Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θεωρω οτι ο καλυτερος κερνελ αυτη την στιγμη ειναι του void.CHARLIE :rolleyes:

 

Για δώσε ένα γρήγορο λινκ.

Άκυρο τον βρήκα.Smoothness επιδιώκω,η μπαταρία δεν με νοιάζει ιδιαίτερα.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για δώσε ένα γρήγορο λινκ.

Άκυρο τον βρήκα.Smoothness επιδιώκω,η μπαταρία δεν με νοιάζει ιδιαίτερα.

 

νικ αυτοι οι δυο κερνελ που θα βρεις ειναι οτι καλυτερο για το s2 μην ασχολησε με αλλους κερνελ γιατι το παραχεσανε....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα βγω στο κρύο μόνο για σένα να τσεκάρω. Έχω να το ανοίξω πάνω απο μια βδομάδα και στον κήπο ολες μου οι συσκευές αργούν να κλειδώσουν.

 

EDIT

Δεν πρόλαβα να πάω στην άκρη του κήπου και κλείδωσε με το iGo. Αλήθεια έχει πάρει το μάτι σου κανά νέο χάρτη της Αιγύπτου? χρησιμοποιω ένα TA του 2009.

Kώστα ευχαριστώ για την δοκιμή.Στο δικό μου σε καμμία περίπτωση δε κλειδώνει τόσο γρήγορα.Και γενικά παρατηρώ και στο δρόμο μια αστάθεια.π.χ. σταματώ στο φανάρι και αντί το βελάκι να σταματήσει να κινείται,συνεχίζει να περιστρέφεται (και μαζί και ο χάρτης) δεξιά-αριστερά.Αυτό δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά και από ότι βλέπω μάλλον είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα.Να πω επίσης ότι νομίζω ότι παίζει ρόλο και το modem που έχουμε περασμένο.Με το ki4 που είχε αρχικά η συσκευή,η κατάσταση ήταν χειρότερη.Με το ki3 που έχω τώρα μου φαίνεται ότι δουλεύει κάπως καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Kώστα ευχαριστώ για την δοκιμή.Στο δικό μου σε καμμία περίπτωση δε κλειδώνει τόσο γρήγορα.Και γενικά παρατηρώ και στο δρόμο μια αστάθεια.π.χ. σταματώ στο φανάρι και αντί το βελάκι να σταματήσει να κινείται,συνεχίζει να περιστρέφεται (και μαζί και ο χάρτης) δεξιά-αριστερά.Αυτό δεν είναι φυσιολογική συμπεριφορά και από ότι βλέπω μάλλον είμαι ο μόνος με αυτό το πρόβλημα.Να πω επίσης ότι νομίζω ότι παίζει ρόλο και το modem που έχουμε περασμένο.Με το ki4 που είχε αρχικά η συσκευή,η κατάσταση ήταν χειρότερη.Με το ki3 που έχω τώρα μου φαίνεται ότι δουλεύει κάπως καλύτερα.

 

Σίγουρα παίζει ρόλο το modem.

Πραγματικα η συμπεριφορα που έχεις ειναι περίεργη. Εγω και με τα δυο αυτα modem δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Ειρωνια να πέσει σε σένα που ασχολεισαι τοσο με την πλοηγηση, κομμάτι με πρόβλημα στο gps.

Βεβαίως για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες για να έχω απόλυτη άποψη. Όμως ποτε δεν είδα αστάθεια στο βέλος. Η ακρίβεια του ειναι υποδειγματική όταν το τσεκάρω με σταθερά σημεία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζει ρόλο το modem.

Πραγματικα η συμπεριφορα που έχεις ειναι περίεργη. Εγω και με τα δυο αυτα modem δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Ειρωνια να πέσει σε σένα που ασχολεισαι τοσο με την πλοηγηση, κομμάτι με πρόβλημα στο gps.

Βεβαίως για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες για να έχω απόλυτη άποψη. Όμως ποτε δεν είδα αστάθεια στο βέλος. Η ακρίβεια του ειναι υποδειγματική όταν το τσεκάρω με σταθερά σημεία.

 

Παιδιά το μόντεμ έχει σχέση μόνο με το δίκτυο της κινητής.Καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το μόντεμ έχει σχέση μόνο με το δίκτυο της κινητής.Καμία σχέση με οτιδήποτε άλλο.

 

Στα HTC WM το λεγόμενο radio περιείχε όλα αυτα μαζι. Δεν ξέρω αν στα android ισχύει κάτι άλλο. Νόμιζα ότι περιείχε όλα τα σχετικα που αφορούν λειψη-εκπομπή. Δηλαδη σήμα τηλεφωνίας 3G, wifi, gps.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δε το γνωρίζω προσωπικά το από που ελέγχεται (drivers) , πυρήνα, ρομ, μοντεμ, αλλά το διάβασα σε διάφορα posts στο xda.

Θα το ψάξω όμως.Πάντως παιδιά δεν είναι θέμα software (drivers).Αλοίμονο, θα το είχαν φτιάξει.

Είχα ξαναπεί σε ένα post , ότι για να ανεβάσεις λήψη, ή κεραία αλλάζεις ή παίζεις με τις τάσεις του chipset (απίθανο).

Με την πληθώρα των υποκατασκευαστών της samsung, όπως και με τις κάμερες έτσι και με τις κεραίες υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Πάω να ανοίξω ένα μοντεμ να δω τι έχει μέσα :)

Link to comment
Share on other sites

Τρομερό άρθρο στο xda για τους governors και modules:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=19846297

Διαβάστε το λύνει πολλές απορίες:thumbup:

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

H SamMobiles στο twitter υποστηρίζει οτι έχει leaked ICS ROM απο Samsung αλλά δεν την δίνει ακόμα γιατί δεν είναι σταθερή...

Εδώ η φώτο http://twitter.com/#!/SamMobiles/status/145562676972621824/photo/1

Τέλη της εβδομάδας που έρχεται θα έχουμε νεώτερα γιατί ρωτάνε όλοι να τους δώσουν αυτή που έχουν τώρα, (ακόμα και με bugs) και η απάντηση τους είναι "We release nothing till end next week please accept this. Thanks. "...:p

http://twitter.com/#!/SamMobiles

Link to comment
Share on other sites

To thread του Gadget check για το bravia engine έκλεισε στο XDA.Άλλη μια αποτυχία μου οσμίζεται μετά από τον πρώτο αποτυχημένο Dark knight kernel.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

To thread του Gadget check για το bravia engine έκλεισε στο XDA.Άλλη μια αποτυχία μου οσμίζεται μετά από τον πρώτο αποτυχημένο Dark knight kernel.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

 

Νομίζω ήταν αναμενόμενο..είδα πολλούς να υποστηρίζουν ότι για να δουλέψει το mod ήθελε και κάποια Sony services τα οποία δεν είχε..επίσης πολλοί δεν βλέπανε κάποια διαφορά μέσα στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι και εγώ..αλλά επειδή είμαι γκαβός έλεγα μήπως είναι η ιδέα μου:cool:

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήταν αναμενόμενο..είδα πολλούς να υποστηρίζουν ότι για να δουλέψει το mod ήθελε και κάποια Sony services τα οποία δεν είχε..επίσης πολλοί δεν βλέπανε κάποια διαφορά μέσα στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι και εγώ..αλλά επειδή είμαι γκαβός έλεγα μήπως είναι η ιδέα μου:cool:

 

Sent from Galaxy

 

Αναξιόπιστος και εφετζής ο σύντροφος του Λέομαρ παρά την εμπειρία του.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δε το γνωρίζω προσωπικά το από που ελέγχεται (drivers) , πυρήνα, ρομ, μοντεμ, αλλά το διάβασα σε διάφορα posts στο xda.

Θα το ψάξω όμως.Πάντως παιδιά δεν είναι θέμα software (drivers).Αλοίμονο, θα το είχαν φτιάξει.

Είχα ξαναπεί σε ένα post , ότι για να ανεβάσεις λήψη, ή κεραία αλλάζεις ή παίζεις με τις τάσεις του chipset (απίθανο).

Με την πληθώρα των υποκατασκευαστών της samsung, όπως και με τις κάμερες έτσι και με τις κεραίες υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Πάω να ανοίξω ένα μοντεμ να δω τι έχει μέσα :)

Δυστυχώς το ίδιο θέμα με τους υπό-κατασκευαστές συμβαίνει και σε iPhone iPad. Κι εκει υπάρχουν οθόνες με διαφορετική συμπεριφορα, κάμερες, κλπ.

Το δικο μου Galaxy δεν παρουσιάζει κάποια αρνητικά μεμονωμένα στοιχεία οπότε δεν μπορω να έχω γνώμη για ολες τις συσκευές.

Πάντως τουλάχιστον για το gps έχουν ακουστεί ελάχιστα παράπονα. Άρα πιθανώς ναι ειναι και μεμονωμένα προβληματα.

 

Πάμε στο wifi. Πριν αγοράσω την συσκευη διάβαζα για προβληματα με το σήμα κλπ.

Διαπίστωσα όμως ότι δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Ναι μεν δεν έχει την ίδια εμβέλεια με το iPhone, αλλα πιάνει εώς εκει που πρέπει να πιάνει. Δηλαδη δεν έχω κανένα νεκρό σημείο εντός του σπιτιού μου αλλα ούτε και στον κήπο μου.

Το ίδιο και στον χώρο εργασίας μου.

Το σίγουρο ειναι ότι όπου έχω έστω και μια γραμμή, η πρόσβαση γίνεται με την ίδια ταχύτητα. Ενω στο iPhone, ναι μεν έβλεπα σήμα αλλα τα data κατέβαιναν φοβερά αργά με διακοπές κλπ.

 

Παιδια στην παρούσα φάση, διαβάζοντας όλα τα σχετικα φορα που αφορούν άλλες συσκευές αυτής της κατηγορίας και ανεξάρτητος λειτουργικου, το SGS2 έχει τα λιγότερα προβληματα.

Το μόνο που θα πρέπει να προσέξει η Samsung ειναι να συνεχίσει έτσι ακριβώς και δεύτερον να βελτιώσει επιτέλους το εξωτερικο των android συσκευών της.

Δεν μπορει για παράδειγμα στο Galaxy Y των 130€ να χρησιμοποιει τα ίδια πλαστικά και την ίδια φιλοσοφία στο πίσω μέρος της συσκευής.

Για μένα κοιτάζοντας το S2 απο πίσω μου δείχνει μια εικόνα χειρότερη ακόμα και απο τα κινεζικα android.

Το ζήτημα αυτο έχει ιδιαίτερα βαρύνουσα σημασία και θα μετρήσει στο αν θα πάω στο επόμενο Galaxy S.

Όπως και να το κάνουμε μετράει η εξωτερικη εμφάνιση όχι μόνο σαν design αλλα σαν ποιότητα και αξία.

Βλέπε blackberry για παράδειγμα.

Αν θέλει να αποκτήσει πρόσβαση σε επαγγελματίες, στελέχη επιχειρήσεων κλπ, θα πρέπει να διορθωθεί άμεσα το θέμα αυτο. Και δυστυχώς στο Galaxy Nexus δεν είδαμε κάτι τέτοιο.

Όσο κι αν δεν θελουμε να το παραδεχθούμε μετράει η ποιότητα όταν αφήνεις το κινητο σου σ ένα τραπέζι που έχεις μια επαγγελματική συνάντηση. Δεν ειναι ότι δείχνει την χρηματική αξία, έχει να κάνει όμως με αλλα πράγματα.

Δεν ειναι το ίδιο με αυτο που συμβαίνει στις καφεταιριες. Σε επαγγελματικό επίπεδο ειναι θέμα σοβαρότητας και διαχρονικής αξίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ίδιο θέμα με τους υπό-κατασκευαστές συμβαίνει και σε iPhone iPad. Κι εκει υπάρχουν οθόνες με διαφορετική συμπεριφορα, κάμερες, κλπ.

Το δικο μου Galaxy δεν παρουσιάζει κάποια αρνητικά μεμονωμένα στοιχεία οπότε δεν μπορω να έχω γνώμη για ολες τις συσκευές.

Πάντως τουλάχιστον για το gps έχουν ακουστεί ελάχιστα παράπονα. Άρα πιθανώς ναι ειναι και μεμονωμένα προβληματα.

 

Πάμε στο wifi. Πριν αγοράσω την συσκευη διάβαζα για προβληματα με το σήμα κλπ.

Διαπίστωσα όμως ότι δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα. Ναι μεν δεν έχει την ίδια εμβέλεια με το iPhone, αλλα πιάνει εώς εκει που πρέπει να πιάνει. Δηλαδη δεν έχω κανένα νεκρό σημείο εντός του σπιτιού μου αλλα ούτε και στον κήπο μου.

Το ίδιο και στον χώρο εργασίας μου.

Το σίγουρο ειναι ότι όπου έχω έστω και μια γραμμή, η πρόσβαση γίνεται με την ίδια ταχύτητα. Ενω στο iPhone, ναι μεν έβλεπα σήμα αλλα τα data κατέβαιναν φοβερά αργά με διακοπές κλπ.

 

Παιδια στην παρούσα φάση, διαβάζοντας όλα τα σχετικα φορα που αφορούν άλλες συσκευές αυτής της κατηγορίας και ανεξάρτητος λειτουργικου, το SGS2 έχει τα λιγότερα προβληματα.

Το μόνο που θα πρέπει να προσέξει η Samsung ειναι να συνεχίσει έτσι ακριβώς και δεύτερον να βελτιώσει επιτέλους το εξωτερικο των android συσκευών της.

Δεν μπορει για παράδειγμα στο Galaxy Y των 130€ να χρησιμοποιει τα ίδια πλαστικά και την ίδια φιλοσοφία στο πίσω μέρος της συσκευής.

Για μένα κοιτάζοντας το S2 απο πίσω μου δείχνει μια εικόνα χειρότερη ακόμα και απο τα κινεζικα android.

Το ζήτημα αυτο έχει ιδιαίτερα βαρύνουσα σημασία και θα μετρήσει στο αν θα πάω στο επόμενο Galaxy S.

Όπως και να το κάνουμε μετράει η εξωτερικη εμφάνιση όχι μόνο σαν design αλλα σαν ποιότητα και αξία.

Βλέπε blackberry για παράδειγμα.

Αν θέλει να αποκτήσει πρόσβαση σε επαγγελματίες, στελέχη επιχειρήσεων κλπ, θα πρέπει να διορθωθεί άμεσα το θέμα αυτο. Και δυστυχώς στο Galaxy Nexus δεν είδαμε κάτι τέτοιο.

Όσο κι αν δεν θελουμε να το παραδεχθούμε μετράει η ποιότητα όταν αφήνεις το κινητο σου σ ένα τραπέζι που έχεις μια επαγγελματική συνάντηση. Δεν ειναι ότι δείχνει την χρηματική αξία, έχει να κάνει όμως με αλλα πράγματα.

Δεν ειναι το ίδιο με αυτο που συμβαίνει στις καφεταιριες. Σε επαγγελματικό επίπεδο ειναι θέμα σοβαρότητας και διαχρονικής αξίας.

 

Μεγάλη κουβέντα για την ποιότητα όσον αφορά την κατασκευή και πράγματα χιλιοειπωμένα...Μια χαρά είναι υλικά του SGS2 γιατί εκτός του οτι δεν θα σπάσει σε 1000 κομμάτια αν πέσει κάτω είναι και εξαιρετικά ελαφρύ. Υπάρχει και η λύση του αλουμινίου αλλά και το συγκεκριμένο είδος πολυμερούς που έχουν διαλέξει κάνει πολύ καλά τη δουλεία του....Το να έχει μέταλλο και γυαλί πχ όπως το iphone και να ακούω οτι έχουν κάνει πολύ καλή επιλογή και οτι έχει φοβερή αίσθηση στο χέρι και την ίδια στιγμή να του φοράνε θήκη (για τον υπαρκτό φόβο της πτώσης που προανέφερα), είναι αντικρουόμενο απο μόνο του γιατί δεν έχεις επαφή με το κινητό αλλά με την εκάστοτε θήκη του...

Η τεχνολογία προχωράει και το φαίνεται οτι κάποια στιγμή βαδίζουμε προς τα εκεί...http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=f4AhTiQkWwk

Θέλει χρόνια ακόμα αλλά οχι τόσα πολλά οσα μπορεί να νομίζετε...Ήδη flexible displays θα χρησιμοποιούνται σε 1-2 χρόνια..

Για το θέμα του επαγγελματικού Κώστα θα διαφωνήσω γιατί στην πραγματικότητα αν δεν εμπνέεις σεβασμό/κύρος σαν άνθρωπος κανένα αντικείμενο δε θα στην αναπληρώσει...

Εννοείται προσωπικές γνώμες όλα τα παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μίλησα για το iPhone. Αυτο χρειαζεται flip θήκη για να ειναι 100% ασφαλές.

Σε άλλο ποστ μου αναφέρω ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα στην ποιότητα κατασκευής των κορυφαίων συσκευών τα τελευταία χρόνια και προέρχεται απο την συμπίεση του κόστους.

Δεν ειναι απαραίτητο να χρησιμοποιηθεί αλουμίνιο. Όμως το σύνολο στην πίσω πλευρά του Galaxy S2 δεν διαφέρει σε τίποτα απο τα φθηνα Galaxy όπως είπα και προηγουμένως.

 

Επέτρεψε μου να γνωρίζω καλα πως λειτουργει το όλο πράγμα στα επαγγελματικά meeting. Παίζουν ρόλο παρα πολλα πράγματα. Απο το τι γραβάτα φοράς, τι παπούτσι και πολλα αλλα :). Δεν μ ενδιαφέρει αν η συσκευη μου ειναι Samsung η ΝΟΚΙΑ. Θέλω όμως να ειναι στιλατη και ποιοτική.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κουβέντα για την ποιότητα όσον αφορά την κατασκευή και πράγματα χιλιοειπωμένα...Μια χαρά είναι υλικά του SGS2 γιατί εκτός του οτι δεν θα σπάσει σε 1000 κομμάτια αν πέσει κάτω είναι και εξαιρετικά ελαφρύ.

Κι εγώ αυτό έχω τονίσει, είναι πιο στιβαρό από τον προκάτοχο του, δεν τρίζει, όλα κουμπώνουν άψογα και λόγω μεγέθους αν πήγαινε σε άλλα υλικά (με μεγαλύτερο βάρος) μάλλον δεν θα μας καθότανε καλά στο χέρι. Κυκλοφορεί ένα βιντεάκι στο youtube αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ. Παίρνει το πίσω καπάκι, το διπλώνει στα δύο και από τις δύο πλευρές και μετά το ξανακουμπώνει κανονικά.

(Απλά πολλοί εσφαλμένα, όπως κι εγώ συνδέουμε την ποιότητα με το βάρος).

Link to comment
Share on other sites

Και εδω απο κατω παραθετω στον πολυ Αγαπητο μου φιλο ****freddaras**** 3 < screen shots > και θελω να του πω....

Με ολη την Αγαπη που του εχω.... Οτι πολλες φορες οι Αγαπητοι φιλοι,βλεπουν διαφορα "screen shots Use battery / life"....

Kαι αισθανονται οτι εχουν καποιο προβλημα....(????)

 

Η ταπεινη μου αποψη για τα "screen shots battery use / life" ειναι,οτι οποιος μπαινει στην διαδικασια να ανεβασει... Θα πρεπει να μας αναφερει,καποιες λεπτομερειες.... Καθως επισης και για να ειναι ακομα πιο επεξηγηματικος,θα πρεπει δυστυχως,να παραθετει μια σειρα απο διαφορα "screen shots"....!!! Για να μπορουμε ολοι,ευκολα και χωρις προβληματισμους,να κανουμε τις οποιες διαπιστωσεις μας....!!!!

 

Στα παρακατω "screen shots",η οικονομια της "battery"... Φανταζει καπως Υπερβολικη..!!!! Και αν μαζι με αυτα,ελεγα οτι εχω αξιοποιησει ολες τις λειτουργιες συσκευης...{browsing,music,gaming,multimedia,gps,navigator,call και,και,και,...κ.τ.λ} και για αρκετες ωρες καποιες απο αυτες....!!!! <<< χωρις κανενα προβλημα....>>>

Οι φιλοι θα ελεγαν.... ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ...???? Νομιζοντας οτι οι ιδιοι εχουν καποιο προβλημα....!!!!

Για να ερθουν τα παρακατω αποτελεσματα ομως.... Εγω πρεπει να αναφερω και να {ΤΟΝΙΣΩ..!!!!} οτι εκτος απο τον "kernel" του < tourkboy > που εχω "flasharei".... Eχω επεμβει σε {Mhz / Volt κ.τ.λ},για να επιτυχω αυτην την αυτονομια.... Και θα μπορουσε ανετα,να με παει αυτη η επεμβαση.... Σε 30' ωρες λειτουργιας ανευ φορτισης,με καποια {αναλογα} ανοιχτα και αυξανομενα,παντα σε σχεση με τις απαιτησεις μου / επεμβασεις μου...!!!! Αλλα μονο με την παραμονη,αυτου του "profil" πειραματισμου μου...!!!!! Ετσι ολοι οι φιλοι.... θα ελεγαν οτι ο < Τυπος >.... Πειραματα κανει.... Ασχετως αν εγω τα παω < καλα / κακα > με αυτα....!!!!

Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα αισθανοντουσαν,οτι οι ιδιοι εχουν καποιο προβλημα....!!!!!

 

Ταπεινη μου αποψη... Με Αγαπη για ολους...

 

***freddarako*** μου.... Τι εχεις κανει εκει περα λοιπον....???? Για λεγε... Γιατι θα σου ανεβασω πολλα "screen shots",με αυτονομιες που δεν θα πιστεψεις ποτε στην ζωη σου....:lol::p 40 / 50 ωρες καποια θα ειναι ανοιχτα + gaming κ.τ.λ..!!! Kαι θα με παρεις τηλεφωνο... Να με βρισεις....Αμα σου πω τι να κανεις....!!!

 

Αν και τα δικα σου "screen shots" που τα μελετησα.... Τα λιγα στοιχεια που μου δινεις.... Με κανουν να λεω,οτι ειναι καπως φυσιολογικη για "turkboy"....!!!! {Aσχετως αν σε πολλους... δεν θα αποδωσει τα ιδια αποτελεσματα...!!!}.

Αυτο με τον "Cfroot" που μας λες.... Με προβληματιζει παραααα πολυυυυ...!!!!

 

{Αν και εγω μαζι με τα δικα μου ελλειπη {shots} εδω περα,για να σου ειμαι ακομα πιο ακριβης.... Θα σου ζητουσα επιπλεον 3 απαραιτητα για εμενα "screen shots" παραπανω...!!!!}

 

φιλε μου καλε δεν εχω κανει τιποτα!

σοβαρα σου μιλαω...:)

δεν εχω πειραξει τιποτα!

απλα με cf root το λειτουργικό συστημα android ειναι παντα ψηλα ενω με τον τουρκο ειναι παντα κατω απο 6%..

δες υπάρχουν και αλλα Posts παιδιων εδω που υποστηρίζουν το ιδιο πραγμα!(αν θες να σου τα βρω πριν μερικες μερες τα ειδα...)

δεν ξερω τι συμβαινει εγω τα screen shots τα ανεβασα γιατι ειχα απορια με το θεμα!

για κανενα αλλο λογο!

ο μονος κερνελ που καταφερα να κανω το κινητο μου να κοιμηθει "σωστα" ηταν του τουρκου..

και επειδη δουλευει τωρα τελεια δεν το πειραζω καθολου..

να σου πω επισης οτι εχω 2 μπαταριες! μολις τελειωσει η μια την αλλαζω με την αλλη που εχει φορτισει κτλ κτλ κτλ..

δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό έχω τονίσει, είναι πιο στιβαρό από τον προκάτοχο του, δεν τρίζει, όλα κουμπώνουν άψογα και λόγω μεγέθους αν πήγαινε σε άλλα υλικά (με μεγαλύτερο βάρος) μάλλον δεν θα μας καθότανε καλά στο χέρι. Κυκλοφορεί ένα βιντεάκι στο youtube αλλά δεν μπορώ να το ξαναβρώ. Παίρνει το πίσω καπάκι, το διπλώνει στα δύο και από τις δύο πλευρές και μετά το ξανακουμπώνει κανονικά.

(Απλά πολλοί εσφαλμένα, όπως κι εγώ συνδέουμε την ποιότητα με το βάρος).

 

Ναι όντως ισχύει αυτό το έχω δει το video, το έχω κάνει και εγώ και πράγματι έτσι είναι..ωστόσο οφείλω να πω ότι συμφωνώ με τον κώστα ότι η ποιότητα κατασκευής μετράει και αλλού και ίσως για τηλέφωνα σαν το s2 που θέλουν να λέγονται (και είναι)) ναυαρχίδες σε μία εταιρία αξίζει μεγαλύτερη προσοχή στο όλο look τους:)

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήταν αναμενόμενο..είδα πολλούς να υποστηρίζουν ότι για να δουλέψει το mod ήθελε και κάποια Sony services τα οποία δεν είχε..επίσης πολλοί δεν βλέπανε κάποια διαφορά μέσα στους οποίους συμπεριλαμβάνομαι και εγώ..αλλά επειδή είμαι γκαβός έλεγα μήπως είναι η ιδέα μου:cool:

 

Sent from Galaxy

Ένα ακόμα Placebo......Πόσοι λένε (ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ) ότι έβαλα το τάδε μόντεμ και έφτιαξε το wifi.....

Διαβάστε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1257063&page=10 κι εδώ

http://ykkfive.blogspot.com/2011/08/freenandmod-get-more-space-from-nand.html

 

Στα HTC WM το λεγόμενο radio περιείχε όλα αυτα μαζι. Δεν ξέρω αν στα android ισχύει κάτι άλλο. Νόμιζα ότι περιείχε όλα τα σχετικα που αφορούν λειψη-εκπομπή. Δηλαδη σήμα τηλεφωνίας 3G, wifi, gps.

 

 

Τώρα για το GPS.To gps δουλεύει ως εξής.Έχουμε μια κεραία η οποία τροφοδοτεί ένα hardware module, το οποίο παίρνει τα σήματα από τους δορυφόρους και τριγωνομετρικά υπολογίζει την τοποθεσία μας.Έχει μια έξοδο από την οποία σειριακά (με δίαφορα πρωτόκολλα που δε μας ενδιαφέρουν) στέλνει αυτά τα δεδομένα στη συσκευή που είναι συνδεδεμένο.Όλα γίνονται HARDWARE.

H συσκευή μας (στη δική μας περίπτωση είναι το τηλέφωνο) χρειάζεται να κάνει τουλάχιστον 2 πράγματα για να το δουλέψει .

1) Να του δίνει ρεύμα

2) Drivers για να το αναγνωρίζει και να παίρνει τα data

Εάν το τηλέφωνο έχει και Α-gps (πλέον όλα) η συσκευή μας παίρνει και extra data από το δίκτυο και βελτιώνει την ακρίβεια και το "λοκάρισμα"

Συμπέρασμα: Σε δεδομένο chipset και κεραία το μόνο που μπορούμε είναι να βελτιώσουμε το A-gps.

Το on-off του gps γίνεται από τον kernel.Οι drivers για να αναγνωρίζουν το gps και να τραβάνε τα data είναι στη ρομ και το a-gps είναι στο μόντεμ(radio).

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα Placebo......Πόσοι λένε (ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ) ότι έβαλα το τάδε μόντεμ και έφτιαξε το wifi.....

Διαβάστε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1257063&page=10 κι εδώ

http://ykkfive.blogspot.com/2011/08/freenandmod-get-more-space-from-nand.html

 

 

 

 

Τώρα για το GPS.To gps δουλεύει ως εξής.Έχουμε μια κεραία η οποία τροφοδοτεί ένα hardware module, το οποίο παίρνει τα σήματα από τους δορυφόρους και τριγωνομετρικά υπολογίζει την τοποθεσία μας.Έχει μια έξοδο από την οποία σειριακά (με δίαφορα πρωτόκολλα που δε μας ενδιαφέρουν) στέλνει αυτά τα δεδομένα στη συσκευή που είναι συνδεδεμένο.Όλα γίνονται HARDWARE.

H συσκευή μας (στη δική μας περίπτωση είναι το τηλέφωνο) χρειάζεται να κάνει τουλάχιστον 2 πράγματα για να το δουλέψει .

1) Να του δίνει ρεύμα

2) Drivers για να το αναγνωρίζει και να παίρνει τα data

Εάν το τηλέφωνο έχει και Α-gps (πλέον όλα) η συσκευή μας παίρνει και extra data από το δίκτυο και βελτιώνει την ακρίβεια και το "λοκάρισμα"

υπολογίζοντας επίσης τριγωνομετρικά την θέση μας από τους διάφορους σταθμούς κινητής.

Συμπέρασμα: Σε δεδομένο chipset και κεραία το μόνο που μπορούμε είναι να βελτιώσουμε το A-gps.

Το on-off του gps γίνεται από τον kernel.Οι drivers για να αναγνωρίζουν το gps και να τραβάνε τα data είναι στη ρομ και το a-gps είναι στο μόντεμ(radio).

 

Stratos GR ευχαριστούμε πολύ.Πάντα ψαγμένος και εύστοχος.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποιος τρόπος,mod,kernel που να κάνει το κινητό να φορτίζει κατά την πλοήγηση; Με τον φορτιστή συνδεδεμένο (1000mah) και χρήση του εσωτερικού gps,χάνει 1% ανα 8-10 λεπτά με το igo.Με bt gps ο χρόνος μειώνεται σε 1% ανά 23-25 λεπτά. Χωρίς φορτιστή χάνει 1% ανά 3-4 λεπτά.Εχει δοκιμάσει κάποιος με φορτιστή 2000mah ή μήπως είναι πολλά και θα το κάψουμε το κινητό; Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποιος τρόπος,mod,kernel που να κάνει το κινητό να φορτίζει κατά την πλοήγηση; Με τον φορτιστή συνδεδεμένο (1000mah) και χρήση του εσωτερικού gps,χάνει 1% ανα 8-10 λεπτά με το igo.Με bt gps ο χρόνος μειώνεται σε 1% ανά 23-25 λεπτά. Χωρίς φορτιστή χάνει 1% ανά 3-4 λεπτά.Εχει δοκιμάσει κάποιος με φορτιστή 2000mah ή μήπως είναι πολλά και θα το κάψουμε το κινητό;

 

αν βάλεις κάποιον κερνελ που να υποστηρίζει custom charging currents και το αλλάξεις σε 650 AC 650 MISC 450 USB, (μπορείς να το κάνεις εύκολα με voltage control) δε θα έχεις πρόβλημα. Το USB charge current σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να το βάλεις πάνω από 450.

 

Αν πάλι έχεις πρόβλημα αυτό σημαίνει ότι λόγω κακής κατασκευής του φορτιστή αναγνωρίζει το φορτιστή αυτοκινήτου (misc) σαν usb ή γενικά δε δουλεύει σωστά ο φορτιστής. Μόνο τότε πας και αγοράζεις έναν άλλο επώνυμο καλύτερο φορτιστή αυτοκινήτου. Και όχι δε χρειάζεται να δίνει έξοδο 2000 mA... και μ' αυτόν που έχεις τώρα δεν έχεις πρόβλημα.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποιος τρόπος,mod,kernel που να κάνει το κινητό να φορτίζει κατά την πλοήγηση; Με τον φορτιστή συνδεδεμένο (1000mah) και χρήση του εσωτερικού gps,χάνει 1% ανα 8-10 λεπτά με το igo.Με bt gps ο χρόνος μειώνεται σε 1% ανά 23-25 λεπτά. Χωρίς φορτιστή χάνει 1% ανά 3-4 λεπτά.Εχει δοκιμάσει κάποιος με φορτιστή 2000mah ή μήπως είναι πολλά και θα το κάψουμε το κινητό;

 

Να σε καλα ρε Χρήστο που μου θυμισες το εξωτερικο GPS που είχα εγκαταλείψει σε καποιο συρτάρι γιατι δεν δούλευε στο iPhone.

Μόλις το σύνδεσα μου έκανε αυτα που περιέγραψες σε προηγούμενο ποστ. Το βελάκια γυρνούσε γύρω γύρω. Το απο σύνδεσα και το γύρισα στο εσωτερικό έπιασα αμέσως περισσότερους δορυφόρους.

Μετα το ξανα σύνδεσα κα ως δια μαγείας έπιασε 9/10.:rolleyes:

Πολυ ξεκούραση για το κινητο η πλοήγηση με εξωτερικο gps.

Το iGo ειναι ενεργοβόρα. Με το NDrive ο φορτιστής μου τα καταφέρνει να αναπληρώνει τις απώλειες.

Έχω γνήσιο ΝΟΚΙΑ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλε δεν εχω κανει τιποτα!

σοβαρα σου μιλαω...:)

δεν εχω πειραξει τιποτα!

απλα με cf root το λειτουργικό συστημα android ειναι παντα ψηλα ενω με τον τουρκο ειναι παντα κατω απο 6%..

δες υπάρχουν και αλλα Posts παιδιων εδω που υποστηρίζουν το ιδιο πραγμα!(αν θες να σου τα βρω πριν μερικες μερες τα ειδα...)

δεν ξερω τι συμβαινει εγω τα screen shots τα ανεβασα γιατι ειχα απορια με το θεμα!

για κανενα αλλο λογο!

ο μονος κερνελ που καταφερα να κανω το κινητο μου να κοιμηθει "σωστα" ηταν του τουρκου..

και επειδη δουλευει τωρα τελεια δεν το πειραζω καθολου..

να σου πω επισης οτι εχω 2 μπαταριες! μολις τελειωσει η μια την αλλαζω με την αλλη που εχει φορτισει κτλ κτλ κτλ..

δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο..:)

 

Eχεις δικιο.... Mε "Κernel' Τουρκο κοιμαται καλυτερα η συσκευη...!!!! Και σε εμενα παταει πολυ καλα,εδω και παρα πολυ καιρο....!!!!! Τα ειδα τα -posts-, που συνενουν στο θεμα "sleep"...!!!!

Δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε... Nα εχει την ιδια καλη συμπεριφορα και σε αλλες συσκευες....{???}

Edited by gorgiosalon
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...