Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μειωθεί και άλλο η θητεία, έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, θα πρέπει να ξεχάσουμε ότι έχουμε στρατό... Η επάνδρωση θα πέσει σε ανύπαρκτα επίπεδα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μειωθεί και άλλο η θητεία, έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, θα πρέπει να ξεχάσουμε ότι έχουμε στρατό... Η επάνδρωση θα πέσει σε ανύπαρκτα επίπεδα.

 

Και όμως, από τον Έβρο που ξέρω τουλάχιστον, η επάνδρωση βρίσκεται σε εξαιρετικά ποσοστά(κοντά στο 80% για πολεμική περίοδο).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Em, to radio arvula arxizei prin akoma mpeis sto strato :lol:

Το ότι συζητείται αύξηση της θητείας δεν είναι ράδιο αρβύλλα. Η μείωση της θητείας δημιούργησε σοβαρά προβλήματα, με την μείωση της επάνδρωσης να είναι ένα μόνο από αυτά. Βέβαια το τι θέλει ο στρατός και το τι κάνουν οι πολιτικοί είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

ddr2, ο έβρος έχει προταιρεότητα στα πάντα. και σε έμψυχο και σε άψυχο υλικό. Λογικό είναι να έχει υψηλή επάνδρωση.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι συζητείται αύξηση της θητείας δεν είναι ράδιο αρβύλλα. Η μείωση της θητείας δημιούργησε σοβαρά προβλήματα, με την μείωση της επάνδρωσης να είναι ένα μόνο από αυτά. Βέβαια το τι θέλει ο στρατός και το τι κάνουν οι πολιτικοί είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

 

ddr2, ο έβρος έχει προταιρεότητα στα πάντα. και σε έμψυχο και σε άψυχο υλικό. Λογικό είναι να έχει υψηλή επάνδρωση.

 

Να πάρουν περισσότερους ΕΠΟΠ και να μας κάνουν τη χάρη.

Όλα τζάμπα και έτοιμα τα θέλει ο Στρατός:mad:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να πάρουν περισσότερους ΕΠΟΠ και να μας κάνουν τη χάρη.

Όλα τζάμπα και έτοιμα τα θέλει ο Στρατός:mad:

 

Ναι, δεν είναι κακή ιδέα, αλλά ξέρεις όμως υπάρχει μια μικρή ενοχλητική λεπτομέρεια.

 

Οι ΕΠΟΠ δεν πάνε τζάμπα στον στρατό, για τα λεφτά πάνε. Ποιος θα τους πληρώνει τους επιπλέον ΕΠΟΠ; Εσύ που είχες την ιδέα μήπως;

 

Όλα σχεδόν τα εξοπλιστικά προγράμματα τα τελευταία 3-4 χρόνια έχουν μείνει πίσω, και το μισθολόγιο των ΕΠΟΠ είναι ένας από τους λόγους. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν κοντά 45.000 ΕΠΟΠ. Κάνε μερικούς πρόχειρους πολλαπλασιασμούς.

 

Δεν γίνεται να μειωθεί άλλο η θητεία με επιπλέον ΕΠΟΠ, και αν μειωθεί, θα κοστίσει δυσανάλογα ακριβά, τόσο οικονομικά όσο και -κυρίως- επιχειρησιακά.

 

End of story.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι συζητείται αύξηση της θητείας δεν είναι ράδιο αρβύλλα.

 

Εδώ ο γνωστός του sumforoumith από πάνω έβγαλε και πόρισμα ποσο θα είναι η (υποτιθέμενη) αύξηση και μάλιστα ότι θα ισχύσει από το Φλεβάρη.

 

Αν αυτό δεν είναι radio αρβυλα τότε δεν ξέρω τι είναι. :)

 

Επίσης συνεχίζω να πιστεύω ότι για την κακή επάνδρωση δε φτάει η μειωμένη θητεία, αλλα η κακή οργάνωση. Ας μετρήσουν τα βύσματα του ναυτικού και της αεροπορίας που ξύνονται, τις ψεύτικες αναβολές, και τη ********* κατάσταση που επικρατεί από άποψη οργάνωσης και μετά βλέπουμε αν το πρόβλημα είναι που έχει μειωθεί η θητεία στους 12 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!επιτέλους μετά από 5 χρόνια φοίτησης πήρα και εγώ το πτυχίο μου!Ηρθε και η ώρα λοιπόντου φανταρικού....μου είπαν ότι αν σπάσω την αναβολή μου μέχρι 31 οκτωβρίου φεύγω τιν φεβρουάριο..οπότε μάλλον θα αρχίσω να σας πρήζω και εγώ στο θέμα αυτό..

Αν θα μπορούσε καποιος να μου απαντήσει σε ενα απλό ερώτημα...διαβασα στο army.gr και σε σελίδες του θέματος ότι δεν επιτρέπεται κινητό...μπορείς όμως να το περάσεις....δηλαδή πως βρε παιδιά?

και δεύτερον (επειδή είμαι φανατικός καπνιστής) με τα τσιγάρα μου τι θα κάνω?θα παρουσιαστώ και θα έχωμαζί μου και 2 κούτες τσιγάρα???

 

Καλά όλοι αντικαπνιστές είστε; Γιατί δεν απαντάτε στο παιδί;

Το ΚΨΜ πουλάει τσιγάρα φίλε. Αρκεί να μην κάνεις καμιά πολύ εξεζητημένη μάρκα. Τα κλασσικά τα έχει όλα. Φαντάζεσαι να μην είχε τσιγάρα; ΛΟΛ Επανάσταση θα γινόταν.:happy:

 

Όσο για το κινητό όταν πήγα εγώ το χα πάνω μου. Δεν μας έκανα σωματικό έλεγχο.:lol: Ούτε κάνα ιδιαίτερο ψάξιμο στα πράγματα. Απλά τα κλασσικά μην έχεις κάνα μαχαίρι η κάνα σακουλάκι χόρτο.

Τώρα με τη καινούρια διαταγή που είπαν τα παιδιά ότι είναι αυστηρή και εφαρμόζεται, δεν ξέρω να σου πω. Πάντως μπορούν να στο φέρουν και οι δικοί σου στο πρώτο επισκεπτήριο. :)

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ερθει το χαρτι θα λεει πχ οτι θα παω μηχανικο στο Ναυπλιο. Γινεται ΠΡΙΝ παρουσιαστω να αλλαξει σε πχ Ναυτικο,Αεροπορια κτλ; Με το καταλληλο βυσμα βεβαια..
Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ερθει το χαρτι θα λεει πχ οτι θα παω μηχανικο στο Ναυπλιο. Γινεται ΠΡΙΝ παρουσιαστω να αλλαξει σε πχ Ναυτικο,Αεροπορια κτλ; Με το καταλληλο βυσμα βεβαια..

Με το καταλληλο "δοντι" κανεις τα παντα..αρκει να ειναι δυνατο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλοι αντικαπνιστές είστε; Γιατί δεν απαντάτε στο παιδί;

Το ΚΨΜ πουλάει τσιγάρα φίλε. Αρκεί να μην κάνεις καμιά πολύ εξεζητημένη μάρκα. Τα κλασσικά τα έχει όλα. Φαντάζεσαι να μην είχε τσιγάρα; ΛΟΛ Επανάσταση θα γινόταν.:happy:

 

Όσο για το κινητό όταν πήγα εγώ το χα πάνω μου. Δεν μας έκανα σωματικό έλεγχο.:lol: Ούτε κάνα ιδιαίτερο ψάξιμο στα πράγματα. Απλά τα κλασσικά μην έχεις κάνα μαχαίρι η κάνα σακουλάκι χόρτο.

Τώρα με τη καινούρια διαταγή που είπαν τα παιδιά ότι είναι αυστηρή και εφαρμόζεται, δεν ξέρω να σου πω. Πάντως μπορούν να στο φέρουν και οι δικοί σου στο πρώτο επισκεπτήριο. :)

 

Προσωπικά, η πρώτη φορά που κάποιος έψαξε τα πράγματά μου στο στρατό ήταν όταν γύρισα από την πρώτη άδεια(της ορκωμοσίας)Και πάλι μην φανταστείς κανένα φοβερό ψάξιμο.

Σωματικός έλεγχος δεν γίνεται ποτέ χωρίς να υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος ή ένδειξη για κάτι συγκεκριμένο, γιατί απαγορεύεται.

 

Τσιγάρα υπάρχουν φυσικά στο ΚΨΜ αλλά γενικά φρόντιζε να προμηθεύεσαι λίγα πακέτα παραπάνω γιατί τη μια μπορεί η ουρά να φτάνει μέχρι το σπίτι σου, την άλλη μπορεί να είναι κλειστό κλπ κλπ.

Προσωπικά στο στρατό είχα ένα ψιλοπρόβλημα στην αρχή με το τσιγάρο(δεν επιτρέπεται μέσα στους λόχους, δεν επιτρέπεται στην αναφορά, δεν επιτρέπεται στην εκπαίδευση κλπ κλπ κλπ)

Σιγά σιγά όμως, ξεψαρώνοντας, θα καπνίζεις όπου γουστάρεις και δεν θα σου λένε και τίποτα.:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν μειωθεί και άλλο η θητεία, έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα, θα πρέπει να ξεχάσουμε ότι έχουμε στρατό... Η επάνδρωση θα πέσει σε ανύπαρκτα επίπεδα.

Τι κρίμα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα ερθει το χαρτι θα λεει πχ οτι θα παω μηχανικο στο Ναυπλιο. Γινεται ΠΡΙΝ παρουσιαστω να αλλαξει σε πχ Ναυτικο,Αεροπορια κτλ; Με το καταλληλο βυσμα βεβαια..

 

Κ βεβαια γινεται.Θες καλο βυσμα για την Αεροπορια κ ισχυρο για το Ναυτικο.Η ολη ενεργεια λεγεται Μεταταξη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, η πρώτη φορά που κάποιος έψαξε τα πράγματά μου στο στρατό ήταν όταν γύρισα από την πρώτη άδεια(της ορκωμοσίας)Και πάλι μην φανταστείς κανένα φοβερό ψάξιμο.

Σωματικός έλεγχος δεν γίνεται ποτέ χωρίς να υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος ή ένδειξη για κάτι συγκεκριμένο, γιατί απαγορεύεται.

 

Τα ίδια λέμε.

To πόσο εξονυχιστικό ψάξιμο θα γίνει όταν μπεις είναι θέμα και αξιωματικού. Συνήθως απλά κοιτάει λίγο τη βαλίτσα για χοντρά πράγματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λέμε.

To πόσο εξονυχιστικό ψάξιμο θα γίνει όταν μπεις είναι θέμα και αξιωματικού. Συνήθως απλά κοιτάει λίγο τη βαλίτσα για χοντρά πράγματα.:)

 

Το ξέρω ότι λέμε τα ίδια:p

Σιγά μην ψάχνει ο Αξκος

Βάζει κανένα πάρταλο να κάνει τη δουλεια που άλλη όρεξη δεν είχε....:lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο γνωστός του sumforoumith από πάνω έβγαλε και πόρισμα ποσο θα είναι η (υποτιθέμενη) αύξηση και μάλιστα ότι θα ισχύσει από το Φλεβάρη.

 

gmac, εγώ δεν είπα ποτέ τπτ για τον γνωστό του γνωστού που είπε ότι άκουσε κάτι που του είπε γνωστός γνωστού.

 

Εγώ είπα απλά ότι ενδεχόμενη αύξηση της θητείας δεν είναι κάτι καινούριο. Συζητείται πολύ καιρό τώρα, και είναι πάγια εισήγηση των στρατιωτικών, σχεδόν από την πρώτη στιγμή που μειώθηκε ακριβώς εξ αιτίας των προβλημάτων που προκάλεσε. Αλλά επειδή κάτι τέτοιο εμπεριέχει σαφές πολιτικό κόστος, κανένας δεν τολμάει να το δρομολογήσει. Αντίθετα επιλέγεται η εύκολη λύση της πρόσληψης και άλλων ΕΠΟΠ, επιβαρύνοντας ακόμα περισσότερο τον προϋπολογισμό.

 

Το ότι συζητείται κάτι δεν σημαίνει ότι θα γίνει κι όλας. Είναι νομίζω σαφές. Και φυσικά κανένας στρατιωτικός δεν τολμάει να πει δημόσια να αυξηθεί η θητεία, γιατί την επόμενη μέρα θα τσιμπήσει το χαρτί της αποστράτευσης.

 

Αν αυτό δεν είναι radio αρβυλα τότε δεν ξέρω τι είναι. :)

 

Δεν ξέρω gmac, δεν ασχολούμαι με ράδιο αρβύλες.

 

Επίσης συνεχίζω να πιστεύω ότι για την κακή επάνδρωση δε φτάει η μειωμένη θητεία, αλλα η κακή οργάνωση. Ας μετρήσουν τα βύσματα του ναυτικού και της αεροπορίας που ξύνονται, τις ψεύτικες αναβολές, και τη ********* κατάσταση που επικρατεί από άποψη οργάνωσης και μετά βλέπουμε αν το πρόβλημα είναι που έχει μειωθεί η θητεία στους 12 μήνες.

 

gmac, ωραίο είναι να πιστεύουμε ότι με κάποιον τρόπο κάπου κάπως γίνεται να μειωθεί η θητεία μιας και κανένας δεν θέλει να υπηρετήσει ή θέλει να υπηρετήσει όσο λιγότερο ή έστω όσο πιο χαλαρά γίνεται (και καλά κάνει εδώ που τα λέμε, με τέτοιο στρατό που έχουμε), αλλά κάποια στιγμή καλό είναι να βλέπουμε και λίγο ψυχρά τα πράγματα.

 

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Σε μεγάλο νησί του Αιγαίου, ο στρατιωτικός σχηματισμός που υποτίθεται καλύπτει το νησί είναι επιπέδου μεραρχίας. Αυτό τυπικά σημαίνει ότι από κάτω έχει 3 συντάγματα και κάθε σύνταγμα 3 τάγματα (ή επιλαρχίες, πυροβολαρχίες). Για να μην τα πολυλογώ, τα τάγματα σε όλο το νησί είναι 3 (ολογραφώς: τρία). Το νησί δηλαδή αυτήν την στιγμή έχει πάνω μόλις το 1/3 της δύναμης που θα έπρεπε να είχε σε περίοδο ειρήνης, αλλά και πάλι υπάρχει έλλειψη επάνδρωσης και παίζει εμπλοκή.

 

Πιστεύεις ακόμα ότι φταίει η κακιά οργάνωση; Εντάξει, είναι μια αιτία «πασπαρτού» που χρησιμοποιείται σε κάθε τομέα της δημόσιας διοίκησης, αλλά πιστεύεις εντέλει ότι αυτός είναι ο λόγος; Ή έστω μόνο αυτός;

 

Για την αεροπορία δεν συμφωνώ. Πρέπει να έχει προσωπικό. Το ναυτικό δεν χρειάζεται να έχει, εκεί όλοι ανεξαιρέτως είναι και πρέπει να είναι επαγγελματίες.

 

Το μόνο σενάριο στο οποίο «δεν τρέχει τίποτα» είναι αν πείσουμε (υποσυνείδητα) τους εαυτούς μας ότι οι γείτονες είναι φίλοι μας, είναι σύμμαχοί μας και εντάξει μωρέ, κάποια στιγμή, θα μπούνε στην ΕΕ και θα τα ξεχάσουμε όλα.

 

Μακάρι να γίνει έτσι τελικά. Μπορεί όμως κάποιος να προβλέψει το μέλλον;

 

Τι κρίμα.

 

Τι να σου πω. Ίσως να είναι και κρίμα. Προσωπικά δεν με απασχολεί διότι αφενός απολύθηκα, και αφετέρου ούτως ή άλλως είναι ζήτημα αν έκανα 20 σκοπιές σε όλη μου την θητεία. Οπότε αν είναι κρίμα, είναι για άλλους που θα φάνε εμπλοκή :X

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ είπα απλά ότι ενδεχόμενη αύξηση της θητείας δεν είναι κάτι καινούριο. Συζητείται πολύ καιρό τώρα, και είναι πάγια εισήγηση των στρατιωτικών, σχεδόν από την πρώτη στιγμή που μειώθηκε ακριβώς εξ αιτίας των προβλημάτων που προκάλεσε. Αλλά επειδή κάτι τέτοιο εμπεριέχει σαφές πολιτικό κόστος, κανένας δεν τολμάει να το δρομολογήσει. Αντίθετα επιλέγεται η εύκολη λύση της πρόσληψης και άλλων ΕΠΟΠ, επιβαρύνοντας ακόμα περισσότερο τον προϋπολογισμό.

 

Μα θέλουμε ή δεν θέλουμε ένα στρατό επαγγελματικό?:blink:

Η πρόσληψη ΕΠΟΠ δεν είναι η εύκολη λύση όπως λες.

Είναι αναγκαίο να προσληφθούν επαγγελματίες οπλίτες , αν θέλουμε ο στρατός να έχει περισσότερο επαγγελματικό χαρακτήρα.

 

gmac, ωραίο είναι να πιστεύουμε ότι με κάποιον τρόπο κάπου κάπως γίνεται να μειωθεί η θητεία μιας και κανένας δεν θέλει να υπηρετήσει ή θέλει να υπηρετήσει όσο λιγότερο ή έστω όσο πιο χαλαρά γίνεται (και καλά κάνει εδώ που τα λέμε, με τέτοιο στρατό που έχουμε)

Τι εννοείς??:tease::tease:

Δλδ πώς θα έπρεπε να ήταν ο στρατός για να γουστάρουμε όλοι μας να πηγαίνουμε και να μην πηγαίνουμε υποχρεωτικά??:worry:

 

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Σε μεγάλο νησί του Αιγαίου, ο στρατιωτικός σχηματισμός που υποτίθεται καλύπτει το νησί είναι επιπέδου μεραρχίας. Αυτό τυπικά σημαίνει ότι από κάτω έχει 3 συντάγματα και κάθε σύνταγμα 3 τάγματα (ή επιλαρχίες, πυροβολαρχίες). Για να μην τα πολυλογώ, τα τάγματα σε όλο το νησί είναι 3 (ολογραφώς: τρία). Το νησί δηλαδή αυτήν την στιγμή έχει πάνω μόλις το 1/3 της δύναμης που θα έπρεπε να είχε σε περίοδο ειρήνης, αλλά και πάλι υπάρχει έλλειψη επάνδρωσης και παίζει εμπλοκή.

 

Πιστεύεις ακόμα ότι φταίει η κακιά οργάνωση;

 

Προφανώς!!Αφού δεν πρόβλεψαν αυτή την κατάσταση για να προσλάβουν περισσότερους ΕΠΟΠ ποιός φταίει??

Κάποιοι κάνανε τους υπολογισμούς τους και φαίνεται ότι πέσαν έξω.

Πάιξανε και χάσανε, όπως συνηθίζεται να λέγεται στο στρατό:p, αλλά δεν βλέπω να την πληρώνει κανείς τους, αντίθετα την πληρώνει η ασφάλεια της χώρας και τα καημένα τα κωλοφάνταρα:mad:

 

Η πρόσληψη ΕΠΟΠ δεν είναι η εύκολη λύση.

Αντίθετα, εύκολη λύση θα χαρακτήριζα την αύξυση της θητείας διότι:

 

Ο κληρωτός παίρνει 8,60 το μήνα

Ο κληρωτός δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα στο στρατό(δεν έχει σύμβαση, δεν είναι εργαζόμενος ΕΠΟΠ, είναι συνήθως ένα παιδάκι 19-20-21 ετών που μπορεί να μην ξέρει καλά καλά να βάζει την υπογραφή του και σίγουρα δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα.)

Όλα μια χαρά

 

Ο εποπ βέβαια μπορεί να είναι καλύτερος στη δουλειά του, μπορεί τον εμπιστεύεσαι περισσότερο, αλλά κοστίζει ένα χιλιάρικο πάνω κάτω και μπορεί να βγάλει και γλώσσα αν του πείς να κάνει κάτι που δεν προβλέπεται από την σύμβασή του.

 

Άρα η εύκολη λύση ποιά είναι??

Η αύξυση της θητείας;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν είναι κακή ιδέα, αλλά ξέρεις όμως υπάρχει μια μικρή ενοχλητική λεπτομέρεια.

 

Οι ΕΠΟΠ δεν πάνε τζάμπα στον στρατό, για τα λεφτά πάνε. Ποιος θα τους πληρώνει τους επιπλέον ΕΠΟΠ; Εσύ που είχες την ιδέα μήπως;

 

Όλα σχεδόν τα εξοπλιστικά προγράμματα τα τελευταία 3-4 χρόνια έχουν μείνει πίσω, και το μισθολόγιο των ΕΠΟΠ είναι ένας από τους λόγους. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν κοντά 45.000 ΕΠΟΠ. Κάνε μερικούς πρόχειρους πολλαπλασιασμούς.

 

Δεν γίνεται να μειωθεί άλλο η θητεία με επιπλέον ΕΠΟΠ, και αν μειωθεί, θα κοστίσει δυσανάλογα ακριβά, τόσο οικονομικά όσο και -κυρίως- επιχειρησιακά.

 

End of story.

 

Ε, τότε να εγκαταλείψουν την ιδέα του επαγγελματικού στρατού με όλα τα θετικά που αυτό συνεπάγεται και να συμβιβαστούν με τον καθένα στραβοεκπαιδευμένο φαντάρο που θα σου βγάλει το λάδι μέχρι να μάθει 5 πράγματα και μόλις τα μάθει θα φύγει γιατί του ήρθε η μετάθεση....

Αλλωστε, έτσι γινόταν τόσα χρόνια

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, από τον Έβρο που ξέρω τουλάχιστον, η επάνδρωση βρίσκεται σε εξαιρετικά ποσοστά(κοντά στο 80% για πολεμική περίοδο).

Ποίος σου το είπε αυτό ? Εγώ επειδή υπηρέτησα σε μαύρη μονάδα στον Έβρο,Διδυμότειχο μπορώ να σου πώ με την βεβαιότητα των,τουλάχιστον 10 ασκήσεων που βγήκα σε διάστημα 6 μηνών + τα σκοινάκια 2 βδομάδων,πως σε όλες τι ασκήσεις που βγαίναμε το άρμα είχε το απολύτως απαραίτητο προσωπικό.Δλδ ? Δλδ έναν οδηγό κ έναν τύπο να φαίνεται πάνω...Κοινώς 50% πληρότητα...

Και φυσικά πίσω στη μονάδα δεν έμενε κανένας εκτός απο...τις καθαρίστριες (μας έχουν κατακλύσει τα Ιευτυχία) :lol:

 

Αυτό που λες θα αναφέρεται σε πληρότητα ΜΕ τους επίστρατους που και πάλι είναι πολύ λίγο ποσοστό το 80%.

 

Οι δε ασκήσεις που κάναμε σε συνεργασία με μια μονάδα πεζικού να μην πω μόλις ερχόντουσαν τα παπάκια πόσοι κατέβεναν...Ήταν δεν ήταν 5 άτομα...

 

Και να φανταστώ πως εσείς που ζητάτε ή απαιτείται επαγγελματικό στρατό,δεν έχετε εκπληρώσει ακόμα τις στρατιωτικές σας υποχρεώσεις έ?

The greatest risk of all is to take no risk at all...
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η καταντια του Ε.Σ.Αλλωστε ποιος θελει να παει κληρωτος στον στρατο?Χανεις 12 μηνες απο την ζωη σου στην καλυτερη ισως παραγωγικη ηλικια οπου θα μπορουσες να εχεις ευκαιριες μοναδικες...

Ο κληρωτος στον στρατο στην ουσια ειναι ενας εργατης που δεν παιρνει τιποτα.Δυστηχως δεν ασχολειτε μονο με καθαρα στρατιωτικα θεματα οπως να μαθει καποια πραγματα αλλα μερικοι εξυπνοι τον απασχολουνε σε ΑΝΟΗΣΙΕΣ οπως καθαρισμος τουαλετας , πλυσιμο αμαξιων , μαζεμα φυλων , κτλ κτλ...Εαν δεν αλαξει νοοτροπια ο θεσμος του κληρωτου σε λιγο καιρο οχι δεν θα εχουμε καν την ελαχιστη επανδρωση αλλα δεν θα εχουμε καθολου επανδρωση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η καταντια του Ε.Σ.Αλλωστε ποιος θελει να παει κληρωτος στον στρατο?Χανεις 12 μηνες απο την ζωη σου στην καλυτερη ισως παραγωγικη ηλικια οπου θα μπορουσες να εχεις ευκαιριες μοναδικες...

Ο κληρωτος στον στρατο στην ουσια ειναι ενας εργατης που δεν παιρνει τιποτα.Δυστηχως δεν ασχολειτε μονο με καθαρα στρατιωτικα θεματα οπως να μαθει καποια πραγματα αλλα μερικοι εξυπνοι τον απασχολουνε σε ΑΝΟΗΣΙΕΣ οπως καθαρισμος τουαλετας , πλυσιμο αμαξιων , μαζεμα φυλων , κτλ κτλ...Εαν δεν αλαξει νοοτροπια ο θεσμος του κληρωτου σε λιγο καιρο οχι δεν θα εχουμε καν την ελαχιστη επανδρωση αλλα δεν θα εχουμε καθολου επανδρωση...

 

+1000

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150 και μέχρι 16Κ.
Link to comment
Share on other sites

Ποίος σου το είπε αυτό ? Εγώ επειδή υπηρέτησα σε μαύρη μονάδα στον Έβρο,Διδυμότειχο μπορώ να σου πώ με την βεβαιότητα των,τουλάχιστον 10 ασκήσεων που βγήκα σε διάστημα 6 μηνών + τα σκοινάκια 2 βδομάδων,πως σε όλες τι ασκήσεις που βγαίναμε το άρμα είχε το απολύτως απαραίτητο προσωπικό.Δλδ ? Δλδ έναν οδηγό κ έναν τύπο να φαίνεται πάνω...Κοινώς 50% πληρότητα...

Και φυσικά πίσω στη μονάδα δεν έμενε κανένας εκτός απο...τις καθαρίστριες (μας έχουν κατακλύσει τα Ιευτυχία) :lol:

 

Αυτό που λες θα αναφέρεται σε πληρότητα ΜΕ τους επίστρατους που και πάλι είναι πολύ λίγο ποσοστό το 80%.

 

Οι δε ασκήσεις που κάναμε σε συνεργασία με μια μονάδα πεζικού να μην πω μόλις ερχόντουσαν τα παπάκια πόσοι κατέβεναν...Ήταν δεν ήταν 5 άτομα...

 

Και να φανταστώ πως εσείς που ζητάτε ή απαιτείται επαγγελματικό στρατό,δεν έχετε εκπληρώσει ακόμα τις στρατιωτικές σας υποχρεώσεις έ?

 

Και εγώ σε μαύρο τάγμα είμαι και επειδή μπορώ να γνωρίζω τα ποσοστά επάνδρωσης, σου λέω υπεύθυνα ότι είνα πολύ υψηλά.

Δυστυχώς, επειδή τα στοιχεία αυτά θεωρούνται απόρρητα, δεν μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες

 

Τα μόνα μικρά χρονικά κενά με χαμηλή επάνδρωση είναι τα διαστήματα μεταξύ της αλλαγής των σειρών(από τότε που φεύγουν οι παλιοί μέχρι να έρθουν οι νέοι), δλδ καμιά 20-30 μέρες.

Την περίοδο εκείνη συνήθως τυχαίνουν πολλές ασκήσεις(πχ τα σκοινάκια).

Ίσώς κάτι τέτοιο να έγινε στην περίπτωσή σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα θέλουμε ή δεν θέλουμε ένα στρατό επαγγελματικό?:blink:

 

Μην μπερδεύεσαι. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να μην έχουμε επαγγελματικό στρατό. Τα σύγχρονα όπλα και συστήματα απαιτούν επαγγελματίες να τα χειρίζονται. Κανείς δεν διαφωνεί με αυτό. Από εκεί και πέρα όμως; Επειδή δεν είμαστε Βέλγιο, αν γίνει -κούφια η ώρα- πόλεμος θα έχουμε απώλειες και μάλιστα μεγάλες. Πρέπει λοιπόν να έχουμε και εκπαιδευμένους έφεδρους για να τις αναπληρώσουν. Είναι ΤΟΣΟ απλό. Δεν υπάρχει δίλλημα θέλουμε ή δεν θέλουμε. Χρειάζονται και οι επαγγελματίες και οι έφεδροι.

 

Να καταργήσουμε την θητεία; Και εγώ μαζί σου. Αλλά πρώτα πρέπει να καταργήσουμε τον πόλεμο.

 

Η πρόσληψη ΕΠΟΠ δεν είναι η εύκολη λύση όπως λες.

Είναι αναγκαίο να προσληφθούν επαγγελματίες οπλίτες , αν θέλουμε ο στρατός να έχει περισσότερο επαγγελματικό χαρακτήρα.

 

Πανεύκολη είναι. Μειώνεις την θητεία και κερδίζεις ψήφους, και κάνεις μια προκήρυξη προσλαμβάνεις ένα κάρο άνεργους και ξανακερδίζεις ψήφους.

 

Τι εννοείς??:tease::tease:

Δλδ πώς θα έπρεπε να ήταν ο στρατός για να γουστάρουμε όλοι μας να πηγαίνουμε και να μην πηγαίνουμε υποχρεωτικά??:worry:

 

Εμμμ, ίσως αν ήταν.... στρατός; Ξέρω στρατιώτες που το μεγάλο τους παράπονο είναι ότι δεν έκαναν τίποτα στον στρατό. Ένας μου είπε εκτός από το κέντρο ζήτημα αν έκανε άλλες 2 βολές σε όλη του την θητεία...

 

Αλλά τίποτα δεν γίνεται. Ούτε βολές, ούτε ασκήσεις, ούτε εκπαίδευση. Μόνο σκοπιές και αγγαρείες. Πώς να μην απηυδήσει ο φαντάρος;

 

Προφανώς!!Αφού δεν πρόβλεψαν αυτή την κατάσταση για να προσλάβουν περισσότερους ΕΠΟΠ ποιός φταίει??

 

το παρουσιαάζεις υπερβολικά απλό, αλλά δεν είναι έτσι. Δεν γίνεται να προσληφθούν με την μια 45 χιλιάδες ΕΠΟΠ.

 

Ο κληρωτός παίρνει 8,60 το μήνα

Ο κληρωτός δεν έχει κανένα απολύτως δικαίωμα στο στρατό(δεν έχει σύμβαση, δεν είναι εργαζόμενος ΕΠΟΠ, είναι συνήθως ένα παιδάκι 19-20-21 ετών που μπορεί να μην ξέρει καλά καλά να βάζει την υπογραφή του και σίγουρα δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα.)

Όλα μια χαρά

 

Ο εποπ βέβαια μπορεί να είναι καλύτερος στη δουλειά του, μπορεί τον εμπιστεύεσαι περισσότερο, αλλά κοστίζει ένα χιλιάρικο πάνω κάτω και μπορεί να βγάλει και γλώσσα αν του πείς να κάνει κάτι που δεν προβλέπεται από την σύμβασή του.

 

Εξακολουθείς να μπερδεύεσαι. Ο φαντάρος δεν πληρώνεται επειδή υπηρετεί την θητεία, όπως είναι υποχρεωμένος βάσει συντάγματος. Ο ΕΠΟΠ πληρώνεται γιατί το διάλεξε σαν επάγγελμα.

 

Άρα η εύκολη λύση ποιά είναι??

Η αύξυση της θητείας;)

 

Και ποιος πολιτικός θα πάρει την απόφαση όταν ξέρει ότι την επόμενη θα χάσει την καρέκλα του; (το παραπάνω δεν αποτελεί κομματικό σχόλιο, πιστεύω ισχύει για όλους τους πολιτικούς).

 

Θα ήταν η εύκολη λύση αν αποφάσιζαν οι στρατιωτικοί, αλλά -ευτυχώς- δεν αποφασίζουν αυτοί. Βέβαια και οι άλλοι που αποφασίζουν καλύτερα τα πάνε; τέσπα, φαύλος κύκλος είναι.

 

Ε, τότε να εγκαταλείψουν την ιδέα του επαγγελματικού στρατού με όλα τα θετικά που αυτό συνεπάγεται και να συμβιβαστούν με τον καθένα στραβοεκπαιδευμένο φαντάρο που θα σου βγάλει το λάδι μέχρι να μάθει 5 πράγματα και μόλις τα μάθει θα φύγει γιατί του ήρθε η μετάθεση....

Αλλωστε, έτσι γινόταν τόσα χρόνια

 

Ξέρεις κάτι; Το πρόβλημα τελικά είναι ότι τα θέλουμε όλα. Μα όλα. Θέλουμε και να μην πονέσει το κω*******κι μας αλλά θέλουμε να έχουμε και στρατό. Ε, δεν γίνονται και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη εχετε για την αεροπορια στρατου? τι διαφορά εχει απο την απλη αεροπορία?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...