Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε recovery μπορείς να μπεις ή δεν δουλεύει καθόλου το Vol.Up;;

Εάν μπαίνει δοκίμασε factory reset.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...περιμένω ανταλλακτικό κύκλωμα για τη φόρτιση της μπαταρίας....και επαvέρχομαι κι εγώ στο αθάνατο S2...για δεύτερο

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια εχω κ εγω το s2 το εκανα ξανα στν αρχικη εκδοση 4.1.2 γτ στο cm12.1 εβλεπα οτι ετρωγε μπαταρια...αλλα ξανα τα ιδια εχω 3 μπαταριες 1350 mah και τελειωνουν γρηγορα..δηλ. Εχουν παρει δρομο οι μπαταριες η το κιν;επισης εχω παρατηρησει οτι ορισμενες φορες υπερθερμαινεται....και εν τελη εχουν βγει μπαταριες με μεγαλητερο mah?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω κ εγω το s2 το εκανα ξανα στν αρχικη εκδοση 4.1.2 γτ στο cm12.1 εβλεπα οτι ετρωγε μπαταρια...αλλα ξανα τα ιδια εχω 3 μπαταριες 1350 mah και τελειωνουν γρηγορα..δηλ. Εχουν παρει δρομο οι μπαταριες η το κιν;επισης εχω παρατηρησει οτι ορισμενες φορες υπερθερμαινεται....και εν τελη εχουν βγει μπαταριες με μεγαλητερο mah?

Με μπαταρία έχω και εγώ θέμα. Με νέα που του έβαλα (αυθεντική) πάλι δεν κρατάει όσο κάποτε. Είμαι με CM11 τώρα αλλά ότι και αν του έβαζα τα ίδια χάλια ήταν πάλι. Θερμοκρασία ξέρω οτι ανεβάζουν οι custom roms (εκτός από τη Neat βέβαια) οπότε δε με απασχολεί ιδιαίτερα να το ψάξω. Για το θέμα μπαταρία πάντως, νομίζω πως 90% φταίνε οι εφαρμογές που έχουν καταντήσει "τέρατα" από εκεί που ήταν πριν 4-5 χρόνια γιαυτό αδειάζουν νερό οι μπαταρίες μας.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ειμαι λγ noob σχετικα με τα ρομ..οτι βλεπω στο youtube κανω ...αυτο το neat π ειπες τι ειναι;;;

 

Είναι ROM η οποία πατάει στην τελευταία επίσημη που έλαβε το κινητό μας. Ότι καλύτερο και πιο σταθερό υπάρχει, αλλά έκδοση android 4.2.1, δηλαδή αρχαία. Ψάξε στο XDA για το αντίστοιχο thread εκτός και αν θες μεταγενέστερο android.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να βαλουμε την πιο καινουργια εκδοση π υπαρχει;;Αν μπορεις να με βοηθησεις κ εχεις το χρονο !!!!

Όσες ROM δεν είναι της μαμάς SAMSUNG, δηλαδή είναι custom, τότε έχουν (μικρές ή μεγάλες) δυσλειτουργίες. Μπορείς εδώ: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives να δεις όλες τις custom που υπάρχουν για το κινητό μας, αλλά όλα τα βήματα θέλουν διάβασμα κ προσοχή. Προσωπικά δε με βόλεψε η τελευταία (Nougat) μιας που αργούσε πολύ το κινητό. Μια καλή και σταθερή (σχετικά καλή για καθημερινή χρήση) είναι αυτή: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-minimal-os-t3244251 και "φτιαγμένη" από τον δικό μας Ελληνόδρακο :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Όσες ROM δεν είναι της μαμάς SAMSUNG, δηλαδή είναι custom, τότε έχουν (μικρές ή μεγάλες) δυσλειτουργίες. Μπορείς εδώ: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives να δεις όλες τις custom που υπάρχουν για το κινητό μας, αλλά όλα τα βήματα θέλουν διάβασμα κ προσοχή. Προσωπικά δε με βόλεψε η τελευταία (Nougat) μιας που αργούσε πολύ το κινητό. Μια καλή και σταθερή (σχετικά καλή για καθημερινή χρήση) είναι αυτή: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-minimal-os-t3244251 και "φτιαγμένη" από τον δικό μας Ελληνόδρακο :)

Ωραιος αγορινα...σε ευχαριστω!!!Αν εχεις το χρονο και το κουραγιο να μιλησουμε σε πμ σχετικα με λιγη βοηθεια θα ημουν υποχρεως!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας,

Τρέχω την custom 4.1.2 Neat Rom.

ποιο Offline Gps Software χρησιμοποιείτε στην Αθήνα εν έτη 2017?

Το Sygic στην παλιά έκδοση (14.x) δουλεύει μια χαρά όμως έχει παλιούς χάρτες.

Το Sygic στην έκδοση απο 15 και μετά σέρνεται...

Δεν εχω αναβαθμίσει τα Google Maps και πάνε υποφερτά ως απόδοση στην προηγούμενη έκδοση, χωρις τα πολλά φρου φρου και αρωματα...

Αυτό που ψάχνω είναι ενα Offline Gps Software με νέους χάρτες και όσο το δυνατόν -για τα δεδομένα του i9100 μας- smooth αποδοση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάποιο φεγγάρι είχα δοκιμάσει κι εγώ here maps και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Αν δεν το έχεις ήδη κάνει, δώσε του μια ευκαιρία.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Με έχουν βολέψει γιατί δείχνουν την κυκλοφορία, αλλά στο S2 που δεν έχω πια, τα here maps έτρεχαν αξιοπρεπέστατα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Με έχουν βολέψει γιατί δείχνουν την κυκλοφορία, αλλά στο S2 που δεν έχω πια, τα here maps έτρεχαν αξιοπρεπέστατα.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Here maps + Neat RULE!!! :happy:

 

Και εμείς που το έχουμε τι καταλάβαμε;;; :lol:

Είναι τόοοσο αργό πλεον...

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να βάλω νέα rom στο παλιό SII...Έβαλα team razor 5.1.1....Όταν μπαίνω σε recovery να φλασάρω gapps η twrp δεν βρίσκει αρχεία σε καμία μνήμη εσωτερική/εξωτερική για να φλασάρω zips...
Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ξαφνικά το κινητάκι… πέθανε :(

 

Το χρησιμοποιούσα ως κάμερα παρακολούθησης και ήταν μόνιμα συνδεδεμένο στο ρεύμα και στο WiFi του σπιτιού.

Ξαφνικά έκλεισε κα αρνείται να ανοίξει.

Άλλαξα και την μπαταριά τίποτα.

Το άφησα μερικά λεπτά χωρίς μπαταρία τίποτα.

Όταν είναι στο ρεύμα δεν έχει καμία ένδειξη φόρτισης, ο φορτιστής δουλεύει κανονικά.

Καμιά ιδέα για το αν μπορούμε να το αναστήσουμε?

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΥΠΟΓΡΑΦΗ.... :X
Link to comment
Share on other sites

Κάπου υπάρχει οδηγός με USB Jig.

Είναι όμως για περιπτώσεις brick.

Το δικό σου λογικά κάτι χάλασε και σταμάτησε να δουλεύει.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έχω αναστήσει 3 S2 με αλλαγή του πυκνωτή που λένε στο παρακάτω link (τη μία φορά χρειάστηκε να αλλάξω το κύκλωμα - max8627) :

 

http://forum.gsmhosting.com/vbb/f258/samsung-galaxy-s2-i9100-short-circuit-solution-1537757/

 

Δυστυχώς με τις πρόσφατες αλλαγές του Photobucket, οι φωτό δεν φαίνονται. Ο πυκνωτής είναι αυτός που δείχνει η φωτό (αφού τον έχει αφαιρέσει) και το κύκλωμα φόρτισης είναι αυτό το τετράγωνο που φαίνεται στη φωτό.

 

Αν έχεις εργαλεία και εμπειρία το φτιάχνεις, αλλιώς πήγαινέ το κάπου αφού προμηθευτείς τα ανταλλακτικά (5€ max) και ζήτα να στα αντικαταστήσουν στην πλακέτα.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

To S2 θα πάρει Nougat απο την μαμά Samsung? :shifty:

 

Γεια σας παλιοσειρές, απλά μπήκα να δω τι γίνεται στο παλιό καραφλασαρισμένο thread μας :)

FYI, το S2 μου ζεί και βασιλεύει με Neat + Nova (απο τότε) και το έχει και καμαρώνει η κόρη μου (μέχρι να μου πάρει το S6 στο τέλος της σχολικής χρονιάς :lol: )

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου DimitrisAndNiki και το δικο μου ζει και ειναι ακομη γεματο υγιεια παρα τα χρονια του το εχει συγγενικο μου προσωπο και ειναι ευχαριστημενο και δεν το αλλαζει με τιποτε εγω παντως περιμενω οταν το βαρεθει να το παρω παλι πισω και θα το κρατησω τιμης ενεκεν.....προς το παρον καλυπτομαι με το ALPHA & ME TO S7 και δεν προβλεπω αλλαγη συντομα.καθ'οτι τα τηλ εχουν μεγαλωσει πολυ και δεν ειναι πλεον ευκολομεταφερομενα ειδικα σε τσεπες το καλοκαιρι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
2018 και ακόμα το κινητό δεν παραδίνεται με τίποτα.Πλέον το τρέχω με 7.1.2. :up:
Καλύτερα ταπεινός,παρά ταπεινωμένος!:music:
Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερός που δουλεύει ακόμη.

Πάντως εγώ το είχα λιώσει στο πείραγμα.

Το μεσημέρι στο λεωφορείο για την δουλειά φλάσαρα ρομ από την αρχή και έστηνα εφαρμογές με το τιτάνιουμ.

Στο δεκάλεπτο!!!!

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

2018 και ακόμα το κινητό δεν παραδίνεται με τίποτα.Πλέον το τρέχω με 7.1.2. :up:

Ποιά έχεις βάλει; διότι είμαι με την Lineage 13 του δικού μας gismo αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια stable 7.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

2018 και ακόμα το κινητό δεν παραδίνεται με τίποτα.Πλέον το τρέχω με 7.1.2. :up:

 

'Εβαλα πρόσφατα στο δεύτερο i9100 που είχα την 7.1.2 (14.1-20180329-Nightly-i9100) αλλά εκτός του ότι δεν είναι τόσο άμεσο και η μπαταρία τελειώνει γρήγορα (Andida 2000mAh).

 

Την εγκατέστησα με τη μέθοδο του djibe89 στο XDA, με PIT : 1GB system, 6GB data (for apps), max internal storage (photos, temp files) και DorimanX Kernel 13b5.

 

Θα δώ μήπως έχω κάνει κάποια πατάτα στις ρυθμίσεις, αλλά ένα άλλο που έχω με RR 5.5.9 του δράκου είναι μέρα με τη νύχτα πιο γρήγορο...

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...