Jump to content

Xperia X10 mini pro : [ROM] Gintonic.SE Android 2.3


kissmyarch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

GinTonic.SE

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Διαβάζετε πρώτα τις οδηγίες εγκατάστασης, τις κατανοείτε πλήρως και μετά προχωράτε.

Επίσης, πάρτε αν θέλετε back-up γιατί θα διαγραφούν ΟΛΕΣ οι εφαρμογές, τα μηνύματα, οι επαφές και οι ρυθμίσεις σας.

Disclaimer: Δεν είμαι υπεύθυνος για οποιαδήποτε βλάβη της συσκευής σας απο λάθος χειρισμό στη διαδικάσια εγκατάστασης του οδηγού.Χρησιμοποιήστε τον οδηγό με δική σας ευθύνη.

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Γενικές απαιτήσεις:

  • Root
  • CWM recovery
  • Baseband: M76XX-TSNCJOLYM-53404015
  • Firmware: 2.1.1.A.0.6 ή 2.1.1.C.0.0

Πως να κάνετε root τη συσκευή σας θα βρείτε . Το firmware και το baseband το βλέπετε αν πάτε στις ρυθμίσεις στην επιλογή About Phone (Σχετικά με το τηλέφωνο).

 

-------------------------------------------------------------------------

Τρέχουσα έκδοση: 2.4.6

Τελευταία ημερομηνία ανανέωσης: 19.10.2011

XDA Link: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1207740

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Download Links

 

1) slade87_GinTonicSE_v2.4.6.zip

2) modules_GinTonicSE_v2.4.2.zip

3) Gintonic v2.4.6 GApps (CarHome, LatinImeTutorial,Setup Wizard, Talk, Genie Wiget) (προαιρετικά)

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Οδηγίες εγκατάστασης

 

1) Κατεβάστε τα παραπάνω αρχεία (1,2) και αποθηκεύστε τα στην κάρτα SD του τηλεφώνου σας.

2) Κάντε επανεκκίνηση και μπείτε στο cwm.

3) Αν έρχεστε από άλλη rom επιλέγετε wipe data/factory reset

4) Πηγαίνετε πίσω στο κεντρικό μενού και επιλέγετε install zip from sdcard --> choose zip from sdcard.

5) Βρίσκετε το αρχείο slade87_GinTonicSE_v2.4.6.zip το επιλέγετε και ξεκινάει η διαδικασία εγκατάστασης. Αν δεν έχετε βάλει custom kernel εγκαταστήστε και τα modules (προαιρετικά).

6) Για σωστό ελληνικό qwerty πληκτρολόγιο κατεβάστε το greek-keyboard.zip, αποθηκεύστε το στην SD και το εγκαθιστάτε με τον ίδιο τρόπο όπως τα πρηγούμενα.

 

Σημείωση: Μετά το πρώτο reboot κάντε και άλλο ένα για να μην αντιμετωπίσετε προβλήματα στην πορεία (πχ εφαρμογές δεν εγκαθιστώνται).

Αν έχετε βάλει κάποιον custom kernel τo modules_GinTonicSE_v2.4.2.zip δε χρειάζεται είναι ενσωματωμένα στον πυρήνα.

 

Συχνές ερωτήσεις

 

- Η εφαρμογή τηλεφώνου κλείνει μόλις πατήσω το back button.

- Πηγαίνετε Settings -> Cyanogen -> GinTonic Settings -> Smart Dialer και επιλέξτε ενεργοποίηση και μετά απενεργοποίηση στο checkbox.

 

- Έβαλα τα modules και το dualtouch δε δουλεύει.

- Αντικαταστήστε το cy8ctma300_ser.ko στο /system/lib/modules/ με αυτό το αρχείο. Μην ξεχάσετε να βάλετε τα σωστά permissions (755).

 

- Το φως του φυσικού πληκτρολογίου δε δουλεύει σωστά.

- Πηγαίνετε Settings -> Cyanogen -> Display -> Automatic Backlight και απενεργοποιήστε το Light Sensor Filter.

 

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gintonic/gintonic_1.png http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gintonic/gintonic_2.png http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gintonic/gintonic_3.png

http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gintonic/gintonic_4.png http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gintonic/gintonic_5.png http://dl.dropbox.com/u/6228981/x10minipro/gintonic/gintonic_6.png

 

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Features:

 

Changelog

v2.4.6

-Green LED while charging now shows at 100% instead of battery full as some people did not seem to reach battery_full. if you get green led while charging you don't really need this

-tiny bug fix when wlan turned on the wifi hotspot was showing in notification bar for a second now back to normal

 

v2.4.5

-fixed crashing on slider and ring lockscreen if custom app icon was grabbed and then screen orientation changed

-fixed incoming call sliding tab

-reworked some part of keyboard light

-led while charging only shows green if 100% battery reached

-exchanged wifi and sdio module (please report if you have any issues. sdio is freshly cooked but working fine for me so far)

-updated google framework/apps (added Genie Widget)

-connections to 802.1x and edoram should function properly now (tested at my university)

-i also added the missing gapps to a flashable addon see link above

-lots of small things fixed

-due to many requests added the original livewallpapers (which adds about 4 mb to the zip if you don't want them i suggest deleting them from the zip before flashing)

 

v2.4.3

-restored FM Radio funcionalty

-updated the flash player to 10.2

 

v2.4.2 Flash Player

-forgot to update to FlashPlayer 10.2 flash if you want or install from atquila78 thread

 

v2.4.2 Modules

-updated the hw_config

 

v2.4.2

-reworked some part of keyboard light should now work completly in darkness

-quickpic issue resolved also for other programms with this issue

-completely rearranged sliding tab and ring lockscreen in landscape mode, also sense lockscreen in portrait has small improvment in showing clock

-fixed lockscreen background color can now be applied accordingly (next step background wallpaper)

 

v2.4.1 Hotfix

-restored one line in hw_config for native keyboard light to work properly if keyboard script is not being used (for Stock and ZP Kernel)

 

v2.4.1 modules

-updated hw_config.sh

 

v2.4.1 keyboard script restore

-updated hw_config.sh

 

v2.4.1

-corrected ramdisk for eclipse developers

-corrected ramdisk not interfere in very rare occasions with boot

-lots of cleanup in hw_config.sh

-adjusted keyboard light works much more efficent now (you can still flash the keyboard script zip under modules)

-still looking into quickpic, i cant see issue so far on rom side (maybe need to wait for update on quickpic side? but i'll kepp looking)

 

v2.40 modules

-update hw_config in zipfile

 

v2.4.0

-updated flashplayer to 10.2 thanks to atquila.78 for finding it: http://forum.xda-developers.com/show....php?t=1300298

-lowered maximal automatic brightness (can still be changed by cyanogen settings if you want) please let me know if it can be even darker currently 15 lowest i tried was 5 but its really dark then

-keyboard light working without script (like stock i would say, it will turn on exactly when opening it no delay well actually 100ms for lightsensor to warm up) if you still want script remove commented line in /system/etc/hw_config.sh

-no more network unlock dialog after entering pin

-not yet able to test but 802.1 EAP should now work i hope

-fixed lense lockscreen alignment

-due to many request also changed sense lockscreen alignment

-next release might include wlan tether got pretty far with it thanks to jerpelea

 

v2.3.9

-very proud to announce the fully fixed touchbug! no touch bug in rotation at any angle anymore!!!!!

-fixed whatsapp (i didnt include the change in 2.3.8 i havent noticed that sorry)

-fixed settings -> display manual settings now the lowest display settings is the lowest display brightness

-two bugs left lockscreen background not changing and smart dialer but getting there!

 

v2.3.8

-usb sharing working again

-livewallpapers work

-no more bootloop on changing lockscreen background (doesnt change background yet though)

-ringselector widget works now

-only thing left is to fully fix lockscreen background and smartdialer please disable smart dialer for now

-super user issues gone (thanks Eyama)

 

v2.3.7

-resynced to android 2.3.7 CM 7.1.0 (thanks to CyanogenMod Team)

-included ring lockscreen

-working dsp manager

-updated market

-updated binaries

-updated libs

-working cmparts selection of cpu speeds

-included phone ring answer screen

-fixed G-Sensor

-new CM Camera (fullscreen viewport now)

Edited by kissmyarch
updated to 2.4.6
Link to comment
Share on other sites

απορία : την έβαλα αλλά έχει μείνει στο πρώτο boot του gin tonic. Ενδεχομένως να χρειάζεται επανεγκατάσταση;
όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μπεις πάλι στο cwm, να κάνεις factory reset και να την ξαναπεράσεις. Έχεις βάλει μήπως κάποιον custom kernel; Γιατί αν έχεις, δεν πρέπει να εγκαταστήσεις τα modules είναι ήδη ενσωματωμένα στον πυρήνα.
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδια αλλα ειμαι λιγο απειρος!!!!!!!!!!!!!!

Τι ειναι το cwm ???????????????????????

 

Εϊναι ένα menu που εμφανίζεται πριν εκκινήσει το κινητό που σου δίνει κάποιες έξτρα δυνατότητες. Μία από αυτές είναι να βάλεις κάποια custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μπραβο Μπραβο.......................

Πολυ ωραια δουλεια.....

Την περασα εχθες το βραδυ (αν και νομιζα οτι θα ξενιχτυσω....τελικα δεν εκανα πανω απο μισαωρο!!!!!!!!!!!!!!!!!) και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος........

Εχω ομως καποιες αποριες και πιστευω καποια στιγμη να μπορεσεις να μου τις λυσεις......

Η Μπαταρια χρειαζεται κατι αλλο για να ερθει στα ισα της????

Στην 2.1 που ειχα επανω (εργοστασιακη) μου κραταγε το κινητο δυομιση μερες.....

Με την 2.4.6 που περασα και με την ιδια χρηση , τωρα που γραφω ειναι στο 10% και αναγκαστικα το εβαλα να φορτισει !!!!!!!!!!!!!!!!!

(Χρηση για σημερα.........5 λεπτα σε κλησεις και ραδιο απο τις 9.00 εως τις 4.00.................)

Υπαρχει αλλος τροπος για ξεκλειδωμα τις οθονης????????? Δεν υπαρχει ο κλασικος τροπος απο αριστερα προς τα δεξια???

Αυτο το προς τα κατω δεν πιανει καλα (την δευτερη με τριτη φορα ξεκλειδωνει......) και μου σπαει τα νευρα.......

Επισης καθυστερει και το συρσιμο την ωρα της κλησεις με αποτελεσμα να εχω χασει δυο κλησεις (αναπαντητες) επειδη δεν προλαβα να απαντησω.................

Πως εμφανιζεται η δευτερη φωτο στο screenshot που εχεις βαλει???????

Εμενα δεν δειχνει κατι τετοιο...... Εχει το ρολοι και απο κατω ενα ημικυκλιο (σαν λαστιχο αυτοκινητου) που το κανεις προς τα κατω για να ξεκλειδωσει η οθονη........

Βεβαια γραφοντας θυμαμαι και αλλα που αν συνεχισω να γραφω θα βγει πολυ μεγαλο μηνυμα........Ισως ενας οδηγος χρησης της εκδοσης θα διευκολυνε και θα βοηθουσε......

Αααααααααααα.....τα πυροτεχνηματα στην αρχη (οταν ξανανοιγεις το κινητο) αλλαζουν η' αφαιρουνται??????

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία

 

Μπες στο cwm και επίλεξε wipe battery status (δε θυμάμαι που είναι αυτή η επιλογή, ψάξ' το).

Από και και έπειτα για να γίνει σωστό calibration αυτό που κάνω είναι:

  • αφήνω τη μπαταρία να ξεφορτίσει τελείως ή να πάει στο 2-3%
  • την φορτίζω μέχρι το 100%
  • κλείνω το κινητό, βγάζω για 4-5 δεύτερα την μπαταρία και το ξαναφορτίζω. Θα παρατηρήσεις ότι η φόρτιση ξεκινάει κάπου στο 90+%
  • κάνω το παραπάνω βήμα μέχρι να φορτίσει πλήρως (συνήθως 3-4 βήματα αρκούν).
  • τέλος, κάνω όλα τα προηγούμενα βήματα 3-4 φορές ακόμα (φόρτιση-ξεφόρτιση). Έτσι καλιμπράρεται η μπαταρία.

 

Χθες βγήκε νέα έκδοση 2.5.0 που λέει ότι φτιάχνει το πρόβλημα με τη μπαταρία. Δεν έχω ανανεώσει ακόμα τον οδηγό, περιμένω μη βγει κάποιο fix στην πορεία. Αν θες εσύ δοκίμασέ το.

 

Για το ξεκλείδωμα

 

Πήγαινε CyanogenMod Settings > Lockscreen > Style Options

To Lockscreen Style είναι πως θα φαίνεται το κλείδωμα. Κάνε την επιλογή που θες και πάτα το power button για να κλειδώσει και να δεις πως είναι. Μόλις βρεις αυτό που σου αρέσει κάτσε εκεί :p

Στο Incoming call style διαλέγεις πως θα απαντάς στην εισερχόμενη κλήση.

 

Για τα πυροτεχνηματα στην αρχη

 

Πας με κάποιον explorer που να υποστηρίζει root στο /system/media/ και διαγράφεις το bootanimation.zip.

Το 'χω διαγράψει και γω, μπουτάρει και πιο γρήγορα ;)

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

Οκ.....Ευχαριστω.....

Για το ξεκλειδωμα και τις υπολοιπες ρυθμισεις το βρηκα και τα εφτιαξα........

Το cwm να το ανοιξω απο την επανεκινηση (με τον αρχικο τροπο ) η' υπαρχει τροπος να περαστει ως εφαρμογη.....

Ειδα στο mini ROM manager οτι εχει επιλογη για εγκατασταση του cwm........

Εφοσον το εχω εγκαταστησει στο τηλεφωνο (για να περαστει η ROM ) γιατι ζηταει εγκατασταση?????

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αφου για αλλη μια φορα πω μπραβο για την υποστηριξη σου........να πω (και για οσους θελουν να περασουν αυτη την rom) οτι εχω αισθητη διαφορα στην καταναλωση μπαταριας με το προγραμμα Battery Dr Saver...

Σε λιγες ωρες μπαινει το δευτερο 24ωρο και ειμαι στο 48% (εννοειτε οτι η χρηση του κινητου εγινε οπως λεω παραπανω που δεν εβγαλε 12ωρο !!!!!!!!!!!!!!). Βεβαια εκανα και ενα wipe απο το cwm.....

Για την αφαιρεση των πυροτεχνηματων που με συμβουλευεις κατεβασα το super manager (ειναι δωρεαν.....προφανως τα καλυτερα προγραμματα πληρωνονται.....) αλλα ενω βρηκα το bootanimation.zip και το τικαρα για διαγραφη....δεν το διαγραφει :cry:

Δεν πειραζει ομως....ετσι και αλλιως δεν κανουμε πολλες φορες επανεκινησει :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Είπα να περάσω την προτεινόμενη Gintonic.SE 2.4.6 όπως την έχετε εδώ. Μιας και είναι η πρώτη φορά που είχα android phone (το οποίο μάλιστα απέκτησα πρόσφατα) δεν έχω εμπειρία από παλιά.

Έτσι, το έκανα root (με επιτυχία), πέρασα το clockworkmod (με επιτυχία), πήρα backup με το CWM (ακόμα ευχαριστώ την Ανώτερη Δύναμη που με φώτισε σε εκείνο το σημείο) και είπα να περάσω τα zip. Τα πέρασα, όλα χωρίς μηνύματα λάθους, έκανα και wipe /data, και έκανα reboot.

Και πήρα τα :X

Συγκεκριμένα, έβγαινε το λογότυπο της SonyEricsson, και μετά από λίγο, reboot.

Πατώντας το back button δεν γινόταν τίποτα (Δεδομένης της αμάθειάς μου δεν ήξερα ότι πρέπει να πατήσεις το power button για να σου βγει το CWM menu όταν είσαι σε αυτή την κατάσταση - και το ανακάλυψα και στην τύχη). Τελικά όμως μπήκα και έκανα restore και όλα οκ (προς το παρόν).

Επομένως, το ερώτημά μου είναι το εξής:

Γιατί; :protest:

Τι μπορεί να έκανα λάθος; Καμιά ιδέα;

(Δεν έχω custom kernel προφανώς, τα baseband κλπ είναι όλα συμβατά).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, έβαλες όλα τα zip; Για δοκίμασε να βάλεις μόνο τη rom και άσε τα άλλα. Μπορεί το αρχείο που κατέβασες να ήταν corrupted οπότε ξανακατέβασέ το καλού κακού. Επίσης έχει βγει και η 2.5.1 αν δεις στο επίσημο forum που δίνω το link. Δεν έχω ενημερώσει τον οδηγό ακόμα γιατί πολλοί παραπονιούνται για διάφορα. Αν και γω την έχω βάλει εδώ και 2 βδομάδες να δω πως πάει.
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ σημαντική ερώτηση (την οποια μόλις συνειδητοποίησα):

Μήπως η συγκεκριμένη rom ΔΕΝ μπαίνει σε X10 mini? (όχι PRO)

 

Και την απαντώ μόνος μου: Ω ναι, είναι για PRO. Πάλι καλά που δεν έγινε καμιά μεγαλύτερη ζημιά στο τηλέφωνο :) Ευχαριστώ και σόρρυ για την αναστάτωση!

Edited by sakis

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά είναι η προτεινόμενη για το x10 mini pro ή να δοκιμάσψ κάποια άλλη? Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια απο τις πρωτεινομενες για Pro.......

Εγω αυτη χρησιμοποιοω και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος........;)

 

Καλησπερα και παλι.......

Kissmyarc μια βοηθεια/απορια αν την ξερεις.......

Περασα την 2.5.1 απο τους xda.......

Δεν ειδα καποια αλλαγη στην βασικη 2.3.7 που εχουμε πανω (με την αναβαθμιση σε 2.4.6)......

Στις πληροφοριες τηλεφωνου βεβαια μου γραφει στο Mod version 2.5.1

Αλλα ουτε εχασα εφαρμογες...ουτε διαγραφηκε τιποτα αλλο......Ετσι πρεπει να γινετε?????

Το νεο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι η εξυπνη πληκτρολογηση (αλλα και αυτη δυσλειτουργει......εχει πολυ μικρο πλαισιο και βγαζει μονο στα τρια πρωτα νουμερα....)

Και οτι μου επαναφερε οτι ειχα αφαιρεσει (πυροτεχνηματα, sim toolkit.....)

Edited by Expendable
Νεα ρομ 2.5.1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια απο τις πρωτεινομενες για Pro.......

Εγω αυτη χρησιμοποιοω και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος........;)

 

Καλησπερα και παλι.......

Kissmyarc μια βοηθεια/απορια αν την ξερεις.......

Περασα την 2.5.1 απο τους xda.......

Δεν ειδα καποια αλλαγη στην βασικη 2.3.7 που εχουμε πανω (με την αναβαθμιση σε 2.4.6)......

Στις πληροφοριες τηλεφωνου βεβαια μου γραφει στο Mod version 2.5.1

Αλλα ουτε εχασα εφαρμογες...ουτε διαγραφηκε τιποτα αλλο......Ετσι πρεπει να γινετε?????

Το νεο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι η εξυπνη πληκτρολογηση (αλλα και αυτη δυσλειτουργει......εχει πολυ μικρο πλαισιο και βγαζει μονο στα τρια πρωτα νουμερα....)

Και οτι μου επαναφερε οτι ειχα αφαιρεσει (πυροτεχνηματα, sim toolkit.....)

 

Αν δεν κάνεις factory reset, δε χάνεις τίποτα ;)

Αυτα που είχες αφαιρέσει στα ξαναπερνάει γιατί είναι εφαρμογές που βρίσκονται στο /system στο οποίο αντιγράφει ό,τι έχει μέσα η ρομ που περνάς. Οι άλλες δικές σου εφαρμογές αποθηκεύονται στη μνήμη του κινητού ή στην sd.

Link to comment
Share on other sites

πως σας φαίνεται η μπαταρία? γιατί μου φαίνεται ότι την ρουφάει αμέσως σε σχέση με την 2.1 official.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες κοιτα στην πρωτη σελιδα του θεματος το μηνυμα με αριθμο 11.....Θα βρεις τι πρεπει να κανεις μετα την εγκατασταση.....;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατέβασα ότι έχει στην πρώτη σελίδα και τα έκανα εγκατάσταση..από ότι βλέπω κομπλε όλα. Απο τις ρυθμίσεις βλέπω ότι είμαι στην έκδοση 2.3.7 ενώ σε κάποια ποστς λένε για 2.4.6. Πως πάω σε αυτή την version θέλω άλλη rom?

 

edit από ότι βλέπω η Mod version είναι η 2.4.6 οποτε λογικά ειμαι κομπλε..

Αλλά γιατί η διαφορά?

Edited by patirgerasimos
Link to comment
Share on other sites

Αν θες κοιτα στην πρωτη σελιδα του θεματος το μηνυμα με αριθμο 11.....Θα βρεις τι πρεπει να κανεις μετα την εγκατασταση.....;)

το έχω δώσει το κινητό σε έναν φίλο μου, του είπα να κατεβάσει το battery calibration γιατί δεν είχα διαβάσει το post! Μου είπε ότι όλα είναι εντάξει τώρα! Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...