και οτι μόνο το δικό μου δεν έλεγε τι σώμα είμαι.Το πρώτο χαρτί μου είχε έρθει κόρινθο το 2002.Ζήτησα και άλλο πιστοποιητικό χθες..άντε να δούμε τι θα λέει...

 

οσα κ να ζητησεις θα γραφει Κορινθο!για μεταταξη θελει βυσμα κ μαλιστα χοντρο!κ εγω το παλευω για μεταταξη!

Link to comment
Share on other sites

οσα κ να ζητησεις θα γραφει Κορινθο!για μεταταξη θελει βυσμα κ μαλιστα χοντρο!κ εγω το παλευω για μεταταξη!

Γιατί όμως το πρώτο δεν έγραφε τίποτα?δεν έπρεπε να γράφει?αύριο που θα πάρω το άλλο θα δούμε τι παίζε με τους ηλίθιους...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως το πρώτο δεν έγραφε τίποτα?δεν έπρεπε να γράφει?αύριο που θα πάρω το άλλο θα δούμε τι παίζε με τους ηλίθιους...

 

κοιτα αυτο που μενει στανταρ κ δεν αλλαζει ειναι το σωμα στρατου, δηλαδη στο πιστοποιητικο Α αυτο που γραφει ειναι σε ποιο σωμα θα καταταγεις τωρα σε ποια μοναδα παιζει αναλογα με τις ελλειψεις!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αυτο που μενει στανταρ κ δεν αλλαζει ειναι το σωμα στρατου, δηλαδη στο πιστοποιητικο Α αυτο που γραφει ειναι σε ποιο σωμα θα καταταγεις τωρα σε ποια μοναδα παιζει αναλογα με τις ελλειψεις!

μα αυτό σου λέω κι εγώ.γράφει μόνο οτι υποχρεούμαι για κατάταξη με την Δ' ΕΣΣΟ Νοεμβρίου.Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

μα αυτό σου λέω κι εγώ.γράφει μόνο οτι υποχρεούμαι για κατάταξη με την Δ' ΕΣΣΟ Νοεμβρίου.Τίποτα άλλο.

 

σε ολους αυτο γραφει γιατι δεν εχουν καταταξει ακομα τον καθενα μας σε ποια μοναδα θα παει (θα παιζει πολυ ξυσιμο) αυτο γινεται 1-2 βδομαδες πριν παρουσιαστουμε υποθετω!τι ψαχνεις να βρεις οτι να' ναι!ΥΠΟΜΟΝΗ!αλλωστε θα την χρειαστουμε ενα χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλοι αντικαπνιστές είστε; Γιατί δεν απαντάτε στο παιδί;

Το ΚΨΜ πουλάει τσιγάρα φίλε. Αρκεί να μην κάνεις καμιά πολύ εξεζητημένη μάρκα. Τα κλασσικά τα έχει όλα. Φαντάζεσαι να μην είχε τσιγάρα; ΛΟΛ Επανάσταση θα γινόταν.:happy:

 

Όσο για το κινητό όταν πήγα εγώ το χα πάνω μου. Δεν μας έκανα σωματικό έλεγχο.:lol: Ούτε κάνα ιδιαίτερο ψάξιμο στα πράγματα. Απλά τα κλασσικά μην έχεις κάνα μαχαίρι η κάνα σακουλάκι χόρτο.

Τώρα με τη καινούρια διαταγή που είπαν τα παιδιά ότι είναι αυστηρή και εφαρμόζεται, δεν ξέρω να σου πω. Πάντως μπορούν να στο φέρουν και οι δικοί σου στο πρώτο επισκεπτήριο. :)

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:)

πάντως έχω αρχίσει να ψήνομαι για έφεδρος...γνωρίζει κανείς εκτός απο την βασική εκπαίδευση(πόσες μέρες είναι τελικά και μετά πόσες μέρες άδεια έχουμε?) πόσο καιρό είναι η εκπαίδευση του δοκίμου μετά και πού γίνεται?

και μετά σαφώς έρχεται η πρώτη μετάθεση σε παραμεθώριο περιοχή(Εβρο κατά 99%?) η οποία εμένα με βολεύει γιατί έχω σπίτι στα Ρύζια...

Υπάρχει περίπτωση καθώς είμαι δημότης Κομοτηνής να μην με στείλουν παραμεθώριο στον Εβρο?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση:)

πάντως έχω αρχίσει να ψήνομαι για έφεδρος...γνωρίζει κανείς εκτός απο την βασική εκπαίδευση(πόσες μέρες είναι τελικά και μετά πόσες μέρες άδεια έχουμε?) πόσο καιρό είναι η εκπαίδευση του δοκίμου μετά και πού γίνεται?

 

Όλες οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί σε προηγούμενες σελίδες.

 

Η εκπαίδευση εξαρτάται από το όπλο/σώμα. Η ΣΕΑΠ, στο Ηράκλειο Κρήτης είναι για πεζικό, στρατολογικό, οικονομικό, υγειονομικό, στρατονομία, ειδικές δυνάμεις.

 

Η ΣΕΑΤΘ στην Αυλώνα για τεθωρακισμένα. Η ΣΕΑΠΒ στο μεγάλο πεύκο για πυροβολικό. Στο λουτράκι για μηχανικό. στο Χαϊδάρι για Διαβιβάσεις. Στη Λαμία για Υλικού Πολέμου. Στην Σπάρτη για ΣΕΜ. Και πάει λέγοντας.

 

και μετά σαφώς έρχεται η πρώτη μετάθεση σε παραμεθώριο περιοχή(Εβρο κατά 99%?) η οποία εμένα με βολεύει γιατί έχω σπίτι στα Ρύζια...

 

Γιατί κατά 99%??? Μας δουλεύεις;

 

Στα νησιά δηλαδή ποιος θα πάει; Εντάξει, ο Έβρος πρέπει να έχει την μερίδα του λέοντος, αλλά όχι και 99%.

 

Απλά το πιθανότερο είναι ότι κατά 66% στην πρώτη μετάθεση θα πας εκεί που θες, ενώ στην δεύτερη θα πας εκεί που θες κατά 99%

 

Υπάρχει περίπτωση καθώς είμαι δημότης Κομοτηνής να μην με στείλουν παραμεθώριο στον Εβρο?

 

Όχι. Αν είναι να πας, θα πας από όπου και αν είσαι.

 

Κατά την γνώμη πάντως δήλωσε ότι είσαι από πιο μακριά π.χ. για να παίρνεις καταστάσεις επιβίβασης. Φίλος μου έκανε το λάθος να δηλώσει ότι ήταν από Αθήνα (εκεί εργαζόταν) ενώ καταγόταν από κεφαλονιά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει κατάσταση επιβίβασης αεροπορικώς...

 

Αλλά και τις επιπλέον 2 ημέρες άδειας παραμεθωρίου ανά μήνα, δεν μπορείς να τις πάρεις αν είσαι από... παραμεθώριο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω για Νοέμβρη περιμένω χαρτί.Θα πάω άυριο μια βόλτα απ το τμήμα να δω αν έχουν τπτ

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Antonio21 απολύθηκα τον Απρίλιο και ήμουν Δόκιμος. Πιστεύω ότι αξίζει η όλη διαδικασία.

Προκειμένου να πας για δόκιμος απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις ένδειξη για ΥΕΑ. Από κει και μετά όλα τα άλλα είναι εύκολα (βλέπε αθλήματα και γραπτά).

 

ΘΕΤΙΚΑ

1) Παράλληλα με το στρατιωτικό σου πληρώνεσαι.

2) Τους 4 πρώτους μήνες είσαι κλεισμένος στην σχολή (παίρνοντας βέβαια κάποιες άδειες και κάποιες εξόδους), αλλά μετά που πηγαίνεις στη μονάδα τα πράγματα αλλάζουν. Είσαι σαν δημόσιος υπάλληλος. Μετά τις 3 είσαι ελεύθερος (πράγμα πολύ σημαντικό για μένα). Δεν κοιμάσαι δηλαδή μέσα στο στρατόπεδο.

3) Υπηρετόντας ως Δόκιμος παίρνεις κάποια μόρια στους διαγωνισμούς των Σωμάτων Ασφαλείας.

4) Στη δεύτερη σου μετάθεση(μετά την παραμεθώριο) κατά ένα μεγάλο ποσοστό παίρνεις μετάθεση στην πόλη σου ή κάπου κοντά. Υπηρετόντας ως στρατιώτης, δεν συμβαίνει πάντα κάτι ανάλογο.

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1) Παραπάνω θητεία 5 μήνες (δεν συμφέρει για κάποιον που κάνει μειωμένη θητεία 6 ή 9 μήνες ).

2) Οι ευθύνες που αναλαμβάνεις ιδίως στις μονάδες.

 

Τι ακριβώς είναι η ένδειξη ΥΕΑ?Και πως την αποκτάς?Τους πρώτους τέσσερις μήνες της εκπαίδευσης τους πληρώνεσαι?Κάτι άκουσα ότι τος πληρώνεσαι αναδρομικά, ισχύει κάτι τέτοιο?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός.

 

Δεν την αποκτάς, σου έρχεται :p

 

Είναι δύσκολο να ΜΗΝ έχεις ένδειξη. Ένδειξη έχουν οι περισσότεροι που έχουν τελειώσει λύκειο και σχεδόν όλοι όσοι έχουν τελειώσει ΑΕΙ/ΤΕΙ. Φυσικά το ότι έχεις ένδειξη δεν σημαίνει ότι πας για δόκιμος. Αυτό είναι δικιά σου επιλογή. Μπορείς κάλλιστα να αρνηθείς.

 

Όχι, τους 4 πρώτους μήνες ΔΕΝ τους πληρώνεσαι. ΟΧΙ δεν πληρώνεσαι αναδρομικά.

 

Γενικώς όταν θεωρείσαι εκπαιδευόμενος δεν πληρώνεσαι, γιατί προφανώς δεν προσφέρεις υπηρεσία, εκπαιδεύεσαι. Αν δεν ήταν έτσι, θα έπρεπε να πληρώνονταν και οι μαθητές παραγωγικών σχολών, π.χ. ευέλπιδες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η ένδειξη για Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός. Πλέον κάθε απόφοιτος Γενικού Λυκείου έχει λογικά αυτή την ένδειξη. Τους 4 πρώτους μήνες πληρώνεσαι ως απλός στρατιώτης, δηλαδή 8,62 (πιθανό να έχει αυξηθεί). Όταν ονομάζεσαι Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός, δηλαδή στο τέλος των 4 μηνών, παίρνεις κάποιο υπόλοιπο χρημάτων. Ακριβές ποσό δεν μπορώ να σου πω, μιας και αυτό εξαρτάται από το όπλο που ανήκεις. Πάντως να υπολογίζεις κάτι λιγότερο από ένα μισθό. Ελπίζω να βοήθησα! Για οτιδήποτε χρειαστείς, στείλε μου ΡΜ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να ήταν πρόσφατα στο Τ/ΓΕΣ?

Τι παίζει από υπηρεσίες εκεί?:worry:

Γενικά ξέρω ότι είναι αρκετά προβλεπόμενα(αυτό δε μου λέει τίποτα βέβαια, εκεί που είμαι είναι πολύ πιο προβλεπόμενα)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κροατία: Καταργείται η υποχρεωτική στράτευση

 

Οι κροάτες βουλευτές ενέκριναν σήμερα τον νόμο, σύμφωνα με τον οποίο από το ερχόμενο κιόλας έτος οι νεαροί Κροάτες δεν θα είναι υποχρεωμένοι να κατατάσσονται στις ένοπλες δυνάμεις της χώρας τους.

 

Οι ένοπλες δυνάμεις της Κροατίας, χώρας υποψήφιου μέλους του ΝΑΤΟ και της Ευρωπαϊκής Ενωσης (ΕΕ), θα έχουν αμιγώς επαγγελματικό χαρακτήρα και η αριθμητική δύναμή τους θα είναι "περίπου 16 χιλιάδες στρατιώτες", μεταδόθηκε από το εθνικό πρακτορείο ειδήσεων Hina, λίγο μετά το τέλος της ανωτέρω κοινοβουλευτικής συνεδρίασης. Ομως, κυβερνητική πηγή διευκρίνισε ότι "ανά πάσαν στιγμή" μπορεί να κληθούν να στρατευθούν "μία μερίδα, ή και όλοι", ανάμεσα στους "750 χιλιάδες εφέδρους", που έχει σήμερα η Κροατία, "ιδίως σε περίπτωση πολέμου".

 

Η Κροατία, πρώην γιουγκοσλαβική Δημοκρατία, έχει πληθυσμό 4,,4 εκατομμυρίων. Η στρατιωτική θητεία, μετά το τέλος του εμφυλίου πολέμου (1992-1995), είχε συντομευθεί.

 

http://www.e-tipos.com/newsitem?id=11867

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...