Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε στα settings->storage και θα δεις.

 

Εδώ δεν βλέπω όλα τα partition όπως system κλπ. Μου δείχνει ένα internal storage με 5.91GB και ένα με 7.49GB.

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι με το system partition, εκτός και αν λέω χαζομάρες... :confused:

 

--- επισης δοκίμασα τα GApps[20150515-5.1.x]_Koolkunz & Troubadour666.zip τα οποια μπήκαν κανονικά, αλλά δεν έχει play store και όταν εγκαθηστώ κάποιο από apk δεν ανοίγει (google play store has stopped)

Edited by dinos1982

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ δεν βλέπω όλα τα partition όπως system κλπ. Μου δείχνει ένα internal storage με 5.91GB και ένα με 7.49GB.

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι με το system partition, εκτός και αν λέω χαζομάρες... :confused:

 

--- επισης δοκίμασα τα GApps[20150515-5.1.x]_Koolkunz & Troubadour666.zip τα οποια μπήκαν κανονικά, αλλά δεν έχει play store και όταν εγκαθηστώ κάποιο από apk δεν ανοίγει (google play store has stopped)

Τότε ψάξε πως θα επαναφέρεις τα μαμίσια partitions, ρίξε κάποια official ROM και ξεκίνα από την αρχή. Νομίζω είναι ο καλύτερος και τελευταίος τρόπος να βρεις την υγειά σου. Αυτό θα έκανα, αν είχα και το χρόνο βέβαια... :)

 

Τώρα θέλω να ρωτήσω κάτι και νομίζω πολλοί θα θέλουν να με πυροβολήσουν: Μπορώ να βρω κάπου κάποια παλιά official οπως 2.x ? Ρωτάω γιατί θέλω να το κρατήσω με μια ROM που να λειτουργούν ΟΛΑ ΣΩΣΤΑ ώστε όταν το χρειάζομαι σαν 2η συσκευή να ξέρω πως θα έχω κινητό. Όχι browser, facebook και λαλακίες, μόνο GSM και SMS :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία updates του Google Maps με "γονάτισαν"...

 

Το navigation σέρνεται, το σήμα χάνεται πανεύκολα. Έχω κλειδώσει στο navigation. Πατάω back και χάνει το σήμα.

Δοκίμασα uninstall updates και ξανά updates, clear data, clear cache, offline maps, gps fix. Τίποτα.

 

Ξέρει κανείς τίποτα; Μέχρι το καλοκαίρι ήμουν μια χαρά. Το καταλαβαίνω οτι πλέον οι εφαρμογές χρειάζονται περισσότερο ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ειχα αφησει και ξεφορτιστηκε το κινιτο για καποιεσ μερες .και οταν το ανοιξα δεν ενεργοποιειται το wifi .εκανα επαναφορα εργοστασιακον ρυθμισεων και ξανα φλασαρα την ρομ .αλλα δεν λειτουργει το wifi.μηπως πρεπει να βαλω καποια αλλη ρομ η κερλεν?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα μάγκες. Καταρχήν, χρόνια πολλά, και μακάρι να σας βρει το 2017 υγιέστατους.

Το S2, σαν αθάνατο που είναι, έχει κάποια Roms βασισμένα στην Nougat. Πόσοι από εσάς κάνατε την μετάβαση σε Nougat;

 

ΥΓ: Τσίμπησα το Redmi Note 3 Pro :P

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μάγκες. Καταρχήν, χρόνια πολλά, και μακάρι να σας βρει το 2017 υγιέστατους.

Το S2, σαν αθάνατο που είναι, έχει κάποια Roms βασισμένα στην Nougat. Πόσοι από εσάς κάνατε την μετάβαση σε Nougat;

 

ΥΓ: Τσίμπησα το Redmi Note 3 Pro :P

 

Με γειά! Δικός μας κι εσύ :) χρόνια πολλά ρε δράκε!! Εγώ είμαι με neat μιας που δε βρήκα χρόνο να ασχοληθώ να αλλάξω το partition που χρειάζεται η MM. Έχουμε για εκεί κάποιον οδηγό καλό a to z ;;

 

Με υγεία σε όλους μας! Κ δύναμη παιδιά!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Με γειά! Δικός μας κι εσύ :) χρόνια πολλά ρε δράκε!! Εγώ είμαι με neat μιας που δε βρήκα χρόνο να ασχοληθώ να αλλάξω το partition που χρειάζεται η MM. Έχουμε για εκεί κάποιον οδηγό καλό a to z ;;

 

Με υγεία σε όλους μας! Κ δύναμη παιδιά!

Στην ουσία ακολουθάς αυτόν τον οδηγό http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/guide-want-to-update-to-cm13-read-t3313978/page30

 

Το S2 παραμένει ως εχει, αθανατο. Να δουμε και την επόμενη έκδοση. Χαχα.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θέλω να το αναβιώσω το κινητό μιας και κάθεται στο συρτάρι αφού άλλαξα σε G2, και να το αφήσω στο πατέρα μου. Κάτι stable απο ROM/kernel υπάρχει να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Η πιο πρόσφατη neatrom είναι η πιο σταθερή γιατί ειναι stock based. Αν και εγώ θα έβαζα την τελευταία stock αν ήταν να δώσω κινητό στον πατέρα μου

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν το έδωσα στη γυναίκα μου, του άλλαξα μπαταρία και το έκανα εντελώς μαμά στο θέμα Ρομ.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όσους πιστούς έχουν απομείνει εδώ! Είμαι τους τελευταίους μήνες με την neatrom 6.4 και apolo 4.14 regular. Η επιλογή μου στηρίχτηκε στο γεγονός ότι ακόμα και σήμερα είναι το βασικό μου κινητό και ήθελα κάτι όσο το δυνατό απροβλημάτιστο, με καλή μπαταρία και τα βασικά για μένα apps (chat - messenger, whatsapp, browser, gmail, maps).

1. Δυστυχώς η μπαταρία δεν βγάζει μέρα από πρωί μέχρι βράδυ με την ίδια χρήσηγ που έκανα τόσα χρόνια - έχω αλλάξει και μπαταρία πριν ένα χρόνο.

2. Επίσης κάτι που με προβληματίζει περισσότερο είναι το γεγονός ότι lag αρει πάρα πολύ ορισμένες φορές - δεν έχω καταλάβει πότε. Πχ όταν το ξεκλειδώνω ή όταν γράφω μήνυμα, πολλές φορές περιμένω να εμφανιστούν τα γράμματα. Αυτό λέτε οφείλεται στις τελευταίες αναβαθμίσεις των εφαρμογών οι οποίες γίνονται όλο και βαρύτερες και optimized για τελευταία μοντέλα? (έχω δοκιμάσει και διαφορετικούς συνδυασμούς governor-scheduler αλλά τα ίδια) - επίσης έχω εγκαταστήσει και το fstrim.

3. Κάτι ακόμα που παρατηρώ αρκετά συχνά είναι το ότι το κινητό κολλάει τελείως (freeze). Αν πατήσω παρατεταμένα το power button κάνει επανεκίνηση αλλά πλέον μου δείχνει 1% και μετά από λίγο κλείνει. Εδώ να σημειώσω πως όταν αυτό συμβαίνει έχω συνήθως πάνω από 10-15% μπαταρία. Επίσης πολλές φορές παρατήρησα ότι το σήμα χάνεται τελείως ενώ το wifi παραμένει. Μήπως κάπως συνδέονται όλα αυτά? Μπορώ να το σώσω?

4. Σκεφτομαι να το δώσω στους γονείς μου, θα μπορέσουν να το έχουν για απλό τηλέφωνο ή τα έφαγε τα ψωμιά του?

 

Αυτά για σήμερα, καλημέρα σε όλους!! :D

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όσους πιστούς έχουν απομείνει εδώ! Είμαι τους τελευταίους μήνες με την neatrom 6.4 και apolo 4.14 regular. Η επιλογή μου στηρίχτηκε στο γεγονός ότι ακόμα και σήμερα είναι το βασικό μου κινητό και ήθελα κάτι όσο το δυνατό απροβλημάτιστο, με καλή μπαταρία και τα βασικά για μένα apps (chat - messenger, whatsapp, browser, gmail, maps).

1. Δυστυχώς η μπαταρία δεν βγάζει μέρα από πρωί μέχρι βράδυ με την ίδια χρήσηγ που έκανα τόσα χρόνια - έχω αλλάξει και μπαταρία πριν ένα χρόνο.

2. Επίσης κάτι που με προβληματίζει περισσότερο είναι το γεγονός ότι lag αρει πάρα πολύ ορισμένες φορές - δεν έχω καταλάβει πότε. Πχ όταν το ξεκλειδώνω ή όταν γράφω μήνυμα, πολλές φορές περιμένω να εμφανιστούν τα γράμματα. Αυτό λέτε οφείλεται στις τελευταίες αναβαθμίσεις των εφαρμογών οι οποίες γίνονται όλο και βαρύτερες και optimized για τελευταία μοντέλα? (έχω δοκιμάσει και διαφορετικούς συνδυασμούς governor-scheduler αλλά τα ίδια) - επίσης έχω εγκαταστήσει και το fstrim.

3. Κάτι ακόμα που παρατηρώ αρκετά συχνά είναι το ότι το κινητό κολλάει τελείως (freeze). Αν πατήσω παρατεταμένα το power button κάνει επανεκίνηση αλλά πλέον μου δείχνει 1% και μετά από λίγο κλείνει. Εδώ να σημειώσω πως όταν αυτό συμβαίνει έχω συνήθως πάνω από 10-15% μπαταρία. Επίσης πολλές φορές παρατήρησα ότι το σήμα χάνεται τελείως ενώ το wifi παραμένει. Μήπως κάπως συνδέονται όλα αυτά? Μπορώ να το σώσω?

4. Σκεφτομαι να το δώσω στους γονείς μου, θα μπορέσουν να το έχουν για απλό τηλέφωνο ή τα έφαγε τα ψωμιά του?

 

Αυτά για σήμερα, καλημέρα σε όλους!! :D

 

4. Εγώ θα του έβαζα την τελευταία 4.1.2 μαμά που υπάρχει και θα το έδινα στους δικούς μου.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Δράκε, λέω να δοκιμάσω στο S2 μου την RR 5.8 που έχεις φτιάξει εσύ. Έβαλα την αντίστοιχη στο RN3 και είμαι σούπερ ευχαριστημένος! Κάτι με τον ήχο στις κλήσεις μου παίζει, αλλά θα το βρω ;)
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι χαίρεται.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος στο εξής:

προσπαθώ να κατεβάσω PhilZ-cwm6 v5.06.1 with CWM 6.0.3.2 based recovery από το https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31310884&postcount=3 και με πετάει σε μία σελίδα (http://d-h.st/users/philz_touch/?fld_id=16062#files) απ όπου για να κατεβάσω το tar θέλει να εγκαταστήσω ένα binary αρχείο το οποίο είναι επίφοβο και δε θέλω να το κάνω.

Έχω κάνει εγγραφή αλλά δεν κατεβαίνει σαν zip αρχείο. Έχω ψάξει αλλά δε το βρίσκω αλλού. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

Προσπαθώ να περάσω σε μία neatrom αλλά δεν έχω καταφέρει να περάσω CWM.

Έχω παλέψει πολύ.....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Argi2014
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι χαίρεται.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος στο εξής:

προσπαθώ να κατεβάσω PhilZ-cwm6 v5.06.1 with CWM 6.0.3.2 based recovery από το https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31310884&postcount=3 και με πετάει σε μία σελίδα (http://d-h.st/users/philz_touch/?fld_id=16062#files) απ όπου για να κατεβάσω το tar θέλει να εγκαταστήσω ένα binary αρχείο το οποίο είναι επίφοβο και δε θέλω να το κάνω.

Έχω κάνει εγγραφή αλλά δεν κατεβαίνει σαν zip αρχείο. Έχω ψάξει αλλά δε το βρίσκω αλλού. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

Προσπαθώ να περάσω σε μία neatrom αλλά δεν έχω καταφέρει να περάσω CWM.

Έχω παλέψει πολύ.....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βάλε αυτό: https://www.dropbox.com/s/msvdjxon8wqp18j/PhilZ-cwm6-XWLSZ-OJC-5.15.9-signed.zip?dl=0 που το έχω για τον ίδιο σκοπό: από original rom να περνάω σε Neat.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Καλησπέρα σας! Δεν ξέρω πόσοι από εδώ έχουμε ακόμη το S2, αλλά επειδή σκοπεύω να το αποχωριστώ ήθελα να ρωτήσω μήπως το θέλει κανείς να του το στείλω. Μπας και θέλει να πειραματιστεί με τπτ ή ψήνει καμιά δική του ROM.
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...