Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιά έχεις βάλει; διότι είμαι με την Lineage 13 του δικού μας gismo αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια stable 7.

 

Έχω βάλει την RR 7.1.2_r29.Πολύ σταθερή.Λίγο θέμα με την μπαταρία αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά γιατί δεν έχω αλλάξει καν μπαταρία στη συσκευή και σίγουρα θέλει αλλαγή.Όπως γράφει και ένας φίλος titanium back up και sd maid pro και δουλεύει μια χαρά η συσκευή.Για όποιον φλασάρει nougat θα προκύψει πρόβλημα με το χώρο των gapps οπότε πρώτα κάνει repartition και φλασάρει kitkat cwm (αυτό έκανα εγώ) μέσω odin και μετά βάζει τη rom και τα gapps στην sd και έτοιμος.Αθάνατο κινητό πραγματικά.Mέχρι και το triangle away δουλεύει ακόμα για counter reset. :dance:

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Update :

 

Μια από τις προηγούμενες μέρες άνοιξα τον Kernel Auditor και τσέκαρα τις ρυθμίσεις CPU, I/O κλπ

 

Πείραξα διάφορα πράγματα εκεί και κατόπιν βγαίνοντας, λέω, δεν κλείνω και το Privacy Guard ? :p

 

Ε, από εκείνη τη μέρα είμαι σούπερ (για τα δεδομένα παλαιότητας) σε απόκριση και άριστος σε μπαταρία. Πλέον δεν κάνει drain σε stanby.

 

Θα συνεχίσω τις δοκιμές τις ερχόμενες εβδομάδες και θα επανέλθω.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Update :

 

Μια από τις προηγούμενες μέρες άνοιξα τον Kernel Auditor και τσέκαρα τις ρυθμίσεις CPU, I/O κλπ

 

Πείραξα διάφορα πράγματα εκεί και κατόπιν βγαίνοντας, λέω, δεν κλείνω και το Privacy Guard ? :p

 

Ε, από εκείνη τη μέρα είμαι σούπερ (για τα δεδομένα παλαιότητας) σε απόκριση και άριστος σε μπαταρία. Πλέον δεν κάνει drain σε stanby.

 

Θα συνεχίσω τις δοκιμές τις ερχόμενες εβδομάδες και θα επανέλθω.

Ωωωω, αναμένουμε νεότερα αλλά και πληροφορίες για το ποιά ROM φοράς (επειδή έγραψες για 2 σε προηγούμενο post) και πως κάνεις το εν λόγω πείραγμα. Σκέφτομαι να το κάνω GPS only device (με google maps) μιας που κυρίως τώρα το έχω για mp3 player.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που κάνω τις δοκιμές έχω την 7.1.2 (14.1-20180329-Nightly-i9100) , το άλλο , το χρησιμοποιεί άλλο μέλος της οικογένειας και έχει την RR 5.5.9, είναι στημένο και λειτουργεί σούπερ, απλά έτυχε και το ξαναείδα και μου έκανε εντύπωση η διαφορά με το δικό μου (των δοκιμών).

 

Η ρομ που αναφερόμουν για το battery drain είναι η 7.1.2.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που κάνω τις δοκιμές έχω την 7.1.2 (14.1-20180329-Nightly-i9100) , το άλλο , το χρησιμοποιεί άλλο μέλος της οικογένειας και έχει την RR 5.5.9, είναι στημένο και λειτουργεί σούπερ, απλά έτυχε και το ξαναείδα και μου έκανε εντύπωση η διαφορά με το δικό μου (των δοκιμών).

 

Η ρομ που αναφερόμουν για το battery drain είναι η 7.1.2.

Δεν βρίσκω πουθενά την 5.5.9. Βρήκα μόνο εδώ: https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74891280&postcount=22 από το πρώτο link την 5.8.5 που είναι επίσης 7.2.1 με security patch 12/2017.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω πουθενά την 5.5.9. Βρήκα μόνο εδώ: https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74891280&postcount=22 από το πρώτο link την 5.8.5 που είναι επίσης 7.2.1 με security patch 12/2017.

 

Και η RR 7.1.2_r29 που έχω εγώ πάει επίσης super.

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Και η RR 7.1.2_r29 που έχω εγώ πάει επίσης super.

Δοκίμασα τελικά αυτή που βρήκα, αλλά πολύ σούρσιμο ρε παιδιά... Και πριν τα gapps. Επέστρεψα στην (πιο παλαιά που είχα) LineageOS 11 του grzwolf που κρατάει ενημερωμένο και το security patch και πηγαίνει άψογα. Η μπαταρία είναι ένα θέμα, αλλά ότι και να βάλω η μπαταρία τα έχει παίξει, οπότε δε με απασχολεί και πολύ. Έχεις κάποιο εύκαιρο λινκ μπας και την δοκιμάσω; γιατί γίνεται ο χαμός ο ίδιος στο xda.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω πουθενά την 5.5.9. Βρήκα μόνο εδώ: https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=74891280&postcount=22 από το πρώτο link την 5.8.5 που είναι επίσης 7.2.1 με security patch 12/2017.

 

H 5.5.9 που γράφω είναι η τελευταία Ressurection Remix 5.1.1 :

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-resurrection-remix-lp-5-2-5-t2987338

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

H 5.5.9 που γράφω είναι η τελευταία Ressurection Remix 5.1.1 :

 

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-resurrection-remix-lp-5-2-5-t2987338

Τέλεια, θα την φλασάρω με την πρώτη ευκαιρία και θα γράψω εντυπώσεις κι εγώ. Σε ευχαριστώ για το link!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα τελικά αυτή που βρήκα, αλλά πολύ σούρσιμο ρε παιδιά... Και πριν τα gapps. Επέστρεψα στην (πιο παλαιά που είχα) LineageOS 11 του grzwolf που κρατάει ενημερωμένο και το security patch και πηγαίνει άψογα. Η μπαταρία είναι ένα θέμα, αλλά ότι και να βάλω η μπαταρία τα έχει παίξει, οπότε δε με απασχολεί και πολύ. Έχεις κάποιο εύκαιρο λινκ μπας και την δοκιμάσω; γιατί γίνεται ο χαμός ο ίδιος στο xda.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1VkvAtBdeFLza9X2IqwjDrZxy2Gzh2hZw?usp=sharing

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου! Έβαλα τελικά από το προηγούμενο link του felix_w την 5.5.9 και πάει πολύ στρωτά το κινητό. Χθες είδα το 2ο μισό ημίχρονο του Liverpool-Real από το native browser και όλα ήταν σούπερ. Μπαταρία έχασα κάνα 15%, βέβαια ζεμάταγε το κινητό μετά :)

 

Νομίζω πως αν βάλω 7.1 θα σέρνεται πάλι η συσκευούλα... Εσύ αυτή φοράς;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου! Έβαλα τελικά από το προηγούμενο link του felix_w την 5.5.9 και πάει πολύ στρωτά το κινητό. Χθες είδα το 2ο μισό ημίχρονο του Liverpool-Real από το native browser και όλα ήταν σούπερ. Μπαταρία έχασα κάνα 15%, βέβαια ζεμάταγε το κινητό μετά :)

 

Νομίζω πως αν βάλω 7.1 θα σέρνεται πάλι η συσκευούλα... Εσύ αυτή φοράς;

 

Γενικά οι RR είναι καλές.Όσες έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον.Καλά πάει αν και πρέπει να αλλάξω μπαταρία.

Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα,

το δικό μου ήταν νεκρό για κανένα χρόνο και το είχα παρατημένο μέσα στο συρτάρι μου. Λοιπόν, έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα ένα βίντεο στο youtube και σας το παραθέτω εδώ ->

Ουσιαστικά βγάζεις ένα capacitor πλάι στο κινητό σου και μετά από αυτό λειτουργεί, το τέσταρα εγώ προσωπικά χθες και το αγαπημένο ξαναζωντάνεψε!

Τώρα του έβαλα μια oreo από Lineage OS και δοκιμάζω λίγο να δω τι παίζει. Αθάνατο πραγματικά μετά από 7 χρόνια, ακόμα ζει.:):)

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος,δεν ηξερα οτι υπηρχε και σε βιντεο.

Μερικες σελιδες πίσω που απαντησα σε καποιον διαπιστωσα πως οι φωτο απο το φορουμ που ειχε το συγκεκριμενο fix φεν λειτουργουσαν,οποτε περιγραφικα ειναι πιο δυσκολο να πεις σε καποιον ποσο απλη ειναι η διαδικασια.

 

Ετσι εχω αναστησει και τα 2 μου S2, με τη διαφορα οτι εχω προσθεσει στη θεση του πυκνωτη εναν καινουριο ιδιων χαρακτηριστικων.

 

Απο περιεργεια, ποια ρομ εβαλες? Δεν εχει προβλήματα?

 

Καλημέρα,

το δικό μου ήταν νεκρό για κανένα χρόνο και το είχα παρατημένο μέσα στο συρτάρι μου. Λοιπόν, έψαξα λίγο στο ιντερνετ και βρήκα ένα βίντεο στο youtube και σας το παραθέτω εδώ ->

Ουσιαστικά βγάζεις ένα capacitor πλάι στο κινητό σου και μετά από αυτό λειτουργεί, το τέσταρα εγώ προσωπικά χθες και το αγαπημένο ξαναζωντάνεψε!

Τώρα του έβαλα μια oreo από Lineage OS και δοκιμάζω λίγο να δω τι παίζει. Αθάνατο πραγματικά μετά από 7 χρόνια, ακόμα ζει.:):)

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος,δεν ηξερα οτι υπηρχε και σε βιντεο.

Μερικες σελιδες πίσω που απαντησα σε καποιον διαπιστωσα πως οι φωτο απο το φορουμ που ειχε το συγκεκριμενο fix φεν λειτουργουσαν,οποτε περιγραφικα ειναι πιο δυσκολο να πεις σε καποιον ποσο απλη ειναι η διαδικασια.

 

Ετσι εχω αναστησει και τα 2 μου S2, με τη διαφορα οτι εχω προσθεσει στη θεση του πυκνωτη εναν καινουριο ιδιων χαρακτηριστικων.

 

Απο περιεργεια, ποια ρομ εβαλες? Δεν εχει προβλήματα?

 

Με το βίντεο είναι τόσο απλό, που όποιος δεν έχει ξαναπιάσει κατσαβίδι, λέμε τώρα, θα τα καταφέρει. Άχρηστο είναι ουσιαστικά αυτός ο πυκνωτής απ ότι είδα είναι για usb tethering σιγά μην ασχοληθείς με το S2.

Δοκίμασα διάφορες και κατέληξε στην 8.1 oreo Lineage OS απ το xda. Μια χαρά πάει για κινητό 7ετίας, σε αναμονή δεν μου τρώει μπαταρία αν το χρησιμοποιώ μισή μέρα(μην περιμένεις και θαύματα με τόση μικρή χωρητικότητα!).

Απλά το έχω σαν back up κινητό και να παίζω λίγο, να ακούω μουσική κλπ. Θα το κρατήσω για όσο αντέξει. Είμαι σε φάση να του αλλάξω κάτι πλαστικά μέρη όπως πίσω πλάτη, το καπάκι που φυλάσσει την μητρική. Του έχω ήδη αλλάξει την κάμερα, την σύνδεση φόρτισης (δεν φόρτιζε σωστά) έτσι να είναι πιο όμορφο.

υ.γ. Είμαι ωραία, τα κατάφερα σουπερ. :)

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...