Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανερχομαι...

 

Παρελαβα Andida 2000mAh ( 08/2015 παραγωγή ) και αναστηθηκε το κινητο του φιλου.

 

Τελος καλο λοιπον!

 

Θα μπει και μια Neatrom ή μια Δρακορόμ και τελος!

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θελω να χαρίσω το S2 της γυναίκας μου σε μία φίλη της.

Φοράει (από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη) την NEAT rorm 5.5 Lite και έκανα reset.

Όλα καλά αλλά όταν πατάω το power button δεξιά δεν μου βγάζει το πλήρες μενού για να κάνω Power off, Restart κλπ αλλά μόνο το κάτω μέρος από το κανονικό μενού, δηλ. εκείνο που επιλέγεις για ήχο Mute, Vibrate ή Sound.

 

Μπορώ να κάνω κάτι για να επανέλθω στο κανονικό που κάνουν όλα τα κινητα?

Μια χαρά δουλέυε μέχρι τώρα και με τη NEAT Rom...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι θυμάμαι είχε επιλογή η ρομ για το τι θα φαίνεται σε αυτό το μενού

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι στις ρυθμίσεις, ψάξε λίγο σε αυτές της "Οθόνης".
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι στις ρυθμίσεις, ψάξε λίγο σε αυτές της "Οθόνης".

 

Τελικά είναι στο "Display".

Έψαχνα στις ρυθμίσεις και δεν το έβρισκα (έχει πάρα πολλές).

Βέβαια στα Αγγλικά είναι στο "Display" και υπάρχει και το "Screen". Χαθήκαμε στη μετάφραση!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

ΥΓ Τελικά αυτή η NEAT ROM δεν είναι και τόσο κακή! Λέω να προσπαθήσω να τη βάλω στο παλιό το δικό μου S2 (το κρατάω για 2ο). Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη: Ποιά έκδοση να β'άλω εγώ ο άσχετος* και πώς?

 

* Δεν είμαι άσχετος με τα Computers γενικά. Ξεκίνησα το 1974) αλλά τα τελευταία χρόνια δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις...

Edited by MessengerOfGood
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεία αν μπορώ να κατεβάσω άλλά themes / wallpapers για το Galaxy S2?

Αν ναι, που τα βρίσκω και πως τα εγκαθιστώ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πέρασα στο παλιό S2 μου την 5.1.1 (Cyanogen). Περίπου όλα καλά. Έχω όμως κάποια ζητήματα:

1. Όταν έχει hands free συνδεδεμένα, άλλοτε ακούγεται ο ήχος κλήσης και τα ξυπνητήρια και άλλοτε (τις περισσότερες φορές) όχι. Έχει κανείς καμιά ιδέα; Από τις ρυθμίσεις πήγα κάπου που λέει να ακούγονται όλοι οι ήχοι όταν συνδεθούν speakers και το ενεργοποίησα.

2. Ώρες ώρες φαίνεται να ρουφάει πολύ μπαταρία. Για ένα διάστημα, άναβε η οθόνη (π.χ. όταν έβαζες ή έβγαζες φορτιστή) και δεν έσβηνε (ρυθμισμένη να κλείνει αυτόματα). Φαίνεται να σταμάτησε αυτό πια.

 

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεία αν μπορώ να κατεβάσω άλλά themes / wallpapers για το Galaxy S2?

Αν ναι, που τα βρίσκω και πως τα εγκαθιστώ?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ogqcorp.bgh&hl=en

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ αλλά απλά ήθελα να βρώ 1-2 ωραία wallpapers. Δεν θέλω κάτι τόσο βαρύ... Ούτε θέλω να αλλαζει κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάθε μέρα. Απλά επιλέγεις κάποιο, το κατεβάζει και σου δίνει επιλογη να το ορίσεις στο background.

 

Κι εγώ πίστευα οτι θα είναι βαρύ αλλά δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάθε μέρα. Απλά επιλέγεις κάποιο, το κατεβάζει και σου δίνει επιλογη να το ορίσεις στο background.

 

Κι εγώ πίστευα οτι θα είναι βαρύ αλλά δεν είναι.

 

Ωραίο είναι.

Αν δεν με πρήξει στις διαφημίσεις θα το κρατήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχει ο πατέρας μου το παλιό μου και πολυαγαπημένο S2. Προχθές το βράδυ δέχεται μια κλήση, την απαντάει και το κλείνει. Την επόμενη φορά που πήγε να το ανοίξει το τηλ ήταν σαν να έμεινε απο μπαταρία, (δλδ σβηστό). Πατάει το Power Button για να ενεργοποιήσει την συσκευή και μένει κολλημένο στην οθόνη με το logo της Samsung. Το φέρνει το τηλ σε εμένα να το δώ και διαπιστώνω πως όντος ειναι κολλημένο σε εκείνη την οθόνη.

Το αφήνουμε γιατί ήταν και αργά το βράδυ και λέω θα το δούμε το πρωι.

Το πρωί (και έχοντάς το στην φόρτηση όλο το βράδυ) πατάω το power για να το ανοιξω και απο εκει και πέρα το τηλ δεν ανοίγει.

Ούτε το σήμα της Samsung ούτε τπτ. Για download mode ή recovery ούτε λόγος.

Λέτε να άρπαξε η μητρική? Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω μπας και το κάνω να ανοίξει ή και να το σώσω??

 

Υ.Γ. το κινητό ήταν root και με περασμένη την καταπληκτηκή Neat Rom.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχει ο πατέρας μου το παλιό μου και πολυαγαπημένο S2. Προχθές το βράδυ δέχεται μια κλήση, την απαντάει και το κλείνει. Την επόμενη φορά που πήγε να το ανοίξει το τηλ ήταν σαν να έμεινε απο μπαταρία, (δλδ σβηστό). Πατάει το Power Button για να ενεργοποιήσει την συσκευή και μένει κολλημένο στην οθόνη με το logo της Samsung. Το φέρνει το τηλ σε εμένα να το δώ και διαπιστώνω πως όντος ειναι κολλημένο σε εκείνη την οθόνη.

Το αφήνουμε γιατί ήταν και αργά το βράδυ και λέω θα το δούμε το πρωι.

Το πρωί (και έχοντάς το στην φόρτηση όλο το βράδυ) πατάω το power για να το ανοιξω και απο εκει και πέρα το τηλ δεν ανοίγει.

Ούτε το σήμα της Samsung ούτε τπτ. Για download mode ή recovery ούτε λόγος.

Λέτε να άρπαξε η μητρική? Υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσω μπας και το κάνω να ανοίξει ή και να το σώσω??

 

Υ.Γ. το κινητό ήταν root και με περασμένη την καταπληκτηκή Neat Rom.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Δοκίμασε να το ανοίξεις έχοντας το συνδεδεμένο στο φορτιστή.

Αν και πάλι δεν ανοίξει, βγάλε τη μπαταρία για μισό λεπτό και ξαναδοκίμασε.

Αν έχεις και δεύτερη μπαταρία να δοκιμάσεις, ακόμα καλύτερα.

Αλλιώς ξέρεις... :X

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να το ανοίξεις έχοντας το συνδεδεμένο στο φορτιστή.

Αν και πάλι δεν ανοίξει, βγάλε τη μπαταρία για μισό λεπτό και ξαναδοκίμασε.

Αν έχεις και δεύτερη μπαταρία να δοκιμάσεις, ακόμα καλύτερα.

Αλλιώς ξέρεις... :X

Μάλιστα. Όλα όσα είπες δοκιμάστηκαν... Με αποτέλεσμα το κινητό να είναι σβηστω.

Μάλλον R.I.P. η συσκευή. Κρίμα και ήταν τόσο ωραίο κινητό.

 

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ειχα αφησει και ξεφορτιστηκε το κινιτο για καποιεσ μερες .και οταν το ανοιξα δεν ενεργοποιειται το wifi .εκανα επαναφορα εργοστασιακον ρυθμισεων και ξανα φλασαρα την ρομ .αλλα δεν λειτουργει το wifi.μηπως πρεπει να βαλω καποια αλλη ρομ η κερλεν?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεν ξερω αν ειναι ακομα ενεργο το θεμα γιατι το s2 ειναι μια παλια συσκευη λοιπον ειχα φυλαξει ενα ολοκαινουργιο στην ντουλαπα μου και μιας που χαλασε της γυνεκας της το εκανα δωρο πριν μερικες μερες!! το θεμα ειναι οτι ενω μου λεει ελευθερος χωρος 11 γιγα στην εσωτερικη μνημη μολις του βαλω 2 παιχνιδια φαισμπουκ και μεσανγερ δεν με αφηνει να βαλω τιποτα αλλο!!! κουφο?? μου λεει μνημη πληρης ενω αν πας στης ρυθμισεις σου δειχνει ελευθερα 11,50 γιγα!!!!!!!!!!!!!!! τι μπορει να συμβαινει?? καμια ιδες καπιος?????
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι ακομα ενεργο το θεμα γιατι το s2 ειναι μια παλια συσκευη λοιπον ειχα φυλαξει ενα ολοκαινουργιο στην ντουλαπα μου και μιας που χαλασε της γυνεκας της το εκανα δωρο πριν μερικες μερες!! το θεμα ειναι οτι ενω μου λεει ελευθερος χωρος 11 γιγα στην εσωτερικη μνημη μολις του βαλω 2 παιχνιδια φαισμπουκ και μεσανγερ δεν με αφηνει να βαλω τιποτα αλλο!!! κουφο?? μου λεει μνημη πληρης ενω αν πας στης ρυθμισεις σου δειχνει ελευθερα 11,50 γιγα!!!!!!!!!!!!!!! τι μπορει να συμβαινει?? καμια ιδες καπιος?????

Έχει ελάχιστο χώρο για apps. Μπορείς να αλλάξεις το partition αυτό για τα apps. Το έχω κάνει έτσι, και του έβαλα CM13 και παρήγγειλα νέα μπαταρία κ tempered glass. Με βλέπω να ...επιστρέφω :) Δες εδώ: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/guide-want-to-update-to-cm13-read-t3313978 και εδώ https://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/tool-lanchon-repit-data-sparing-t3358036

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Έχει ελάχιστο χώρο για apps. Μπορείς να αλλάξεις το partition αυτό για τα apps. Το έχω κάνει έτσι, και του έβαλα CM13 και παρήγγειλα νέα μπαταρία κ tempered glass. Με βλέπω να ...επιστρέφω :) Δες εδώ: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/guide-want-to-update-to-cm13-read-t3313978 και εδώ https://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/tool-lanchon-repit-data-sparing-t3358036

 

προτεινεις να τιο κανω ρουτ και να περασω καστομ ρομ??? το κινιτο εχει 16 γιγα ενσωματωμενη μνημη!!!!!!!!!!! οποτε εχει απειρο χωρο για εφαρμογες και παιχνιδια απλα για καπιο λογο δεν την βλεπει !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τις οδηγίες στο δεύτερο link θα καταλάβεις (όπως κι εγώ που ...άργησα λίγο ;) ) πως δεν είναι και τα 16 για apps. Γράφει ο τύπος:

many older devices, especially the ones originally released before emulated storage was available, were partitioned by the OEM in ways that hinder the installation and use of newer Android versions. for example, the Galaxy S2 GT-I9100 comes with a 0.5 GiB /system partition that is unable to fit CM 13.0 and Open GApps, even if you choose the pico version. though its flash is typically a generous 16 GiB, the stock /data partition is only 2 GiB which means that with today's ART you run out of space to install applications in no time. it also comes with a 0.5 GiB /preload partition that goes unused on custom ROMs.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις τις οδηγίες στο δεύτερο link θα καταλάβεις (όπως κι εγώ που ...άργησα λίγο ;) ) πως δεν είναι και τα 16 για apps. Γράφει ο τύπος:

many older devices, especially the ones originally released before emulated storage was available, were partitioned by the OEM in ways that hinder the installation and use of newer Android versions. for example, the Galaxy S2 GT-I9100 comes with a 0.5 GiB /system partition that is unable to fit CM 13.0 and Open GApps, even if you choose the pico version. though its flash is typically a generous 16 GiB, the stock /data partition is only 2 GiB which means that with today's ART you run out of space to install applications in no time. it also comes with a 0.5 GiB /preload partition that goes unused on custom ROMs.

 

ΚΑΤΑΡΧΗΝ σε ευχαριστω για της γρηγορες απαντησεις σου να σου πω οτι τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα οσο τα δικα σου αλλα το εβαλα το κειμενο σε ενα μεταφραστη και καταλαβα τι συμβαινει...... οποτε..... μπορεις να με βοηθεισεις να μου πεις λιγο πιο αναλυτικα τι να κανω ωστε να εχω τον χωρο αυτον διαθεσιμο? αλλιως πρεπει να αγορασω στην γυναικα καινουργιο κινιτο και το ταμειον ειναι μειον και μου γριναζει S.O.S !! :p:p:p

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ σε ευχαριστω για της γρηγορες απαντησεις σου να σου πω οτι τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα οσο τα δικα σου αλλα το εβαλα το κειμενο σε ενα μεταφραστη και καταλαβα τι συμβαινει...... οποτε..... μπορεις να με βοηθεισεις να μου πεις λιγο πιο αναλυτικα τι να κανω ωστε να εχω τον χωρο αυτον διαθεσιμο? αλλιως πρεπει να αγορασω στην γυναικα καινουργιο κινιτο και το ταμειον ειναι μειον και μου γριναζει S.O.S !! :p:p:p

Κοίτα, θέλει λίγα αγγλικά, τα βασικά βήματα είναι εύκολα να γίνουν translate. Βρήκα αυτόν τον μαζεμένο οδηγό μόλις: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/help/guide-tutorial-samsung-galaxy-s2-i9100-t3538601

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, θέλει λίγα αγγλικά, τα βασικά βήματα είναι εύκολα να γίνουν translate. Βρήκα αυτόν τον μαζεμένο οδηγό μόλις: https://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/help/guide-tutorial-samsung-galaxy-s2-i9100-t3538601

 

1000 ευχαριστω θα το προσπαθησω και ελπιζω να το καταφερω!!!:)

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστω θα το προσπαθησω και ελπιζω να το καταφερω!!!:)

Να σαι καλά. Με την πρώτη ευκαιρία θα τον μεταφράσω :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.εχω στην κατοχή μού ένα samsung s2 εδώ και καιρό. Ξαφνικά εδώ και μέρες δεν ανοίγει.προσπαθησα αρκετές φορές να βάλω σε download mode αλλά δεν κάνει με τίποτα την χάρη να μπεί.εχει κολισει εδώ και δεν πατάει το κουμπί up για να προχωρήσει. 181427eec12dd05e174da1e261413fc8.jpg

 

Μόλις πατάω το down κάνει ρεσταρτ και μένει σε αυτήν την οθόνη αρκετή ώρα.

291bf0562093228a486411cdc76af2eb.jpg

 

Τι μπορεί να έγινε ξαφνικά????

Link to comment
Share on other sites

Πατάς δηλαδή το volume up και δε κάνει τίποτα; Μήπως σου έχει κολλήσει στο τυχόν σκόνες;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...