Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν καταλαβα καλα διαμορφωση εννοεις format ? Αν ναι, δεν μπορω. :worry:

 

Τοτε ,περνα σε αναβαθμιση ,που θα γινει σιγουρα...

Δωστε λινκ ,στον φιλο για την 572

Εντωμεταξυ ,,υπαρχει και περιπτωση να το εχεις μετονομασει σε ,,recovery.img.img ,,και ισως γι'αυτο δεν το ακουει,,,κοιταξε το (δηλ .σβησε την καταληξη ,, .img,, για να δεις τι παιζεται)

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τοτε ,περνα σε αναβαθμιση ,που θα γινει σιγουρα...

Δωστε λινκ ,στον φιλο για την 572

Εντωμεταξυ ,,υπαρχει και περιπτωση να το εχεις μετονομασει σε ,,recovery.img.img ,,και ισως γι'αυτο δεν το ακουει,,,κοιταξε το (δηλ .σβησε την καταληξη ,, .img,, για να δεις τι παιζεται)

 

Για την 572 βρηκα link αλλα θελω λιγο βοηθεια με τα steps επειδη ο translator με τα κινεζικα δεν τα παει και πολυ καλα :p

 

Οσο για τις καταληξεις δεν ειναι εκει το προβλημα. Κατι αλλο συμβαινει αφου το original το ονομαζω image_backup και αφου το αποσυνδεσω το κινητο ολα επανερχονται στα αρχικα τους... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για την 572 βρηκα link αλλα θελω λιγο βοηθεια με τα steps επειδη ο translator με τα κινεζικα δεν τα παει και πολυ καλα :p

 

Οσο για τις καταληξεις δεν ειναι εκει το προβλημα. Κατι αλλο συμβαινει αφου το original το ονομαζω image_backup και αφου το αποσυνδεσω το κινητο ολα επανερχονται στα αρχικα τους... :wacko:

 

Για επιβεβαιωση. Μετονομαζεις το stock recovery και αντιγραφεις το cwm recovery στο φακελο και μετα επανερχεται το stock recovery και εξαφανιζεται το cwm?

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Για επιβεβαιωση. Μετονομαζεις το stock recovery και αντιγραφεις το cwm recovery στο φακελο και μετα επανερχεται το stock recovery και εξαφανιζεται το cwm?

Ακριβως ετσι... :(

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι... :(

 

Ακολουθησε οδηγιες απο σοφοκλα ,για αναβαθμιση...περιεργο πσντως να μην βλεπει το νεο recovery...(τα κρατας συνεχως πατημενα ,τα vol + και power on ??)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι... :(

 

Αυτο ειναι που φοβομουνα, ειναι σφαλμα του συστηματος αρχειων. Γιαυτο δεν σ'αφηνει να κανεις και format τον τομο.

Φοβαμαι οτι, ουτε αναβαθμιση θα σε αφησει να κανεις.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι που φοβομουνα, ειναι σφαλμα του συστηματος αρχειων. Γιαυτο δεν σ'αφηνει να κανεις και format τον τομο.

Φοβαμαι οτι, ουτε αναβαθμιση θα σε αφησει να κανεις.

 

Λες ,ρε σοφο να ειναι ετσι ??

Μηπως αν το βγαλει εξω το stock recovery,,,,και αφησει μονο το 5.0.2.7 ??

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελανει αυτο το κινητο...Φορμαρα την SD, εφτιαξα εναν φακελο με το ονομα dload και περασα μεσα το update.app απο το step1 και το update.app μετονομασμενο σε update_g.app απο το step2. Παταω vol up + vol down + power btn και αρχιζει να περναει το step 1/2. Μετα λεει οτι θα κανει restart αλλα απλα κλεινει. Ξανα παταω vol up + vol down + power btn και μπαινει στο step 2, το περναει και λεει οτι θα κανει restart αλλα απλα κλεινει και παλι. Το ανοιγω κανονικα αλλα τιποτα...Κολλαει παλι στο logo, κανει ενα restart, ξανακολλαει στο logo και μετα μπαινει στο recovery mod.

 

ΥΠΕΡΟΧΑ! :wacko:

 

EDIT: Ειπα να κανω ενα wipe data/factory reset ξανα, αλλα μου βγαζει το ιδιο μηνυμα που ειχα αναφερει και σε προηγουμενο post: can't mount @ (or /dev/block/mmcblk0p13) (Invalid argument)

 

Απ'οτι φαινεται το προβλημα ειναι πιο σοβαρο (?)

Edited by kentoner2000
Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελανει αυτο το κινητο...Φορμαρα την SD, εφτιαξα εναν φακελο με το ονομα dload και περασα μεσα το update.app απο το step1 και το update.app μετονομασμενο σε update_g.app απο το step2. Παταω vol up + vol down + power btn και αρχιζει να περναει το step 1/2. Μετα λεει οτι θα κανει restart αλλα απλα κλεινει. Ξανα παταω vol up + vol down + power btn και μπαινει στο step 2, το περναει και λεει οτι θα κανει restart αλλα απλα κλεινει και παλι. Το ανοιγω κανονικα αλλα τιποτα...Κολλαει παλι στο logo, κανει ενα restart, ξανακολλαει στο logo και μετα μπαινει στο recovery mod.

 

ΥΠΕΡΟΧΑ! :wacko:

 

EDIT: Ειπα να κανω ενα wipe data/factory reset ξανα, αλλα μου βγαζει το ιδιο μηνυμα που ειχα αναφερει και σε προηγουμενο post: can't mount @ (or /dev/block/mmcblk0p13)

(Invalid argument)

 

 

 

Απ'οτι φαινεται το προβλημα ειναι πιο σοβαρο (?)

 

Μαλλον πας για wind ,φιλε..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει αν ακολουθω τα σωστα βηματα για να περασω την 2.3.5 ?

Απο το step1 παιρνω το UPDATE.APP και το βαζω στον φακελο dload μεσα στην SD.

Μαζι παιρνω και το UPDATED.APP απο το step2, το μετονομαζω σε UPDATE_g.APP και το βαζω και αυτο στον φακελο dload.

Μετα ανοιγω το κινητο πατωντας vol up + vol down + power button και ξεκιναει το install αλλα διαρκει μονο 2-3 δευτερολεπτα (:blink:), λεει οτι θα κανει restart αλλα τελικα κλεινει.

Κανω κατι λαθος ?

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια gkalen και sofokla :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει αν ακολουθω τα σωστα βηματα για να περασω την 2.3.5 ?

Απο το step1 παιρνω το UPDATE.APP και το βαζω στον φακελο dload μεσα στην SD.

Μαζι παιρνω και το UPDATED.APP απο το step2, το μετονομαζω σε UPDATE_g.APP και το βαζω και αυτο στον φακελο dload.

Μετα ανοιγω το κινητο πατωντας vol up + vol down + power button και ξεκιναει το install αλλα διαρκει μονο 2-3 δευτερολεπτα (:blink:), λεει οτι θα κανει restart αλλα τελικα κλεινει.

Κανω κατι λαθος ?

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια gkalen και sofokla :D

 

Σωστα το κανεις, το θεμα ειναι οτι το update δεν μπορει να περασει τα αρχεια που χρειαζεται στο boot. O τομος εχει καποιο σφαλμα και πρεπει να γινει διαμορφωση.

Εγω εκανα διαμορφωση (format boot) μεσω του cwm αλλα εσυ εχεις το stock recovery που δεν εχει τετοια επιλογη (απ'οτι θυμαμαι τουλαχιστον, τσεκαρετο).

Ο akalos ειχε ενα παρομοιο προβλημα και καποια στιγμη εστρωσε μονο του.

Δεν ξερω, δεν μου ερχεται καποια ιδεα αυτη τη στιγμη. Ισως με καποια εξειδικευμενη εφαρμογη για τα windows να καταφερεις να κανεις format.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Απο το step1 παιρνω το UPDATE.APP και το βαζω στον φακελο dload μεσα στην SD.

Μαζι παιρνω και το UPDATED.APP απο το step2, το μετονομαζω σε UPDATE_g.APP και το βαζω και αυτο στον φακελο dload.

Μετα ανοιγω το κινητο πατωντας vol up + vol down + power button και ξεκιναει το install αλλα διαρκει μονο 2-3 δευτερολεπτα (:blink:), λεει οτι θα κανει restart αλλα τελικα κλεινει.

Κανω κατι λαθος ?

recovery mode εχουμε η οχι;

βγαλε μπαταρια,αστο να "ξεκουραστει"βαλτο στο ρευμα ΧΩΡΙΣ μπαταρια και δοκιμασε και παλι,με τα δυο αρχεια μεσα ΧΥΜΑ στον φακελο dload,UPDATE και UPDATE_g(οχι για π.χ UPDATE_g app.app ετσι; )

δοκιμασε επισης μονο το update app απο step 2 χωρις μετονομασια

επισης να σβηνεις το update long στον φακελο dload εαν υπαρχει.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

α) Δοκιμασα μονο με το αρχειο απο το step 2, εφτασε μεχρι το 1/3 της διαδικασιας και μετα εβγαλε update failed...:mad:

 

β)Παρατηρησα κατι αλλο που πιθανον να επηρεαζει την ολη κατασταση.

Δεν εχει σωστους drivers το pc...

Βρηκα αυτους αλλα οταν παω να τους περασω απο το computer management τα windows λενε οτι στον φακελο δεν βρισκουν καταλληλους drivers για τη συσκευη...

Μπορει κανεις να βοηθησει ? :)

 

EDIT: Κατεβαζω Β512 μπας και...

Edited by kentoner2000
Link to comment
Share on other sites

α) Δοκιμασα μονο με το αρχειο απο το step 2, εφτασε μεχρι το 1/3 της διαδικασιας και μετα εβγαλε update failed...:mad:

 

β)Παρατηρησα κατι αλλο που πιθανον να επηρεαζει την ολη κατασταση.

Δεν εχει σωστους drivers το pc...

Βρηκα αυτους αλλα οταν παω να τους περασω απο το computer management τα windows λενε οτι στον φακελο δεν βρισκουν καταλληλους drivers για τη συσκευη...

Μπορει κανεις να βοηθησει ? :)

 

EDIT: Κατεβαζω Β512 μπας και...

 

καλυτερα φιλε να το πηγαινατε wind , to τηλεφωνο , αφου εχει εγγυηση ,θα περιμενει λιγο και θα το παρει κομπλε το τηλ... , δεν χρειαζεται να παιδευεσαι......

αμα θες , παρε και τον image folder , τον δικο μου ,,μπας και σε βοηθησει ..

http://www.mediafire.com/?6ib9emrqmihz47d

 

αλλα και παλι , καλυτερα wind , και μετα που θα το παρει το τηλ .. κανε οτι θες...

και βασικο να το στειλεις wind με τον μαμισιο image folder ...

Link to comment
Share on other sites

Οσων αφορα τον image folder το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αλλαξω τα περιεχομενα του. Ενω φαινεται να μπορω να αλλαξω/σβησω τα αρχεια που περιεχει, αφου αποσυνδεσω το κινητο απο το PC, ο φακελος επανερχεται στην αρχικη του μορφη. :wacko: Πως να δοκιμασω λοιπον τον δικο σου φακελο ? Γι' αυτο σκεφτηκα οτι ισως να φταιει το γεγονος οτι το PC δεν εχει drivers για το κινητο ;)

 

Οσων αφορα την εγγυηση, εχω την εντυπωση οτι εχει ληξει. Ξερει κανεις να μου πει ποσα ετη διαρκει ?

Link to comment
Share on other sites

Οσων αφορα την εγγυηση, εχω την εντυπωση οτι εχει ληξει. Ξερει κανεις να μου πει ποσα ετη διαρκει ?

Δύο! Και ένα να κρατούσε, το έχεις πάνω από ένα χρόνο; Το Pro;

Link to comment
Share on other sites

Οσων αφορα τον image folder το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να αλλαξω τα περιεχομενα του. Ενω φαινεται να μπορω να αλλαξω/σβησω τα αρχεια που περιεχει, αφου αποσυνδεσω το κινητο απο το PC, ο φακελος επανερχεται στην αρχικη του μορφη. :wacko: Πως να δοκιμασω λοιπον τον δικο σου φακελο ? Γι' αυτο σκεφτηκα οτι ισως να φταιει το γεγονος οτι το PC δεν εχει drivers για το κινητο ;)

 

Οσων αφορα την εγγυηση, εχω την εντυπωση οτι εχει ληξει. Ξερει κανεις να μου πει ποσα ετη διαρκει ?

 

ουτε οι drivers φταινε , και αποκλειεται να μην εχει εγγυηση το τηλ..

απλα κανε αντιγραφη τον υπαρχον φακελο image στο pc και μετα αντικατεστησε τον ( μην διαγραφεις τιποτα , αντικατασταση κανε ) με αυτον που κατεβασες ,, και δοκιμασε να ξαναμπεις Recovery ( vol + και power on ...

αν δεν γινει τιποτα ,,, τσεκαρε οτι εχεις τον αρχικο image φακελο και πες του φιλου σου να το παει στη wind ,, το κινητο , αντε να κυκλοφορει κανα 6μηνο,,,,, εχει εγγυηση κανονικα......

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Οκ! Θα του πω να το παει πισω.

Περι του image folder, μαλλον δεν το εχω εξηγησει καλα. ΔΕΝ μπορω να κανω delete/modify τιποτα μεσα σε αυτον τον φακελο. Ενω φαινομενικα μπορω, αφου αποσυνδεσω το κινητο απο το PC, ο φακελος επανερχεται στην αρχικη του μορφη.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Θα ενημερωσω οταν εχω νεα απο wind ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Θα του πω να το παει πισω.

Περι του image folder, μαλλον δεν το εχω εξηγησει καλα. ΔΕΝ μπορω να κανω delete/modify τιποτα μεσα σε αυτον τον φακελο. Ενω φαινομενικα μπορω, αφου αποσυνδεσω το κινητο απο το PC, ο φακελος επανερχεται στην αρχικη του μορφη.

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Θα ενημερωσω οταν εχω νεα απο wind ;)

 

Καλα το εξηγησες ,,απλα σου ειπα να δοκιμασεις για τελευταια φορα ν'αλλαξεις ολο το φακελο image ,,και αν δεν γινει ,, βουρ για wind.....

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τη διαδικασία αναβάθμισης που περιγραφεται στο post 1056. Ήδη μετά το βήμα 6 το τηλέφωνο είχε τη νέα έκδοση 2.3.5. Τι νόημα έχουν επομένως τα βήματα 7 και 8;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το pro ενος φιλου μου.Ενω εχουμε επιλεξει μονο gsm δικτυα,το τηλεφωνο κατα τη διαρκεια κλησεων γυρναει σε 3g με αποτελεσμα να διακοπτονται οι κλησεις.Μετα απο καποια δευτερολεπτα το τηλεφωνο ξαναδειχνει την ενδειξη G.Τα δεδομενα δικτυου ειναι απενεργοποιημενα.Εχει κανεις αλλος παρομοιο προβλημα?Ευχαριστω και συγγνωμη αν εχει ξαναναφερθει.Η ρομ ειναι η επισημη 2.2 της wind

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το pro ενος φιλου μου.Ενω εχουμε επιλεξει μονο gsm δικτυα,το τηλεφωνο κατα τη διαρκεια κλησεων γυρναει σε 3g με αποτελεσμα να διακοπτονται οι κλησεις.Μετα απο καποια δευτερολεπτα το τηλεφωνο ξαναδειχνει την ενδειξη G.Τα δεδομενα δικτυου ειναι απενεργοποιημενα.Εχει κανεις αλλος παρομοιο προβλημα?Ευχαριστω και συγγνωμη αν εχει ξαναναφερθει.Η ρομ ειναι η επισημη 2.2 της wind

 

Νομιζω ειναι bug αν θυμαμαι απο κατι παλια post,και μενα το εκανε οταν το πηρα,αλλα δεν εκατσα 2.2.2 πολυ,στην 2.3.5 εχει ξεκαθαρη επιλογη ''use only 2g networks'' που δουλευει μια χαρα.Απ οτι θυμαμαι παιζει στην 2.2.2 να εισαι εκτος 3g και να μην εχει κανει refresh το g στο notification και να φαινεται σα να εισαι ακομα σε 3g

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις που μπορουμε να βρουμε το θεμα που υπαρχει στις διαφημιστικες καταχωρήσεις του κινητού;

 

(http://b.scdn.gr/images/sku_main_images/000389/389765/huawei-u8800-pro.jpg)

Edited by drspiros
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο κινητό έχει 512 ΜΒ ραμ ή 384 ?

 

γιατί άλλα βλέπω....

 

και αν τα δεσμεύει για κάποιο λόγο γιατί δεν το γράφουν στα σπεκς ότι δεν έχει 512 ?:confused:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...